Wynik wyszukiwania - "Kowalski" - Wiadomości

Magazynowanie energii z fotowoltaiki pozwoli uniknąć jej marnotrawienia

Rozwój fotowoltaiki w Polsce wymaga wsparcia państwa dla tworzenia magazynów energii, również przydomowych, rozwiązań umożliwiających sterowanie jej nadwyżkami, a także modyfikacji i rozbudowy sieci przesyłowej - stwierdzili uczestnicy dyskusji poświęconej fotowoltaice, odbywającej się ramach cyklu debat eksperckich „Go green, be eco! Energetyka odnawialna i niskoemisyjna w Polsce” w Centrum Prasowym PAP.
25.04.2024

Wiatraki na terenach przemysłowych? Najnowszy raport mówi o potencjale nawet 20 GW!

Potencjał energetyki wiatrowej na terenach przemysłowych jest olbrzymi – sięga 20 GW – wynika z najnowszego raportu „Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej dla Re-Source Poland HUB. Potencjał techniczny elektrowni wiatrowych, który byłby możliwy do realizacji na terenach przemysłowych (przy braku ograniczeń regulacyjnych i dodatkowych kosztów systemowych), to niemal 17 GW. To zupełnie nowe spojrzenie na inwestycje w energetykę wiatrową.
25.04.2024

Debaty eksperckie Polskiej Agencji Prasowej: Go green, be eco! Energetyka odnawialna i niskoemisyjna w Polsce

Już w środę, 24 kwietnia o godz. 10:00 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbędą się debaty dotycząca tematu OZE: Go green, be eco! Energetyka odnawialna i niskoemisyjna w Polsce.
23.04.2024

Pierwsze inwestycje Amazon w energetykę wiatrową w Polsce

Amazon podpisał z Vortex Energy Polska, spółką zależną w całości należącą do Vitol, umowę na zakup 53 MW mocy czystej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku (woj. wielkopolskie, powiat złotowski). Inicjatywa stanowi pierwszą inwestycję Amazon w energię wiatrową w Polsce. Firma zainwestowała już w kraju w energię odnawialną z farmy fotowoltaicznej (PV) w Miłkowicach i posiada panele fotowoltaiczne na swoim zrobotyzowanym centrum logistycznym w Świebodzinie.
17.04.2024

Odnawialne źródła energii rozgościły się w strategiach ESG. Umowy cPPA wychodzą naprzeciw potrzebom biznesu

Nawet 63 umowy cPPA podpisano w Polsce do października 2023 r. – wynika z raportu RE-Source Poland Hub i DWF „Rynek cPPA w Polsce”. Zwiększa się także wolumen zakontraktowanej energii, wynoszący już ok. 5,2 TWh rocznie. Biznes dostrzegł w OZE nie tylko sposób na efektywną realizację strategii ESG, ale także szansę na napływ zagranicznych inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że udział zielonej energii z PPA będzie rosnąć, a wraz z nią potrzeba edukacji i wymiany doświadczeń.
11.04.2024

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
31.03.2024

Zielona energia dla biznesu. Już w kwietniu największe wydarzenie o rynku cPPA w Polsce – Konferencja RE-Source Poland Hub

Umowy cPPA na zakup zielonej energii zawierane między odbiorcami a wytwórcami energii z OZE, z roku na rok zyskują na popularności a liczba podpisanych kontraktów systematycznie rośnie. Dane za 2023 roku pokazują, że w Europie doszło do przekroczenia magicznej granicy 10 GW mocy zainstalowanej źródeł OZE w zawartych umowach cPPA. Stanowi to 40% wzrost w stosunku do 2022 r. Jak na tym tle prezentuje się Polska? Z jakich powodów polscy przedsiębiorcy kontraktują zielona energię?
15.03.2024

Europosłowie PO i PiS podzieleni ws. dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w Unii Europejskiej

Europosłowie PO i PiS są podzieleni ws. przyjętej przez PE dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w UE. "Polki i Polacy zasługują, aby mieszkać w ciepłych i komfortowych domach i mieszkaniach zasilanych bezemisyjną energią" - mówi europoseł Jerzy Buzek (PO). "Nie ma potrzeby by biurokracja unijna i nakazy zastępowały zdrowy ludzki rozsądek" - mówi europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
13.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Ekspert: ciepły luty nie jest zwykłą anomalią; to obraz systemowej zmiany klimatu

Ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale wpisuje się w obraz globalnego ocieplenia. I ten sygnał trzeba traktować poważnie - mówi PAP prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem to jest obraz systemowej zmiany klimatu.
03.03.2024

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA do 2031 roku

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA (Power Purchase Agreement) na prawie 8 lat. W ramach umowy EWG Taczalin będzie dostarczać Respect Energy i jej klientom 100 GWh zielonej energii rocznie.
13.02.2024

Czysta energia z farm wiatrowych Polenergii popłynie do klientów Orange Energia

Polenergia podpisała umowę z Orange Energia. Kontrakt z największą polską prywatną grupą energetyczną zapewni klientom spółki możliwość zakupu energii z odnawialnych źródeł. Umowa z Polenergią obejmuje stałe dostawy energii na lata 2024 i 2025. Odbiorcami usługi będą zarówno indywidualni, jak i biznesowi klienci Orange Energia.
06.02.2024

Eway i Grodno S.A. łączą siły na rzecz elektromobilności

Eway, producent i operator stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz Grodno S.A., czołowy dostawca kompleksowych rozwiązań prądowych, podpisały umowę o współpracy. Na jej mocy Grodno S.A. staje się oficjalnym dystrybutorem stacji ładowania Eway w Polsce.
29.01.2024

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do sklepu. Prawdziwą rewolucję czeka też biznes, m.in. sklepy. Zorganizowanie zbiórki dla ponad 12 mld opakowań rocznie to ogromne wyzwanie.
29.01.2024

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Awantura o paliwa kopalne. Czy będzie czym zatankować auto?

Nie milkną echa szczytu klimatycznego COP28, który jest już za nami. Jednym z głównych wątków, będącym zarazem źródłem kontrowersji oraz debat, były temat perspektyw dalszego wykorzystania paliw kopalnych. Mając na uwadze tarcia między apologetami paliw kopalnych a zwolennikami zielonej energii, można zastanowić się, czy ich przyszłość jawi się w czarnych barwach, czy też przeciętny Kowalski może założyć różowe okulary, tankując swoje auto?
23.12.2023

Enefit przedłuża współpracę z Orange Polska

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisała kolejną umowę na dostawę energii elektrycznej do Orange Polska. Do 2026 roku Enefit będzie agregował dostawy ok. 470 GWh energii rocznie. Umowa przewiduje, że w całym okresie umowy aż 1230 GWh zostanie dostarczone w ramach zawartych przez Orange kontraktów CPPA, w których Enefit będzie pełnić rolę integratora odpowiedzialnego za dostawy i bilansowanie.
20.12.2023

Dzięki OZE wspólnoty i spółdzielnie mogą ciąć koszty prądu do minimum

Najbliższe miesiące to najlepszy czas na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki wsparciu dotacji i niskooprocentowanych kredytów wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe znacznie łatwiej mogą uruchomić panele słoneczne czy zamontować pompy ciepła. Obecnie przy minimalnych nakładach takie podmioty mogą zamontować urządzenia, które radykalnie obniżą rachunki za energię. To szczególnie istotne w kontekście podwyżek cen prądu, które mają sięgnąć nawet 70%.
06.12.2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

CBAM wszedł w życie. Czy nowe znaczy lepsze?

Od 1 października wszedł w życie okres przejściowy CBAM – mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, stanowiący nowy element unijnej polityki klimatycznej. CBAM będzie miał długofalowe konsekwencje dla sektorów wysokoemisyjnych, a co za tym idzie, dla konsumentów.
29.10.2023

EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął oficjalną rekomendację dla wdrożenia w UE kompleksowej strategii wodnej zwanej Niebieskim Ładem/EU Blue Deal. Wezwał też wszystkie instytucje europejskie do uznania kwestii wodnych za priorytet w nowej kadencji 2024 - 2029.
28.10.2023

Czy firmy, które korzystają z zielonej energii odnoszą już korzyści?

Odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii i paliwa alternatywne to przyszły krajobraz energetyczny Europy. Firmy, które korzystają z zielonej energii już teraz odnoszą wymierne korzyści. Dla Polski transformacja energetyczna oznacza jednak wyzwania związane m.in. z decentralizacją sieci elektroenergetycznych i wprowadzeniem regulacji umożliwiających wielkie inwestycje infrastrukturalne.
23.10.2023

Francja nadal zainteresowana udziałem w polskim programie jądrowym

Francuski koncern EDF jest nadal zainteresowany udziałem w polskim programie energetyki jądrowej. Wybór lokalizacji i partnera do drugiej elektrowni powinien nastąpić szybko, by dotrzymać harmonogramu całego programu - przekonuje szef EDF w Polsce Thierry Deschaux.
18.10.2023

Cable pooling przez najbliższe lata… tylko na papierze

Cable pooling już istnieje, ale tylko na papierze – bo problemem są operatorzy sieci. W trudnej sytuacji jest również fotowoltaika, która została uziemiona, tak jak w 2016 roku uziemiona została energetyka wiatrowa. Właśnie tak brzmią najważniejsze wnioski z dyskusji w ramach panelu „Rozproszona generacja OZE i potencjał magazynowania energii odnawialnej – jak podnieść stabilność wytwarzania z OZE?”, który odbył się w ramach IX Kongresu Energetyczego organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
03.10.2023

Rusza druga edycja programu "Ciepłe mieszkanie"

2. edycja programu "Ciepłe mieszkanie", na który przeznaczamy 1,75 mld zł, ruszy 29 września; jest on skierowany do mieszkańców budynków wielorodzinnych - przekazała w czwartek w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że to kolejne działania na rzecz czystego powietrza.
21.09.2023

J. Kowalski: 11 września wejdzie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni

W poniedziałek 11 września wejdzie w życie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni – poinformował w piątek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że to kierunek walki o tańszą energię i ciepło oraz sposób na produkcję naturalnego nawozu.
08.09.2023

Tatry: koniec testów hybrydowego wozu konnego. Akumulatory okazały się za słabe

Na drodze do Morskiego Oka zakończyły się testy konnego wozu hybrydowego ze wspomaganiem elektrycznym. Problemem okazały się akumulatory i obsługa systemu, dlatego na razie zaprzestano dalszego testowania – powiedział PAP Zbigniew Kowalski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
27.08.2023

Enefit rozwija publiczną sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych na Śląsku

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. Do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 68 nowoczesnych urządzeń zasilanych zieloną energią. Enefit aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.
17.07.2023

Senackie komisje za ustawą dot. biogazowni rolniczych wraz z poprawkami

Senackie komisje poparły we wtorek ustawę dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni proponując do niej kilkanaście poprawek. Ułatwienia mają dotyczyć. m.in. wydawania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę czy przyłączania do sieci.
21.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

PSEW: Energia z wiatru pomoże osiągnąć stabilność na rynku energii [WIDEO]

Silne wahania cen energii oraz kryzys energetyczny nas nie opuszczają. Walka z drożyzną trwa. UE proponuje zmiany regulacyjne, a Polska wprowadza cap na ceny prądu. Z kolei przedsiębiorcy szukają oszczędności zawierając długoterminowe umowy zakupu energii cPPA, teraz kierując wzrok szczególnie na polski offshore. Czy takie kontrakty będą w Polsce możliwe?
12.06.2023

Sun Contracting Poland Development rozwija w Polsce fotowoltaikę szczytową o mocy 67 megawatów

Rozbudowa fotowoltaiki w naszym kraju w roku 2022, która sięgnęła 4,9 GW, pozwoliła znaleźć się Polsce w gronie krajów o największym potencjale fotowoltaicznym w Europie - to spore osiągnięcie. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Sun Contracting Poland Development zawitała do portu w Gdyni, gdzie będzie miała główną siedzibę. Pierwsze projekty tej spółki są już w realizacji.
09.06.2023

Sejm uchwalił ustawę, która ma ułatwić budowanie biogazowni rolniczych

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek ustawę, która ułatwić budowanie biogazowni rolniczych. Odrzucono zmiany proponowane przez opozycję, zgłoszone w drugim czytaniu.
26.05.2023

Producenci i odbiorcy OZE alarmują: rządowa propozycja dotycząca blokady gwarancji pochodzenia naraża polski eksport

Zaproponowane w ostatniej chwili przez Rząd zmiany w ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, są szkodliwe i niosą za sobą daleko idące negatywne skutki dla wytwórców energii w źródłach odnawialnych. Proponowane rozwiązania po raz kolejny przygotowane zostały bez żadnych konsultacji z branżą i znów uderzą w wytwórców energii elektrycznej w źródłach odnawialnych. Zaproponowana próba „uszczelnienia systemu” budzi wątpliwości i może spowodować załamanie się rynku gwarancji
26.05.2023

Enefit wprowadza na polski rynek ładowarki do samochodów elektrycznych i będzie rozwijał publiczną sieć ładowania

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zaoferuje swoim klientom biznesowym w Polsce zarówno zakup, jak i wynajem nowoczesnych ładowarek do e-samochodów. Firma będzie też rozwijać publiczną sieć ładowania dostępną dla rosnącej floty samochodów elektrycznych w Polsce, których liczba przekroczyła już 67 tys. pojazdów .
25.05.2023

Projekt ustawy dot. ułatwień w budowie biogazowni rolniczych - skierowany do II czytania

Do II czytania został skierowany we wtorek projekt ustawy dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni. Podczas prac w komisji zostały wniesione poprawki, głównie o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym. Projekt popierają wszystkie kluby.
24.05.2023

Suwerenna Polska: projekt uchwały o wycofaniu się z zakazu rejestracji aut spalinowych trafił do Sejmu

Suwerenna Polska ogłosiła, że projekt uchwały wzywającej Unię Europejską do wycofania się z pomysłu zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 roku trafił do Sejmu. Przedstawiciele partii podkreślali, że chcą dla obywateli wolności, a nie ciągłych zakazów.
18.05.2023

389 mld euro na inwestycje w wodę do 2030 roku w ramach Nowego Niebieskiego Ładu Unii Europejskiej

Już w październiku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny ogłosi inicjatywę “Czas na Niebieski Ład UE” oraz wezwie Komisję Europejską, aby zaczęła traktować wodę jako priorytet w swoim programie na 2024 rok. Obecnie trwają pracą nad przygotowaniem agendy pod największy projekt w historii Starego Kontynentu w dziedzinie niebieskiej infrastruktury, którego Polska może stać się ważnym beneficjentem.
12.05.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

PSEW: osiągnięcie celów dla energetyki wiatrowej trudne, ale możliwe

Osiągnięcie zakładanych w planach europejskich i krajowych celów rozwoju mocy energetyki wiatrowej jest trudne, ale realne – ocenił we wtorek wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Szymon Kowalski. Apelował o starania na rzecz odblokowania inwestycji w tym zakresie.
25.04.2023

Transformacja energetyczna to przyszłość, ale i wyzwanie biznesowe stojące przed branżą gazowniczą [WIDEO]

Transformacja energetyczna jest konieczna, aby uniezależnić rynek paliw, w tym gazowy, od czynników zewnętrznych. Musi być jednak wprowadzana w sposób zrównoważony i taki, który zaakceptują wszyscy udziałowcy tego rynku - tego zdania są uczestnicy konferencji „Nowe Technologie dla multienergetyki”.
22.04.2023

Wiceszef MRiRW: produkcja 7-8 mld m sześc. biometanu - to absolutne minimum

Absolutnym minimum powinna być produkcja biometanu w Polsce na poziomie 7-8 mld m sześć. - ocenił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że obecnie w Polsce działa 149 biogazowni, kiedy w Niemczech jest ich ponad 9 tys.
12.04.2023

Na segregacji surowców da się zarobić

Większość polskich gospodarstw rodzinnych segreguje śmieci, dołączając do starań o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Jak im wytłumaczyć, dlaczego starannie wyodrębnione odpady w wielu miejscach trafiają do jednej śmieciarki? Czy uwierzą w zapewnienia, że zmieszane śmieci są później segregowane? W Kalifornii na tym zarabiają, więc można też w Polsce. Jak zatem zmotywować młodych ludzi do segregacji surowców wtórnych?
06.04.2023

Prezes Enefit Polska: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
21.03.2023

Śląsk sercem zielonego przemysłu Europy

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Solidarnej Polski oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich może zacierać ręce, skoro Donald Tusk, lider opozycji w Polsce ogłosił, że Śląsk może znów być przemysłowym sercem Europy, gdzie będzie produkować się pompy ciepła oraz części do nowoczesnych biogazowni. Stoimy w Polsce u progu złotego wieku zmian w energetyce. Nieuniknione zmiany w energetyce mogą stać się szansą dla Śląska, a nie zagrożeniem.
20.03.2023

Ziobro: domagamy się inwestycji w wydobycie węgla; to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego

Nie zgadzamy się na dalszą likwidację polskiego górnictwa węgla brunatnego i kamiennego. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor. To gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne i tańszy prąd - apelował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
13.03.2023

Solidarna Polska apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy wiatrakowej

Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy wiatrakowej oraz o rzetelną debatę na temat miksu energetycznego, powinien być on oparty o polski węgiel kamienny i brunatny oraz o biomasę - oświadczyli w niedzielę politycy Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski.
12.03.2023

Resort rolnictwa chce ułatwić inwestycje w biogazownie rolnicze

Resort rolnictwa pracuje nad przepisami, które mają ułatwić przygotowanie i realizacje inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych - wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych rządu. Założono, że projekt zostanie przyjęty przez rząd w I kw. tego roku.
02.03.2023

Kowalski: w kwietniu specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski zapowiedział, że w kwietniu mogą pojawić się dwie ustawy ważne dla obszarów wiejskich; specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE.
27.02.2023

Zielona rewolucja na wsi: niezależność energetyczna i rozwój OZE [WIDEO]

W czasach kryzysu energetycznego samorządowcy stawiają na samowystarczalność i rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym pozyskiwanie energii z biogazu, biometanu, biomasy i zrębki leśnej. „Jeden wiatrak, biogazownia i farmy fotowoltaiczne do 10 MW - to powinno zabezpieczyć teren wiejski” - mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
17.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Sejmowe komisje odrzuciły wszystkie poprawki opozycji do ustawy antywiatrakowej

We wtorek na posiedzeniu połączonych komisji energii i samorządu terytorialnego głosowane były poprawki do ustawy odległościowej, zgłoszone w drugim czytaniu; posłowie odrzucili wszystkie propozycje opozycji.
08.02.2023

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie, ale domagamy się, by zboże do ich produkcji pochodziło wyłącznie od polskich rolników - mówili w piątek politycy SP Janusz Kowalski i Jan Kanthak.
03.02.2023

Estoński Enefit zwiększył w 2022 r. sprzedaż energii elektrycznej w Polsce o 135 proc.

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zakończył 2022 rok z rekordowymi wynikami sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku firma zakontraktowała 2,9 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 135 proc., oraz 0,5 TWh gazu. Enefit dynamicznie rozwija się na polskim rynku, otwierając m.in. biuro sprzedaży w Katowicach dla klientów z południa kraju, a także planuje wdrożenie nowych usług, w tym publicznej sieci ładowarek
01.02.2023

Janusz Kowalski: polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona część importowanego gazu ziemnego

Właśnie polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona jak największa część importowanego surowca, jakim jest gaz ziemny – mówił w poniedziałek w Koszalinie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski w kontekście prac legislacyjnych nad ustawą dotyczącą biogazowni rolniczych.
24.01.2023

Ekspert: Wiatr musi być po naszej stronie

Kiedy w ubiegłym tygodniu uwaga opinii publicznej koncentrowała się wokół zmian w sądownictwie i przywróceniu praworządności w Polsce, ustawa wiatrakowa dostała wiatru w żagle. Jak powiedział dziennikarce RMF FM w Brukseli wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej, bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czas biec po popcorn, bo sitcom o „brukselskich srebrnikach”, „niemieckich kolaborantach” i „zamachu na suwerenność energetyczną” nabiera tempa.
19.01.2023

Energetyka wiatrowa wspierana przez NFOŚiGW. W 2023 ruszy ogólnopolska kampania PSEW „Płyniemy z wiatrem”

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej otrzymało dotację w wysokości 2 mln zł na ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat energetyki wiatrowej. To odpowiedź na plany dynamicznego rozwoju tego sektora energii w Polsce – zarówno jeśli chodzi o inwestycje wiatrowe na lądzie, jak i na morzu. Rekordowo wysokie poparcie społeczne dla energii z wiatru pokazuje, jak ważne są dziś odnawialne źródła energii. Perspektywy rozwoju nowych inwestycji w farmy wiatrowe wymagają poszerzania wiedzy o tej technologii i jej wpływie
19.01.2023

Energia z atomu uzupełni miks energetyczny

W polskim miksie energia z węgla powinna funkcjonować jak najdłużej, a z czasem jej uzupełnieniem będzie energia z elektrowni atomowych - wskazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas sobotniej konferencji na Politechnice Opolskiej.
19.12.2022

Solidarna Polska złożyła projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Solidarna Polska złożyła w środę w Sejmie poselski projekt ustawy, który ma zmierzać do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). To rozwiązanie pozwoli na obniżenie cen energii i ciepła- mówił lider szef tej partii Zbigniew Ziobro.
30.11.2022

K. Sobolewski: być może w poniedziałek prezentacja założeń komisji ws. polityki energetycznej w latach 2007-2022 r.

Prawdopodobnie w poniedziałek odbędzie się prezentacja założeń komisji ws. polityki energetycznej Polski w latach 2007-2022 - poinformował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
28.11.2022

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

Obajtek: w strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (Warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
24.11.2022

Kto ma warunki przyłączenia, ten ma moc. Sieci potrzebują regulacji i nowej filozofii (RELACJA)

Rozwój sieci elektroenergetycznej był jednym z głównych tematów 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER organizowanej pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Niedoinwestowane sieci są obecnie główną barierą transformacji energetycznej w Polsce. Inwestorzy muszą liczyć się z odmowami, z kolei sami operatorzy wskazują na bariery rozwoju sieci – „dwie trzecie to kwestie finansowe, pozostała część – organizacyjno-prawne”.
10.11.2022

PSG: Chcemy sprężać i przewozić metan

Polska Spółka Gazownictwa jest pod względem technicznym gotowa, żeby przesyłać metan swoimi sieciami. O zazielenieniu gazu i przyszłości wytwórców ciepła systemowego mówił podczas 36. Konferencja Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.
08.11.2022

SP postuluje przyspieszenie inwestycji w górnictwie i zaproponuje zmiany dotyczące ETS

Politycy SP postulują przyspieszanie inwestycji w polskim górnictwie – tak, by zwiększyć krajowe wydobycie i zmniejszyć import. W ich opinii to węgiel kamienny i brunatny muszą być paliwem przejściowym do czasu wybudowania elektrowni atomowych. SP wkrótce zamierza też zaproponować zmiany w systemie ETS.
07.11.2022

Energetyka jądrowa ma być w Polsce podstawą i uzupełnieniem dla niestabilnych źródeł OZE

Ostatnie dni przyniosły ważne rozstrzygnięcia dla polskiej energetyki jądrowej. Rząd podjął decyzję, że pierwszą elektrownię jądrową wybuduje w oferowanej przez amerykański Westinghouse technologii AP1000. Zapowiedział też działania przygotowujące do budowy kolejnej wielkoskalowej inwestycji tego typu w Polsce. Elektrownię jądrową chcą też wybudować spółka PGE i kontrolowany przez Zygmunta Solorza ZE PAK, które podpisały w tej sprawie list intencyjny z koreańskim KNHP. Ta inicjatywa może być uzupełnieniem rządowego programu energ
07.11.2022

Raport PLGBC: Szacowanie śladu węglowego budynków

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało raport Szacowanie śladu węglowego budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050, który przedstawia założenia i metodykę szacowania śladu węglowego budynków w całym cyklu życia. Premiera publikacji miała miejsce 7 października br. podczas 12. PLGBC Green Building Summit.
01.11.2022

Time to (Re)think! Za nami 12. PLGBC Green Building Summit

Podczas 12. edycji PLGBC Green Building Summit pod hasłem Time to (Re)think rozmawiano o najważniejszych kwestiach związanych z rolą budynków i przeciwdziałaniem zmianom klimatu, gospodarce o obiegu zamkniętym, znaczeniu bioróżnorodności oraz o zdrowiu i jakości życia. Wydarzenie odbyło się 6 i 7 października br. w zrównoważonej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
26.10.2022

Ziobro na konwencji Solidarnej Polski: przedstawimy projekt zawieszający unijny system ETS (opis)

W najbliższych dniach przedstawimy projekt zawieszający unijny system ETS co najmniej na czas prowadzenia wojny; to system haraczu, za który płacą wszyscy Polacy - powiedział w sobotę prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
15.10.2022

PSG: w większości Polski można przyjmować biometan do już istniejącej sieci

W obliczu kryzysu energetycznego alternatywą dla rosyjskiego gazu stają się biometan i wodór. Dlatego wszystkie sieci, które będziemy budować lub modernizować, będą przystosowane do ich przesyłu – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG sp. z o.o.) podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.
30.09.2022

Kowalczyk o projekcie ws. zamrożenia cen prądu: wyższy limit zużycia dla rolników byłby pomocą publiczną

Zamrożenie cen prądu do 3 MWh zużycia rocznie będzie znaczącą ulgą dla małego rolnika, wyższy limit zużycia prądu byłby niedozwoloną pomocą publiczną - powiedział w czwartek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, odnosząc się do rozpatrywanego w Sejmie projektu w tej sprawie.
29.09.2022

Amazon podpisuje jedną z największych umów na zakup energii odnawialnej w Polsce

Amazon podpisał umowę na zakup energii z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach w powiecie legnickim. To jedna z największych dotychczasowych umów zakupu energii słonecznej w Polsce.
22.09.2022

Polska wśród krajów najbardziej zagrożonych niedoborami wody. Poziom retencji musi wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie

W całej Polsce jest obecnie ok. 100 zbiorników retencyjnych, a poziom tej retencji wynosi 6,5 proc. Dla porównania w Hiszpanii to aż 45 proc. przy 1,9 tys. zbiorników. Jak podają PGW Wody Polskie, aby sprostać potrzebom gospodarki i przeciwdziałać skutkom suszy, poziom retencji w Polsce powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy. To wymaga jednak nie tylko rozwiązań prawnych i środków finansowych w ramach dedykowanych programów wspierania retencji, ale również edukacji, budowania szerokiej świadomości społeczeństwa odnośnie do z
02.09.2022

Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii

Enefit, oferujący rozwiązania energetyczne dla klientów biznesowych, podpisał umowę typu Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) z fizyczną dostawą energii elektrycznej dla firmy URSA. Firma dostarczy łącznie ok. 35 700 MWh energii, w całości wyprodukowanej przez nowo wybudowaną farmę fotowoltaiczną Enefit Green w Dębniku.
31.07.2022

Budowa gospodarki wodorowej a rozwój przemysłu gazowniczego - takim zagadnieniem 28 czerwca paneliści rozpoczęli drugi dzień VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego

Polska Spółka Gazownictwa miała swój udział w panelu VII, gdzie poruszono kwestie rozwiązań systemowych dla dostaw gazu. Tematyka sesji dotyczyła głównie nowych modeli biznesowych, kierunków zmian w systemie dystrybucyjnym w Polsce, finansowania projektów gazowych, rozwoju rynku oraz modernizacji systemu ciepłowniczego.
30.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
14.06.2022

Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce

System elektroenergetyczny oparty o rozproszone źródła energii, a takimi są farmy wiatrowe jest nam potrzebny niezwłocznie. Gwarantuje on niezależność i bezpieczeństwo energetyczne skutecznie obniżając ceny prądu. Wiatr wzmocni także polską gospodarkę poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. O tym jak i dlaczego warto wydeptać ścieżkę ku zielonej energii podczas sesji głównej Konferencji PSEW 2022 w Serocku już 14 czerwca.
08.06.2022

L’Oréal, IKEA, Photo Energy jednym głosem: Musimy przyspieszyć rozwój OZE

Przechodzenie firm na zieloną energię to jeden z głównych trendów biznesowych. W nowoczesnej energetyce najważniejszą część odpowiedzi na wyzwania transformacji stanowią odnawialne źródła energii. Jednak niedostateczna podaż OZE to dziś główny problem zrównoważonego biznesu. Jest to zmarnowana szansa na nowe miejsca pracy, czy zagraniczne inwestycje.
14.05.2022

„Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland?

Czego potrzebuje Polska, by odblokować potencjał drzemiący w OZE? 9 maja 2022 producenci, odbiorcy, a także politycy porozmawiają o tym na konferencji Resource Poland. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym. Rozmawiamy z Wiceprezesem Fundacji RE-Source Poland Hub konferencji, Szymonem Kowalskim.
06.05.2022

Konferencja Re - Source Poland [WIDEO]

Już 9 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń sektora OZE - Konferencja Re - Source Poland - spotkanie wiodących krajowych i międzynarodowych korporacji oraz dostawców energii odnawialnej.
03.05.2022

MS: Konieczność zmiany polskiej polityki energetycznej w związku z rosyjską agresją

- Na posiedzeniu Rady Ministrów złożymy wniosek o natychmiastowe zawieszenie rządowego dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040). Od początku sprzeciwialiśmy się bezkrytycznej realizacji polityki UE, która zmierza do uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że mieliśmy rację – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na wspólnej konferencji prasowej z Michałem Wójcikiem, Ministrem – członkiem Rady Ministrów oraz posłem Januszem Kowalskim.
28.03.2022

Elektryk z drugiej ręki?

W 2021 r. na rynku wtórnym przybyło aż 90% ofert sprzedaży elektryków w porównaniu do 2020 r. – wynika z danych autobaza.pl. Najczęstszymi powodami, dla których kierowcy wybierają właśnie ten rodzaj auta są m.in. kwestie ekologiczne, wysoki komfort jazdy oraz znacznie niższe koszty eksploatacji – zwłaszcza przy rosnących cenach paliw. Wciąż jednak ceny nowego samochodu elektrycznego odstraszają potencjalnych klientów. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się wybór elektryka używanego. Przed zakupem samochodu elektrycznego z dru
22.03.2022

JUŻ DZIŚ o 11:30: Miliardy z wiatru na lądzie dla polskiej gospodarki – pierwszy taki raport

Już dziś o godz. 11.30 premiera pierwszego w Polsce raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Instytut Jagielloński, który zawiera konkretne wyliczenia korzyści płynących z rozwoju farm wiatrowych na lądzie.
02.02.2022

Enefit zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi ładowania aut na prąd

Działający pod marką Enefit estoński koncern Eesti Energia zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi związane z ładowaniem aut elektrycznych - poinformował PAP dyrektor zarządzający Enefit Polska Maciej Kowalski. Enefit planuje także rozbudowę polskich mocy PV.
31.01.2022

Estończycy do 2030 r. planują zakończyć produkcję prądu z łupków roponośnych

Państwowy estoński koncern Eesti Energia, działający na rynkach pod marką Enefit, do 2030 r. zamierza zakończyć produkcję energii elektrycznej z wysokoemisyjnych łupków roponośnych i przejść wyłącznie na produkcję z ze źródeł odnawialnych.
31.01.2022

PSG wybuduje zakładaną na 2022 i 2023 r. liczbę przyłączy gazowych, szuka pieniędzy na dodatkowe

Polska Spółka Gazownictwa w 2022 r. wybuduje 89 tys., a w 2023 - ponad 45 tys. nowych przyłączy do sieci gazowej. Trwają poszukiwania środków, które pozwolą ten plan przekroczyć - poinformował PAP członek zarządu ds. operacyjnych spółki Jakub Kowalski.
19.01.2022

Kadry. Janusz Gajowiecki prezesem PSEW na kolejną kadencję

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wybrało zarząd na trzyletnią kadencję. Na jego czele po raz kolejny stanął dotychczasowy prezes Janusz Gajowiecki, to jego trzecia kadencja na tym stanowisku.
16.01.2022

Fiskus ostro bierze się za handel paliwami

Rząd zamierza wzmocnić monitoring paliw. Pod lupą organów skarbowych znajdą się wszystkie stacje benzynowe, a nawet osoby prywatne - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
13.12.2021

Górnicy manifestowali w obronie suwerenności energetycznej Polski

W obronie suwerenności energetycznej Polski, miejsc pracy i przeciw wysokim cenom energii i ciepła manifestowali w sobotę przedstawiciele związkowców energetyczno-górniczych pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.
06.11.2021

Ekologia i wysoki standard - polski rynek PRS profesjonalizuje się

Wzrost oczekiwań klientów co do jakości wykończenia mieszkań, ulepszone usługi zarządzania nieruchomościami, większa przejrzystość prawna dla najemców i zwrot w stronę ekologii to główne czynniki prowadzące do profesjonalizacji polskiego rynku PRS.
31.10.2021

Konferencja KOMTECH: innowacje w magazynowaniu energii i zasilaniu maszyn górniczych

Hybrydowe i grawitacyjne magazyny energii odnawialnej, magazynowanie energii w sprężonych gazach w nieczynnych kopalniach oraz innowacyjne technologie akumulatorów i systemów ładowania pojazdów górniczych - to niektóre z najciekawszych projektów zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji naukowo-technicznej KOMTECH w Szczyrku (11-13 października 2021 r.).
20.10.2021

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.
16.10.2021

Wsparcie dywersyfikacji i rozbudowy sieci gazowej to cele porozumienia PSG i NFOŚiGW

Rozszerzenie wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski, wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie o współpracy NFOŚiGW i Polskiej Spółki Gazownictwa.
28.09.2021

NFOŚiGW i PSG razem na rzecz transformacji energetycznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy. Oba podmioty chcą rozszerzać wachlarz wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski oraz poprawy jakości powietrza. Kooperacja, której efektem ma być m.in. wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, wpisuje się w strategiczne założenia "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.".
28.09.2021

Drugie życie asfaltów

„Asfalty do recyklingu” to realizowany przez LOTOS Asfalt i Politechnikę Warszawską projekt mający na celu wykorzystanie do nowej warstwy nawierzchni aż 30 proc. materiału z rozbiórki i remontów dróg. O postępach prac przedstawiciele obu podmiotów rozmawiali w pierwszej połowie września w siedzibie uczelni. Zakończenie tego projektu badawczo-rozwojowego zaplanowano na 2023 rok.
27.09.2021

PSG: padliśmy ofiarą własnego sukcesu

Rok 2020 był dla Polskiej Spółki Gazownictwa rekordowy, jeśli chodzi o liczbę przyłączonych klientów. 2021 będzie jeszcze lepszy, ale czasami musimy odmawiać, bo część nowych przyłączy jest dla nas nieopłacalna. Dlatego chcemy, by gminy same pozyskiwały środki na tego typu inwestycje – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych PSG, na konferencji Gazterm w Międzyzdrojach.
02.09.2021

Broń chemiczna i konwencjonalna. Co nam tak naprawdę zagraża?

Poniższy materiał jest częścią kampanii społecznej ‘’Bałtyku, Oddychaj!’’, której celem jest uświadomienie szerokiej opinii publicznej, co kryje się pod hasłami: broń chemiczna i konwencjonalna zatopiona w Bałtyku. - Kampania ma również dostarczyć rzetelnych informacji na temat realnego zagrożenia, zarówno dla przeciętnego człowieka, jak i w szerszym aspekcie gospodarczym - pisze Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion, lider Klastra Bezpieczny Bałtyk.
27.07.2021

Europoseł Rzońca: nowa polityka klimatyczna UE to czystsze środowisko, ale też wzrost cen energii

Nowa polityka klimatyczna UE to zdrowsze środowisko, ale nie możemy zapominać o kosztach społecznych. Część ludzi nie będzie stać na energię, która podrożeje; nie może być też tak, że koszty transformacji będą większe dla biedniejszych krajów UE niż bogatszych - mówi PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
14.07.2021

Janusz Kowalski: wotum nieufności wobec Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa

Wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa, dlatego wraz ze związkami zawodowymi z PGE apeluję do opozycji, aby wycofała ten wniosek - powiedział PAP Janusz Kowalski, poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych.
23.06.2021

Czworo posłów postuluje, by premier zorganizował ponadpolityczne spotkanie ws budowy elektrowni atomowej

Czworo posłów z różnych frakcji zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych w sprawie planu budowy w Polsce elektrowni jądrowej. O inicjatywie poinformował we wtorek poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska).
23.06.2021

Ekolodzy i bielszczanie zbierają makulaturę, by ratować konie

Ekolodzy z Klubu Gaja do końca maja zbierają makulaturę w Bielsku-Białej. Przychód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na ratowanie i leczenie koni, które znajdują się pod opieką tego stowarzyszenia. W ub.r. zebrali w ten sposób ponad 21 t.
24.05.2021

61 proc. Polaków chce jeździć elektrycznymi autami

61 proc. Polaków deklaruje chęć posiadania samochodu elektrycznego, przeciwnego zdania jest 35,6 proc., a 3,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii - wynika z najnowszego badania opinii publicznej na temat samochodów elektrycznych przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH.
22.05.2021

Auta elektryczne coraz bardziej dostępne, ale sporo droższe od spalinowych odpowiedników

Samochody elektryczne są coraz bardziej dostępne, ale wciąż droższe od spalinowych odpowiedników - średnio o ok. 70 proc. - wskazuje firma Carsmile. Podaje, że miesięczny koszt netto nabycia elektryka wynosi od 1,4 tys. zł do ponad 8 tys. zł.
07.05.2021

Czy gaz może być niskoemisyjnym etapem transformacji ciepłownicta?

Bez gazu i kogeneracji gazowej transformacja ciepłownictwa w Polsce w kierunku źródeł zeroemisyjnych nie miałaby szans na powodzenie – zgodzili się uczestnicy panelu „Transformacja ciepłownictwa”, który odbył się 29 kwietnia podczas konferencji EuroPOWER & OZE POWER.
30.04.2021

Prof. Moncarz dla "PB": polskie auto elektryczne musi powstać zanim Kowalski zakocha się w volkswagenie

Musimy się śpieszyć, żeby zaoferować Kowalskiemu polski samochód elektryczny, zanim zakocha się np. w elektrycznym volkswagenie – mówi w środowym "Pulsie Biznesu" prof. Piotr Moncarz z rady nadzorczej ElectroMobility Poland, spółki odpowiedzialnej za polską markę aut elektrycznych.
21.04.2021

Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią PepsiCo na redukcję gazów cieplarnianych

W ramach pakietu działań dla rozwoju upraw rolnych pod nazwą „Pozytywne Rolnictwo”, firma PepsiCo ogłosiła nowe cele, jakie zamierza zrealizować do roku 2030. Obejmują one wdrożenie praktyk rolnictwa regeneracyjnego na obszarze 2,8 mln hektarów na całym świecie, co jest praktycznie jednoznaczne z całością obszaru wszystkich upraw prowadzonych na potrzeby działalności PepsiCo. W ten sposób do końca bieżącej dekady firma zamierza zredukować emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 3 mln ton.
20.04.2021

W co wierzą Polacy? W fotowoltaikę!

Kilkuset naukowców, ekonomistów, przedsiębiorców i przedstawicieli ministerstw, będzie dyskutować na IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Między innymi o energetyce.
07.04.2021

Polscy naukowcy stworzyli warunki umożliwiające rozwój roślinności na Marsie

Warunki niezbędne do powstania małego ekosystemu, który umożliwi uprawę i rozwój roślinności na Marsie stworzyło dwoje naukowców z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wyniki badań w Kapsule Nowego Życia mogą stanowić przełom nie tylko dla NASA czy Elona Muska; pomogą też walczyć z głodem na wyjałowionych terenach pustynnych.
01.04.2021

Miejskie Filtry Powietrza walczą nie tylko ze smogiem, lecz także z koronawirusem.

Opracowany przez Polaków Miejski Filtr Powietrza w ciągu doby oczyszcza kubaturę wielkości Stadionu Narodowego. Okazuje się jednak, że może być równie skuteczny w walce z SARS–CoV–2.
19.02.2021

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2

Sektor budownictwa ma do odegrania ważną rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej. Dziś budynki mieszkalne konsumują bowiem więcej energii niż transport i przemysł, odpowiadając za ok. 38 proc. krajowej emisji CO2 – wynika z danych zawartych w raporcie WWF Polska. Głębokie zmiany w branży wspomagają nie tylko nowe przepisy krajowe i unijne, regulujące warunki techniczne budów, ale także nowinki techniczne, które producenci materiałów budowlanych wprowadzają na rynek. Taki cel przyświecał m.in. Grupie Selena w pracach nad nowym
09.02.2021

Janusz Kowalski (MAP): 2033 rok na budowę pierwszego bloku atomowego to termin nierealny

Rada Ministrów przyjęła wczoraj uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”, która zakłada, że źródła węglowe będą stopniowo wycofywane i zastępowane przez OZE i energetykę jądrową, a paliwem przejściowym w procesie transformacji będzie gaz ziemny. Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski ocenia jednak, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w 2033 roku to termin nierealny, a bez tej podstawy rezygnacja z węgla zwiększy ryzyko, że Polska uzależni się od dostaw gazu ziemnego, głównie z Rosji.
03.02.2021

Grupa VSB inwestuje w Polsce - 300 megawatów z lądowych projektów energetyki wiatrowej

Grupa VSB, specjalista w zakresie odnawialnych źródeł energii w Europie wspierana przez Partners Group, poszerza swoją obecność w Polsce i nabywa projekty o mocy 300-MW.
01.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.