Kowalski: w kwietniu specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE

Kowalski: w kwietniu specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE - ZielonaGospodarka.pl
27.02.2023 19:25
Strona główna Prawo, finanse Kowalski: w kwietniu specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE

Partnerzy portalu

Kowalski: w kwietniu specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski/gov.pl

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski zapowiedział, że w kwietniu mogą pojawić się dwie ustawy ważne dla obszarów wiejskich; specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Kowalski powiedział w poniedziałek podczas Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego Powerpol 2023, że nowe regulacje dotyczące spółdzielni energetycznych weszły w zakres przygotowywanej kompleksowej regulacji dotyczącej ustawy o odnawialnych źródłach energii, której nowelizację zostanie ogłoszona w kwietniu. Spółdzielnia energetyczna to rodzaj organizacji lokalnej społeczności, której głównym celem jest produkcja energii na własny użytek oraz na sprzedaż. Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ta forma umożliwia także rozłożenie kosztów inwestycyjnych w OZE na większą liczbę podmiotów i tym samym daje możliwość wybudowania wydajniejszych instalacji, zaopatrujących w energię więcej odbiorców.

"Jestem przekonany, że w kwietniu ta wielka nowelizacja, być może jest to największa w ogóle ustawa przyjmowana w tej kadencji, jeżeli chodzi o objętość. Jak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dołożyliśmy kwestie dotyczące biometanu i spółdzielni energetycznych. Jestem wielkim zwolennikiem tego, żeby spółdzielnie energetyczne, których na razie mamy cztery były tą formą najbardziej rekomendowaną przez ministerstwo rolnictwa do realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich" - podkreślił Kowalski.

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska dodała, że ustawa przeszła przez komitet stały Rady Ministrów i regulacje "lada moment trafią do parlamentu".

"Klastry i spółdzielnie miały pewne bariery wejścia na rynek, są w tej ustawie doprecyzowano regulacje dla nich i systemy wsparcia" - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

"Mam nadzieję, że również w kwietniu będzie specustawa o biogazowniach rolniczych - efekt współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, jedna z najważniejszych ustaw, jeśli chodzi o OZE rolnicze" - poinformował Kowalski.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) już ogłasza programy, w których spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o wsparcie - przypomniał z kolei zastępca prezesa NFOŚiGW Paweł Mirowski .

"Myślę o programie Energia dla Wsi, tam mamy spółdzielnie energetyczne. Te, które się tworzą i te, które istnieją i mogą składać wnioski w programie i pozyskiwać środki na różne działania" - przypomniał Mirowski.


Anna Bytniewska
ab/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.