Suwerenna Polska: projekt uchwały o wycofaniu się z zakazu rejestracji aut spalinowych trafił do Sejmu

Suwerenna Polska: projekt uchwały o wycofaniu się z zakazu rejestracji aut spalinowych trafił do Sejmu - ZielonaGospodarka.pl
18.05.2023 12:58
Strona główna Transport, Elektromobilność Suwerenna Polska: projekt uchwały o wycofaniu się z zakazu rejestracji aut spalinowych trafił do Sejmu

Partnerzy portalu

Suwerenna Polska: projekt uchwały o wycofaniu się z zakazu rejestracji aut spalinowych trafił do Sejmu - ZielonaGospodarka.pl
Suwerenna Polska

Suwerenna Polska ogłosiła, że projekt uchwały wzywającej Unię Europejską do wycofania się z pomysłu zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 roku trafił do Sejmu. Przedstawiciele partii podkreślali, że chcą dla obywateli wolności, a nie ciągłych zakazów.

Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i polityk Suwerennej Polski zaznaczył, że projekt uchwały, który trafił do marszałek Sejmu, ma na celu "wycofania się z ideologicznego i szaleńczego pomysłu". Według Ozdoby, Polaków nie stać jest na nowe samochody, a tym bardziej na auta elektryczne. "Średnia wieku w Polsce samochodu to 14 lat", mówił wiceminister.

Zdaniem Ozdoby, jeżeli Unia Europejska chce, aby Polacy przesiedli się do samochodów elektrycznych to te auta powinny być tańsze i dostępniejsze. "Samochody mają być takie jakimi Polacy chcą jeździć. Chcą jeździć spalinowym czy dieselowkim, niech jeżdżą. Chcą jeździć elektrycznym to jest ich dobrowolny wybór. To jest ich decyzja, a nie decyzja odgórna, podyktowana często przez grupę lobbystów, którzy chcą zarobić na tej transformacji i na wykluczeniu komunikacyjnym", podkreślił polityk.

Janusz Kowalski z Suwerennej Polski zarzucił eurokratom, że ci uderzają w wolność wyboru i poruszania się po własnej okolicy, gminie, powiecie czy państwie. Podkreślił także, że za kilka lat Polaków może nie być stać na transport z mniejszej miejscowości do miasta. "Za cztery lata podwyższone zostaną koszty OC, będą nałożone nowe podatki na obecnych właścicieli samochodów z silnikami spalinowymi", przekonywał poseł Kowalski.

Według Piotra Cieplucha, wiceministra sprawiedliwości i Sekretarza Generalnego Suwerennej Polski "unijni urzędnicy, którzy są oderwani od rzeczywistości po raz kolejny chcą pozbawić nas praw i wolności, jeżeli chodzi o możliwości poruszania się".

Wiceminister podkreślił także, że światowe złoża litu, który jest niezbędny do produkcji baterii do aut elektrycznych pozwala na produkcję jedynie 8 mln sztuk takich pojazdów rocznie. Tymczasem według danych Eurostatu w 2019 roku było 236 mln pojazdów spalinowych. "Jak zastąpić tą ilość do 2035 roku? Jest to nierealne" - podkreślił Cieplucha. Według sekretarza generalnego Suwerennej Polski także ceny laptopów czy smartfonów automatycznie wzrosną, jeżeli będziemy wykorzystywać złoża litu głównie przy produkcji samochodów elektrycznych. "Absurd goni absurd", podkreślił wiceminister.

Mariusz Kałużny z Suwerennej Polski na konferencji nawiązał do problemów z Krajowym Planem Odbudowy. Podkreślił, że pieniądze na KPO są finansowane z podatków, w tym podatków nakładanych na samochody spalinowe. "Polacy biorą udział w wielkiej zbiórce na KPO", podkreślił polityk.

W marcu Rada Unii Europejskiej przyjęła ustawę, która określa bardziej rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100% redukcji emisji CO2 w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. Oznacza to, że przepis zakazuje rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Na razie Polska jest jedynym krajem, który opowiedział się przeciwko tym przepisom. Od głosu wstrzymały się Bułgaria, Rumunia i Włochy.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ godl/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.