JUŻ DZIŚ o 11:30: Miliardy z wiatru na lądzie dla polskiej gospodarki – pierwszy taki raport

zk

02.02.2022 09:24 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE JUŻ DZIŚ o 11:30: Miliardy z wiatru na lądzie dla polskiej gospodarki – pierwszy taki raport

Partnerzy portalu

JUŻ DZIŚ o 11:30: Miliardy z wiatru na lądzie dla polskiej gospodarki – pierwszy taki raport - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Laura Ockel/Unsplash

Już dziś o godz. 11.30 premiera pierwszego w Polsce raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Instytut Jagielloński, który zawiera konkretne wyliczenia korzyści płynących z rozwoju farm wiatrowych na lądzie.

Zapraszamy do  oglądania wydarzenia na żywo na stronie RAPORTU.
 
Odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej przyniesie Polsce olbrzymie korzyści. Liberalizacja ustawy odległościowej to miliardowe przyrosty PKB, inwestycje w polski łańcuch dostaw, milionowe wpływy do kasy samorządów oraz rozwój polskich przedsiębiorstw i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy (dane liczbowe w dniu premiery).
 
Wyniki raportu „Krajowy łańcuch dostaw dla lądowej energetyki wiatrowej" potwierdzają, że aby wykorzystać w pełni szanse, jakie dla polskiej gospodarki i rozwoju istniejącego potencjału niesie rozwój lądowej energetyki wiatrowej, niezbędne jest uelastycznienie zasady 10H poprzez umożliwienie społecznościom lokalnym decydowania, co do zgody lub jej braku, na budowę elektrowni wiatrowych w bliższej odległości od budynków mieszkalnych.


AGENDA WYDARZENIA*:
• Wprowadzenie i przedstawienie gości:
    Michał Niewiadomski
• Prezentacja głównych wniosków raportu:
        Janusz Gajowiecki, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
        Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego
• Wystąpienia Partnerów:
        Andrzej Kaźmierski, Departament Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
        Marek Kowalski, Przewodniczy Federacji Przedsiębiorców Polskich
        Mateusz Berger, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu
        Sławomir Michaluk, Project Menager, Vestas
• Pytania od dziennikarzy
• Podsumowanie i zakończenie

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo możliwości modyfikacji agendy

CEL RAPORTU:


Jednym z głównych celów polityki energetyczno-klimatycznej UE jest redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza. Drogą do spełnienia celu redukcji emisji CO2 jest dekarbonizacja, czyli odejście od wykorzystania węgla oraz węglowodorów kopalnych jako źródła energii.

Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie”. Uwolnienie energetyki opartej na wietrze może sprawić, że niemal wszyscy Polacy będą korzystać z taniej, zielonej energii.

Raport zajmuje się kluczowym wyzwaniem transformacji elektroenergetyki, jakim jest tzw. local content, pokazując jaki potencjał niesie za sobą wypracowanie oraz wdrożenie rozwiązań pozwalających na zatrzymanie jak największej kwoty inwestycji w krajowej gospodarce, rozwój łańcucha dostaw i eksportu polskich firm, a także stworzenie nowych miejsc pracy.

Wnioski z raportu potwierdzają, że rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce ma olbrzymi wpływ na PKB, rynek pracy i sytuację zakładów produkcyjnych, a realizacja tego typu projektów jeszcze bardziej zwiększy aktywność polskich firm działających w łańcuchu dostaw. Raport potwierdza, że aby wykorzystać w pełni szanse dla polskiej gospodarki i rozwoju istniejącego potencjału, niezbędne jest uelastycznienie zasady 10H poprzez umożliwienie społecznościom lokalnym decydowania co do zgody lub jej braku na budowę elektrowni wiatrowych w bliższej odległości od budynków mieszkalnych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.