Wynik wyszukiwania - "PAS " - Wiadomości

Za 1,5 roku mogą wystąpić problemy z finansowaniem programu "Czyste Powietrze"

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) ocenił, że za 1,5 roku mogą się skończyć pieniądze na program "Czyste Powietrze". Dodał, że konieczne jest m.in. uruchomienie środków na ten cel m.in. z ETS. PAS opublikował też ranking gmin "Czystego Powietrza". Najaktywniejszymi samorządami są Rybnik i Radlin.
17.04.2024

Stan wód powierzchniowych w Polsce zły, podobnie jak na Zachodzie

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
14.03.2024

Idzie wiosna, wraca problem deficytu wód podziemnych

Zimowe miesiące, obfite w opady deszczu i śniegu, są jak premia, która wprawdzie polepsza bieżącą sytuację hydrologiczną w kraju, ale wciąż nie pozwala na spłacenie długu, jakim jest wieloletni deficyt wód podziemnych – ocenia ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.
09.03.2024

Polski Alarm Smogowy: woj. śląskie i małopolskie walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie

Województwa śląskie i małopolskie poprzez wymiany starych urządzeń grzewczych walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Polskiego Alarmu Smogowego.
06.03.2024

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
07.02.2024

PGE: Rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Umocnienie się na pozycji lidera krajowej branży GOZ, patent na konstrukcję dla farm fotowoltaicznych, nagrodzony innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE prowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju GOZ – tak w skrócie wyglądał 2023 rok w projektach gospodarki cyrkularnej prowadzonych przez PGE Ekoserwis, spółkę z Grupy PGE i lidera GOZ w Polsce.
25.01.2024

Ubytki wód gruntowych na świecie przyspieszają

Analiza prawie 1,7 tys. podziemnych warstw wodonośnych w różnych częściach świata wskazała, że powszechne jest obniżanie się w nich poziomu wody. Dobre wieści są takie, że w dużej mierze można temu przeciwdziałać.
25.01.2024

Bez pomocy rządu Program Czyste Powietrze zbankrutuje - ostrzegają Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat

Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa - ostrzegają Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat. Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 milionów złotych. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść - ostrzegają aktywiści i eksperci oraz apelują do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przeznaczenie części zaliczki z REPowerEU na odzyskanie płynności finansowej Programu.
18.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Dotacje na kulturowy wypas owiec, który jest uznawany za ekologiczny sposób zachowania bioróżnorodności

2 mln zł dotacji mogą uzyskać bacowie z Małopolski na wypas kulturowy owiec. Organizacje pozarządowe zrzeszające hodowców owiec mają czas na składanie wniosków do 26 stycznia.
04.01.2024

W województwie śląskim wciąż zbyt słabo egzekwuje się przepisy antysmogowe

Wiele gmin woj. śląskiego wciąż niewystarczająco egzekwuje przepisy antysmogowe: truciciele zbyt łatwo mogą uniknąć odpowiedzialności za spalanie odpadów lub używanie kotła niezgodnego z przepisami - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego na podstawie badań w gminach.
29.11.2023

Narzędzie do raportowania emisji CO2 pomoże firmom zredukować ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przez ich floty

Webfleet, cieszące się globalnym zaufaniem rozwiązanie Bridgestone do zarządzania flotą, otrzymał dziś certyfikat dla swojego narzędzia do raportowania emisji CO2 od TÜV Rheinland, jednej z wiodących na świecie jednostek weryfikujących. Certyfikowany Raport dotyczący emisji CO2 Webfleet umożliwia firmom dokładny pomiar bezpośredniej emisji dwutlenku węgla wytwarzanej przez pojazdy w ich flocie w oparciu o dane dotyczące jazdy.
23.11.2023

Pas i Droga: ścieżka ekologicznego rozwoju firmy Jinergy

Rok 2023 jest rokiem inicjatywy „Pasa i Drogi” oraz rokiem, w którym przypada dziesiąta rocznica założenia firmy Jinergy. Do tej pory firma dostarczyła wydajne moduły słoneczne do ponad 50 krajów na całym świecie, a dzięki platformie wymiany praktyk w ramach „Pasa i Drogi” aktywnie działa zagranicą, aby przyczyniać się do promowania rozwoju gospodarki węglowej i dostarczać zieloną energię do krajów położonych wzdłuż szlaku.
22.11.2023

Unia nie wyrabia z transformacją, ale mamy zapas gazu. Czy to koniec marzeń o zeroemisyjności?

W corocznym raporcie na temat stanu unii energetycznej unijne władze stwierdzają, że tempo działań na rzecz klimatu musi znacznie wzrosnąć. Znaczną część miejsca w raporcie zajmuje konflikt ukraińsko-rosyjski, który odcisnął piętno na europejskiej polityce energetycznej.
21.11.2023

Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych. Prowadzi dolnośląska Nowa Ruda

Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.
02.11.2023

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach, chociaż sama liczba kontroli nie zmniejszyła się znacząco – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
24.10.2023

Startuje Zielone Forum Torunia

Władze Torunia ogłosiły w poniedziałek, że rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia. Społecznicy z organizacji pozarządowych zrzeszeni w koalicji "Wpływamy na Toruń" mówią, że to "przedwyborcze działania pozorne". "Nikt w te bajki już nie wierzy" - dodają o polityce magistratu ws. zieleni.
26.09.2023

Polski Alarm Smogowy ma szansę na prestiżową nagrodę ekologiczną

Polski Alarm Smogowy (PAS) znalazł się w grupie 15 finalistów nominowanych – spośród ponad tysiąca zgłoszonych organizacji – do nagrody Earthshot Prize Awards, ustanowionej przez księcia Williama za działania na rzecz ekologii. Nominacje ogłoszono we wtorek w Nowym Jorku.
20.09.2023

Telewizja, radio i CB mogą utrudniać ptakom orientację

O ile transmisje radiowe, telewizyjne oraz CB radio mogą zakłócać magnetyczny zmysł ptaków, to częstotliwość fal radiowych stosowanych przez sieci komórkowe jest na to zbyt wysoka - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
04.09.2023

PSE: nowe funkcjonalności w aplikacji pokazującej stan systemu energetycznego

Aktualny udział OZE w krajowej produkcji energii elektrycznej, godziny wyjątkowego obciążenia systemu i godziny, w których warto zwiększyć zużycie prądu to nowe funkcjonalności mobilnej aplikacji Energetyczny Kompas operatora systemu przesyłowego PSE.
01.09.2023

Akcja „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” zgromadziła blisko tysiąc uczestników

Blisko tysiąc osób wzięło udział w tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” w Polańczyku. Od początku lipca, w specjalnej strefie nad Jeziorem Solińskim, instruktorzy z Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili szkolenia dla dzieci i młodzieży z zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą. Celem projektu było zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.
16.08.2023

Turcja. Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym trzech prowincji kraju

Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym w trzech prowincjach Turcji: Stambułowi, Izmirowi i Ankarze - podaje we wtorek dziennik "Daily Sabah".
15.08.2023

Arbitraż o technologię atomową. KHNP kontra Westinghouse

Koreański potentat energetyczny Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) oraz amerykański gigant Westinghouse Electric Corp. skierowali swój spór dotyczący technologii reaktorów do arbitrażu. Ten konflikt nie pozostaje obojętny dla Polski, która wyznacza sobie ambitne cele w zakresie energetyki jądrowej.
11.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Iveco będzie produkować elektryczne ciężarówki

Firma Iveco ogłosiła, że będzie produkować i sprzedawać pod własną marką elektryczne pojazdy ciężarowe zasilane z akumulatorów oraz ogniw paliwowych. Jest to konsekwencja zakomunikowanego przez Iveco Group w czerwcu przejęcia w pełni i na wyłączność niemieckiej spółki powstałej z byłego joint-venture Nikola Iveco Europe.
01.08.2023

Od 2024 ograniczenia w ruchu samochodów spalinowych w miastach. Sprawdź datę ważności swojego auta

Decydując się na zakup używanego samochodu, bierzemy pod uwagę aspekty takie jak budżet, przebieg pojazdu, jego typ, historię czy stan techniczny. Jednak czy analizujemy jak długo posłuży on nam w mieście - z dostępem do wszystkich dzielnic? Strefy bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. Już od 1 lipca 2024 roku do Warszawy i Krakowa zawitają Strefy Czystego Transportu, a w ślad za nimi na pewno zaczną iść kolejne miasta. Eksperci autobaza.pl uczulają na przemyślane zakupy „nowych - starych” pojazdów.
27.07.2023

Protest mieszkańców przeciwko wycince w Krakowie: będziemy walczyć o każde drzewo

Kilkuset mieszkańców protestowało w poniedziałek wieczorem przeciwko wycince drzew pod budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic. Będziemy walczyć o każde drzewo – powiedział PAP organizator akcji Marcin Borek.
10.07.2023

OZE w firmie – kompas prawny inwestora

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii zaprasza 26 lipca na szkolenie, które stanowi praktyczne kompendium wiedzy dla firm – jak krok po kroku przeprowadzić proces inwestycyjny w instalacje OZE. Podczas spotkania dr Magdalena Krawczyk, adwokat, specjalistka prawa energetycznego omówi ramy prawne i etapy procesu inwestycyjno-budowlanego.
29.06.2023

Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami

800 tys. zł dofinansowania przekażą cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w: Katowicach, Wrocławiu, Opolu i Krakowie na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych – zakładają podpisane w piątek umowy przedstawicieli Funduszy z leśnikami.
25.06.2023

Przyszłość mobilności coraz bliżej teraźniejszości

Najważniejsi przedstawiciele i eksperci ryku motoryzacyjnego rozmawiali nt. rozwoju branży w Jaworznie podczas VI edycji International Automotive Business Meeting.
11.05.2023

Mieszkańcy Bielan chcą specjalnej ochrony bagiennego lasu olchowego

Mieszkańcy Bielan przygotowali petycję w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego Bielański Ols w bielańskiej części Lasu Uroczysko Bemowo. Ols to las z dominacją olszy czarnej porastający bagienne siedliska.
30.04.2023

Wodór to dziś najgorętszy temat

Zielony wodór to klucz do spełnienia celów klimatycznych przy utrzymaniu w Europie nowoczesnego przemysłu i miejsc pracy. Polska nie może przespać swojej szansy – podkreślił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" europoseł Jerzy Buzek.
14.04.2023

Czy warsztaty w kraju są gotowe na serwisowanie aut elektrycznych?

Samochody elektryczne szturmem zdobywają polskie drogi. Choć pozbawione są wielu newralgicznych komponentów, które mogą ulec awarii, nie oznacza jednak, że są mniej problematyczne niż te, z napędem spalinowym. O specyficznych wymaganiach aut elektrycznych oraz problemach, z jakimi wiąże się ich naprawa, opowiadają eksperci serwisu autobaza.pl.
04.04.2023

Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki
23.03.2023

Rozpoczyna się budowa gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce

Wykonawca przyłącza gazowego dla bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, o mocy ok. 750 MW, rozpoczyna właściwe prace budowlane. 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez teren pięciu gmin w województwach podlaskim i mazowieckim, zgodnie z planem powstać ma do końca drugiego kwartału 2024 roku.
21.03.2023

Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Media donoszą, że rekordowy Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku.
17.03.2023

Europosłowie: nowe unijne prawo dot. pestycydów może uderzyć w rolnictwo w UE; ceny żywności wzrosną

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, które zakładają znaczne ograniczenie stosowania pestycydów do 2030 r. Część europosłów ostrzega jednak, że zbyt „ambitne” podejście może uderzyć w unijne rolnictwo, a w efekcie ceny żywności wzrosną. „Nie możemy fundować sobie w czasie wojny kryzysu żywnościowego” – mówi Adam Jarubas (PSL). „W przypadku wielu państw członkowskich chodzi o 100 proc. ich terenów rolniczych” – ostrzega Krzysztof Jurgiel (PiS).
02.03.2023

Brytyjski minister energii chce pozostawić ostatnie elektrownie węglowe na kolejny rok

Minister energii Wielkiej Brytanii Grant Shapps chce, by trzy ostatnie działające w kraju elektrownie węglowe, których zamknięcie przełożono z powodu wojny na Ukrainie, pozostały czynne jeszcze rok dłużej - podał w środę dziennik "The Times".
01.03.2023

Saamowie i aktywiści klimatyczni przeciw farmom wiatrowym

Grupa Saamów, rdzennej ludności Skandynawii, oraz aktywiści klimatyczni, w tym Szwedka Greta Thunberg, zablokowali wejście do norweskiego ministerstwa ropy naftowej i energii w Oslo. Protestujący domagają się likwidacji największej w Norwegii farmy wiatrowej, utrudniającej wypas reniferów.
28.02.2023

Śląsk z nowymprogramem poprawy jakości powietrza z budżetem 5,9 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na nowy Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 5,9 mln zł.
16.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

Części do elektryków tak samo „zielone” jak elektryki

Producenci części motoryzacyjnych ostrzegają, że grozi im wykluczenie z rynków finansowych. W ramach swoich dążeń do kierowania pieniędzy na ekologiczne projekty Bruksela określiła produkcję pojazdów elektrycznych (EV) jako realizującą cele klimatyczne. To samo nie odnosi się jednak bezpośrednio do poszczególnych części i komponentów pojazdów elektrycznych. Ich producenci uważają, że jest to poważne przeoczenie i dodają, że wydają miliardy na innowacje w celu ulepszania swoich produktów. O ile zasady się nie zmienią, ryzykują wyk
12.01.2023

Shell zapłaci 16 mln dolarów za wyciek z rurociągów w Nigerii

We wspólnym oświadczeniu z holenderskim oddziałem organizacji Friends of the Earth, Shell poinformował, że wypłaci 15,9 miliona dolarów (15 mln euro) dla nigeryjskich społeczności, które ucierpiały w wyniku wielu wycieków z rurociągów w delcie Nigru.
25.12.2022

Prezes PiS: termin likwidacji kopalń trzeba jeszcze raz przeanalizować

Termin likwidacji kopalń, które - zgodnie z umową społeczną dla górnictwa - na większą skalę miałyby być zamykane od 2034 roku, „trzeba będzie jeszcze raz przeanalizować i trzeba będzie tutaj wykazywać duże zdecydowanie wobec partnera europejskiego” – mówił w niedzielę w Gliwicach Jarosław Kaczyński.
20.11.2022

Fortum inwestuje ponad 125 mln zł w swoje aktywa ciepłownicze

Koncern Fortum, dostarczający ciepło mieszkańcom Częstochowy, Zabrza, Bytomia, Wrocławia i Płocka, w 2022 roku inwestuje w aktywa ciepłownicze w tych miastach ponad 125 mln zł – wynika z informacji firmy, deklarującej pełną gotowość do sezonu grzewczego.
25.10.2022

Ekonomista: banki już zarządzają ryzykiem klimatycznym. Jak mogą to robić konsumenci?

Susze, powodzie, pożary, wichury, wzrost cen energii, spadki dochodów w niektórych sektorach gospodarki - to tylko niewielka część kosztów, z którymi może się wiązać globalne ocieplenie. Niektóre banki już zarządzają ryzykiem klimatycznym - choćby w polityce przyznawania kredytów. Ale czy również konsumenci? Zastanawia się w rozmowie z PAP ekonomista z Katedry Systemu Finansowego SGH.
24.10.2022

Kozy jako "ekologiczne kosiarki" w Jurajskich Parkach Krajobrazowych

Zakończył się tegoroczny wypas kóz na obszarach wchodzących w skład Jurajskich Parków Krajobrazowych w woj. małopolskim. Kozy na wyznaczonych terenach działały jak "ekologiczne kosiarki", utrzymując cenne i bogate w gatunki siedliska roślin.
08.10.2022

Dania i Belgia podpisują przełomowe porozumienie w sprawie transportu CO2

Dania, Flandria i Belgia podpisały umowę o współpracy w zakresie transportu CO2 pomiędzy tymi dwoma krajami w celu jego trwałego składowania w formacjach geologicznych.
07.10.2022

GDDKiA: infrastruktura na A2 będzie zasilana energią odnawialną

Kończą się przygotowania dokumentacji przetargowej na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do zasilania infrastruktury na tym odcinku A2 ma być wykorzystana energia odnawialna.
30.09.2022

Aktywiści smogowi i związek działkowców będą edukowali o spalaniu liści

Kampanię plakatową dotyczącą problemu spalania liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych przeprowadzą przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców i Polskiego Alarmu Smogowego. Będzie ona kierowana do użytkowników blisko 100 tys. ogródków działkowych w woj. śląskim.
09.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
31.08.2022

Raport: w ciągu 10 lat pożary strawiły ponad 1 mln ha lasów; zalesiono tylko 130 tys. ha

Tylko w tym roku pożary strawiły w Hiszpanii ponad 250 tys. ha górskich obszarów leśnych, a w ciągu ostatnich 10 lat spaliło się ponad 1 mln ha obszarów; ponownie zalesiono tylko 130 tys. ha - wynika z sierpniowego raportu Fundacji Artemisan promującej ochronę flory i fauny w sposób korzystny dla ekosystemów i środowiska wiejskiego.
23.08.2022

1300 podpisów z PAS przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej

1300 podpisów sprzeciwu zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski przekazał we wtorek do urzędu marszałkowskiego Polski Alarm Smogowy (PAS). Konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych trwają jeszcze we wtorek i środę.
23.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Tauron i Rafako podejmą dalsze mediacje ws. bloku w Jaworznie

Tauron i Rafako podejmą mediacje służące wypracowaniu nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie powinien pracować bez usterek - wynika z informacji Taurona. Dotąd zakładano, że okres przejściowy potrwa do końca października.
07.08.2022

Owce zaopiekowały się zielonym terenem nad Opływem Motławy w Gdańsku

Rozpoczął się pilotażowy projekt "Opływ na wypasie". Na terenie parku nad Opływem Motławy po raz pierwszy wypuszczone zostało stado 15 owiec wrzosówek. Zwierzęta te zadbają o bioróżnorodność, dobrostan gleby oraz selektywne koszenie traw.
06.08.2022

Czy podatek ekologiczny pogrąży rynek samochodów używanych?

Używane samochody są coraz droższe. W II kwartale br. przyrost liczby ofert aut z drugiej ręki, które kosztują ponad 100 tys. zł, wyniósł 12%. Natomiast samochody z przedziału 50-100 tys. zł zaliczyły wzrost o 5% – wynika z danych autobaza.pl. Z drugiej strony o 14% mniej na rynku jest najtańszych pojazdów do 5 tys. zł.
04.08.2022

Dane dotyczące zrównoważonego rozwoju coraz częściej poddawane atestacji

Liczba globalnych firm, które uzyskały niezależną atestację ujawnianych informacji ESG (ang. environment, social, governance) wzrosła z 51% w 2019 r. do 58% w 2020 r., dowodzą nowe dane opublikowane w ramach badania The State of Play in Sustainability Assurance opracowanego przez International Federation of Accountants (IFAC) oraz Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), które reprezentuje American Institute of CPAs (AICPA) i The
02.08.2022

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia? Analiza stref niskiej emisji spalin w europejskich stolicach

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. Aby uniknąć niespodzianek w postaci wysokich mandatów, przed wyjazdem warto skontrolować, w których aglomeracjach możemy spodziewać się stref o ograniczonym ruchu dla pojazdów spalinowych. Eksperci autobaza.pl sprawdzają, jak
27.06.2022

Raport PAS – spalanie odpadów wciąż poza kontrolą

Jeśli w gminie nie ma straży gminnej, spalanie śmieci i użytkowanie „kopciuchów” jest praktycznie bezkarne. Nawet jeśli wystawiany jest mandat, co dzieje się niezmiernie rzadko, to jego średnia wartość wynosi zaledwie 160 zł. Mieszkańcy niemal 80% gmin w Polsce pozbawieni są ochrony przed działaniami osób spalających odpady i łamiących przepisy uchwał antysmogowych. To wnioski z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, który przyjrzał się, jak przebiega kontrola palenisk w 167 gminach w trzech województwach.
18.06.2022

Włosi uruchomili pierwszą morską farmę wiatrową

W kwietniu 2022 roku spółka Renexia zainaugurowała pierwszą morską farmę wiatrową we Włoszech. Projekt o nazwie Beleolico obejmuje turbiny wiatrowe o łącznej mocy 30 MW.
14.05.2022

Sytuacja na Ukriaine nie spowoduje rewizji Zielonego Ładu w rolnictwie

nie ma potrzeby rewizji Zielonego Ładu w rolnictwie. Jego realizacja ma wzmocnić ilość i jakość produkcji rolnej
11.04.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska na Forum Gospodarczym „Silna Polska, Silną Gospodarką”

Wiceminister Ireneusz Zyska Sekretarz, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, wziął udział w Forum Gospodarczym „Silna Polska, Silną Gospodarką. Kompas dla przedsiębiorstw Polski Zachodniej”, które odbyło się 17 lutego 2022 r.
18.02.2022

Wiceszefowa MKiŚ: kryzys na granicy już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody

Kryzys na granicy z Białorusią już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody; budowa zapory i wyprowadzenie z tego obszaru kilku tysięcy osób da przyrodzie pewien oddech - oceniła w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
06.02.2022

Rybnik korzysta z dronów PAS, by sprawdzić przestrzeganie uchwały antysmogowej

Samorząd Rybnika od początku br. sprawdza dymy nad kominami prywatnych domów za pomocą dronów, korzystając z oferty Polskiego Alarmu Smogowego. W woj. śląskim uchwała antysmogowa zakazała z początkiem 2022 r. używania pieców na paliwa stałe wyprodukowanych przed 2012 r.
06.01.2022

Innowacyjne Rozwiązanie polskiego start-upu pomaga liniom lotniczym obniżyć zużycie paliwa

Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają liniom lotniczym tworzyć strategię oszczędzania paliwa. Dzięki aplikacji stworzonej przez polski start-up StorkJet udaje się im zredukować zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt kilogramów podczas jednego lotu. Oznacza to nie tylko wielomilionowe oszczędności, ale i znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
04.01.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Gazowa presja ze Wschodu narasta

Ponad 180 euro za megawatogodzinę błękitnego paliwa – tę zawrotną cenę musieli wczoraj zapłacić kupcy na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie. To skutek m.in. ograniczeń dostaw gazu ze Wschodu - podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
22.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
11.12.2021

Polski Alarm Smogowy: Nowy Targ z największym zanieczyszczeniem powietrza

Nowy Targ według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem znalazły się także uzdrowiska: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, za to w zestawieniu nie ma już Krakowa.
10.12.2021

Marszałek woj. śląskiego: powinniśmy określić datę odejścia od węgla w domach jednorodzinnych

Samorząd woj. śląskiego powinien określić datę odejścia od węgla jako źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych – ocenił w poniedziałek marszałek regionu Jakub Chełstowski. Jego zdaniem powinien to być 2028 r. lub 2029 r. Wojewódzka uchwała antysmogowa sięga 2027 r.
23.11.2021

650 ton asfaltu LOTOSU na litewskim lotnisku

Pod koniec października br. zakończyła się realizowana przez A.C.B. Latvia przebudowa dróg startowych na lotnisku Palanga w zachodniej części Litwy. Modernizacja miała na celu zwiększenie nośności i poprawę bezpieczeństwa pasa startowego portu lotniczego. W ramach prac budowlanych ułożono 83 tys. ton mieszanek mineralno-asfaltowych. Prace nawierzchniowe na lotnisku wymagały szybkiego tempa, mobilizacji wykonawcy i niezawodności dostaw. Wysokiej jakości asfalty dostarczyła spółka LOTOS Asfalt.
15.11.2021

Polski Alarm Smogowy ustawi „oddychające płuca” w 40 miastach

Polski Alarm Smogowy rozpoczął kolejną edycję akcji „Zobacz czym oddychasz”, podczas której pięć mobilnych instalacji w formie oddychających płuc pojawi się w sezonie grzewczym w 40 miastach. Akcja ma pokazać lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają.
15.11.2021

Badanie PAS: 65 proc. mieszkańców za zakazem ogrzewania węglem

65 proc. badanych przez Polski Alarm Smogowy mieszkańców woj. śląskiego poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym regionie; jednocześnie 32 proc. pytanych nie słyszało o obowiązku wymiany starych pieców – wynika z badania PAS.
09.11.2021

NFOŚiGW zaoferuje samorządom 100% finansowania na poszukiwania złóż wód termalnych

70 mln zł dla samorządów lub ich związków przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Nabór w ramach drugiego konkursu programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” odbędzie się w terminie od 3 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
04.11.2021

Producenci aut wykorzystują kryzys półprzewodników?

Ile trzeba czekać w salonie na auto…? Różnie. Zależy ile emituje CO2… Oczywiście takich słów nie usłyszymy w salonie od sprzedawcy, ale przyglądając się realizacji zamówień na auta można odnieść wrażenie, iż w większości przypadków szybciej realizowane są zamówienia na auta hybrydowe czy elektryki, twierdzą analitycy autobaza.pl.
28.10.2021

Tesla odesłała częściową odpowiedź związaną ze śledztwem ws. bezpieczeństwa aut

Producent samochodów elektrycznych Tesla przesłał częściową odpowiedź agencji USA ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) ws. śledztwa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze i systemu zaawansowanego wspomagania kierowcy podczas jazdy Tesla Autopilot - poinformowała w poniedziałek NHTSA.
26.10.2021

Autoiso: wszyscy zapłacimy za neutralność klimatyczną w 2050 roku

Analitycy autobaza ostrzegają: nastąpi znaczny wzrost kosztów użytkowania samochodów spalinowych, co doprowadzi do zmniejszenia całkowitej liczby pojazdów w Polsce.
13.10.2021

Jakóbik: Gazprom używa gazu jako broni

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

Prawie 24 mln zł na budowę zbiornika na wodę pitną

Niemal 24 mln zł kosztować będzie budowa zbiornika na wodę pitną. Obiekt, będzie miał 15 tys. m sześc. pojemności i budowany jest na rzeszowskim osiedlu Pobitno przy ulicy Morgowej. Inwestycję realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.
05.10.2021

Duże roślinożerne zwierzęta mogą zmniejszyć ryzyko pożarów

Dzięki żerowaniu dużych roślinożerców może zmniejszać się ilość łatwopalnej roślinności na danym obszarze, co redukuje ryzyko pożaru - informuje “Journal of Applied Ecology”.
15.09.2021

Polskie badaczki oceniają wpływ ocieplenia na wody Syberii

W jaki sposób ocieplenie wpływa na wody Syberii i jakie zanieczyszczenia mogły się uwolnić z topniejącej wiecznej zmarzliny - kwestie te badają specjalistki z ośrodków naukowych w Gdańsku i Bydgoszczy..
13.09.2021

Cola… zero emisji

Certyfikacja dwóch zakładów Coca-Coli w Szwecji i Hiszpanii, to ważny krok w realizacji ambicji organizacji, by do 2040 roku nie emitować dwutlenku węgla.
09.09.2021

Zieloni: "wnyki Błaszczaka" na granicy są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt

"Wnyki Błaszczaka" na granicy polsko-białoruskiej są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt - przekonywali w czwartek politycy Zielonych. Poinformowali, że złożyli już interpelację w sprawie - ich zdaniem niebezpiecznego - ogrodzenia z drutu na granicy. Również do prokuratury ma trafić zawiadomienie w tej sprawie.
03.09.2021

PSEW: Polskie fabryki zasilane energią z wiatru i słońca. Korzyści odczujemy wszyscy!

Popularyzacja modelu bezpośredniej sprzedaży zielonej energii dedykowanej przemysłowi oraz współdzielenie infrastruktury energetycznej przez farmy wiatrowe i słoneczne - to dwa kierunki, które będą wspierać rozwój zeroemisyjnej energii w Polsce oraz decydować o konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na europejskich i światowych rynkach.
18.08.2021

PSE: Enprom za prawie 230 mln zł zbuduje nową linię 400 kV Kozienice-Miłosna

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE podpisał z firmą Enprom umowę dotyczącą budowy linii wysokiego napięcia 400 kV Kozienice-Miłosna. Umowa opiewa na 229 mln zł brutto. Linia posłuży do wyprowadzenia mocy z elektrowni Kozienice.
14.07.2021

Nie ma poprawy jakości powietrza - zbyt wolne postępy polityki antysmogowej

Ogólnopolski program Czyste Powietrze przynosi efekty w zakresie wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów, ale dla uzyskania zadowalającego efektu powinien objąć wsparciem także ludzi najuboższych – podkreślają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. Aby Polska wypełniła obowiązki narzucone prawem, tempo zmian antysmogowych musi być trzykrotnie wyższe.
08.07.2021

Rusza Akademia Alarmów Smogowych

Warsztaty, kampanie społeczne i happeningi, a także prowadzenie poradni antysmogowej i prawnej planuje Polski Alarm Smogowy w ramach uruchamianej Akademii Alarmów Smogowych.
10.06.2021

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie. W razie konieczności można odsalać ją z Bałtyku

– Morza i oceany zajmują ok. 70 proc. powierzchni Ziemi i to jest nasz ogromny zapas wody na przyszłość – przypomina przy okazji przypadającego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów Oleg Stasiewicz, prezes Aquaphor Poland.
08.06.2021

Według nowego projektu MKiŚ, w Polsce może powstać odpowiednik amerykańskich park rangers

Powstanie centralnej jednostki służby parków narodowych na wzór amerykańskich park rangers – funkcjonariuszy National Park Service – przewiduje projekt, który przygotował resort klimatu i środowiska. Nowe przepisy mają poprawić funkcjonowanie, jak i wzmocnić finansowo polskie parki narodowe.
03.05.2021

Polityka energetyczna Polski to kompas dla gospodarki

Polityka energetyczna Polski to kompas dla naszej gospodarki, budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza i zapewnienie sprawiedliwej transformacji - mówił podczas EuroPOWER wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.04.2021

Transformacja na drogach - diesel w odwrocie hybrydy i e-auta w natarciu

Wg. danych ACEA jeszcze w 2016 roku nowe auta z silnikiem diesla szczyciły się największą liczbą rejestracji w EU, a ich udział sięgał blisko połowy rejestracji nowych aut. Tymczasem po pięciu latach diesel został zepchnięty na trzecie miejsce.
28.04.2021

Warszawa rozbuduje system monitoringu jakości powietrza

Warszawa ogłosiła przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem, które mają uzupełnić system monitoringu jakości powietrza w stolicy. Polski Alarm Smogowy ocenił, że inicjatywa miasta jest godna pochwały. PAS ma też nadzieję, że mieszkańcy będą mogli korzystać z tych informacji już w kolejnym sezonie grzewczym.
27.04.2021

ABAX osiągnął neutralność węglową dwa lata wcześniej niż planowano

Na początku 2020 roku Grupa ABAX rozpoczęła swoją podróż w kierunku neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Cel zamierzano osiągnąć w 2022 roku. W swoim pierwszym „Raporcie Zrównoważonego Rozwoju” ABAX ogłasza, że stał się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla dwa lata wcześniej niż planowano.
21.04.2021

Drony z EMSA będą monitorować zanieczyszczenia atmosfery na Bałtyku i Morzu Czarnym

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA) rozszerzyła swój program monitorowania w zakresie emisji ze statków. Specjalnie wyposażone drony będą monitorować obszar Morza Bałtyckiego, a także wspierać straż przybrzeżną na Morzu Czarnym.
19.04.2021

Rząd zmienia programy antysmogowe

Wciąż 2,7 mln domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą urządzeń, które nie spełniają wymogów uchwał antysmogowych – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Sytuację mają poprawić rządowe programy – Czyste Powietrze skierowane do właścicieli domów oraz Stop Smog dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa.
02.04.2021

"Rz": Kopciuchy wciąż dymią, ale jest ich nieco mniej

Liczba starych kotłów węglowych w polskich domach z roku na rok systematycznie spada, choć i tak w walce ze smogiem wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia – informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".
16.03.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.