Aktywiści smogowi i związek działkowców będą edukowali o spalaniu liści

zk

09.09.2022 06:38 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Aktywiści smogowi i związek działkowców będą edukowali o spalaniu liści

Partnerzy portalu

Aktywiści smogowi i związek działkowców będą edukowali o spalaniu liści - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Kampanię plakatową dotyczącą problemu spalania liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych przeprowadzą przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców i Polskiego Alarmu Smogowego. Będzie ona kierowana do użytkowników blisko 100 tys. ogródków działkowych w woj. śląskim.

Jak przekazał PAP w czwartek koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim Emil Nagalewski, to pierwsza tak szeroka akcja informacyjna i pierwsza w ogóle wspólna akcja PAS i Polskiego Związku Działkowców.

Na plakatach, prócz grafiki, widnieje hasło: "Jak odpocząć na ogrodzie, gdy się dusisz w dymu smrodzie?" oraz wyjątek z regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych: "Zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych".

Przekazane przez aktywistów antysmogowych plakaty trafią do prawie 600 Rodzinnych Ogrodów Działkowych w regionie, w których znajduje się niemal 100 tys. działek. Przewidziano też działania edukacyjne w internecie.

„Jesienią ogrody działkowe, zamiast być miejscem wypoczynku i zielonymi płucami miast, zmieniają się w ogromne dymiące pola. Działkowcy spalając odpady roślinne często nie mają świadomości, że komuś może to przeszkadzać” – powiedział Piotr Grabowski z Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

„Nie wiedzą też, że dym ze spalania liści i gałęzi jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Woń spalenizny wyczuwalna jest krótko, ale szkodliwe substancje krążą w środowisku znacznie dłużej, zatruwając także warzywa i owoce z troską uprawiane na działkach” – podkreślił Grabowski.

Dyrektor Biura Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD Mateusz Macianty zaakcentował, że ogrody działkowe to bardzo ważna część zielonej infrastruktury. W czasach kryzysu klimatycznego są ważnym składnikiem zachowania środowiska naturalnego w miastach.

Dla działkowców szczególnie cenna jest możliwość uprawiania zdrowych, ekologicznych, nieskażonych chemią warzyw i owoców. To dlatego zarząd PZD od lat stara się plewić złe nawyki i przyzwyczajenia działkowców związane z pozbywaniem się jesiennych liści.

„Spalanie odpadów roślinnych czy nawet palenie ognisk na terenach ogrodów działkowych jest zabronione regulaminem i sankcjonowane nawet odebraniem prawa do działki. Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik a odpady kompostowane. Zarządy ogrodów powinny o tym informować działkowców, ale też kontrolować i pilnować przestrzegania regulaminu ROD w tym zakresie” – wyjaśnił Macianty.

Spalanie odpadów zielonych na terenie ogródków działkowych nie tylko narusza regulamin, któremu podlegają działkowcy, ale też prawo. To wykroczenie jest zagrożone mandatem w wysokości do 500 zł lub karą grzywny do 5 tys. zł.

Jak oceniają antysmogowi aktywiści, to także wykroczenie przeciwko zdrowemu rozsądkowi, bo prowadzi do tego, że palący liście sami się trują.

„Z powodu braku wysokiej jakości opału istnieje ryzyko, że w nadchodzącym sezonie grzewczym właściciele starych kotłów kopciuchów będą palili byle czym. Skutkiem tego będzie drastyczne pogorszenie jakości powietrza w Polsce” – zdiagnozował Nagalewski.

„Liczymy, że działkowcy nie będą chcieli dokładać się do tego toksycznego koktajlu zanieczyszczeń. Już teraz oddychamy najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Powinniśmy zaniechać działań, które sprawiają, że trucizn w powietrzu jest jeszcze więcej” – zaapelował koordynator PAS w woj. śląskim.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.