Wynik wyszukiwania - "birol" - Wiadomości

Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej. Zdaniem raportu, to właśnie akumulatory mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej.
08.05.2024

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne.
05.05.2024

Raport nie pozostawia złudzeń. Wzrost emisji dwutlenku węgla w energetyce

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetycznym wzrosły w ubiegłym roku. Wzrost udziału czystej energii w koszyku energetycznym sprawił, że emisje są mniejsze.
01.04.2024

Energia nuklearna niezbędna do osiągnięcia celów klimatycznych

Energia nuklearna jest niezbędna do osiągnięcia celów klimatycznych - uważa szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol, który spotkał się z dziennikarzami przed rozpoczęciem w czwartek pierwszego Szczytu Energii Jądrowej w Brukseli.
21.03.2024

MAE: rekordowy poziom emisji dwutlenku węgla związanych z energią w 2023 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podała w piątek, że emisje dwutlenku węgla związane z energią wzrosły w 2023 roku do rekordowego poziomu, jednak dzięki czystym technologiom ten wzrost był mniej dynamiczny niż wcześniej. Po raz pierwszy połowa energii w gospodarkach rozwiniętych pochodziła ze źródeł niskoemisyjnych.
01.03.2024

Powoli, ale do przodu. Perspektywy globalnego sektora wodorowego

Sektor wodorowy w ostatnich latach doświadczył znaczącego wzrostu z racji inwestycji wywołanych postępującą transformacją energetyczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są liczne analizy, które pozwalają z optymizmem patrzyć na dalszą ekspansję wodoru.
13.02.2024

Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii

Za nami 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego, podczas której zebrani w szwajcarskim Davos liderzy z całego świata reprezentujący różnorakie sektory spotkali się, aby wypracować nowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Jednym z tematów agendy tegorocznego spotkania było zagadnienie klimatu oraz transformacji energetycznej.
09.02.2024

Raport nie pozostawia złudzeń. Globalny wzrost energii odnawialnej musi przyspieszyć

Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała 11 stycznia raport „Renewables 2023. Analysis and forecast to 2028”, który prognozuje postęp wdrażania technologii energii odnawialnej w elektroenergetyce, transporcie i ciepłownictwie do 2028 roku. Raport identyfikuje kluczowe wyzwania dla sektora energii odnawialnej oraz bariery dla szybszego wzrostu.
04.02.2024

Po nitce do kłębka. Wymiana linii energetycznych kolejnym celem klimatycznym

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, na świecie musi zostać wymienione 80 mln km sieci linii energetycznych do 2040 roku, aby osiągnąć klimatyczne i wspierać bezpieczeństwo energetyczne. Przyspieszone tempo wdrażania energii odnawialnej wymaga modernizacji i utworzenia nowych korytarzy przesyłowych w celu połączenia zasobów odnawialnych, zarówno onshore, jak również offshore.
24.11.2023

W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja dotycząca wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej. "Tylko dzięki współpracy i solidarności możemy zapewnić płynną i skuteczną transformację energetyczną" - przekonywał organizator wydarzenia, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
26.10.2023

MAE: szczyty emisji CO2 i popytu na paliwa kopalne już w tej dekadzie

Już w obecnej dekadzie nastąpią szczyty: emisji CO2, oraz popytu na paliwa kopalne - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym "World Energy Outlook". Transformacja energetyczna ma globalny zasięg i nie da się jej zatrzymać - ocenia MAE.
24.10.2023

Światowe Forum Ekonomiczne nagradza ProjectZero

Inicjatywa miasta Sønderborg mająca na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2029 uznana za model dekarbonizacji miast na świecie, który można „powielać, dostosowywać i skalować”.
18.10.2023

Zeroemisyjność nadal celem. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń

Osiągnięcie zeroemisyjności dwutlenku węgla światowego sektora energetycznego oraz ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C to główne punkty najnowszego raportu-mapy drogowej opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.
18.10.2023

Wiceminister klimatu: konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej

Konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński po zakończeniu międzynarodowego szczytu ds. klimatu i energii w Madrycie. Konieczne są transparentne i spójne działania - dodał.
03.10.2023

Fińska energetyka wiatrowa bije rekordy, przygotowując grunt pod transformację w kierunku zrównoważonej przyszłości

Hitachi Energy wspiera transformację energetyczną w Finlandii: ponad połowa energii wiatrowej generowanej w tym kraju przechodzi przez transformatory i rozwiązania w zakresie przyłączeń sieciowych dostarczone przez koncern.
29.09.2023

Anna Moskwa o polskiej energetyce jądrowej na francuskiej konferencji "Roadmap to new nuclear"

Rola państwa w realizacji projektów związanych z energetyką jądrową, bezpieczeństwo energetyczne oraz dywersyfikacja łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej to główne tematy konferencji "Roadmap to new nuclear" organizowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wydarzenie, w którym uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyło się 28 września 2023 r. w Paryżu.
29.09.2023

Minister Moskwa: Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; jesteśmy dobrze przygotowani na zimę, mamy pełne magazyny gazu i węgla – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa w siedzibie OECD w Paryżu. Szefowa resortu dodała, że Polska jest w pakcie atomowym z Francją, ale nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie drugiej lokalizacji elektrowni atomowej w naszym kraju.
29.09.2023

Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu ministrów popierających rozwój energetyki atomowej

W czwartek i piątek około piętnastu ministrów spotyka się w Paryżu na międzynarodowej konferencji pod egidą rządu francuskiego i OECD, której celem jest przyspieszenie rozwoju energetyki jądrowej i zachęcenie instytucji międzynarodowych do jej finansowania. Polskę reprezentuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.09.2023

Elektryk w każdym domu. Chiński boom na pojazdy elektryczne

W miarę globalnych wysiłków dekarbonizacyjnych, sektor pojazdów elektrycznych (EV) stał się kluczowym graczem zielonej transformacji. Chiny odgrywają wiodącą rolę w tym wyścigu, będąc największym na świecie rynkiem samochodów elektrycznych.
12.09.2023

Moskwa we Francji: Polska energetyka gwarantuje bezpieczeństwo dla odbiorców

Wymiana doświadczeń krajów dotycząca polityki efektywności energetycznej, działań na rzecz klimatu oraz bezpieczeństwa energetycznego to tematy 8. globalnej konferencji ministerialnej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na temat efektywności energetycznej oraz Posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Spotkania, w których uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyły się 8 czerwca 2023 r. w Wersalu i Paryżu.
09.06.2023

IEA: globalny wzrost OZE napędzany przez słońce i wiatr

Według Międzynarodowej Agencji Energii, globalna moc energii odnawialnej wzrośnie w tym roku o jedną trzecią, napędzana przez intensywne wdrażanie fotowoltaiki i energii wiatrowej.
07.06.2023

W Gdańsku rozpoczął się 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023

"Jako rząd od lat krok po kroku budujemy i umacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając poziom naszej suwerenności w tym obszarze" - napisał w liście z okazji inauguracji 11. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2023 premier Mateusz Morawiecki.
05.06.2023

Minister Anna Moskwa na Solar Power Summit 2023 w Brukseli

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w konferencji Solar Power Summit, która 8 marca 2023 r. rozpoczęła się w Brukseli. Dla przedstawicieli świata politycznego oraz branży energetycznej wydarzenie to stanowi ważną platformę do dyskusji na temat przyszłości technologii fotowoltaicznych.
09.03.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Rosja przegrała bitwę na froncie energetycznym

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dot. handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.
05.03.2023

MAE: boom na OZE spowodował, że globalne emisje CO2 wzrosły mniej niż planowano

Globalne emisje CO2 wzrosły w 2022 r. o 0,9 proc., osiągając nowy rekord - ogłosiła w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii (MAE). Dodano, że wzrost ten jest jednak niższy niż oczekiwano, ponieważ zwiększył się udział czystej energii, który zrównoważył emisję CO2 z ropy i gazu.
02.03.2023

IEA: emisja CO2 w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom

Globalna emisja dwutlenku węgla związana z wytwarzaniem energii osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom - poinformowała w opublikowanym w czwartek raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
02.03.2023

MAE: przemysł paliw kopalnych robi za mało, by ograniczyć emisję metanu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) oskarżyła we wtorek przemysł paliw kopalnych, że robi zbyt mało dla zmniejszenia emisji metanu i osłabia tym samym światowe wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia.
22.02.2023

MAE: w czasie 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat

W czasie 5 najbliższych lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2 400 gigawattów – wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
06.12.2022

IEA: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
30.11.2022

Dyrektor MAE: Europa stawi czoła zimie bez poważnych przerw w dostawach energii

Jeśli chodzi o energię "państwa europejskie stawią czoła zimie bez poważnych przerw w dostawach i blackoutu, bo magazyny gazu są zapełnione w około 90 proc" - oświadczył dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" we wtorek.
11.10.2022

IEA: osiągnięcie zerowej emisji może być opóźnione o dekady

Dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol oznajmił, że bez międzynarodowej współpracy osiągnięcie planu zerowej emisji może być poważnie opóźnione. Kraje prawdopodobnie nie osiągną swoich celów w zakresie ochrony klimatu, jeśli nie wypełnią obecnych luk we współpracy międzynarodowej.
21.09.2022

Moskwa o wpływie wojny w Ukrainie na sektor energetyczny

„W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i globalnego kryzysu energetycznego, cała społeczność międzynarodowa musi wykazać się wyjątkową solidarnością” – podkreśliła minister Anna Moskwa podczas międzynarodowej debaty z udziałem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko, zastępcy sekretarza ds. energii USA Davida Turka, prezesa GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia oraz wiceprezesa PERN S.A. Mateusza Radeckiego. Spotkanie odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.
20.07.2022

Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej

„Powitanie Ukrainy w rodzinie MAE, jako kraju stowarzyszonego, to silny sygnał solidarności i wsparcia. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie. Mamy również nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ram, które pomogą Ukrainie na jej drodze do odbudowy” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania dokumentu stowarzyszeniowego Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energetyczną.
19.07.2022

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z MAE to politycznie ważny krok

We wtorek w Warszawie odbędzie się uroczyste podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Międzynarodową Agencją Energetyczną. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenił, że to politycznie ważny krok.
19.07.2022

IEA ostrzega – globalne dostawy fotowoltaiki są nadmiernie skoncentrowane w Chinach

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), Chiny posiadają obecnie prawie 80-procentowy udział we wszystkich kluczowych etapach produkcji paneli słonecznych.
11.07.2022

Ukraina przyjęta do stowarzyszenia rodziny krajów Międzynarodowej Agencji Energetycznej – sukces polskiej inicjatywy

Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
17.06.2022

Szef IEA: Europa jest w epicentrum globalnego kryzysu energetycznego

Europa znajduje się w epicentrum pierwszego globalnego kryzysu energetycznego - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol na odbywającej się w mieście Sonderborg w Danii konferencji poświęconej efektywności energetycznej.
10.06.2022

Minister Anna Moskwa w Davos: Dziś wiele omawianych propozycji na szczeblu międzynarodowym bazuje na naszym doświadczeniu w zakresie uniezależniania się od dostaw węglowodorów z kierunku wschodniego

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę to jeden z głównych tematów tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. W wydarzeniu, 24-25 maja 2022 r., uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.05.2022

Polityka energetyczna w dobie rosyjskiej agresji

„Obecna sytuacja geopolityczna wywiera na rządach konieczność podejmowania radykalnych decyzji dot. pozyskiwania surowców energetycznych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna analizuje zmiany, jakie zachodzą w energetyce w wybranych państwach i przedstawia rekomendacje dotyczące niezbędnych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej z udziałem Fatih'a Birol'a, dyrektora wykonawczego MAE. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 12 maja 2022 r. w Ministerstwi
13.05.2022

MAE: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi

"Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi" – powiedział w czwartek Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) podczas spotkania ministerialnego w Paryżu na temat bezpieczeństwa energetycznego w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
25.03.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii to główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 23 marca 2022 r., uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.03.2022

IEA: Więcej OZE w UE może w rok zredukować zależność o gazu z Rosji o jedną trzecią

UE może zredukować zależność od dostaw gazu z Rosji o jedną trzecią w ciągu roku - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). W czwartek IEA przedstawiła 10-punktowy plan, zakładający m.in. brak nowych kontraktów z Rosją, więcej OZE, atomu i efektywności.
04.03.2022

MKiŚ: potrzebna większa elastyczność rynku naftowego

Po ataku Rosji na Ukrainę potrzebna jest większa elastyczność rynku naftowego; Polska zdecydowanie popiera amerykańską propozycję podjęcia wspólnej decyzji o uwolnieniu zapasów ropy i paliw - przekonywała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania MAE - poinformował w środę resort.
02.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: popyt na gaz w Europie będzie w 2022 mniejszy niż w ub.r.

Zapotrzebowanie na gaz w Europie w bieżącym roku będzie niższe niż w 2021 r. - wynika z informacji przekazanej w poniedziałek przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE, ang. IEA). W ocenie instytucji jest to spowodowane głównie wysokimi cenami tego surowca i mniejszym wzrostem gospodarczym.
01.02.2022

Gwałtowne odbicie energetyki węglowej zagraża celom polityki klimatycznej

Niepokojące dane płyną z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej na całym świecie z węgla gwałtownie wzrasta w kierunku nowego rocznego rekordu w 2021 roku, podważając wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Sektor węglowy jest na dobrej ścieżce do osiągniecia kolejnego rekordu w 2022 roku.
22.12.2021

IEA przewiduje, że globalna moc z OZE wzrośnie o 60 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat

Instalacje odnawialnych źródeł energii pobiją w tym roku rekord – wynika z najnowszego raportu IEA.
13.12.2021

IEA: jeśli obietnice będą spełnione, wzrost temperatury nie przekroczy 1,8 st. C

Jeśli wszystkie nowe zobowiązania ogłoszone podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zostaną zrealizowane, uda się zatrzymać wzrost temperatury na Ziemi w granicach 1,8 st. C - oceniła w czwartek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
05.11.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę

Europa zafundowała sobie kryzys energetyczny. Ale czy tylko sobie? Niektórzy eksperci twierdzą, że cały świat odczuwa to co dzieje się w Europie. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci widzą to obserwując ceny towarów i usług już dzisiaj.
22.10.2021

IEA: Nie można dłużej ignorować wpływu metanu na zmiany klimatyczne

Najnowszy raport organizacji wzywa do ograniczenia emisji metanu, który jest odpowiedzialny za 30 proc. globalnego wzrostu temperatury.
22.10.2021

MAE: „Kraje muszą potroić inwestycje w energię odnawialną do 2030 roku, aby walczyć ze zmianami klimatu”

W swoim flagowym raporcie MAE szacuje, że do 2030 roku trzeba zainwestować prawie 4 biliony dolarów – potroić roczne inwestycje w projekty i infrastrukturę energii odnawialnej, aby zatrzymać galopujące zmiany klimatyczne.
18.10.2021

Produkcja zeroemisyjnego wodoru praktycznie nie istnieje - ostrzega MAE

Globalna produkcja wodoru generuje około 900 milionów ton emisji CO2, co odpowiada łącznej emisji Wielkiej Brytanii i Indonezji, szacuje organizacja MAE w swoim raporcie.
10.10.2021

IEA apeluje o rozwój technologii wodorowych

Afiliowana przy OECD Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wystosowała w poniedziałek apel do rządów państw o przyspieszenie prac nad technologiami wodorowymi, aby „zazielenić” przemysł i transport.
04.10.2021

IEA: emisja CO2 w 2023 r. będzie największa w historii; nakłady na energię odnawialną są za małe

Globalna emisja CO2 będzie w 2023 r. największa w historii, a w kolejnych latach będzie nadal rosła. Na odbudowę ekonomiczną po pandemii przeznaczono 16 bln dolarów, z czego zaledwie 2 proc. pójdzie na czystą energię - ostrzega we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
21.07.2021

IEA: Portugalska polityka energetyczna wyznacza jasną ścieżkę do neutralności węglowej

W nowym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) stwierdziła, że polityka Portugalii w zakresie osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku wykazuje dobrą równowagę pomiędzy ambitnymi celami i konkurencyjnymi środkami wsparcia.
08.07.2021

Zielony boom. Energetyka odnawialna opanowała światowy przemysł

Nowe projekty energii wiatrowej i słonecznej w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do 45 proc. wzrostu tempa nowych mocy.
27.05.2021

MAE: Dla neutralności węglowej trzeba natychmiast porzucić projekty związane z paliwami kopalnymi

Według opublikowanych we wtorek szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej, aby osiągnąć neutralność węglową do połowy tego stulecia i ograniczyć globalne ocieplenie o 1,5 st. C., należy natychmiast porzucić projekty dot. paliw kopalnych i gazu ziemnego i do 2035 r. przestać sprzedawać pojazdy o napędzie spalinowym.
18.05.2021

Globalna flota pojazdów elektrycznych wzrośnie do 145 mln w 2030 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) szacuje, że w 2030 roku po światowych drogach będzie poruszać się ok. 145 mln pojazdów elektrycznych. Ta liczba może rosnąć i sięgnąć poziomu nawet 230 mln, o ile rządy państw przyśpieszą realizację polityk w obszarze zrównoważonego rozwoju i elektromobilności.
06.05.2021

Utrzymanie trendu mniejszych emisji po odmrożeniu gospodarki pozwoli na zatrzymanie zmian klimatycznych

W ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosły globalne emisje metanu, silnego gazu cieplarnianego. Metan, w połączeniu z dwutlenkiem węgla i innymi gazami cieplarnianymi, może ogrzać ziemską atmosferę o 3 do 4 st. Celsjusza przed końcem tego stulecia. Odpowiadają za to przede wszystkim paliwa kopalne. Tylko w 2020 roku działalność związana z ropą naftową i gazem na całym świecie wyemitowała nieco ponad 70 mln ton metanu do atmosfery. Kluczowe jest, aby przemysł naftowo-gazowy aktywnie ograniczał wpływ na środowisko. Dlatego Międzyn
20.01.2021

IEA ostrzega przed wzrostem globalnej emisji CO2 w 2021 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegła w poniedziałek, że globalna emisja dwutlenku węgla, ograniczona przez pandemię Covid-19, wzrośnie w bieżącym roku, o ile rządy nie podejmą szybkich działań.
12.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.