„Powitanie Ukrainy w rodzinie MAE, jako kraju stowarzyszonego, to silny sygnał solidarności i wsparcia. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie. Mamy również nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ram, które pomogą Ukrainie na jej drodze do odbudowy” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania dokumentu stowarzyszeniowego Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energetyczną.
Wydarzenie, z udziałem Dyrektora Wykonawczego MAE Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko oraz wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.
Rada Zarządzająca Międzynarodowej Agencji Energetycznej 16 czerwca 2022 r. jednogłośnie wyraziła zgodę na zaproszenie Ukrainy do przystąpienia do MAE, jako kraju stowarzyszonego w uznaniu wyjątkowych i bezprecedensowych okoliczności, w jakich znajduje się ten kraj.
– Głęboko doceniamy wsparcie Dyrektora Fatiha Birola dla Ukrainy. Jestem wdzięczna, że MAE od początku rosyjskiej inwazji udziela Ukrainie wsparcia technicznego i analitycznego oraz ocenia potencjalne możliwości dalszego pogłębienia wzajemnych stosunków – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska Ukraina zasługuje na każdą formę pomocy za heroiczną walkę w obronie swojej integralności terytorialnej i niepodległości. Poprzez te działania Ukraina staje w obronie naszych wspólnych europejskich wartości, takich jak wolność i demokracja.
– Ukraina potrzebuje głębokiej reorganizacji dostaw energii oraz wsparcia w reformie infrastruktury energetycznej, aby zaspokoić potrzeby energetyczne swojego społeczeństwa i gospodarki. W tym zakresie nasza rola, jako państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej, najpotężniejszej międzynarodowej organizacji energetycznej, jest niezwykle ważna. Musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć Ukrainę w tych zmianach i utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego – zauważyła.
Jak dodała minister klimatu i środowiska, Polska włączyła się w pomoc dla Ukrainy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. Pomagamy nie tylko w kwestiach humanitarnych, ale także poprzez wspieranie potrzeb gospodarczych. Zacieśnienie kontaktów biznesowych i dostawy paliw, w ramach kontraktów handlowych zawartych przez kluczowe polskie firmy, są odpowiedzią na potrzeby energetyczne Ukrainy.
– Już dzisiaj planujemy aktywnie wspierać Ukrainę w odbudowie. Jesteśmy w pełni gotowi do tego wsparcia, mówię to też w imieniu moich jednostek podległych, które mają ekspertów i sprzęt mogący wesprzeć Ukrainę w tym procesie – wyjaśniła minister Anna Moskwa.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z ukraińskim Ministerstwem Energii i śledzimy sytuację w Ukrainie. Bardzo się cieszę, że od dziś kolejnym obszarem naszej współpracy będzie forum Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Cały świat musi wykazać się wyjątkową solidarnością w tej sytuacji. Nie możemy pozwolić na żadne wyjątki, jeśli chodzi o naszą jedność we wsparciu Ukrainy i przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji – podkreśliła.
🗣 “This winter may become a historic test of European solidarity ... Europe might well be called to show the true strength of its union. I’m sure it will be the case”
— International Energy Agency (@IEA) July 19, 2022
Watch back @fbirol’s remarks from today’s ceremony to welcome 🇺🇦 into the IEA Family 👉 https://t.co/MjTYqwQlYm pic.twitter.com/8JHTmC7MwV
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, zwróciła również uwagę, że
decyzja Rady Europejskiej z czerwca o przyznaniu Ukrainie statusu kraju
kandydującego do UE jest wynikiem niesamowitej determinacji Ukrainy w
drodze do zjednoczonej Europy, niestety okupionej krwią.
–
Ukraina stoi przed zadaniem dostosowania się do norm, zasad i standardów
UE. Polska jest gotowa wspierać Ukrainę w procesie dostosowawczym i
dzielić się swoimi doświadczeniami. Jestem przekonana, że dzisiejsze
podpisanie dokumentu stowarzyszeniowego z Międzynarodową Agencją Energii
będzie sprzyjać osiągnięciu celów integracyjnych – powiedziała.
Dyrektor Wykonawczy MAE Fatih Birol zaznaczył, że świat przeżywa teraz pierwszy prawdziwie globalny kryzys energetyczny.
–
Po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, nikt nie może mieć
złudzeń co do zagrożeń związanych z rosyjskimi dostawami energii.
Tydzień po rozpoczęciu inwazji MAE przedstawiła 10-punktowy plan, który
ma zmniejszyć zapotrzebowanie na ropę i gaz. Podkreślamy w nim potrzebę
maksymalizacji dostaw surowców energetycznych z innych źródeł, rozwój
OZE i energii jądrowej oraz zwiększenie efektywności energetycznej w
domach i firmach. Musimy oszczędzać energię tak bardzo jak to tylko
możliwe. To będzie test europejskiej solidarności – powiedział.
🗣 “The International Energy Agency is today the most important energy organisation … This is the agency that understands the issue of energy security”
— International Energy Agency (@IEA) July 19, 2022
🇵🇱 Minister @moskwa_anna in Warsaw at today’s ceremony marking Ukraine’s entry into the IEA Family 👉 https://t.co/7QKi0BVbFm pic.twitter.com/8Lq8U3vGU5
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
W Siedlcach powstanie największy magazyn energii w Polsce. Zbudują go Portuglaczycy z Chińczykami
Duże pożary łąk i lasów w Portugalii. Są ranni
Martwe ryby w Bobrze. Zakaz korzystania z rzeki
Na te zmiany czekało ciepłownictwo. Prezydent podpisał ustawę
Suez Canal Container Terminal będzie zasilany w 100% energią elektryczną ze źródeł odnawialnych
Fala upałów w Europie zebrała śmiertelne żniwo. Wstępne dane mówią nawet o 4 tys. zgonów
CPK szuka wykonawcy infrastruktury energetycznej nowego lotniska
Premier: o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej zdecydują eksperci
Duży pożar na hiszpańskim wybrzeżu
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 3.07.2026
Śledztwo ws. śnięcia ryb po spuszczeniu wody ze zbiornika Pilchowice
Nowa metoda recyklingu plastiku rozwiązuje problem z jego kolorem
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
PAA zakończyła przegląd bezpieczeństwa fińskiego reaktora LDR-50
Czy owca polubi solary? Eksperyment w Wielkopolsce
Tauron: powołano Radę Społeczną ds. sytuacji na rzece Bóbr i Jeziorze Pilchowickim
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Leśnicy z warmińsko-mazurskiego próbują ratować sosnę taborską
Klienci Energi Obrót łatwiej pozyskają finansowanie dla inwestycji wykorzystujących OZE
Sika kończy budowę nowej fabryki w Polsce. Produkcja ruszy jeszcze w tym roku
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 71.94 $ | baryłka | 0,50% | 06.07.2026 18:05 |
| Cyna | 51995 $ | tona | 1,56% | 06.07.2026 18:05 |
| Cynk | 3545 $ | tona | 2,03% | 06.07.2026 18:05 |
| Aluminium | 3079.75 $ | tona | 0,60% | 06.07.2026 18:05 |
| Pallad | 1272.5 $ | uncja | 0,34% | 06.07.2026 18:05 |
| Platyna | 1651.9 $ | uncja | 1,23% | 06.07.2026 18:05 |
| Srebro | 62.82 $ | uncja | 2,25% | 06.07.2026 18:05 |
| Złoto | 4187.3 $ | uncja | 1,25% | 06.07.2026 18:05 |