Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej

zk

19.07.2022 22:54 Źródło: PAP MediaRoom
Strona główna Prawo, finanse Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Partnerzy portalu

Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Fatih Birol szef MAE i minister energii Ukrainy Germana Galushchenko/ Twitter MAE

„Powitanie Ukrainy w rodzinie MAE, jako kraju stowarzyszonego, to silny sygnał solidarności i wsparcia. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie. Mamy również nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ram, które pomogą Ukrainie na jej drodze do odbudowy” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania dokumentu stowarzyszeniowego Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energetyczną.

Wydarzenie, z udziałem Dyrektora Wykonawczego MAE Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko oraz wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.

Rada Zarządzająca Międzynarodowej Agencji Energetycznej 16 czerwca 2022 r. jednogłośnie wyraziła zgodę na zaproszenie Ukrainy do przystąpienia do MAE, jako kraju stowarzyszonego w uznaniu wyjątkowych i bezprecedensowych okoliczności, w jakich znajduje się ten kraj.

– Głęboko doceniamy wsparcie Dyrektora Fatiha Birola dla Ukrainy. Jestem wdzięczna, że MAE od początku rosyjskiej inwazji udziela Ukrainie wsparcia technicznego i analitycznego oraz ocenia potencjalne możliwości dalszego pogłębienia wzajemnych stosunków – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska Ukraina zasługuje na każdą formę pomocy za heroiczną walkę w obronie swojej integralności terytorialnej i niepodległości. Poprzez te działania Ukraina staje w obronie naszych wspólnych europejskich wartości, takich jak wolność i demokracja.

– Ukraina potrzebuje głębokiej reorganizacji dostaw energii oraz wsparcia w reformie infrastruktury energetycznej, aby zaspokoić potrzeby energetyczne swojego społeczeństwa i gospodarki. W tym zakresie nasza rola, jako państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej, najpotężniejszej międzynarodowej organizacji energetycznej, jest niezwykle ważna. Musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć Ukrainę w tych zmianach i utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego – zauważyła.

Jak dodała minister klimatu i środowiska, Polska włączyła się w pomoc dla Ukrainy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. Pomagamy nie tylko w kwestiach humanitarnych, ale także poprzez wspieranie potrzeb gospodarczych. Zacieśnienie kontaktów biznesowych i dostawy paliw, w ramach kontraktów handlowych zawartych przez kluczowe polskie firmy, są odpowiedzią na potrzeby energetyczne Ukrainy.

– Już dzisiaj planujemy aktywnie wspierać Ukrainę w odbudowie. Jesteśmy w pełni gotowi do tego wsparcia, mówię to też w imieniu moich jednostek podległych, które mają ekspertów i sprzęt mogący wesprzeć Ukrainę w tym procesie – wyjaśniła minister Anna Moskwa.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z ukraińskim Ministerstwem Energii i śledzimy sytuację w Ukrainie. Bardzo się cieszę, że od dziś kolejnym obszarem naszej współpracy będzie forum Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Cały świat musi wykazać się wyjątkową solidarnością w tej sytuacji. Nie możemy pozwolić na żadne wyjątki, jeśli chodzi o naszą jedność we wsparciu Ukrainy i przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji – podkreśliła.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, zwróciła również uwagę, że decyzja Rady Europejskiej z czerwca o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE jest wynikiem niesamowitej determinacji Ukrainy w drodze do zjednoczonej Europy, niestety okupionej krwią.

– Ukraina stoi przed zadaniem dostosowania się do norm, zasad i standardów UE. Polska jest gotowa wspierać Ukrainę w procesie dostosowawczym i dzielić się swoimi doświadczeniami. Jestem przekonana, że dzisiejsze podpisanie dokumentu stowarzyszeniowego z Międzynarodową Agencją Energii będzie sprzyjać osiągnięciu celów integracyjnych – powiedziała.

Dyrektor Wykonawczy MAE Fatih Birol zaznaczył, że świat przeżywa teraz pierwszy prawdziwie globalny kryzys energetyczny.

– Po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, nikt nie może mieć złudzeń co do zagrożeń związanych z rosyjskimi dostawami energii. Tydzień po rozpoczęciu inwazji MAE przedstawiła 10-punktowy plan, który ma zmniejszyć zapotrzebowanie na ropę i gaz. Podkreślamy w nim potrzebę maksymalizacji dostaw surowców energetycznych z innych źródeł, rozwój OZE i energii jądrowej oraz zwiększenie efektywności energetycznej w domach i firmach. Musimy oszczędzać energię tak bardzo jak to tylko możliwe. To będzie test europejskiej solidarności – powiedział.

Tagi:
mae, mkiś, birol, ukraina

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.