Zielony boom. Energetyka odnawialna opanowała światowy przemysł

27.05.2021 11:00 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Zielony boom. Energetyka odnawialna opanowała światowy przemysł

Partnerzy portalu

Zielony boom. Energetyka odnawialna opanowała światowy przemysł - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Nowe projekty energii wiatrowej i słonecznej w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do 45 proc. wzrostu tempa nowych mocy.

Światowy przemysł energii odnawialnej rozwijał się w najszybszym tempie od 1999 roku. W zeszłym roku, pomimo zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) być może ustanowił standard wzrostu w przyszłości.

Globalny organ nadzorujący energetykę ujawnił, że realizacja projektów związanych z energią odnawialną, w tym farmami wiatrowymi i projektami energii słonecznej, wzrosła w zeszłym roku o 45 proc., co jest skokową zmianą dla światowego przemysłu.

Moc wiatru została podwojona w ciągu ostatniego roku, podczas gdy sektor energii pozyskiwanej ze słońca odnotował wzrost na poziomie prawie 50%, w porównaniu do okresu przed pandemią. Powód jest jeden, rosnący  apetyt na czystą energię ze strony rządów i korporacji.

Boom na czystą energię skłonił IEA do zrewidowania swoich prognoz dotyczących energii odnawialnej na nadchodzące lata o około 25 proc. w stosunku do poprzednich prognoz wzrostu. Jedną z przyczyn jest szybsza, niż oczekiwano ekspansja odnawialnych źródeł energii w rejonie Chin, Europy i USA.

Fatih Birol, dyrektor IEA, powiedział, że rządy muszą „wykorzystać ten obiecujący impuls”, wprowadzając polityki, które – zachęcają do większych inwestycji w energię słoneczną i wiatrową, w dodatkową infrastrukturę sieciową, której będą potrzebować, oraz w inne kluczowe odnawialne źródła energii. technologie takie jak hydroenergia, bioenergia i geotermia.

– Masowa ekspansja czystej energii elektrycznej jest niezbędna, aby dać światu szansę na osiągnięcie zerowych celów netto – dodał Birol.

Chiny pozostają w centrum wzrostu branży energii odnawialnej po tym, jak w ciągu ostatnich kilku lat odpowiadały za ponad 40 proc. wzrostu na rynku światowym. Są również jednym z największych dostawców komponentów potrzebnych do produkcji turbin wiatrowych i paneli słonecznych, w tym surowców takich ja krzem, stal, miedź oraz innych metali ziem rzadkich.

Pomimo, że Chiny wiodą prym w dostawie elementów niezbędnych do produkcji czystej, zielonej energii, to również zajmują miejsce w czołówce światowych emitentów gazów cieplarnianych. Nadal w dużym stopniu wykorzystują elektrownie węglowe, aby zaspokoić nieustannie rosnące, krajowe zapotrzebowanie na energię.

Prezydent Xi Jinping, zadeklarował neutralność Chin do 2060 roku, pod względem emisji dwutlenku węgla. Natomiast eksperci ostrzegają, że kraj będzie musiał rozwinąć sieć energetyki odnawialnej, aby w kolejnej dekadzie zamknąć prawie 600 elektrowni węglowych. 

Oczekuje się, że przekroczenie kluczowego dla przemysłu terminu dotacji państwowych w Chinach spowoduje spowolnienie wzrostu, w tym kraju energii odnawialnej w nadchodzących latach. Jednak MAE wierzy, że rosnący popyt na czystą energię w Europie i USA utrzyma roczny wzrost, na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego.

Heymi Bahar, główny autor raportu IEA, opisał zeszłoroczny boom w energetyce odnawialnej, jako „bezprecedensowy”, ponieważ pomimo tego, że osiągnął poziom ostatnio obserwowany w 1999 roku, to w ciągu ostatnich dwóch dekad branża znacznie się rozrosła.

Rekordowe poziomy rządowych aukcji nowych projektów energii odnawialnej w połączeniu z rosnącą liczbą firm dążących do przejścia na odnawialne źródła energii napędzały ten „wyjątkowy wzrost”, który ma stać się „nową normą dla energii odnawialnej”.

– Impuls jest dzięki biznesowi i rządowi – dodał.

Najnowsze prognozy MAE nie uwzględniają nowego prezydenta USA Joe Bidena, którego administracja ma jeszcze przyspieszyć tempo wzrostu energii ze źródeł odnawialnych. Biden zobowiązał się do zmniejszenia emisji w USA o połowę w ciągu najbliższych 10 lat.

Prognozuje się, że w Wielkiej Brytanii wzrost morskiej energetyki wiatrowej będzie odpowiadał za jedną czwartą światowych mocy wiatrowych na morzu do 2022 roku, co czyni ją jedynym krajem na świecie, w którym więcej energii wiatrowej będzie wytwarzane u wybrzeży niż na lądzie.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.