Wynik wyszukiwania - "elektrolizery " - Wiadomości

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

Samorząd Sanoka chce za kilka lat być miastem bezemisyjnym

Samorząd Sanoka na Podkarpaciu planuje, że w 2028 r. miasto będzie zdekarbonizowane i bezemisyjne. Węgiel i inne paliwa używane do tej pory, aby dostarczać m.in. ciepło mieszkańcom Sanoka, zastąpione zostaną przez odnawialne źródła energii, w tym wodór.
12.03.2024

Powoli, ale do przodu. Perspektywy globalnego sektora wodorowego

Sektor wodorowy w ostatnich latach doświadczył znaczącego wzrostu z racji inwestycji wywołanych postępującą transformacją energetyczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są liczne analizy, które pozwalają z optymizmem patrzyć na dalszą ekspansję wodoru.
13.02.2024

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

16 listopada zostanie zaprezentowany raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny”

16 listopada o godz. 9.00 podczas trzeciej edycji hydrogenconference.pl, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Dobrej 55) zostanie przedstawiony raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”
14.11.2023

Siemens Energy i Air Liquide na drodze do rozwoju gospodarki wodorowej dzięki nowej fabryce elektrolizerów

8 listopada 2023 roku Siemens Energy wraz ze swoim partnerem Air Liquide otworzył w Berlinie nowy zakład produkujący elektrolizery. Do 2025 roku mają stamtąd wprowadzać na rynek co najmniej trzy gigawaty mocy elektrolizy rocznie.
09.11.2023

I. Zyska: celem strategii wodorowej jak najwyższy lokalny wkład

Maksymalizacja lokalnego wkładu w technologie i rozwiązania wodorowe to główny cel strategii wodorowej - przekonywał w czwartek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak zaznaczył, do porozumienia sektorowego gospodarki wodorowej w ciągu dwóch lat przystąpiło ponad 100 podmiotów.
26.10.2023

W Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową

Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich powołano w czwartek w Kielcach. Celem Doliny jest rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. W działalność organizacji włączyło się ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całego kraju.
13.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Wsparcie na projekty o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji

Do 150 mln euro wsparcia na projekty o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji przewiduje rozporządzenie MRiT, którego projekt został we wtorek opublikowany na stronach RCL. Chodzi m.in. o produkcję baterii, paneli słonecznych, turbin wiatrowych i pomp ciepła.
20.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
29.08.2023

Chiński Shanghai Electric oraz niemiecki Siemens zacieśniają współpracę w obszarze ekologicznych i niskoemisyjnych rozwiązań

W dniach 25-27 lipca prezeska zarządu spółki Shanghai Electric, pani Leng Weiqing, odbyła wizytę w Niemczech, aby przeprowadzić rozmowy z Christianem Bruchem - prezesem, dyrektorem generalnym i dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce Siemens Energy AG. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy branżowej obu podmiotów, w tym w zakresie wspólnych innowacji, a także promowanie transformacji energetycznej oraz rozwoju wysokiej jakości energii niskoemisyjnej.
05.08.2023

Ekspert Klastra Wodorowego: Potrzebne tańsze i dostępne materiały do produkcji elektrolizerów

Skala w jakiej muszą być wybudowane elektrolizery na potrzeby produkcji wodoru do roku 2050 i później wymaga poszukiwań rozwiązań nad obniżką kosztów ich produkcji. Zidentyfikowano też krytyczne materiały przeznaczone do budowy elektrolizerów wody jak również potencjalne ograniczenia ich dostaw w przyszłości. Dlatego KE opracowała Critical Material Act -rozporządzenie ustanawiającego ramy na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych - którego projekt został przyjęty przez Radę EU 23 czerwca 20
02.08.2023

Europa na dobrej drodze do osiągnięcia celu 21 GW mocy produkcyjnych elektrolizerów

Według sojuszu H2, Europa staje się liderem w produkcji zielonego wodoru, dążąc do dostarczenia 21 GW mocy produkcyjnych elektrolizerów do roku 2025. Sojusz H2, który obejmuje ponad 1000 europejskich podmiotów i instytucji publicznych z branży wodorowej, opublikował raport wykazujący, że region ten rozwija się dynamicznie w kierunku osiągnięcia tego celu. Jednakże sektorowi brakuje jeszcze 4 GW do zrealizowania swoich własnych celów, głównie z powodu trudności regulacyjnych i finansowych.
05.07.2023

Wodorowy produkt przyszłości [WYWIAD]

Zaledwie kilka tygodni temu stworzony na Politechnice Gdańskiej reaktor do pirolizy niesortowanych odpadów przemysłowych i komunalnych W2H2 stał się Polskim Produktem Przyszłości. O tym innowacyjnym rozwiązaniu opowiada odpowiedzialny za część inżynierską - współzałożyciel firmy W2H2 - Łukasz Łupina.
23.05.2023

Loty w kosmos, zielony wodór - szkoci badają możliwości wykorzystania energii pływów

Szkocka firma Nova Innovation stoi na czele konsorcjum, które ma zbadać potencjał produkcji zielonego wodoru i tlenu z projektów energii pływów w rejonie Szetlandów.
14.05.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru [WIDEO]

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna. W procesie elektrol
11.05.2023

Wodór paliwem przyszłości [PODCAST]

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
08.05.2023

Niemcy projektują przyszły system sieciowy. OZE będą zintegrowane z infrastrukturą wodorową

Do 25 kwietnia br. można składać uwagi do najnowszego projektu planu rozwoju sieci w Niemczech w latach 2037-2045. Po raz pierwszy plan uwzględnia system sieciowy będący podstawą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r. Dokument zakłada, że w 2037 r. Niemcy będą dysponować już rozbudowaną infrastrukturę wodorową.
19.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

W 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską propozycją „Net-Zero Industry Act” technologia pomp ciepła jest wskazana już nie tylko jako kluczowa dla fali renowacji budynków, realizacji celów zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, czy dekarbonizacji, ale także jest wśród ośmiu technologii, które w Unii mają być podstawą europejskiego zielonego przemysłu.
17.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

Holendrzy inwestują w produkcję elektrolizerów

Konsorcjum De Nederlandse Waterstof Delta (Holenderska Delta Wodoru) przedłożyło holenderskim posłom Bontenbal, Boucke i Erkens plan mający na celu uruchomienie sektora produkcji elektrolizerów, a tym samym przyspieszenie rozwoju gospodarki wodorowej.
09.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Everfuel i Greenstat czynią kolejny krok w stronę zielonego wodoru w norweskim porcie

Za pośrednictwem spółki projektowej Everfuel Greenstat Production 1 AS, duńska spółka paliw wodorowych Everfuel i norweska spółka energetyczna Greenstat podpisały umowę z norweskim producentem Elkem na długoterminową dzierżawę gruntów w strefie przemysłowej Fiskaa w Kristiansand, Norwegia, w celu budowy hubu wodorowego.
06.03.2023

Everfuel i Better Energy podpisują MoU - kolejny krok w realizacji PtX Holstebro

21 lutego 2023 Everfuel zawarł umowę o współpracy z Better Energy. Jest to kolejny krok, który ma przyczynić się do realizacji projektu Holstebro PtX.
27.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

H2Tech LAB – na PG powstaje międzywydziałowe laboratorium technologii wodorowych

Dzięki współpracy naukowców z Wydziału Chemicznego, Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, a także Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej powstanie międzywydziałowe laboratorium H2Tech LAB „Laboratory of Hydrogen Technologies”.
24.01.2023

Eksperci przygotują koncepcję produkcji wodoru na Morzu Północnym

Konsorcjum NortH2, w skład którego wchodzą inwestorzy Eneco, RWE, Equinor i Shell, we współpracy z Gasunie zbada możliwości skoordynowania projektów produkcji, przesyłu i magazynowania zielonego wodoru w warunkach morskich. Koncepcję przygotują konsultanci z uznanej firmy Ramboll.
31.12.2022

Ramboll opracowuje koncepcję produkcji zielonego wodoru na morzu

W ramach jednego z największych w Europie projektów związanych z zielonym wodorem, Ramboll zbada możliwość produkcji na morzu dla NortH2.
20.12.2022

Metacon AB i Lasy Państwowe planują inwestycję wodorową

Coraz częściej słyszymy o wodorze jako źródle czystej energii. Tymczasem wodór mieni się wieloma kolorami. Tylko 4% jego światowej produkcji stanowi tzw. wodór zielony, czyli wytworzony przy użyciu energii z OZE. Budowę własnego źródła zielonego wodoru zainicjowały właśnie Lasy Państwowe w ramach projektu „Las Energii”.
05.12.2022

TES i EWE zbudują elektrolizer o mocy 500 MW czerpiący z offshore

Tree Energy Solutions i EWE podpisały MoU w sprawie budowy elektrolizera o mocy 500 MW w należącym do TES zielonym hubie energetycznym w Wilhelmshaven na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego.
26.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu energetycznego?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
20.11.2022

Analiza bezpieczeństwa dla Instytutu Energetyki: innowacyjny projekt instalacji wodorowej HYDROGIN - budowa dwukierunkowej instalacji wodorowej.

W kwietniu 2020 roku rozpoczął się projekt badawczy HYDROGIN, którego cel zakłada budowę dwukierunkowej instalacji do produkcji wodoru. Projekt ten jest realizowany przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN.
26.10.2022

Czy będzie kompromis dekarbonizacyjny żeglugi? Wodór, metanol czy amoniak - co wybierze branża?

Amoniak, metanol i wodór są wykorzystywane jako „czystsze paliwa”, które mają przyczynić się do dekarbonizacji żeglugi. Na drodze do ich upowszechnienia stoją jednak poważne bariery.
02.08.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
26.07.2022

Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru

Rolls-Royce wchodzi na rynek produkcji wodoru i przejmuje 54 proc. udziałów w firmie Hoeller Electrolyzer, specjalizującej się w produkcji stosów do elektrolizy, której innowacyjna technologia będzie stanowić podstawę nowej gamy produktów do elektrolizy mtu w dziale Power Systems.
13.07.2022

RWE wspólnie z ArcelorMittal będą budować i eksploatować MFW i instalacje wodorowe na potrzeby produkcji niskoemisyjnej stali

Nowe, planowane farmy wiatrowe mogą pokryć znaczną część rosnącego zapotrzebowania ArcelorMittal na energię elektryczną zakładów produkcyjnych w Niemczech, pod warunkiem zapewnienia odpowiednich ram prawnych. Ustawa o energii wiatrowej na morzu musi zostać zmieniona, aby ceny energii wiatrowej mogły utrzymać konkurencyjność dla niemieckiego przemysłu, a tym samym uniknąć "negatywnych ofert" w przetargach na morską energię wiatrową.
23.06.2022

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach solnych, spółka będzie chciała zaoferować różne modele biznesowe - poinformował w poniedziałek wiceprezes ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński.
14.06.2022

Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU

Komisja Europejska 18 maja 2022 r. opublikowała plan RePowerEU, ukierunkowany na szybkie ograniczenie zależności od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji i przyspieszenie transformacji. Jego elementem jest podwojenie do 3 mld EUR budżetu naboru wniosków dotyczących projektów o dużej skali w ramach Funduszu Innowacyjnego. Publikacja tego naboru nastąpi jesienią 2022 r.
03.06.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

Plug wybuduje największy na świecie elektrolizer dla H2 Energy Europe – zasili północnoeuropejski sektor transportowy

Plug – główny dostawca gotowych rozwiązań dla globalnej gospodarki zielonego wodoru, otrzymał zamówienie na dostawę elektrolizera o mocy jednego gigawata (GW) dla firmy H2 Energy Europe. Jest to największa jak dotąd instalacja elektrolizera na świecie, zaplanowana dla kompleksu produkcji ekologicznego wodoru w Danii.
20.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

Węgry zagłębiem zielonego wodoru? MOL i Plug Power łączą siły

MOL Group, producent paliw kopalnych i produktów petrochemicznych z siedzibą w Budapeszcie, nawiązał współpracę z firmą Plug Power w celu zbudowania jednego z największych w Europie zakładów produkcji ekologicznego wodoru, który ma się mieścić w rafinerii Danube Refinery w Százhalombatta na Węgrzech.
02.05.2022

W Portugalii powstaną elektrolizery o mocy 500 MW

Portugalska Madoqua Renewables ogłosiła zawarcie partnerstwa z holenderskim spółką i firmą konsultingową Power2X oraz duńskim Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) w celu realizacji wartego miliard euro projektu MadoquaPower2X. Celem będzie produkcja ekologicznego wodoru i amoniaku w Sines, w Portugalii. Dzięki inwestycji powstanie ponad 200 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.
26.04.2022

Pierwsze laboratorium zielonych paliw Grupy Azoty ZAK

Grupa Azoty ZAK uzyskała pozwolenie na budowę pierwszego w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych; budowa ma rozpocząć się w maju br., a zakończyć w 2023 r. - poinformowała PAP Grupa Azoty. Laboratorium stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej - podkreślono.
17.03.2022

Wielobranżowe studium wykonalności dla projektów instalacji do produkcji, sprężania, magazynowania i dystrybucji wodoru – część I

Jeżeli nie idziesz do przodu – cofasz się. Wypada przypomnieć to banalne stwierdzenie w obecnym czasie dynamicznych zmian w przemyśle związanych z transformacją energetyczną: odejściem od paliw kopalnych i obniżeniem emisji CO2. Agendę tych zmian potwierdziła ostatnio konferencja COP26, w której uczestniczyli światowi przywódcy, w tym z USA i Unii Europejskiej. Zmiana jest więc dla polskiego przemysłu czymś nieuchronnym.
10.02.2022

Goldman Sachs: najlepsza droga do Fit for 55 to masowa elektryfikacja

Najbardziej efektywna droga osiągnięcia celów Fit for 55, czyli m.in. 55 proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r. to elektryfikacja w skali prowadzącej do wzrostu popytu na energię elektryczną o połowę - pisze w analizie bank inwestycyjny Goldman Sachs.
28.01.2022

„Zielony wodór z OZE w Polsce”: Wodoryzacja polskiej gospodarki tylko przy rozwoju OZE

Roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. Jednak obecnie tempo i plany rozwoju odnawialnych źródeł nie dają szans na zaspokojenie przyszłej podaży. Konieczna jest likwidacja barier oraz wprowadzenie ułatwień dla budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej, która będzie podstawą funkcjonowania gospodarki wodorowej.
08.12.2021

Wodorowa strategia UE może wpaść w poślizg

Europejska Strategia Wodorowa zakłada uruchomienie produkcji zielonego wodoru na poziomie 6 GW do 2024 roku oraz 40 GW do 2030 roku. W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego ICIS, realizacja tych celów może być znacznie opóźniona przez zasadę dodatkowości oraz niewystarczającą dostępność źródeł i dojrzałość projektów.
28.11.2021

Macron zapowiedział inwestycje w wodór warte 1,9 mld euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że rząd przeznaczy 1,9 mld euro na rozwój sektora wodorowego w ramach wartego 30 mld euro planu inwestycyjnego France 2030.
17.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Bezkonkurencyjny zielony wodór z ZEPAK

Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, otrzymała finansowanie z Unii Europejskiej na budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru. 4,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania zostało przyznane w ramach pierwszego naboru Innovation Fund.
21.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Wystartował wodorowy projekt VETNI

Grupa LOTOS, w konsorcjum z Instytutem Energetyki oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, uruchomiła nowy projekt wodorowy o wartości blisko 10 mln zł. Jego celem jest skonstruowanie pilotażowej instalacji w oparciu o elektrolizery stałotlenkowe (SOE). Oficjalny kick-off projektu zorganizowano pod koniec września br. w Jaśle, gdzie docelowo stanie wspomniana instalacja.
30.09.2021

Wodór z wiatru

Coraz częściej energia pozyskiwana z turbin wiatrowych jest wykorzystywana do produkcji i magazynowania wodoru, a to może zrekompensować przerywalny charakter odnawialnych źródeł energii (RES). Zmienność elektrycznej mocy wyjściowej z turbin wiatrowych mogłoby stanowić wyzwanie pod względem niezawodności zasobów, gdyby energia wiatrowa stanowiła jedyne źródło elektryczności.
08.09.2021

Badania nad wodorem mogą być szansą dla polskiej nauki

W najnowszym podcaście Instytutu Polityki Energetycznej „Polityka Energia Klimat” dr Paweł Kwaśnicki, dyrektor Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego spółki ML System S.A. mówi o perspektywach rewolucji wodorowej, o zaletach i wadach technologii technologii, a także zastanawia się, w którą stronę powinna pójść polska nauka, by wyróżnić się na świecie.
07.09.2021

Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie

Spółka Biproraf z 48-letnią już dziś historią jest przykładem na to jak z firmy projektowej stać się generalnym realizatorem inwestycji. Firma specjalizuje się w projektach w formule głównie EP (engineering, procurement) a także wchodzi coraz odważniej w projekty EPC (engineering, procurement, construction).
09.06.2021

Iberola i Cummins wchodzą z zielonym wodorem na hiszpański rynek

Iberola i amerykański koncern energetyczny Cummins planują wybudować w Hiszpanii gigafabrykę z elektrolizerem wodoru.
28.05.2021

Według Morawieckiego w następnej dekadzie Polska może być wodorowym hubem

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych będzie Rzeszów – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Jasionce k. Rzeszowa premier Mateusz Morawiecki.
18.05.2021

Czy wodór pomoże osiągnąć neutralność klimatyczną UE?

Jednym z głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest osiągniecie, do 2050 roku neutralności klimatycznej. Kluczową rolę w tym procesie ma odegrać wodór, który umożliwi działalność m.in. bezemisyjnego transportu, ogrzewania i przemysłu – wynika z analizy think tanku Parlamentu Europejskiego.
22.04.2021

W Szwecji rusza kolejny etap pilotażowego projektu produkcji stali bez paliw kopalnych

W północnej Szewcji, w Luleå SSAB, LKAB i Vattenfall rozpoczęły budowę pilotażowego magazynu wodoru. Pilotażowy magazyn do składowania wodoru gazowego umieszczony jest w skalnej komorze, w pobliżu HYBRIT – obiektu przeznaczonego do bezpośredniej redukcji.
07.04.2021

Polska może stać się liderem w produkcji i wykorzystaniu wodoru w regionie.

Dobiegają końca konsultacje publiczne strategii wodorowej przedstawionej w styczniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokument wskazuje sześć celów, związanych m.in. z produkcją i wykorzystaniem wodoru w różnych dziedzinach gospodarki, np. transporcie, do realizacji przed 2030 rokiem. Zakłada także przygotowanie ram prawnych dla całego sektora.
19.02.2021

Pierwsza instalacja w Polsce wytworzy wodór m.in. z nadwyżek energii pochodzącej z OZE

Pod koniec 2021 roku rozpocznie się faza badań eksploatacyjnych pierwszego polskiego układu power-to-X głęboko zintegrowanego z elektrociepłownią. Ta innowacyjna instalacja pozwoli na wytwarzanie wodoru z pary pochodzącej z elektrowni, elektrociepłowni oraz energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Projekt HYDROGIN ma przyczynić się do poprawy elastyczności klasycznych elektrowni i elektrociepłowni oraz zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w polskim sektorze elektroenergetycznym.
07.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.