Wynik wyszukiwania - "gdańsk" - Wiadomości

Bank Ochrony Środowiska przedłuża współpracę z WFOŚiGW

Bank Ochrony Środowiska przedłużył o rok współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w zakresie preferencyjnego finansowania inwestycji proekologicznych na terenie województwa pomorskiego – poinformował w poniedziałek Bank Ochrony Środowiska.
20.11.2023

Gdańsk. Milionowe kary za zbieranie odpadów bez zezwolenia

Prawie dwa miliony złotych kary będzie musiała zapłacić spółka z Gdańska za składowanie odpadów bez stosownego zezwolenia. W trakcie kontroli na jej terenie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku ujawnili m.in. ponad 4 tys. m3 odpadów palnych.
20.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Czy budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą czy zagrożeniem? A może jest jakaś alternatywa „dla atomu”? W Gdańsku dyskutowali o tym uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.
17.11.2023

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.
04.10.2023

Rzeczoobieg w Galerii Przymorze. Przynieś niepotrzebne rzeczy, odbierz upominek i pomóż potrzebującym

Chcesz pozbyć się zbędnych rzeczy? Zrób to ekologicznie! W dniach 28-30 września 2023 w godzinach 11.00-19.00 Galeria Przymorze zaprasza mieszkańców Gdańska na wydarzenie „Rzeczoobieg”. Wystarczy przynieść 10 kilogramów zbędnych rzeczy i odebrać upominek, pomagając przy tym osobom niepełnosprawnym. Partnerem akcji jest Fundacja EcoTextil.
26.09.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

Gdynia testuje wodorowe autobusy z Portugalii

W Gdyni trwają testy kolejnego wodorowego autobusu. Tym razem miasto testuje pojazd portugalskiego producenta Caetano.
06.09.2023

Rury GRP z Gdańska podbijają świat

W obliczu kryzysu wodnego i dynamicznych zmian klimatu w Europie przedsiębiorcy zabiegają o przyjęcie przez Komisję Europejską Niebieskiego Ładu, który ma uruchomić olbrzymie środki na inwestycje wodne. Polska ma wszelkie możliwość produkcyjne, aby stać się liderem w tej kwestii w Europie, czego przykładem jest między innymi gdańska fabryka Amiblu, która eksportuje swoje produkty do niemalże 30 państw na kilku kontynentach.
29.08.2023

Zielone ciepło dla Gdańska

Do końca 2028 roku w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku zakończy się kolejny etap jej modernizacji w kierunku zeroemisyjnego wytwarzania ciepła dla gdańskiego systemu ciepłowniczego. Już wkrótce elektrociepłownia wzbogaci się o akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW.
29.08.2023

Wiceprezes PGE Energia Ciepła: gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem

W gdańskiej elektrociepłowni zostaną zainstalowane akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW. Dzięki inwestycji gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem - zapewnił w poniedziałek wiceprezes spółki PGE Energia Ciepła Mariusz Michałek.
28.08.2023

Northvolt rusza z produkcją w Gdańsku

Wybudowana w Gdańsku największa na kontynencie fabryka magazynów energii Northvolt startuje z produkcją.
23.08.2023

Port Czystej Energii. Budowa spalarni odpadów w Gdańsku na zaawansowanym etapie

Trwająca od blisko trzech lat budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku jest zaawansowana w 77 procentach - poinformowała PAP spółka Port Czystej Energii. Inwestycja ma być gotowa do eksploatacji na koniec I kwartału 2024 roku.
05.08.2023

W Gdańsku powstał zielony przystanek autobusowy z bluszczu

Okryta bluszczem wiata powstała z inicjatywy Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG). Takie miejsce sprzyja czekaniu na autobus nawet, kiedy się spóźnia. Zatrzymuje się na nim, kursujący między Stogami a dworcem PKP we Wrzeszczu, autobus linii 158, a także "106" jeżdżąca na Westerplatte. 
04.08.2023

Gdańsk. Radni apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej. W czwartek zaprezentowali także propozycje rozwiązań w tym zakresie.
06.07.2023

W Gdańsku rusza kampania "Szkło wrzucaj bez worka"

W poniedziałek, 15 maja ruszy kampania Szkło wrzucaj bez worka, której tematem jest odpowiednia segregacja szkła. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio.
13.05.2023

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał dofinansowanie na fotowoltaikę

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał od WFOŚiGW w Gdańsku 1 mln zł dotacji i 1 mln zł pożyczki na montaż instalacji fotowoltaicznych o wartości 2,4 mln zł - poinformował w piątek fundusz. Jak dodano, to czwarta uczelnia, która wzięła udział w naborze "Brodziec – adaptacja do zmian klimatu".
25.03.2023

Zagospodarowywanie odpadów w Gdańsku wchodzi na wyższy poziom

Pełna automatyzacja procesu sortowania, odzyskiwanie dwa razy więcej surowców ze wszystkich odpadów trafiających na instalację oraz gwarancja spełnienia wyśrubowanych norm dotyczących poziomów recyklingu przez gminy – to tylko niektóre z efektów zakończonej właśnie modernizacji sortowni odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Generalny wykonawca zastosował separatory optyczne AUTOSORT firmy TOMRA Sorting, które odpowiadają za ilość i jakość frakcji materiałowych przeznaczanych do recyklingu.
21.03.2023

Gdańsk z ponad 7 mln zł dofinansowania selektywną zbiórkę odpadów

Gmina Miasta Gdańsk otrzymała ponad 7 mln zł dofinansowania na budowę dwóch punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Przedsięwzięcia spowodują ograniczanie składowanych odpadów o blisko 14 tys. ton corocznie – informuje NFOŚiGW.
04.02.2023

W Gdańsku powstanie fabryka wież dla sektora offshore

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Milionowa kara za odpady utrzymana w mocy

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w trakcie kontroli jednego z przedsiębiorców zlokalizowanego w powiecie gdańskim ustalili, że dokonywał on zbierania i przetwarzania odpadów bez stosownego zezwolenia.
08.01.2023

Porty w Gdańsku i Kłajpedzie łączą siły w obliczu kryzysu energetycznego

Przedstawiciele litewskiego portu Kłajpeda oraz polskiego portu w Gdańsku porozumieli się w sprawie korzystania przez Polskę z infrastruktury przeładunkowej surowców energetycznych w Kłajpedzie.
24.10.2022

Gdańsk: Nie wpłynęła żadna oferta w przetargu na dostawę energii elektrycznej na 2023 r.

Nie wpłynęła żadna oferta w przetargu metropolitalnej grupy zakupowej ws. dostaw energii na 2023 r. – poinformowała w czwartek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Na piątek zwołano sztab kryzysowy dot. dostaw energii i ciepła dla miasta Gdańska.
29.09.2022

Siemens Gamesa otwiera biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, otwiera nowe biuro w Gdańsku. Wybór miejsca dla Baltic Sea Offshore Execution Centre był oczywisty – to stolica regionu pomorskiego, tętniące życiem miasto Gdańsk, zlokalizowane blisko powstającego przemysłu offshore wind.
28.09.2022

W Gdańsku rozpoczął się XI Kongres Mobilności Aktywnej

Mobilność w czasach pandemii, mikromobilność oraz bezpieczeństwo i polityka parkingowa - to tylko część tematów rozpoczętego we wtorek w Gdańsku XI Kongresu Mobilności Aktywnej. Międzynarodowe wydarzenie jest poświęcone budowaniu lepszych przestrzeni miejskich i promocji niezmotoryzowanych form transportu.
28.09.2022

Ze środowiskiem jesteśmy na czysto! Sprzątanie świata 2022 za nami

Dziesiątki uśmiechniętych twarzy, zakasane rękawy i ogromna chęć zmiany rzeczywistości na lepszą. Właśnie tak możemy podsumować kolejną już akcję „Sprzątanie świata”, w którą jak co roku zaangażował się Port Service. Plażę na gdańskich Stogach sprzątali uczniowie kilku trójmiejskich szkół, a nawet przedszkolaki. Wszystko pod czujnym okiem i wspierającym skrzydłem naszej Mewy…
26.09.2022

PKN Orlen przeznaczy do 2,5 mld zł na elektrociepłownię gazową w Gdańsku

PKN Orlen i kontrolowana przez koncern Energa podpisały umowę, na mocy której Orlen sfinansuje projekt Energi budowy elektrociepłowni gazowej w Gdańsku. Jak poinformował PKN Orlen, umowa zakłada pokrycie całości nakładów inwestycyjnych do 2,5 mld zł.
16.09.2022

260 tys. zł kary za wylewanie chemikaliów do gleby

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku (WIOŚ) poinformował o nałożeniu 260 tys. zł kary na przedsiębiorcę z Gdańska, który wylał na działkę sąsiada wodę zawierającą substancje niebezpieczne. W sprawie śledztwo wszczęła prokuratura.
10.09.2022

Owce zaopiekowały się zielonym terenem nad Opływem Motławy w Gdańsku

Rozpoczął się pilotażowy projekt "Opływ na wypasie". Na terenie parku nad Opływem Motławy po raz pierwszy wypuszczone zostało stado 15 owiec wrzosówek. Zwierzęta te zadbają o bioróżnorodność, dobrostan gleby oraz selektywne koszenie traw.
06.08.2022

Elektryczne autobusy w przyszłym roku wyjadą na ulice Gdańska

18 elektrycznych autobusów w przyszłym roku zasili gdańską flotę. We wtorek przedstawiciele miasta i firmy MAN podpisali umowę na dostawę 10 autobusów standardowych i 8 przegubowych. Wartość całego zamówienia to prawie 62 mln zł.
02.08.2022

Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii [GALERIA]

W poniedziałek 16 maja w Porcie Czystej Energii odbył się uroczysty chrzest walczaka – kluczowego elementu kotła gdańskiej elektrociepłowni. Tradycyjnego chrztu dokonała Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, która została matką chrzestną „serca” tej nowoczesnej instalacji.
17.05.2022

Wieże morskich farm wiatrowych powstaną w Gdańsku

Jak informowaliśmy w lutym, Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Przemysłowa Baltic planują budowę fabryki wież na potrzeby morskich farm wiatrowych. Zostanie ona ulokowana na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Produkcja ma ruszyć za dwa lata.
10.05.2022

Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

„Gazociąg GIPL jest przykładem europejskiej solidarności. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej Unii, a mniej partykularnych interesów” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas ceremonii otwarcia gazociągu łączącego Polskę z Litwą. W wydarzeniu, które odbyło się 5 maja 2022 r. na Litwie, uczestniczyli również m.in. Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
05.05.2022

Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy

Finansowanie armii Władimira Putina, która prowadzi wojnę w Ukrainie jest możliwe dzięki temu, że od lat świat, w tym kraje Unii Europejskiej kupują ropę, gaz i węgiel z Rosji. Greenpeace domaga się pilnego zakończenia importu paliw kopalnych z Rosji.
25.03.2022

Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO]

Inwestycja wartego 50 mln zł Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgodnie z planem ma być gotowa za rok.
24.03.2022

Gdańsk coraz bardziej zielony - rezygnuje ze spalinowych autobusów.

Elektryczne autobusy przegubowe i jednoczłonowe oraz minibusy zastąpią część spalinowego taboru gdańskiej komunikacji pasażerskiej. Miasto część zakupów sfinansuje ze środków własnych, na część stara się o dofinansowanie z Polskiego Ładu.
21.02.2022

Energa Operator ma zielone światło na budowę linii wysokiego napięcia dla południowej części Gdańska

Energa Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, będzie mogła budować linię elektroenergetyczną 110 kV relacji Gdańsk-Błonia–Maćki–Pruszcz Gdański - podało w poniedziałek biuro prasowe Energi. Rada Miasta Gdańska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający tę inwestycję.
14.12.2021

Kiedy odpowiedzialność producentów za opakowania towarów?

Samorządy od dłuższego czasu domagają się, aby odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami brali na siebie także producenci opakowań i towarów. Opakowania stanowią aż blisko połowę śmieci komunalnych, a ciężar ponoszenia kosztów ich odbioru i zagospodarowania przerzucany jest na mieszkańców miast i gmin.
13.12.2021

Inauguracja gdańskiej budowy przez Northvolt fabryki modułów bateryjnych

Za rok szwedzka firma Northvolt otworzy w Gdańsku nowoczesną fabrykę modułów bateryjnych. W środę na terenie budowy wbito pierwszą łopatę pod tę inwestycję. Koszt to 200 mln dolarów. Firma zatrudni 500 osób.
08.12.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na offshore [VIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
23.11.2021

Gdańscy radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych

Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, w czasie rozpisywania przetargu na dostawę ośmiu aut elektrycznych dla jednostek miejskich mogło dojść do nieprawidłowości.
21.09.2021

Specjaliści spotkają się w Gdańsku, by rozmawiać o odpadach.

Już na początku września specjaliści branży odpadowej spotkają się w Gdańsku w ramach Samorządowego Forum Gospodarki Odpadami. Jest ono kontynuacją rozpoczętej w 2018 roku inicjatywy spotkań przedstawicieli samorządów, spółek komunalnych, instytucji państwowych, środowiska akademickiego, organizacji i firm działających w sektorze gospodarki odpadami, edukacji ekologicznej i ochrony środowiska.
25.08.2021

Usunięto usterkę po wycieku wodoru w Elektrociepłowni Gdańskiej

Usterka związana z wyciekiem wodoru w Elektrociepłowni Gdańskiej została usunięta. Po dokonaniu pomiarów potwierdzono, że sytuacja nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców, środowiska i pracy elektrociepłowni. Produkcja ciepła na potrzeby miasta odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem - poinformowała PGE Energia Ciepła.
20.08.2021

Gdańskie władze miasta i radni opozycji chcą chronić zieleń. Każde w inny sposób

Większa liczba nasadzeń zastępczych, ostrzejsze kryteria kompensujące straty dla środowiska po wycinkach drzew - to propozycje władz Gdańska, które mają pomóc chronić zieleń w mieście. Swoje pomysły w tej sprawie przedstawili również radni Prawa i Sprawiedliwości.
05.08.2021

Bardziej zielone Śródmieście Gdańska. Powstaną „PlanTy na Podwalu”

Główne Miasto od ul. Podwale Staromiejskie otaczać będą już nie tylko zabytkowe mury obronne miasta. Historyczne serce Gdańska zyska także nowy „zielony mur” stworzony z istniejących i nowoposadzonych drzew. W Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni ogłoszono postępowanie na przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysu w ramach zdania „PlanTy na Podwalu”. To projekt wybrany przez mieszkańców w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2021.
26.07.2021

Gdańsk Na Matarni powstała nowa stacja monitorująca jakość powietrza

W Gdańsku Matarni stanęła pierwsza na Pomorzu stacja pomiaru zanieczyszczeń pochodzących z emisji liniowej: ruchu pojazdów osobowych i ciężarowych. Inwestycja pochłonęła blisko 600 tys. zł.
21.07.2021

Gdańscy urzędnicy będą jeździć elektrykami

Gdańscy urzędnicy już niebawem otrzymają osiem nowych samochodów elektrycznych. Miasto Gdańsk ogłosiło przetarg na dostawę aut zasilanych prądem.
08.07.2021

W gdańskich lasach powstaną budki dla dzikich pszczół

Do końca lipca na terenie lasów komunalnych i pasa nadmorskiego umieszczone zostaną budki dla pszczół. W ten sposób chcemy poprawić warunki bytowania dzikich zapylaczy w ich naturalnym środowisku.
30.06.2021

W którą stronę zmierza rynek fotowoltaiki w Polsce?

Możliwości sieci elektroenergetycznej, magazynowanie energii, zmiany legislacyjne – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas wydarzenia z cyklu Business&Breakfast, które w Olivia Bussines Centre zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
18.06.2021

"Gdańsk bez plastiku" zyskał nowego partnera

Gdańska Spółdzielnia Socjalna dołącza do akcji "Gdańsk bez plastiku". Oficjalne przyłączenie nowego partnera do kampanii odbędzie się w poniedziałek – poinformował Urząd Miasta Gdańska.
31.05.2021

Szef Northvolt: w ciągu 1,5 roku zatrudnimy w Gdańsku 500 osób

Aktualnie Northvolt zatrudnia w Gdańsku prawie 150 osób, ale planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie 500 osób w 18 miesięcy” – poinformował we wtorek współzałożyciel i prezes firmy Peter Carlsson.
18.05.2021

JYSK bez plastiku – ogólnopolski partner gdańskiej akcji

Sklepy JYSK dołączyły do akcji Gdańsk bez plastiku - inicjatywy polegającej na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku w życiu codziennym mieszkańców i przedsiębiorców. Choć inauguracja projektu dla JYSK rozpoczęła się w Gdańsku, działania obejmą wszystkie 241 sklepów sieci handlowej w całym kraju. W wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
05.03.2021

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.
02.03.2021

W Gdańsku oczyszczono budki lędowe dla ptactwa

1300 ptasich mieszkań na terenie gdańskich lasów komunalnych, parków, zieleńców i cmentarzy czeka na swoich nowych lokatorów. Już zakończono coroczne czyszczenie budek lęgowych.
23.02.2021

Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku

Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych, w budowę fabryki umożliwiającej montaż najnowocześniejszych systemów bateryjnych.
19.02.2021

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z  prof. Janem Marcinem Węsławskim,  dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
10.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.