POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

„Bałtyk. Morze zielonej energii” – pierwsza w Polsce wystawa o offshore wind

jj

20.06.2024 12:23
Strona główna Energetyka, OZE „Bałtyk. Morze zielonej energii” – pierwsza w Polsce wystawa o offshore wind

Partnerzy portalu

„Bałtyk. Morze zielonej energii” – pierwsza w Polsce wystawa o offshore wind - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

W sercu Starego Miasta w Gdańsku, w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego, otwarto unikalną wystawę poświęconą morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja zatytułowana „Bałtyk. Morze zielonej energii”  jest efektem współpracy dwóch gigantów energetycznych – Equinor i Grupy Polenergia, którzy rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW.

Wystawa przybliża zwiedzającym proces powstawania wiatru, jego historyczne wykorzystanie oraz potencjał Morza Bałtyckiego w kontekście morskiej energetyki wiatrowej. Ważnym elementem jest narracja prowadzona przez Krystynę Czubównę, która wprowadza odwiedzających w tajniki tej nowoczesnej technologii. Centralny punkt ekspozycji stanowi interaktywna makieta, ilustrująca kolejne etapy budowy farm wiatrowych na morzu.

Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce, podkreśla strategiczne znaczenie rozwijania sektora morskiej energetyki wiatrowej dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Equinor, z bogatym doświadczeniem w realizacji projektów na całym świecie, chce poprzez tę wystawę edukować i inspirować odwiedzających do zainteresowania się tą innowacyjną branżą.

– Z tej potrzeby i chęci powstała wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii”, która dostarczy wiedzy na temat wykorzystania zasobów naturalnych do wytworzenia energii z morskich farm wiatrowych. Jestem przekonany, że wystawa zainspiruje odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku do dalszego rozwoju tej nowej i fascynującej dziedziny energetyki – podkreśla.

– Morskie farmy wiatrowe zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki. Ich szybki rozwój będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej. Ogromnie się cieszę, że dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku możemy przybliżyć ten temat szerokiej publiczności. Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii" jest nie tylko opowieścią o projektach wiatrowych, które realizujemyna Morzu Bałtyckim, ale także historią polskiej transformacji energetycznej, w której główne role odgrywać będą niedługo wiatr, woda i najnowsze technologie – mówi Iwona Sierżęga, Członkini Zarządu Polenergia S.A.

ZielonaGospodarka
Fot. ZielonaGospodarka.pl


Na wystawie można podziwiać zdjęcia i filmy dokumentujące rozwój morskiej energetyki wiatrowej, a także unikalne eksponaty przekazane przez kluczowych dostawców komponentów do budowy farm wiatrowych. Wśród nich znajdują się fragmenty kabli morskich, modele statków oraz elementy stacji transformatorowej.

Projekty Bałtyk, realizowane przez Equinor i Polenergię, mają na celu zasilenie zieloną energią ponad 4 milionów polskich gospodarstw domowych. Najbardziej zaawansowane z tych projektów, Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz budowa bazy serwisowej w Łebie.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii" to kolejna inicjatywa edukacyjna Equinor i Polenergii. W zeszłym roku w Łebie otwarto pierwsze w Polsce stacjonarne centrum informacji o morskich farmach wiatrowych, gdzie można uzyskać kompleksową wiedzę o inwestycjach realizowanych wspólnie przez specjalistów z Polski i Norwegii.

Wystawa w Gdańsku jest ważnym krokiem w edukowaniu społeczeństwa na temat morskiej energetyki wiatrowej i jej roli w przyszłości energetycznej Polski. Dzięki zaangażowaniu firm takich jak Equinor i Polenergia, Polska staje się częścią globalnej transformacji energetycznej, korzystając z potencjału Morza Bałtyckiego.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej ekspozycji. Wierzymy, że będzie ona niezwykle interesująca dla zwiedzających. Wśród treści merytorycznych znajdują się liczne ciekawostki i elementy interaktywne dostosowane do każdej grupy wiekowej. W zamykającej części wystawy dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy quiz podsumowujący zdobytą wiedzę oraz możliwość wykonania pracy plastycznej, którą można pozostawić na pamiątkę w zbiorach muzeum – mówi Marcin Westphal, Zastępca Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.