Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

kw

04.10.2023 11:20 Źródło: Port Czystej Energii
Strona główna Odpady, Recykling Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

Partnerzy portalu

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Port Czystej Energii

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy. 

Port Czystej Energii jest jedną z najważniejszych gdańskich inwestycji realizowanych w ciągu ostatnich lat. 7 października 2023 r. Miasto Gdańsk chce pokazać nową elektrociepłownię mieszkańcom, którzy do tej pory mogli tylko oglądać ją z daleka, mieszkając w sąsiedztwie lub przejeżdżając Obwodnicą Trójmiasta. Możliwość zwiedzenia instalacji będzie także atrakcją dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska i okolic oraz prawdziwą gratką dla pasjonatów przemysłowej inżynierii i nowoczesnych technologii.

Podczas Dnia Otwartego Portu Czystej Energii goście będą mieli okazję poznać bliżej jedną z najnowocześniejszych instalacji odzysku energii z odpadów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Pod opieką przewodników-inżynierów zwiedzą poszczególne budynki, np. halę kotła i systemu oczyszczania spalin, bunkier, halę rozładunkową czy halę waloryzacji żużla. Obejrzą najważniejsze urządzenia, takie jak kocioł parowy, turbogenerator, chłodnia wentylatorowa, oraz te związane z oczyszczaniem spalin, tj. absorber rozpyłowy, reaktor suchy, filtr workowy czy katalityczny system redukcji tlenków azotu. Dowiedzą się, jak przebiegnie proces termicznego przekształcania śmieci i jak będzie działał wysokosprawny układ oczyszczania spalin, który skutecznie ograniczy emisje do atmosfery.

– Gdańsk potrzebuje rozwiązań przyjaznych środowisku. Port Czystej Energii wpisuje się w ten cel jako największa w historii Pomorza inwestycja związana z gospodarką odpadami. Ta nowoczesna elektrociepłownia, powstająca z wykorzystaniem środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, obniżając ślad węglowy, pomoże nam w dążeniu do neutralności klimatycznej i samowystarczalności energetycznej Gdańska – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska. 

Zwiedzanie odbędzie się 7 października 2023 r. Obowiązują zapisy na określoną godzinę. Aby wziąć udział w Dniu Otwartym, należy zapoznać się z Regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracja dostępna jest pod linkiem: https://portczystejenergii.pl/aktualne-wydarzenia/dzien-otwarty-juz-7-pazdziernika-zapraszamy-na-zwiedzanie-elektrocieplowni/

Uczestnikami zwiedzania mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie oraz dzieci powyżej 13 roku życia będące pod opieką rodzica (opiekuna prawnego). Na terenie budowy obowiązują i są rygorystycznie przestrzegane zasady bezpieczeństwa. Osoba przystępująca do zwiedzania powinna cechować się dobrym zdrowiem, sprawnością fizyczną i kondycją oraz brakiem lęku wysokości i przestrzeni – podczas wycieczki przewidziane jest poruszanie się po klatce schodowej usytuowanej na wysokości ponad 40 metrów nad ziemią, po kratach pomostowych. Należy się również odpowiednio ubrać. Organizatorzy proszą o założenie pełnych butów na płaskich i twardych podeszwach, z zakrytymi palcami i kostkami, bez obcasów (buty trekkingowe, zimowe itp.). Osoby z długimi włosami powinny je spiąć. Szczegóły zwiedzania opisane są w Regulaminie dostępnym na etapie rejestracji. 

Przewodnicy, którzy oprowadzą gości po budowie, zapewniają, że będzie to bardzo ciekawa wizyta. Mieszkańcy zobaczą na własne oczy najnowocześniejsze urządzenia technologiczne, ale będą też mogli podziwiać roztaczające się z dużej wysokości, piękne widoki na pobliskie dzielnice Gdańska. Zwiedzanie dostarczy niezapomnianych wrażeń, a także wiedzy na temat nowej miejskiej elektrociepłowni, która przyniesie szereg korzyści gdańszczankom i gdańszczanom.

– Warto zobaczyć, jak wygląda od środka tak duża i nowoczesna instalacja, która zagospodaruje bezużyteczne odpady komunalne. Dzięki niej wytworzona zostanie czysta energia elektryczna i ciepło, co pozwoli zaoszczędzić tylko w ciągu 25 lat eksploatacji kilka milionów ton bardzo drogiego i uciążliwego środowiskowo węgla, przez co do atmosfery każdego dnia trafi znacznie mniej pyłów, tlenków siarki i azotu, a także metanu, ponieważ funkcjonowanie Portu Czystej Energii bardzo ograniczy składowanie odpadów – podkreśla prezes Portu Czystej Energii Sławomir Kiszkurno. 

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.