Gdańsk. Radni apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej

Gdańsk. Radni apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej - ZielonaGospodarka.pl
06.07.2023 13:48
Strona główna Klimat, Edukacja Gdańsk. Radni apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej

Partnerzy portalu

Gdańsk. Radni apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej. W czwartek zaprezentowali także propozycje rozwiązań w tym zakresie.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie inauguracyjne poświęcone projektowi "Gdańskiej Karty dla Drzew", w której zebrane mają zostać zapisy dotyczące utrzymania i sadzenia nowych drzew w Gdańsku. Ostateczna wersja projektu stworzonego przez zespół ekspertów, we współpracy z mieszkańcami, ma być znana do końca roku.

W czwartek przy Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa gdańskich radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie pielęgnacji zieleni w przestrzeni miejskiej.

"Ostatnio pokazywałem Państwu Gaje Matek i Ojców znajdujące się m.in. w Oliwie, w Parku Reagana, a także na południu Gdańska. Część z tych drzew była sadzona w 2017, 2018, czy w 2021 roku. One są suche, bez liści. Widać, że kompletnie nie dbano o to, aby mogły się one rozwijać" – mówił radny Przemysław Majewski.

W ocenie Majewskiego, temat nowych nasadzeń drzew nie może przykryć sytuacji tych istniejących, które "w wielu przypadkach są w katastrofalnym stanie".

"Problem z pielęgnacją zieleni w Gdańsku występuje i to jest fakt. Oczywiście wiele mówimy o nasadzeniach i to jest ważna rzecz, ale żeby tych nasadzeń nie było co roku coraz więcej, tylko z tego powodu, że te drzewa usychają, to musimy o te drzewa dbać. Pielęgnacja jest tutaj kluczowa" – mówił.

"Gdańska Karta dla Drzew to jest tak naprawdę pieśń przyszłości. Prawdopodobnie dopiero w kolejnych latach ona będzie miała jakieś konkretne skutki. Natomiast my chcemy żeby miasto Gdańsk zaczęło działać już teraz. Te wszystkie sygnały, które pokazujemy, to są setki tysięcy, miliony złotych, które miasto w poprzednich latach wydawało na zieleń. Ta zieleń prawdopodobnie zostanie wycięta, bo te drzewa będą suche. Jeżeli Gdańsk chce w ten sposób marnować pieniądze, to jest bardzo zły znak" – dodał Majewski.

Radni przedstawili pięć pomysłów dotyczących tego, jak lepiej zadbać o gdańską zieleń. Wśród nich wymienili: systematyczne weryfikowanie stanu drzew – szczególnie młodych nasadzeń do lat trzech, zwiększenie środków na prace pielęgnacyjne, kontrolę cięć pielęgnacyjnych, tworzenie łąk kwietnych oraz realizację działań od zaraz, nie czekając na powstanie Gdańskiej Karty dla Drzew i innych dokumentów.

"Po raz kolejny mówimy władzom Gdańska +sprawdzam+. Przedstawiliśmy już w 2021 roku nasze propozycje, taką +piątkę+ jeżeli chodzi o to, jak powinno się dbać o zieleń i drzewa w Gdańsku. Wcześniej podnosiliśmy to także w naszej akcji +Zielony Gdańsk+ i także dzisiaj pokazujemy pięć konkretnych propozycji dla pielęgnacji zieleni w naszym mieście" – wskazał radny Skiba.

Z kolei radny Przemysław Malak stwierdził, że należałoby zwiększyć środki w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. "Skoro miasto twierdzi, że jest miastem partycypacji społecznych, konsultacji, miastem w którym głos mieszkańców jest ważny, postarajmy się, aby jak najwięcej pieniędzy przeznaczyć właśnie na te zielone cele, których chcą mieszkańcy Gdańska" –powiedział.

Dariusz Sokolnik

dsok/ apiech/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.