Port Czystej Energii w Gdańsku: trwa rozruch instalacji [WIDEO]

jm

19.12.2023 16:00
Strona główna Odpady, Recykling Port Czystej Energii w Gdańsku: trwa rozruch instalacji [WIDEO]

Partnerzy portalu

Port Czystej Energii w Gdańsku: trwa rozruch instalacji [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Spółka Port Czystej Energii, administrująca powstającą spalarnię odpadów w Gdańsku, poinformowała, że trwa rozruch instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.


Port Czystej Energii to nazwa zarówno supernowoczesnej spalarni odpadów budowanej w Gdańsku, jak i nadzorującej budowę oraz późniejszą eksploatację obiektu spółki miejskiej. Instalacja, będąca jedną z najnowocześniejszych na kontynencie, ma zostać oddana do eksploatacji w pierwszym kwartale 2024 roku. W chwili obecnej trwają prace przygotowawcze do rozruchu.

Jak podała spółka, operacja dmuchania parowego, jeden z etapów przygotowawczych do rozruchu, rozpoczęła się w poniedziałek 18 grudnia i potrwa 2-3 tygodnie. Ma ona na celu oczyszczenie rurociągów między kotłem parowym a turbiną. W jej trakcie z instalacji wydobywać się będzie rdzawy dym, który z czasem zamieni się w czystą parę wodną. Z Portu Czystej Energii mają dochodzić także dźwięki – świsty i huki. Spółka uspokaja mieszkańców, że cały proces jest bezpieczny, a jednocześnie niezwykle ważny dla późniejszej bezproblemowej eksploatacji.

Do przedmuchania rurociągu wykorzystywana jest para wodna powstająca przy użyciu palników na lekki olej opałowy. Z rurociągu usunięte zostaną wszelkie zanieczyszczenia oraz rdza. Na końcu rurociągu zainstalowano specjalny tłumik, który ma ograniczyć hałas. Za każdym razem operacja potrwa około 2 minut i będzie powtarzana 2-4 razy dziennie. Cała procedura potrwa 2-3 tygodnie, w zależności od stopnia oczyszczenia rurociągu.

Jak podaje zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji Piotr Grzelak, przed Portem Czystej Energii jeszcze kolejne testy. Wkrótce przeprowadzony zostanie finalny rozruch, ale początkowo eksploatacja prowadzona będzie bez udziału odpadów. Spalanie odpadów ruszy w I kwartale przyszłego roku. Następnie testowane będą połączenia spalarni z sieciami energetycznymi.

Spalarnia Port Czystej Energii ma być jedną z najnowocześniejszych pod kątem ochrony środowiska instalacji odzysku energii z odpadów w Europie. Trafiać do niej będzie tzw. frakcja energetyczna (resztkowa) odpadów po segregacji. Będą to m.in. odpady higieniczne, elementy opakowań np. po nabiale i słodyczach, nienadające się do recyklingu papier i tworzywa sztuczne, rozdrobnione odpady wielkogabarytowe po wcześniejszym odzysku surowców, jednorazowe pieluchy, styropian. W procesie spalania wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło. Rocznie Port Czystej Energii ma wyprodukować około 509 000 GJ, co przekłada się na ogrzanie około 19 tys. gospodarstw domowych w ciągu zimy lub na podgrzanie wody dla około 70 tys. gospodarstw latem. Z kolei wyprodukowana energia elektryczna w wysokości 117 tys. MWh pokryje zapotrzebowanie na prąd dla blisko 50 tys. gospodarstw domowych. Odpady do Portu Czystej Energii dostarczane będą z instalacji komunalnych w Gdańsku, Tczewie i Gliwie Małej. Jednocześnie proces ma być bezpieczny dla środowiska dzięki zastosowanym technologiom, które pozwalają na skuteczne ograniczanie emisji spalin.


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.