Wynik wyszukiwania - "mkiś " - Wiadomości

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej oceny terenów pod elektrownie jądrowe

Kryteria wstępnej oceny terenu pod obiekt energetyki jądrowej na wczesnym etapie inwestycji zawarte są w założeniach rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ponownie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
29.03.2024

MKiŚ planuje zmianę sposobu kalkulacji taryf na ciepło

Ministerstwo klimatu planuje zmianę sposobu kalkulacji taryf na ciepło, które przedsiębiorstwa ciepłownicze przedstawiają do zatwierdzenia Prezesowi URE. Zmiana rozporządzenia ma uniemożliwić kalkulowanie taryf na podstawie wskaźników z okresu wysokich cen.
10.07.2023

Moskwa: Za 10 lat chcemy uruchomić pierwszą elektrownię atomową

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.03.2023

Rada ministrów UE ds. energii: Stanowczy głos Polski za obniżeniem cen energii

"Dziś kluczowa jest kwestia obniżenia ceny na gaz. Tu nie ma pola do dyskusji, czy interpretacji" – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii, które odbyło się 24 listopada 2022 r. w Brukseli. W obradach wziął udział również wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
24.11.2022

MKiŚ: szkło jednorazowe z dużym prawdopodobieństwem w systemie kaucyjnym w 2030 r.

Szkło jednorazowe z dużym prawdopodobieństwem pojawi się w systemie kaucyjnym w 2030 r. - ocenił podczas wtorkowego posiedzenia senackich komisji Robert Chciuk z ministerstwa klimatu. Wskazał, że resort analizuje możliwość zróżnicowania kaucji za opakowanie w zależności np. od jego pojemności.
18.11.2022

Jest oferta budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Spotkanie odbyło się 12 września 2022 r. w Warszawie.
12.09.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wiceministrem klimatu i środowiska

Premier Mateusz Morawiecki powołał Annę Łukaszewską-Trzeciakowską na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Nominację wręczyła minister Anna Moskwa.
18.07.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o perspektywach rozwoju energetyki wiatrowej na morzu

Potencjał Morza Bałtyckiego dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej to główny temat rozmów podczas konferencji nt. perspektyw rozwoju energetyki wiatrowej na morzu i działań Rządu w tym zakresie, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W wydarzeniu, które odbyło się 11 maja 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
13.05.2022

Rusza kampania „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”

- Zmiana w kierunku energetyki przyszłości nie będzie możliwa bez budowania i rozwijania świadomości obywateli w zakresie zmian, które dynamicznie zachodzą na rynku energii – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, podczas konferencji w Elektrowni Powiśle. Spotkanie, które odbyło się 31 marca 2022 r., zainaugurowało ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną nt. wdrażania w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz liczników zdalnego odczytu. Projekt jest współfinansowany z unijnego Programu Operac
01.04.2022

Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia ws. poziomu obowiązku umarzania świadectw pochodzenia na 2023 r.

Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2023 r. Jego celem jest zapewnienie stabilizacji na rynku zielonych certyfikatów polegającej na ograniczeniu stopnia obciążenia odbiorców przemysłowych i indywidualnych kosztami wynikającymi z funkcjonowania syste
30.03.2022

Zyska: chcemy zwiększyć zużycie biogazu i biometanu oraz promować klastry energii

Zwiększenie wykorzystania biometanu, tworzenie klastrów energii, ułatwienia w rozwoju instalacji OZE, magazynowanie energii - to według wiceministra klimatu Ireneusza Zyski najważniejsze czynniki, które w najbliższym czasie mogą wpłynąć na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce.
29.03.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii to główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 23 marca 2022 r., uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.03.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 22 marca 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Wydarzenie zainicjowało realizację postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, zawartego 14 października 2021 r. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
22.03.2022

Polska musi budować niezależność energetyczną opartą na OZE

Im szybciej zbudujemy niezależność energetyczną naszego kraju, tym lepiej – powiedział w czwartek w Zakopanem wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, odnosząc się do rosyjskiego szantażu energetycznego.
18.03.2022

MKiŚ: powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce

Powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce. Ma on umożliwić wymianę wiedzy i doświadczeń na temat projektów, dotyczących rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas 14 Forum Gospodarczego TIME.
08.03.2022

Resort klimatu opublikował wideo instruktaż dot. wypełnienia wniosku o dodatek osłonowy [WIDEO]

Resort klimatu i środowiska na swoim kanale na Youtube opublikował wideo instruktaż, jak prawidłowo wypełnić wniosek o dodatek osłonowy. Z finansowego wsparcia może skorzystać blisko 7 mln gospodarstw domowych, a wniosek trzeba wypełnić do 31 października br.
15.02.2022

Ku bezpiecznemu i inteligentnemu rynkowi energii – ogłoszono przepisy wdrażające CSIRE

W Dzienniku Ustaw 2022 r. (poz. 234), 2 lutego br., opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii. Jest to akt wykonawczy do tzw. ustawy licznikowej z 20 maja 2021 r., wprowadzającej system inteligentnego opomiarowania w Polsce.
04.02.2022

Zyska: na koniec 2021 r. mieliśmy prawdopodobnie ponad 800 tys. prosumentów

Nie ma jeszcze oficjalnych danych, ale na koniec 2021 roku w Polsce prawdopodobnie funkcjonowało już 800 tys. prosumentów - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
27.01.2022

MKiŚ zatwierdziło program wsparcia krajowego przemysłu przy współpracy z energetyką jądrową

Kierownictwo ministerstwa klimatu zatwierdziło program wsparcia krajowego przemysłu przy współpracy z energetyką jądrową - podał w czwartek resort. Program wskazuje kierunki działań w celu podniesienia kompetencji polskich firm i włączenia ich w łańcuchy dostaw.
13.01.2022

Nowelizacja rozporządzenia taryfowego podpisana

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podpisała 5 stycznia 2022 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
06.01.2022

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na inauguracji ATEK

„ATEK – Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, to nowatorski projekt edukacyjny Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którego celem jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry dla administracji publicznej” – mówił podczas inauguracji ATEK wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Wydarzenie odbyło się 5 stycznia 2021 r.
06.01.2022

Minister klimatu: Polska jest spokojna o cele OZE na 2030

Minister klimatu Anna Moskwa ocenia, że Polska może być spokojna o osiągnięcie celów OZE na 2030 r. Na konferencji prasowej w piątek przypomniała, że cel na 2020 r. został przekroczony, a w toku są inwestycje, prowadzące do budowy ok. 14 GW nowych mocy OZE.
17.12.2021

„Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” opublikowana w Monitorze Polskim

7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” (PSW).
09.12.2021

MKiŚ: Praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” dostępna dla wszystkich w cyklu Akademia Czystego Powietrza [WIDEO]

Zasady programu „Czyste Powietrze”, Kredyt Czyste Powietrze, wniosek o dofinansowanie i płatność, zachęty dla gmin i wymiana dobrych praktyk między JST, elektryfikacja w ogrzewnictwie, termomodernizacja, rola ekodoradców, uchwały antysmogowe, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – to tylko niektóre z tematów omówionych podczas tegorocznych spotkań pn. Akademia Czystego Powietrza. Webinaria, prezentacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są już dostępne – bezpłatnie, dla każdego i w dowolnym momencie – na stronie czy
08.12.2021

Minister Moskwa: Dodatek osłonowy trafi do prawie 7 mln gospodarstw domowych w Polsce

„Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie 6,8 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel przeznaczyliśmy z budżetu państwa bezprecedensową kwotę w wysokości ponad 4 mld zł” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, 8 grudnia 2021 r., podczas posiedzenie Sejmu.
08.12.2021

Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do 31 grudnia 2027 roku

30 listopada Komisja Europejska poinformowała w komunikacie prasowym o akceptacji przedłużenia systemu aukcyjnego - głównego polskiego programu wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.
01.12.2021

NFOŚiGW przeznaczy 1,87 mld zł na rozwój infrastruktury ładowania „elektryków” i stacji tankowania wodoru [WIDEO]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 1,87 mld zł na rozwój infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów bezemisyjnych: 1 mld zł zostanie skierowany na rozwój sieci elektroenergetycznej na potrzeby ładowarek pojazdów elektrycznych, a 870 mln zł wesprze inwestycje w same ładowarki i stacje wodoru.
30.11.2021

Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS

Rola CBAM, czyli węglowego granicznego mechanizmu dostosowawczego, w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski to główny temat IV Konferencji Programowej „Śląski Ład”. W debacie, która odbyła się 29 listopada 2021 r. w Katowicach, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
30.11.2021

O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Szanse związane z transformacją energetyczną to główny temat rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy podczas konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Wydarzenie odbyło się 22 listopada 2021 r. w Warszawie.
23.11.2021

Projekt nowelizacji rozporządzenia taryfowego przekazany do konsultacji publicznych

Do pięciodniowych konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Proponowana nowelizacja zakłada nałożenie na przedsiębiorstwo energetyczne, zajmujące się obrotem energią elektryczną i będące sprzedawcą, obowiązku dołączania do faktury informacji określających procentowo koszty zakupu energii elektrycznej.
23.11.2021

Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, wraz ze słowackim sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Karolem Galkiem oraz wiceministrem Republiki Czeskiej ds. Przemysłu i Handlu, złożył wizytę w Paks na Węgrzech. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Ministra Jánosa Süli odpowiedzialnego za planowanie, budowę i uruchomienie dwóch nowych bloków w Elektrowni Jądrowej w Paks, w ramach trwającej prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Wydarzenie odbyło się 18 listopada 2021 r.
22.11.2021

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój magazynów energii

Ustawa licznikowa stworzyła ramy prawne dla rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiających integrację energetyki rozproszonej oraz zniosła dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii, takie jak podwójne naliczanie opłat sieciowych. 5 listopada 2021r. w Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, zawierające przepisy wykonawcze do ustawy.
16.11.2021

Podpisanie oświadczenia o polsko-koreańskiej współpracy energetycznej

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski wzięli udział w spotkaniu z Ministrem Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Moon, Sung Wook.
09.11.2021

MKiŚ: Czesi pracują nad odpowiedzią na polską propozycję ws. Turowa

Strona czeska pracuje nad swoją propozycją spornego artykułu umowy w sprawie kopalni Turów i odpowiedzi na naszą propozycję - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
08.11.2021

MKiŚ: deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 spójna z naszą umową społeczną

Deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 jest potwierdzeniem naszej umowy społecznej - powiedział PAP rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka. Doprecyzował, że w deklaracji znaleźliśmy się w grupie państw, które odejdą od węgla w latach 40-tych lub tak szybko, jak to będzie możliwe po tej dacie.
05.11.2021

Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, na zaproszenie premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, wziął udział w zorganizowanym przy okazji COP26 spotkaniu wysokiego szczebla dotyczącym wpływu zmian klimatu na dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Wydarzenie odbyło się 2 listopada 2021 r.
04.11.2021

PSEW o nowych ministrach klimatu i rozwoju i technologii

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystosowało komentarz dotyczący nominacji Anny Moskwy i Piotra Nowaka na ministrów odpowiednio klimatu i rozwoju i technologii. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że oboje mają doświadczenie polityczne i biznesowe, ale obejmują resorty, w których czeka dużo niedokończonych spraw.
02.11.2021

MKiŚ: Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie wieku

Zgodnie z naszymi zobowiązaniami, Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie obecnego wieku; będziemy się starać, by było bliżej 2050 roku – powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
31.10.2021

MKiŚ: w rezerwie na 2022 na dopłaty do prądu zarezerwowano 20 mln zł; w planach minimum 1,5 mld zł

W rezerwie celowej budżetu na 2022 rok na dopłaty do prądu dla odbiorców wrażliwych zarezerwowano 20 mln zł - poinformował w środę wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Zapewnił jednocześnie, że trwają prace, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel przynajmniej 1,5 mld zł.
28.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.
27.10.2021

Minister Kurtyka spotkał się z uczestnikami programów stażowych „Energia dla Przyszłości” i „Klimat dla Przyszłości”

„W ramach programów stażowych resortu klimatu i środowiska stażyści mają doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz merytorycznej wiedzy przekazywanej przez ekspertów z obszarów klimatu oraz energii”- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 25 października 2021 r., podczas spotkania z uczestnikami programów „Energia dla przyszłości” i „Klimat dla przyszłości”, organizowanych przez ministerstwo, PGE S.A., PKN Orlen S.A., PGNiG S.A. oraz PSE S.A.
27.10.2021

Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Prezydent RP powołał 26 października 2021 r. Anną Moskwę na stanowisko ministra klimatu i środowiska.
27.10.2021

Minister Kurtyka w Brukseli o cenach energii

Rosnące ceny energii i transformacja energetyczna to główne tematy rozmów ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z przedstawicielami instytucji unijnych, m.in. z Margrethe Vestager, Komisarz ds. Konkurencji oraz z Kadri Simson, Komisarz ds. Energii. Spotkania odbyły się w dniach 20-21 października 2021 r.
23.10.2021

MKiŚ: trwają konsultacje projektu rozporządzenia ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych

Trwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych; zgłoszone uwagi, postulaty i rekomendacje są analizowane - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w stanowisku zamieszczonym na stronie MKiŚ.
21.10.2021

Coroczne wirtualne spotkanie Banku Światowego

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu online z przedstawicielami Banku Światowego, które odbyło się 18 października 2021 r. Główne zagadnienia poruszone podczas rozmów dotyczyły wymiany doświadczeń w zakresie procesu transformacji energetycznej krajów opierających swój mix na węglu, w tym konieczności prowadzenia działań służących łagodzeniu skutków zamykania kopalń i ochrony grup społecznych. Minister Kurtyka szczególnie zwrócił uwagę na role młodzieży w kształtowaniu transformacji.
21.10.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Minister Michał Kurtyka podczas debaty Perspektywy rozwoju elektromobilności. Priorytety polskie i brytyjskie

Kwestie rozwoju elektromobilności w Polsce i w Wielkiej Brytanii były głównym tematem debaty organizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej, w której wzięli udział przedstawiciele rynku pojazdów zeroemisyjnych z obu krajów.
19.10.2021

Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej

Polska oraz Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Finlandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry podpisały list, który francuski minister finansów Bruno Le Maire skierował do europejskich decydentów, podkreślając wkład energii jądrowej w wysiłki na rzecz dekarbonizacji i zapewnienia stabilnych dostaw energii.
12.10.2021

O przyszłości modelu ochrony środowiska leśnego

„Ochrona przyrody jest naszym obowiązkiem i inwestycją w przyszłość. Stanowi kluczowy element wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej, a rola polskich leśników nie tylko w utrzymaniu, ale też w odtwarzaniu polskiej bioróżnorodności, jest trudna do przecenienia” – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji „Przyszłość modelu ochrony środowiska leśnego w kontekście komunikatu Komisji Europejskiej na temat Strategii bioróżnorodności 2030”. Wydarzenie odbyło się 8 października 2021 r. w Warsz
11.10.2021

Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

Kwestie wpływu pakietu Fit for 55 na dekarbonizację sektora transportu oraz zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności w Polsce były głównym tematem dyskusji z udziałem ministra klimatu i środowiska podczas II edycji Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2021 r. w Łodzi.
11.10.2021

Sukces Polski przed Sądem Europejskim

6 października 2021 r., Sąd wydał wyrok w sprawie Tempus Energy Germany GmbH i T Energy Sweden AB przeciwko Komisji dot. anulowania decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rynku mocy w Polsce.
07.10.2021

VII Ogólnopolski Kongres Geotermalny

28 września 2021 r. wiceministrowie klimatu i środowiska Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio uczestniczyli w VII Ogólnopolskim Kongresie Geotermalnym. Głównym tematem wystąpień był rozwój wykorzystania geotermii w Polsce.
01.10.2021

Ustawa o gatunkach obcych

W Dzienniku Ustaw RP 17 września 2021 r. została opublikowana ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych. Ustawa ta określa ramy prawne dot. przeciwdziałania rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków obcych w przyrodzie.
28.09.2021

Wiceminister Edward Siarka o strategii leśnej UE

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. rolnictwa UE, Januszem Wojciechowskim. Głównym tematami spotkania były: strategia leśna oraz kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE.
23.09.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka bierze udział w 65. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)

Konferencja odbywa się w dniach 20-24 września 2021 r. w Wiedniu. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19, wydarzenia ma formułę hybrydową. Szef delegacji Polski wziął udział w posiedzeniu w sposób zdalny.
22.09.2021

Minister Michał Kurtyka i wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans o nowym celu klimatycznym UE na 2030 rok

20 września w Bogatyni, w obecności ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, został otwarty gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”.
22.09.2021

Nowy Główny Inspektor Ochrony Środowiska

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na wniosek ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki powierzył pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michałowi Mistrzakowi. Nominacja została wręczona 17 września.
20.09.2021

Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Wyzwania klimatyczne, pakiet „Fit for 55” i ochrona dziedzictwa przyrodniczego w Karpatach to główne tematy poruszone podczas paneli z udziałem kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w trakcie trzeciego dnia XXX Forum Ekonomicznego. W dyskusjach, które odbyły się 9 września 2021 r. w Karpaczu, wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
10.09.2021

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle - poinformowały PAP Wody Polskie.
07.09.2021

Minister Kurtyka na „Europejskim Forum Alpbach” o spojrzeniu państw Europy Środkowo-Wschodniej na Zielony Ład

„Europa Środkowo-Wschodnia opowiada się za transformacją, która nie pogłębi istniejących nierówności i która połączy szybką dekarbonizację z poprawą jakości życia” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas „Europejskiego Forum Alpbach”. Spotkanie odbyło się 2 września 2021 r.
06.09.2021

Kurtyka: kształt pakietu „Fit for 55” zdeterminuje transformację energetyczno-klimatyczną

Ostateczny kształt pakietu legislacyjnego "Fit for 55" będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną – ocenił szef MKiŚ Michał Kurtyka. Dodał, że stanowi ona kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec.
30.08.2021

Minister Kurtyka na Polsko-Niemieckiej Radzie ds. Ochrony Środowiska

Różnorodność biologiczna, leśnictwo oraz gatunki CITES to główne tematy XIX posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska. W spotkaniu, które odbyło się 27 sierpnia 2021 r., uczestniczyli m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego Svenja Schulze.
30.08.2021

1,2 mld zł na zeroemisyjne autobusy w drugim naborze programu "Zielony Transport Publiczny"

Na podstawie Krajowego Plan Odbudowy (KPO) przyjętego przez Radę Ministrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze kwotą 1,2 mld zł dokonywane przez samorządy zakupy autobusów elektrycznych i wodorowych. Wsparcie zostanie skierowane do miast, szczególnie mniejszych i tracących funkcje społeczno-gospodarcze, które borykają się z problemem smogu, jak również do samorządów, które eliminują zjawisko wykluczenia transportowego przez rozwój samorządowego transportu lokalnego.
26.07.2021

Posłowie KO i samorządowcy ze Śląska apelują do premiera o rezygnację z koncesji na budowę nowej kopalni

Posłowie KO oraz samorządowcy ze Śląska zaapelowali we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd wycofał się z udzielonej w zeszłym roku koncesji do budowę nowej kopalni w Mysłowicach. Przestrzegali, że decyzja ta grozi całemu regionowi utratą środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE.
21.07.2021

Wiceminister Zyska o kierunkach rozwoju OZE

Nowe produkty na giełdzie i kontraktu cPPA (ang. Corporate Power Purchase Agreement) to główny temat rozmów podczas debaty organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Towarowej Giełdy Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 lipca 2021 roku, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
05.07.2021

MKiŚ: kończą się konsultacje projektu noweli Prawa energetycznego

W środę kończą się konsultacje społeczne projektu noweli Prawa energetycznego oraz ustawy o OZE, która ma wzmocnić pozycję odbiorcy energii elektrycznej - przekazał resort klimatu i środowiska. Projekt przewiduje też likwidację systemu opustów.
23.06.2021

Spychalski: bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane – podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do zawartego w nocy z poniedziałku na wtorek porozumienia dotyczącego kopalni Turów. Dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską – dodał.
25.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.