Wynik wyszukiwania - "policja" - Wiadomości

60 aktywistów klimatycznych aresztowanych po blokadzie jednej z głównych ulic Brukseli

Kilkuset aktywistów klimatycznych z grupy Extinction Rebellion zablokowało w sobotę jedną z głównych ulic w Brukseli, protestując m.in. przeciwko unijnym dopłatom do paliw kopalnych. 60 osób zostało aresztowanych. Organizatorzy akcji zarzucili policji nadmierną przemoc.
05.05.2024

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Specjalny zespół w resorcie klimatu wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt, czy kwestie etyczne – poinformował PAP wiceminister Mikołaj Dorożała. Pierwsza kwestia to wyjęcie z polowań części ptaków łownych – dodał.
04.05.2024

Od 1 maja zakaz użytkowania tzw. kopciuchów w Małopolsce

Zgodnie z uchwałą antysmogową w woj. małopolskim od 1 maja zabronione będzie użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy do ogrzewania budynków. Ograniczenia dotkną też właścicieli kominków na drewno – muszą one spełniać wymogi ekoprojektu lub podsiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.
30.04.2024

Aktywiści klimatyczni blokują mosty w Warszawie

Stołeczna policja zabezpiecza warszawskie mosty w związku z blokadami, które zapowiedzieli aktywiści klimatyczni z organizacji "Ostatnie Pokolenie". Kierowcy mogą napotkać utrudnienia - poinformowała policja.
15.04.2024

Szwecja. Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
13.04.2024

Policja zatrzymała aktywistę klimatyczną Gretę Thunberg

Holenderska policja zatrzymała w sobotę słynną aktywistę klimatyczną Gretę Thurnberg wraz z grupą innych demonstrantów, która brała udział w proteście i usiłowała zablokować ważną autostradę A12 prowadzącą do Hagi - podaje AFP.
06.04.2024

Dzikie indyki zadomawiają się w kanadyjskich miastach

Kanadyjskie dzikie indyki są coraz częściej widywane w miastach, tak jak wiele innych dzikich zwierząt, od kojotów przez szopy pracze. Populacja indyków północnoamerykańskich się odradza – podkreślają specjaliści.
19.03.2024

Aktywistki klimatyczne oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki

Dwie młode kobiety oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki na bulwarach wiślanych. Zostały zatrzymane.
08.03.2024

Nielegalne składowisko odpadów przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu

Nielegalne składowisko odpadów wykryli przy ulicy Szczecińskiej we Wrocławiu inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Odpady składowano tam tuż przy wale przeciwpowodziowym rzeki Ślęza, co mogło naruszyć jego konstrukcję – przekazała PAP rzecznika WIOŚ we Wrocławiu Barbara Lewera.
07.03.2024

Portugalski kandydat na premiera oblany farbą przez aktywistów klimatycznych [wideo]

Lider portugalskiego centroprawicowego bloku wyborczego Sojusz Demokratyczny (AD) Luis Montenegro, który po wyborach parlamentarnych może zostać premierem Portugalii, został w środę oblany farbą przez grupę aktywistów klimatycznych na terenie lizbońskich targów.
29.02.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Z Litwy do Polski trafiło 12 ton nielegalnych odpadów

Suwalscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w nielegalny proceder przewożenia odpadów z terenu Litwy na terytorium Polski. Do ujawnienia 12 ton opadów doszło w Budzisku, tuż za polsko-litewską granicą. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.
04.01.2024

Pięciu kolejnych podejrzanych ws. mafii śmieciowej; chodzi o porzucenie 21 tys. ton niebezpiecznych odpadów

Pięć kolejnych osób usłyszało zarzuty dotyczące działalności mafii śmieciowej, w śledztwie prowadzonym od kilku lat przez policjantów z Częstochowy. Podejrzani odpowiedzą za ułatwianie innym przestępcom porzucenia ponad 21 tys. ton niebezpiecznych odpadów.
03.01.2024

W Amsterdamie usunięto kilkuset działaczy klimatycznych blokujących autostradę A10

Policjanci usunęli w sobotę około 400 demonstrantów klimatycznych blokujących autostradę A10 w Amsterdamie - poinformowała komenda policji w stolicy Holandii. Władze miasta nazwały blokadę nieodpowiedzialną i zagrażającą życiu ze względu na utrudnienie dojazdu do szpitala uniwersyteckiego.
30.12.2023

Zawalił się wiadukt po tym, jak samochód przewożący turbiny wiatrowe uszkodził jego konstrukcję

Samochód wielkogabarytowy przewożący śmigło turbiny wiatrowej, przejeżdżając pod wiaduktem nie zmieścił się i zahaczył o element konstrukcyjny. Wiadukt uległ uszkodzeniu i cześć zawaliła się na naczepę – poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Kamieniu Pomorskim. Na dk 3, na odcinku Wolin – Dargobądz, wprowadzono objazd.
28.12.2023

Prezydent Kędzierzyna-Koźla chce systemowego rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów

Bez systemowych rozwiązań problem nielegalnych składowisk odpadów nadal będzie problemem - uważa Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, gdzie kilka tygodni temu palił się skład kilkuset pojemników z chemikaliami.
12.12.2023

Urszula Zielińska (KO, Zieloni): Strefa Czystego Transportu powinna powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach

Chciałabym, żeby Strefa Czystego Transportu - wprowadzona w Warszawie - była trochę większa. Ona jest tak mała i jest tyle wyjątków, że tego praktycznie nie zauważymy - mówiła w piątek w Studiu PAP Urszula Zielińska (KO). Według niej Strefy Czystego Transportu powinny powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach.
08.12.2023

Sprawiedliwość po niemiecku. Czy to koniec Energiewende?

Szerokim echem odbił się niedawny wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że fundusze przeznaczone na walkę z koronawirusem nie mogą zostać wykorzystane na działania związane z rządową polityką klimatyczną. Czy to koniec słynnego Energiewende, niemieckiego przełomu energetycznego?
08.12.2023

Wojewoda mazowiecki negatywnie o Strefie Czystego Transportu w Warszawie

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński negatywnie ocenia uchwaloną przez Radę Warszawy w czwartek Strefę Czystego Transportu w stolicy. "Tak długo jak będzie to w mojej prawnej kompetencji gruntownie zbadam legalność uchwały" - zapowiedział.
08.12.2023

Rada Warszawy przyjęła uchwałę wprowadzającą w stolicy Strefę Czystego Transportu

Rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła w czwartek uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów w stolicy. Za było 37 radnych, przeciw 16, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
08.12.2023

Opole. Zatrzymano złodziei kabli z turbiny wiatrowej

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali trzech mieszkańców województwa śląskiego podejrzanych o włamanie do turbiny wiatrowej i kradzież kabli. Jak poinformowała w czwartek KW Policji w Opolu, poszkodowani oszacowali straty na 32 tysiące złotych.
07.12.2023

Bardzo zła jakość powietrza w wielu regionach Małopolski i w Krakowie

W środę w wielu regionach Małopolski jest bardzo zła jakość powietrza. Do północy w Krakowie i większości powiatów obowiązuje 2. lub 1. stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
06.12.2023

16 aktywistów Just Stop Oil aresztowanych po proteście przed domem premiera Sunaka

Szesnastu aktywistów grupy Just Stop Oil, która domaga się wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, zostało aresztowanych w nocy ze środy na czwartek po proteście zorganizowanym przed prywatnym domem brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
30.11.2023

Na Targówku trwa utylizacja około 360 ton niebezpiecznych odpadów

Dziś likwidujemy składowisko ok. 360 ton niebezpiecznych odpadów przy ul. Odrowąża na Targówku. Zdecydowałem się przeznaczyć na ten cel środki ze specjalnej rezerwy kryzysowej - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na utylizację miasto wyda ponad 2,6 mln zł.
29.11.2023

Fala wysokich upałów niszczy boliwijskie lasy

Trwające drugi miesiąc upały, które we wschodniej części Boliwii przekroczyły między 15 a 19 listopada nigdy nie notowaną tu wartość 45 stopni Celsjusza, sprzyjały niezliczonym pożarom lasów amazońskich i zarośli, wywoływanym celowo przez hodowców bydła i rolników.
26.11.2023

Portugalia. Policja zatrzymała liderów grupy klimatycznej, która próbowała wedrzeć się do parlamentu

Lizbońska policja zatrzymała przywódców organizacji aktywistów klimatycznych, którzy próbowali wedrzeć się do budynku Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Portugalii - podały w poniedziałek służby policyjne tego kraju.
21.11.2023

Aktywiści klimatyczni ponownie pomazali farbą Bramę Brandenburską w Berlinie

Podczas gdy wschodnia strona Bramy Brandenburskiej jest od tygodni poddawana gruntownemu czyszczeniu, aktywiści z "Ostatniego pokolenia" zaatakowali teraz również zachodnią stronę berlińskiego zabytku i pomazali go pomarańczową farbą. Jak poinformowała policja, dwie osoby zostały zatrzymane.
17.11.2023

Radny PiS: taki rozmiar strefy czystego transportu to pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy

Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy. Jej granice obejmują większość newralgicznych ulic. Oznacza to, że osoby mieszkające nawet w odległych dzielnicach będą miały z tego powodu duże kłopoty i prędzej czy później będą zmuszone do ponoszenia wydatku na zakup nowego auta - powiedział PAP wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski.
15.11.2023

Aktywiści klimatyczni namalowali hasło "Olaf kłamie" na fasadzie Urzędu Kanclerskiego w Berlinie

Po atakach na Bramę Brandenburską i zegar czasu światowego w Berlinie "Ostatnie Pokolenie" zaatakowało również Urząd Kanclerski. Aktywiści klimatyczni pomalowali we wtorek pomarańczową farbą fasadę Urzędu Kanclerskiego w Berlinie. Na białej ścianie kilkakrotnie napisali hasło "Olaf kłamie" (Olaf to imię niemieckiego kanclerza Scholza).
01.11.2023

W Londynie policja aresztowała 61 aktywistów grupy Just Stop Oil

61 aktywistów grupy Just Stop Oil, której celem jest walka ze zmianami klimatu, zostało aresztowanych w poniedziałek w Londynie po proteście koło brytyjskiego parlamentu.
31.10.2023

Policyjne postępowanie w sprawie nieprawidłowego przechowywania odpadów niebezpiecznych w województwie świętokrzyskim

Świętokrzyscy policjanci prowadzą postępowanie dotyczące składowiska odpadów niebezpiecznych na terenie powiatu buskiego. Funkcjonariusze ustalili, że w sposób nieprawidłowy przechowywany jest tam azbest, a pracownicy nie posiadają niezbędnych środków ochronnych.
30.10.2023

Dwaj mężczyźni zatrzymani za składowanie niebezpiecznych odpadów

Dwóch mężczyzn, podejrzanych o nielegalnie składowanie niebezpiecznych odpadów w Zamarskach, zatrzymali cieszyńscy policjanci. Obu grozi do 10 lat więzienia. Jeden z nich został aresztowany, drugi trafił pod dozór policji – podała w piątek policja z Cieszyna.
13.10.2023

W Holandii Eko-aktywiści wstrzymują blokady dróg, bo parlament zajął się wnioskiem o wstrzymanie ulg podatkowych dla branży paliwowej

Działacze klimatyczni z organizacji Extinction Rebellion (ER) po niemal miesiącu wstrzymali codzienne próby blokowania autostrady A12 w Hadze, poinformowała organizacja w oświadczeniu. ER motywuje tę decyzję tym, iż w parlamencie procedowany jest wniosek lewicy w sprawie wstrzymania ulg podatkowych dla branży paliw kopalnych.
06.10.2023

Holandia. Policja zatrzymała ponad 600 aktywistów, który trzeci tydzień próbują blokować autostradę

Holenderska policja zatrzymała w sobotę przeszło 600 aktywistów klimatycznych z Holandii i Niemiec, którzy blokowali autostradę A12 w Hadze. Funkcjonariusze użyli armatki wodnej. To już trzeci tydzień blokad ruchliwej arterii Hagi.
30.09.2023

Zarzuty dla pięciu osób ws. nielegalnego składowania odpadów w Legnicy

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej postawiła legnicka prokuratura pięciu mężczyznom, którzy mieli zajmować się nielegalnym składowaniem odpadów. Trzech z nich zostało zatrzymanych podczas zrzucania odpadów w wyrobisku w powiecie lubińskim.
28.09.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali farbą portugalskiego ministra środowiska

Grupa działaczy klimatycznych oblała farbą portugalskiego ministra środowiska Duarte Cordeiro podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Lizbonie przez stację telewizyjną CNN Portugal. To kolejna w tym miesiącu akcja młodych aktywistów przeciwko osobom z rządu premiera Antonia Costy.
27.09.2023

Nielegalne składowanie odpadów w województwie podlaskim

Kara od roku do 10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którym prokuratura w Zambrowie (Podlaskie) postawiła zarzuty w związku z nielegalnym składowaniem odpadów w gminie Rutki.
26.09.2023

W województwie lubuskim porzucono cztery tony odpadów niebezpiecznych

Inspektorzy inspekcji ochrony środowiska i policjanci zabezpieczyli przy autostradzie A2 w okolicach Świecka (Lubuskie) niebezpieczne odpady. To około czterech ton bitumicznej papy dachowej oraz eternit, czyli cementowo-azbestowe płyty faliste – poinformowała w piątek rzeczniczka WIOŚ w Zielonej Górze Joanna Michalik-Pietraszak.
22.09.2023

Konsekwencje akcji przeprowadzonej przez aktywistów z grupy "Ostatnie Pokolenie"

Po tym, jak w niedzielę aktywiści klimatyczni z "Ostatniego pokolenia" zaatakowali farbą Bramę Brandenburską w Berlinie policja zwiększyła środki ochronne wokół zabytku, pisze portal rbb24. Jak powiedział stacji rzecznik policji, więcej funkcjonariuszy będzie pełnić służbę w ciągu dnia i w nocy, patrolując okolicę.
21.09.2023

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie pokolenie" blokują ulice w Berlinie

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatniego Pokolenia" sparaliżowali w poniedziałek rano liczne drogi w Berlinie. Niektórzy kierowcy reagowali agresywnie. Już dzień wcześniej obrońcy klimatu wywołali złość mieszkańców, gdy spryskali farbą Bramę Brandenburską w stolicy Niemiec - pisze w poniedziałek portal dziennika "Welt".
19.09.2023

Policja i prokuratura analizują przyzyny pożaru na składowisku odpadów w Nowym Miszewie

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi czynności związane z ustaleniem przyczyn pożaru, który w niedzielę wybuchł na składowisku odpadów w Nowym Miszewie. Wykonano oględziny pogorzeliska z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Zabezpieczono też monitoring obiektu.
19.09.2023

Holandia. Kolejny dzień protestów aktywistów klimatycznych, są zatrzymania

Holenderska policja zatrzymała w niedzielę około 400 aktywistów klimatycznych, blokujących dziewiąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - poinformowała komenda policji w tym mieście. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych.
18.09.2023

Portugalia. Policja zatrzymała 17 aktywistów klimatycznych próbujących zablokować posiedzenie rządu

Siedemnastu członków organizacji Studencki Strajk Klimatyczny (GCE) zostało w czwartek zatrzymanych przez policję w podlizbońskiej miejscowości Alges. Aktywiści próbowali uniemożliwić posiedzenie rządu Portugalii.
15.09.2023

Aktywiści klimatyczni blokują autostradę w Hadze, policja zatrzymała 300 osób [WIDEO]

Holenderska policja zatrzymała w środę ok. 300 demonstrantów blokujących piąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - informuje komenda policji w tym mieście. W ratuszu doszło do spotkania przedstawicieli prokuratury, policji i władz miasta, aby zastanowić się jak położyć kres uciążliwym protestom aktywistów klimatycznych, którzy od soboty paraliżują jedną z najważniejszych arterii Hagi.
14.09.2023

Zarządzanie bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności

Starostwo Powiatowe w Stargardzie wspólnie z Gryfickim Klastrem Energii zaprasza do udziału w konferencji dt. zarządzania bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Dynamika rozwoju branży energetycznej i samochodów elektrycznych wymusza działania edukacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miast. Spotkanie jest kierowane do straży pożarnych, policji, straży miejskiej, zarządców nieruchomości. Organizatorzy zamierzają pokazać najnowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo.
14.09.2023

Aktywiści klimatyczni trzeci dzień z rzędu zablokowali autostradę w Hadze; policja ponownie użyła armatek wodnych

Holenderska policja zatrzymała kilkuset aktywistów klimatycznych, którzy po raz kolejny zablokowali w poniedziałek autostradę A12 w Hadze. Burmistrz miasta wydał zgodę na użycie siły, funkcjonariusze użyli również armatek wodnych. Działacze organizacji Extinction Rebellion od soboty codziennie blokują tę ruchliwą arterię, protestując przeciwko eksploatacji paliw kopalnych.
11.09.2023

Holenderska policja zatrzymała 2,4 tys. aktywistów klimatycznych blokujących autostradę w Hadze

W sobotę wieczorem usunięto ostatniego demonstranta blokującego autostradę A12 w Hadze, podała policja. W sumie zatrzymano przeszło 2,4 tys. aktywistów klimatycznych, którzy blokowali autostradę.
10.09.2023

Londyn: walka ze strefą ultraniskich emisji trwa, zniszczono ponad 500 kamer

Ponad 500 kamer do monitoringu ruchu drogowego zniszczono lub ukradziono w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, z czego 171 - w minionych dwóch tygodniach w proteście przeciwko rozszerzeniu strefy ultraniskej emisji spalin (ULEZ) na cały obszar Londynu.
02.09.2023

Kanada. 5 mln pszczół spadło z ciężarówki na autostradzie

Lokalni pszczelarze musieli pomóc policji po tym, gdy pudła z 5 mln pszczół spadły z ciężarówki na autostradę w Burlington, na zachód od Toronto. Policja ostrzegała przejeżdżających autostradą, by nie otwierali okien samochodów. Według policji pudła z pszczołami były nieprawidłowo zamocowane.
01.09.2023

Rekordowy pożar lasów na Teneryfie pod kontrolą strażaków

Jednostki strażackie walczące od 15 sierpnia z ogniem na Teneryfie przejęły kontrolę nad największym w historii tej hiszpańskiej wyspy pożarem lasów - ogłosiły w piątek władze wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich.
25.08.2023

Portugalia-Hiszpania. Duże pożary lasów i łąk w pobliżu granicy; walkę z ogniem utrudnia upał

Kilkadziesiąt dużych pożarów występuje w czwartek w Portugalii i Hiszpanii, gdzie utrzymują się ponad 40-stopniowe upały. Największe trudności strażacy mają z dwoma dużymi pożarami lasów i łąk, które wybuchły w rejonie granicy obu państw.
25.08.2023

Wtargnęli do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Policja ostrzega przed spadającymi w wyniku upałów kawałkami skał i lodu w Alpach

Policja w południowo-zachodniej Szwajcarii ostrzegła w środę, że fala upałów zwiększyła ryzyko spadania skał i lodu w regionie alpejskim. W tym roku takie zjawiska są szczególnie zabójcze dla alpinistów i turystów, a większość ofiar to obcokrajowcy.
24.08.2023

Topniejący lodowiec odsłonił szczątki zaginionego 22 lata temu narciarza

W rejonie alpejskiego szczytu Grossvenediger przewodnik górski dokonał kilka dni temu makabrycznego odkrycia: znalazł szczątki i dokumenty należące do zaginionego 22 lata temu Austriaka. Zwłoki odnalezione zostały na topniejącym lodowcu. Dla ostatecznego potwierdzenia tożsamości zostaną przeprowadzone badania DNA.
24.08.2023

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.
20.08.2023

Ponad 100 beczek z nieznaną substancją na terenie byłej drukarni

Ponad 100 beczek z substancją nieznanego pochodzenia ujawnili przy ul. Krzemienieckiej wrocławscy strażnicy miejscy. Teren, na którym składowane są beczki należy do byłej drukarni. Straż pożarna pobrała próbki substancji do badań.
13.08.2023

Służby wojewody przeprowadziły kontrolę wz. z podejrzeniem próby utworzenia nielegalnego składowiska odpadów w gminie Dąbrówka

W piątek wojewódzki inspektor ochrony środowiska przeprowadził oględziny w związku z podejrzeniem próby utworzenia nielegalnego składowiska odpadów w gminie Dąbrówka - powiedziała PAP rzecznik wojewody mazowieckiego Dagmara Zalewska.
11.08.2023

Mazowieckie. Wojewoda zlecił służbom czynności kontrolne ws. udaremnienia powstania nielegalnego składowiska odpadów

W związku z potencjalnym zagrożeniem powstania nowego, nielegalnego składowiska odpadów w gminie Dąbrówka (Mazowieckie) wojewoda Tobiasz Bocheński zlecił dziś podległym służbom, w trybie natychmiastowym, dokonanie wszelkich, koniecznych czynności kontrolnych - poinformował zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego.
11.08.2023

Brazylia. Kraje rozmawiają o ratowaniu Amazonii

Z udziałem delegacji 14 państw w mieście Belem w Brazylii rozpoczęła się we wtorek konferencja prezydentów krajów Ameryki Południowej, w których granicach znajdują się lasy Amazonii, zwane "płucami świata" i których istnieniu zagraża rabunkowa, najczęściej nielegalna eksploatacja.
09.08.2023

Balon z 15 osobami przewrócił dwa słupy energetyczne; nikomu nic się nie stało

Balon, którym wraz z pilotem leciało 15 osób, uderzył w linię energetyczną i przewrócił dwa słupy w Małszycach (woj. kujawsko-pomorskie). Nikomu nic się nie stało - poinformował w piątek bryg. Dawid Tarkowski z Komendy Powiatowej PSP w Golubiu-Dobrzyniu.
14.07.2023

Aktywiści klimatyczni zakłócili paradę LGBTQ+ w Londynie, interweniowała policja [WIDEO]

Aktywiści z grupy Just Stop Oil, która domaga się rezygnacji z paliw kopalnych, zablokowali w sobotę na krótko doroczną londyńską paradę społeczności LGBTQ+. Pod zarzutem zakłócania porządku publicznego aresztowanych zostało siedem osób - poinformowała londyńska policja.
02.07.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
18.06.2023

Chciał założyć fotowoltaikę; oszuści wzięli na niego kredyt i zniknęli

Mieszkaniec pow. kolbuszowskiego podpisał umowę na założenie paneli fotowoltaicznych, a że nie miał pieniędzy na usługę, zgodził się, by firma wzięła w jego imieniu kredyt. Gdy instalacji nie założono, a raty kredytu zaczęły przychodzić i zniknęła firma, mężczyzna zorientował się, że został oszukany.
12.06.2023

Sztab kryzysowy uzgodnił pilne natlenianie wody w Kanale Gliwickim

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podczas sztabu kryzysowego w dniu 11 czerwca uzgodnił ze strażą pożarną pilne rozpoczęcie natleniania wody na odcinkach kanału, gdzie stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem, co mogło być powodem śnięcia ryb - poinformowało w niedzielę ministerstwo klimatu i środowiska.
12.06.2023

Radykalni aktywiści klimatyczni uszkodzili 35 aut w Berlinie

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.
09.06.2023

Prezes i członek zarządu Chemeko-System zatrzymani w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów

Policjanci na polecenie warszawskiej prokuratury okręgowej zatrzymali prezesa Chemeko-System Pawła Pogodzińskiego oraz członka zarządu Bartosza Kulaszkę. Zatrzymania związane są ze śledztwem dot. nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych.
30.05.2023

Policja użyła gazu łzawiącego wobec aktywistów klimatycznych, blokujących walne zgromadzenie koncernu TotalEnergies [WIDEO]

Do starć policji z demonstrantami klimatycznymi doszło w piątek pod paryską Salle Pleyel, gdzie odbywa się walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu petrochemicznego TotalEnergies, blokowane przez aktywistów klimatycznych. Policja użyła gazu łzawiącego.
26.05.2023

GIOŚ zainaugurował cykl szkoleń policji dot. przestępczości środowiskowej

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi zainaugurowano w środę pierwsze z cyklu szkoleń z przeciwdziałania i zwalczania przestępczości środowiskowej organizowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W ciągu roku ma wziąć w nich udział 1,2 tys. policjantów z całego kraju.
26.05.2023

Małopolska policja zlikwidowała nielegalny magazyn niebezpiecznych odpadów

Nielegalny magazyn, w którym składowane były niebezpieczne odpady zlikwidowali policjanci w Miechowie (Małopolskie). Zatrzymano pięciu mężczyzn odpowiedzialnych za ten proceder; czterech z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wszystkimi im grozi do ośmiu lat więzienia.
22.05.2023

Aktywiści klimatyczni ponownie zaatakowali pomnik Ustawy Zasadniczej w Berlinie

Radykalni aktywiści wzywający do ratowania klimatu pozostawili w niedzielę rano krwistoczerwone odciski dłoni na pomniku Ustawy Zasadniczej w Berlinie.
07.05.2023

Skala bestialstwa poraża. Setki zabitych kormoranów na Jeziorze Tonowskim, policja prowadzi dochodzenie

Żnińska policja na zlecenie prokuratury prowadzi dochodzenie ws. 110 strąconych gniazd kormoranów i ok. 300 zabitych piskląt na wyspie na Jeziorze Tonowskim (Kujawsko-Pomorskie) - dowiedziała się PAP. Za zabicie zwierząt ze szczególnym okrucieństwem grozi do pięciu lat więzienia.
04.05.2023

Aktywiści klimatyczni oblali farbami budynki hotelu Ritz, fundacji Louisa Vuittona oraz ministerstwa sprawiedliwości

Aktywiści klimatyczni z organizacji Extinction Rebellion oraz Derniere Renovation oblali w poniedziałek farbami położone w stolicy Francji Paryżu budynki hotelu Ritz, fundacji Louisa Vuittona oraz ministerstwa sprawiedliwości w proteście „przeciwko bogatym i w solidarności z robotnikami na 1 maja”.
04.05.2023

Aktywiści klimatyczni zablokowali ulice w centrum Wiednia

Zapowiadana na maj przez aktywistów klimatycznych z ruchu Ostatnie Pokolenie (Letzte Generation) trzytygodniowa fala protestów rozpoczęła się we wtorek o godz. 8 rano w centrum Wiednia od blokowania ulic – podał portal austriackiego dziennika „Kronen Zeitung”.
02.05.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
27.04.2023

Aktywiści klimatyczni blokują Berlin; protesty w 30 miejscach [WIDEO]

Zgodnie z zapowiedzią aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatniego Pokolenia" utrudniają w poniedziałek ruch w Berlinie. Policja informowała rano o ponad 30 miejscach w stolicy, gdzie aktywiści stali na ulicach, przyklejali się do jezdni, demonstrowali transparenty. Miasto ma zostać "pokojowo zatrzymane na czas nieokreślony".
24.04.2023

Śląsk: kradł prąd, by zasilić „koparkę” kryptowalut; grozi mu pięć lat za kratami

Policjanci wpadli na trop 68-letniego zabrzanina, który kradł prąd, by zasilić nim „koparkę” kryptowalut. Wymaga ona pracujących całą dobę komputerów, co oznacza zużycie ogromnej ilości energii. Mężczyźnie grozi za to pięć lat więzienia – podała w poniedziałek śląska policja.
24.04.2023

Ekspert ds. czystego powietrza: bioreaktory nie zastąpią drzew

Innowacyjny bioreaktor w Serbii ma zastąpić drzewa w miastach, ograniczając produkcję CO2 w powietrzu. Nie sprawi jednak, że jakość powietrza poprawi się - powiedział PAP koordynator rady ds. czystego powietrza w Konfederacji Lewiatan, Jan Ruszkowski.
21.04.2023

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka.pl,, opisującym po krótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną. Należy zatem przyjrzeć się czy polskie służby, bezpośrednio odpowiedzialne za szeroko rozumiane „maritime safety” i „maritime security”, są odpowie
16.04.2023

Zarząd Zieleni szuka wolontariuszy do pomocy nurogęsiom

Miejscy ogrodnicy zwrócili się do warszawiaków z prośbą o wsparcie. "Potrzebujemy grupy wolontariuszy, którzy będą mogli wesprzeć nas w tym działaniu. Monitoring jest prowadzony dwa razy dziennie - przed i po południu. Liczymy, że jeden wolontariusz będzie mógł uczestniczyć w co najmniej pięciu takich spacerach" - napisał Zarząd Zieleni w mediach społecznościowych.
15.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Aktywiści weszli do biura PiS i przykleili się do ściany

Aktywiści z Ruchu Solidarności Klimatycznej weszli w poniedziałek przed południem, do biura Prawa i Sprawiedliwości. Sparaliżowali jego pracę, przyklejając się do ściany. Zostali zatrzymani i przewiezieni do ochockiej komendy.
14.03.2023

Zniszczyli kolektory słoneczne na szkole; straty to ok. 160 tys. zł

Około 160 tys. zł – to starty wynikające ze zniszczenia części kolektorów słonecznych zainstalowanych na dachu zespołu szkół w Czerwieńsku (Lubuskie). Policjanci zatrzymali jednego z podejrzanych, dwóch innych jest ustalonych, trwają ich poszukiwania.
13.03.2023

Policja użyła armatek wodnych wobec blokujących autostradę aktywistów klimatycznych [WIDEO]

Holenderska policja musiała w sobotę wieczorem użyć armatek wodnych, aby odblokować autostradę A12 w Hadze - informuje komenda policji w tym mieście. Zatrzymanych zostało 700 osób określających się jako aktywiści klimatyczni.
13.03.2023

Policja użyła armatek wodnych wobec blokujących autostradę aktywistów klimatycznych

Holenderska policja musiała w sobotę wieczorem użyć armatek wodnych, aby odblokować autostradę A12 w Hadze. Zatrzymanych zostało 700 osób określających się jako aktywiści klimatyczni.
12.03.2023

Gdańsk: Milionowa kara za wylewanie odpadów niebezpiecznych bezpośrednio do gruntu

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku nałożył na podmiot prowadzący działalność w gminie Luzino (woj. pomorskie) karę w wysokości miliona złotych - dowiedziała się w piątek PAP. W ubiegłym roku w sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy do wykopanego wcześniej dołu wlewali rozpuszczalniki.
04.03.2023

Saamowie i aktywiści klimatyczni przeciw farmom wiatrowym

Grupa Saamów, rdzennej ludności Skandynawii, oraz aktywiści klimatyczni, w tym Szwedka Greta Thunberg, zablokowali wejście do norweskiego ministerstwa ropy naftowej i energii w Oslo. Protestujący domagają się likwidacji największej w Norwegii farmy wiatrowej, utrudniającej wypas reniferów.
28.02.2023

Substancja promieniotwórcza w szkole - postępowanie wszczęła policja

Substancję promieniotwórczą Cez 137 zwierał pojemnik, który w środę znaleziono na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie (Mazowieckie). O sprawie powiadomiono Państwową Agencję Atomistyki i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Postępowanie wszczęła policja.
17.02.2023

W Berlinie wydano 550 wyroków przeciw działaczom klimatycznym

Do tej pory w Berlinie wydano 550 wyroków sądowych w sprawach przeciwko działaczom klimatycznym ruchu Last Generation. Nie zapadł ani jeden wyrok uniewinniający – poinformował we wtorek portal niemieckiego dziennika „Welt”.
15.02.2023

W Białymstoku powołano nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

Jest to pierwszy w tym roku, a już ósmy wydział w Polsce, funkcjonujący w strukturach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Utworzenie nowego wydziału poprzedziła konferencja prasowa zorganizowana w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
20.01.2023

Policja aresztowała Gretę Thunberg [WIDEO]

Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.
18.01.2023

Kilkadziesiąt osób rannych w starciach aktywistów z policją w Luetzerath

Po sobotnich starciach z policją aktywiści oskarżyli funkcjonariuszy o niewspółmierną przemoc w usuwaniu ich z terenu wioski Luetzerath, gdzie gigant energetyczny RWE chce wznowić wydobycie węgla. W wyniku potyczek rannych zostało także 70 policjantów – informuje portal dziennika „Welt”.
15.01.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Doszło do starć policji i aktywistów klimatycznych w Luetzerath [WIDEO]

Setki policjantów wkroczyło w środę do wsi Luetzerath zajmowanej przez aktywistów klimatycznych. Doszło do pierwszych starć, poinformowała w środę rano agencja dpa.
11.01.2023

Aktywiści klimatyczni pomalowali bramę wejściową do kancelarii premier Borne we Francji

Aktywiści klimatyczni pomalowali w środę bramę wejściową do kancelarii premier Francji Elisabeth Borne w ramach protestu przeciw "zbrodniom klimatycznym" popełnianym przez państwo. Francuskie sądy nakazały rządowi wdrożenie planu redukcji gazów cieplarnianych do końca 2022 roku.
04.01.2023

Niemcy. Aktywiści klimatyczni starli się z policją przy kopalni w Luetzerath

Geht die Räumung doch früher los? Gerade kommt immer mehr Polizei, die Lage ist abgespannt #lützerath pic.twitter.com/9QyuJoFC5t— Laura Cwiertnia (@LauraCwiertnia) January 2, 2023
02.01.2023

Polscy celnicy wzięli udział w międzynarodowej operacji Demeter VIII dotyczącej kontroli przewozu odpadów

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej byli jedną z 90 administracji celnych, którzy uczestniczyli w międzynarodowej operacji Demeter VIII. Operacja polegała na kontroli przewozu odpadów, substancji zubożających warstwę ozonową oraz fluorowanych gazów cieplarnianych - poinformowała rzecznik prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.
19.12.2022

Śmigłowce dla ochrony bioróżnorodności – 350 mln złotych z NFOŚiGW dla Komendy Głównej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze 350 mln złotych projekt pn.: „Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności” realizowany w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”. Dzięki sfinansowaniu ze środków własnych NFOŚiGW Komenda Główna Policji i Państwowa Straż Pożarna zyska dwa śmigłowce wraz z wyposażeniem do udziału w akcjach ratowniczo-gaśni
16.12.2022

Lotnisko w Berlinie czasowo wstrzymało loty z powodu protestu aktywistów ekologicznych

Lotnisko Berlin Brandenburg poinformowało w czwartek, że zamknęło na ok. dwie godziny wszystkie pasy startowe z powodu nieuprawnionego wstępu na nie kilku osób. Grupa ekologiczna "Letzte Generation" (Ostatnia Generacja) potwierdziła, że jej aktywiści przykleili się do asfaltu na terenie portu lotniczego.
24.11.2022

Radar ostrzega przed powodziami

Radar zbudowany w powiecie tarnowskim głównie za środki UE ostrzega przed powodziami z górskiej rzeki Białej. Urządzenie jest częścią Lokalnego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego, z którego korzystają małopolskie powiaty.
23.11.2022

Prezes PiS: termin likwidacji kopalń trzeba jeszcze raz przeanalizować

Termin likwidacji kopalń, które - zgodnie z umową społeczną dla górnictwa - na większą skalę miałyby być zamykane od 2034 roku, „trzeba będzie jeszcze raz przeanalizować i trzeba będzie tutaj wykazywać duże zdecydowanie wobec partnera europejskiego” – mówił w niedzielę w Gliwicach Jarosław Kaczyński.
20.11.2022

Zamieszki w Sainte-Soline to ekoterroryzm [WIDEO]

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin stwierdził, że zamieszki z policją w Sainte-Soline w zachodniej Francji to ekoterroryzm. Zapewnił, że ponad tysiąc żandarmów pozostanie na miejscu, aby zagwarantować dokończenie budowy zbiornika retencyjnego, czemu sprzeciwiają się ekolodzy.
31.10.2022

Walka o klimat: puree ziemniaczane rzucone w obraz Moneta wart 110 milionów dolarów [WIDEO]

Ten protest klimatyczny niemieckich aktywistów, nastąpił po wyczynie organizacji Just Stop Oil, podczas którego jeden z członków grupy, rzucił zupą pomidorową w obraz Van Gogha w Londynie.
24.10.2022

Duńska policja: potwierdzamy, że przy Nord Stream doszło do potężnych eksplozji

Wstępne dochodzenie potwierdza, że w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej doszło do rozległych zniszczeń Nord Stream 1 oraz 2, które zostały spowodowane potężnymi eksplozjami - poinformowała we wtorek duńska policja.
18.10.2022

Norwegia instaluje detektory dronów na morskich platformach wiertniczych

Służby norweskie na poważnie potraktowały ostatnie wydarzenia z atakami na infrastrukturę krytyczną, w związku z czym przystąpiły do instalacji detektorów dronów na morskich platformach wiertniczych i gazowych.
09.10.2022

Prokuratura zamknęła obszar, gdzie doszło do wycieków z Nord Stream

Prokuratura krajowa w Sztokholmie w poniedziałek zamknęła w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych obszar, na którym doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i 2 w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
04.10.2022

Areszt dla trojga podejrzanych o obrót toksycznymi odpadami

Policjanci z Opoczna, zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się nielegalnym obrotem toksycznymi odpadami. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 12 lat więzienia.
03.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz przestał wyciekać również z Nord Stream 1

Gaz przestał już wyciekać także z rurociągu Nord Stream 1 - poinformowała w niedzielę Duńska Agencja Energii. Wcześniej, w sobotę, ustąpił wyciek z Nord Stream 2.
02.10.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Energica, spółka zależna koncernu Ideanomics, ma dostarczyć motocykle elektryczne na nadchodzący Szczyt G20 na Bali

Ideanomics - spółka o ogólnoświatowym zasięgu działająca na rzecz przyspieszenia komercyjnego użytkowania pojazdów elektrycznych (ang. EV) podała, że Energica, jej spółka zależna, dostarczy 88 motocykli EsseEsse9+ na nadchodzący Szczyt G20, który będzie się odbywał na indonezyjskiej wyspie Bali. To jak dotąd największe jednorazowe zamówienie spółki Energica, a jego wartość szacuje się na blisko 2 miliony USD.
29.09.2022

Mazowsze: Toksyczne kleje zakopane w wyrobisku po kopalni piachu

Mazowieccy policjanci zatrzymali pięć osób zamieszanych w przewożenie odpadów, w tym m.in. klejów z kwasem amino-siarkowym i maleinowym, które zamiast trafiać w miejsce przeznaczone do utylizacji, były zakopywane w wyrobisku po kopalni piachu - poinformował Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
29.09.2022

Uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2 może już nigdy nie popłynąć gaz

Niemieckie media informują w środę, że uszkodzone gazociągi Nord Stream 1 i 2 mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu, jeśli przedostanie się do nich słona woda.
28.09.2022

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
22.09.2022

Atom może dać samorządom najtańszą energię

Przy zastosowaniu odpowiedniego modelu biznesowego i organizacyjnego, samorządy i inni końcowi odbiorcy energii mogliby stać się współwłaścicielami elektrowni jądrowej, zapewniającej im najtańszą możliwą energię – mówiono podczas wtorkowej konferencji w Katowicach.
13.09.2022

Senat w uchwale wzywa rząd do szybkich działań ws. usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze

Senat w przyjętej uchwale wzywa rząd do podjęcia zdecydowanych i szybkich działań na rzecz usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze. Senatorowie wzywają też do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które nie podjęły należytych działań.
09.09.2022

Odpowiedzą za kradzieże paneli z farmy fotowoltaicznej; straty sięgają ponad 400 tys. zł

Policjanci z Gorzowa Wlkp. zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o włamania i kradzież ponad 200 paneli z farmy fotowoltaicznej, czym spowodowali starty oszacowane na ponad 400 tys. zł. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani - poinformował w czwartek Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp.
09.09.2022

Senat chce wezwać do rozliczenia odpowiedzialnych za katastrofę na Odrze

Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy dopuścili się zaniedbań - mówi PAP senator Stanisław Gawłowski (niez.), uzasadniając projekt uchwały Senatu w sprawie katastrofy na Odrze. To uchwała czysto polityczna, ma przysporzyć punkty PO - komentuje senator Zdzisław Pupa (PiS).
07.09.2022

Już ponad tonę śniętych ryb odłowiono w Kanale Gliwickim

Już ponad tonę śniętych ryb odłowiono od niedzieli w Kanale Gliwickim między śluzami Sławięcice i Rudziniec – podały w poniedziałek Wody Polskie. Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że stwierdzono tam "duże występowanie alg".
05.09.2022

Z Kanału Gliwickiego wyłowiono około pół tony śniętych ryb

Około pół tony śniętych ryb wyłowiono w niedzielę z Kanału Gliwickiego - podały śląskie służby kryzysowe. W poniedziałek akcja odławiania będzie kontynuowana. Według gliwickiego oddziału Wód Polskich, śnięte ryby zaobserwowano na jednym z odcinków kanału, między śluzami Sławięcice i Rudziniec.
05.09.2022

Ośmioro aktywistów klimatycznych aresztowano po proteście w parlamencie

Ośmioro aktywistów ekologicznych z organizacji Extinction Rebellion (XR) zostało w piątek aresztowanych po proteście, który przeprowadzili w budynku brytyjskiego parlamentu. Jego uczestnicy przykleili się do siebie wokół fotela spikera Izby Gmin oraz przykuli do bramy.
03.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry

Na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze – powiedziała w czwartek w TVP 1 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
29.08.2022

Warszawa. Wjeżdżanie pojazdami na tereny zielone niszczy przyrodę, ale płoszenie bywa groźniejsze

Wjeżdżanie pojazdami na tereny zielone niszczy przyrodę. Jeżeli chodzi o wpływ na przyrodę, ma szereg skutków: od płoszenia po fizyczne zniszczenie. Płoszenie jest czasami bardziej groźne od tego fizycznego zniszczenia - powiedziała PAP zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasów Miejskich Andżelika Gackowska pytana o wpływ jazdy pojazdami po terenach zielonych.
28.08.2022

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Odry

Szef nadzwyczajnej senackiej komisji ds. klimatu Stanisław Gawłowski (niezrz.) skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez urzędników w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze - wynika z zawiadomienia przekazanego w piątek PAP.
26.08.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

Premier: chcemy, żeby urządzenia do monitoringu rzek były gęściej rozlokowane i bardziej czułe

Nie zakładamy nowych urządzeń technicznych do monitoringu rzek, tylko wzmacniamy cały system monitoringu; takie urządzenia były wcześniej, ale chcemy, żeby były one gęściej rozlokowane i bardziej czułe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

"Historia sektora energii" – projekt Instytutu Polityki Energetycznej

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza z Jasionki na Podkarpaciu realizuje projekt pod nazwą "Historia sektora energii", w ramach którego powstanie m.in. cykl artykułów i podcastów poświęconych rozwojowi przemysłu naftowego.
24.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Rzeczniczka wojewody łódzkiego: analizy nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie Neru

Analizy próbek zarówno wody, jak i ryb nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie rzeki Ner - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sobotę z Neru, na granicy powiatów łęczyckiego i poddębickiego, wyłowiono ponad 200 kg śniętych ryb.
17.08.2022

Ozdoba o przestępczości środowiskowej: w Polsce problemem jest orzecznictwo

W Polsce nie do końca problemem jest wysokość kar, a orzecznictwo - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, odnosząc się do ustawy ws. przestępczości środowiskowej. Jeżeli służby robią wszystko, a winny dostaje za niszczenie środowiska "zawiasy" lub karę grzywny, to jest niezrozumiałe - mówi.
17.08.2022

Wyniki badań wody w stawach i zbiornikach wodnych we Wrocławiu nie wykazały obecności rtęci

Wyniki badań wody pobranej z wrocławskich stawów parkowych i zbiorników wodnych nie wykazały obecności rtęci – poinformował w niedzielę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Badania prowadzą wspólnie MPWiK i Politechnika Wrocławska.
14.08.2022

Policjanci skontrolowali stan rzeki Barycz, prawego dopływu Odry

W związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry policjanci rozpoczęli w sobotę cykl kontroli rzek w powiecie ostrowskim. Zaczęli od rzeki Barycz, która jest prawym dopływem Odry – powiedziała PAP mł. asp. Małgorzata Michaś z biura prasowego ostrowskiej policji.
14.08.2022

Skażenie rzeki Ner - Aktualizacja

RCB po znalezieniu śniętych ryb w Nerze rozszerza alert o powiat kolski
13.08.2022

Niski poziom wody i susza będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki

Upały i brak deszczu doprowadziły do spadku poziomu wody w Renie w niektórych miejscach nawet poniżej jednego metra. Tak niski poziom wody może mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki, ponieważ rzeka jest jednym z najważniejszych szlaków transportowych w Niemczech - informuje telewizja ARD.
08.08.2022

Wyciek trującego gazu w stacji uzdatniania wody; jedna osoba nie żyje

Jedna osoba zmarła, a dwie są w stanie krytycznym po wycieku toksycznego gazu w miejskiej stacji uzdatniania wody w Daegu na południowym wschodzie Korei Południowej – podała w środę agencja prasowa Yonhap.
20.07.2022

Zatokę Pucką zanieczyściło 200 m3 ścieków

Sanepid w poniedziałek pobrał próbki wody z Zatoki Puckiej. Działanie inspektorów jest spowodowane niedzielnym zrzutem ok. 200 m3 ścieków z oczyszczalni w Swarzewie po rozszczelnieniu się jednej z rur. Sprawę wyjaśniają policjanci z Pucka.
19.07.2022

Niemiecki minister spraw wewnętrznych ostrzega przed radykalnymi protestami z powodu eksplodujących cen energii

W atmosferze niepewności związanej z konserwacją gazociągu Nord Stream 1 i związanym z tym pytaniem, czy po 21 lipca, czyli oficjalnym terminie zakończenia prac, rosyjski gaz znów popłynie do Niemiec, minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ostrzegła w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt przed radykalnymi protestami, które mogłyby być skutkiem gwałtownego wzrostu cen energii.
18.07.2022

Dziesiątki tysięcy holenderskich rolników protestowało przeciwko ograniczeniom emisji związków azotu

Holandię sparaliżował w środę protest dziesiątek tysięcy rolników, którzy traktorami zmierzali na miejsce demonstracji przeciwko polityce rządu premiera Marka Ruttego w sprawie ograniczenia emisji związków azotu. Jadący wolno rolnicy blokowali autostrady w całym kraju, tworzyły się wielokilometrowe korki, doszło także do wypadku traktora z ciężarówką, w którym trzy osoby zostały ranne.
23.06.2022

CBŚP: zamiast utylizować odpady zakopywali je; usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej

16 osób zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty min. udziału w grupie przestępczej, za to że zamiast utylizować odbierane odpady zakopywali je, stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.
29.04.2022

Siedem osób zatrzymanych ws. składowania miliona litrów niebezpiecznych odpadów

Policjanci z częstochowskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą zatrzymali 7 osób, związanych z grupą przestępczą, która nielegalnie składowała substancje niebezpieczne na terenie woj. śląskiego i opolskiego. Chodzi łącznie o ok. milion litrów szkodliwych substancji.
20.04.2022

Linie brzegowe nad mazurskimi jeziorami są notorycznie dewastowane

Nad brzegami rzek i jezior na Mazurach notorycznie dewastowane są linie brzegowe. Rocznie dostajemy kilkaset zgłoszeń o tego typu działaniach - przyznała rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
15.03.2022

Strażacy apelują o niewypalanie traw; w weekend ponad 240 pożarów

Państwowa Straż Pożarna apeluje o niewypalanie traw. Tylko w miniony weekend świętokrzyscy ratownicy interweniowali przy 245 pożarach; dwie osoby zostały przyłapane na gorącym uczynku – poinformował PAP st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej.
15.03.2022

Dolnośląskie. Śledztwo ws. sprzedaży jako złom metalu radioaktywnego

Policja prowadzi śledztwo w sprawie narażenia życia i zdrowia poprzez niewłaściwe obchodzenie się z materiałem radioaktywnym. Dwaj mężczyźni w Mirkowie pod Wrocławiem jako złom sprzedali metal, który był promieniotwórczy.
19.02.2022

Wielkopolskie. Zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania groźnych odpadów

Trzy osoby zostały zatrzymane w związku ze sprawą grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem groźnych dla ludzi i środowiska odpadów. Proceder ujawnili policjanci ze Środy Wielkopolskiej.
10.02.2022

Szwedzki prokurator: nic nie wskazuje, by za lotami dronów nad elektrowniami stały obce mocarstwa

Na razie nic nie wskazuje na to, aby za lotami dronów nad elektrowniami jądrowymi w Szwecji stały obce mocarstwa - oświadczył w piątek prokurator Hans Ihrman. W połowie stycznia nad trzema zakładami zaobserwowano niezidentyfikowane obiekty latające.
05.02.2022

Kampania informacyjna PSG przynosi rezultaty

Już od kilku lat Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod pracowników gazowni wyłudzają pieniądze. Ostatni raz informowaliśmy o tym na początku grudnia zeszłego roku. Szeroka akcja informacyjna przyniosła pierwsze rezultaty. Policja zatrzymała wyłudzacza grasującego po warszawskich osiedlach.
04.02.2022

Szwedzkie służby specjalne przejęły dochodzenie ws. lotów dronów nad elektrowniami jądrowymi

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w poniedziałek dochodzenie policji w sprawie lotów dronów nad trzema elektrowniami jądrowymi. Według mediów niewielki wojskowy obiekt latający pojawił się także nad Zamkiem Królewskim w Sztokholmie.
18.01.2022

Pół tony nielegalnych środków ochrony roślin w gospodarstwie rolnym

Niemal pół tony nielegalnych środków ochrony roślin znalazła policja w piwnicy budynku jednego z gospodarstw rolnych na terenie powiatu wrocławskiego. Nawozy pochodziły z państwa zza wschodniej granicy.
14.12.2021

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zachodniopomorska policja będą wspólnie monitorować akweny Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Celem projektu jest m.in. wykrywanie i usuwanie zagrożeń z ekosystemu.
07.12.2021

DCT Gdańsk opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok

DCT Gdańsk podsumował właśnie swoje aktywności społeczne w 2020 r. w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
30.11.2021

Dziesiątki tysięcy osób uczestniczyły w Glasgow w marszu klimatycznym

Ok. 100 tys. osób - według organizatorów - przeszło w sobotę przez Glasgow, domagając się bardziej zdecydowanych działań w walce ze zmianami klimatu. Była to największa dotychczas manifestacja w trakcie odbywającej się w tym mieście konferencji klimatycznej COP26.
07.11.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.