Prezes i członek zarządu Chemeko-System zatrzymani w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów

Prezes i członek zarządu Chemeko-System zatrzymani w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów - ZielonaGospodarka.pl
30.05.2023 09:57
Strona główna Prawo, finanse Prezes i członek zarządu Chemeko-System zatrzymani w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów

Partnerzy portalu

Prezes i członek zarządu Chemeko-System zatrzymani w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Policjanci na polecenie warszawskiej prokuratury okręgowej zatrzymali prezesa Chemeko-System Pawła Pogodzińskiego oraz członka zarządu Bartosza Kulaszkę. Zatrzymania związane są ze śledztwem dot. nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych.

"W poniedziałek rano funkcjonariusze policji w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczącym nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych zatrzymali dwie osoby związane z firmą działającą w tej branży" - poinformował PAP prokurator Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zatrzymani to obecny prezes zarządu Chemeko-System Paweł Pogodziński oraz członek zarządu i dyrektor ds. transportu i logistyki Bartosz Kulaszka. "Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty z art. 183 § 1 k.k. (nieodpowiednie postępowanie z odpadami - PAP). Po wykonaniu czynności z podejrzanymi, prokurator podejmie decyzje w zakresie środków zapobiegawczych" - wyjaśnił prokurator Banna.

Jak ustaliła PAP, Bartosz Kulaszka jest synem byłego szefa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

"To kolejna realizacja w tej sprawie. W grudniu 2022 r. zatrzymano dwóch byłych pracowników tej spółki oraz byłego pracownika Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska. Byli pracownicy spółki usłyszeli zarzuty nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów medycznych, które mogły zagrażać zdrowiu człowieka oraz istotnie obniżać jakości wody i powietrza, zaś były urzędnik zarzuty podżegania do przekroczenia uprawnień służbowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" - przypomniał.

Podał też, że postępowanie w tej sprawie zainicjowane zostało zawiadomieniem sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby. "Na tym etapie prokuratura nie przekazuje szerszych informacji o sprawie" - dodał prokurator Szymon Banna.

Do sprawy zatrzymania Pawła Pogodzińskiego i Bartosza Kulaszki na swojej stronie internetowej odniosła się firma Chemeko-System. "Dzisiaj, tj. 29 maja o godzinie 5.20 rano zatrzymano prezesa Chemeko-System, Pawła Pogodzińskiego. Kilkanaście minut później zatrzymano członka zarządu Bartosza Kulaszkę. Jest ono zadziwiające wobec współpracy spółki Chemeko-System w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Spółka nie tylko przekazywała wszelkie materiały i wyjaśniania, ale sama wielokrotnie składa wnioski dowodowe. Ostatni wniosek dowodowy pochodzi z 24 kwietnia br. i wnosił o dopuszczenie i przesłuchanie Pawła Pogodzińskiego, prezesa Chemeko-System" - czytamy w komunikacie.

"Zatrzymanie i doprowadzenie na czynności do Prokuratury Okręgowej w Warszawie osób, które stawiały się na wszelkie przesłuchania i sprawy sądowe jest wyrazem braku adekwatności środków. Warto podkreślić, iż w grudniu 2022 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie w tej samej sprawie, tj. prowadzenia gospodarki odpadami niezgodnie z prawem, zatrzymała i wystąpiła o wnioski aresztowe dla dwóch byłych pracowników firmy. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa ich nie uwzględnił i zastosował tylko wolnościowe środki zapobiegawcze" - podaje Chemeko-System.

W komunikacie przekazano też, że Chemeko-System pozostaje w sporze z Prokuraturą Okręgową w Warszawie "w sprawie o naruszenie dóbr Spółki i rozpowszechnianie w mediach nieprawdziwej informacji o prowadzeniu przez Spółkę nielegalnych składowisk".

"Zarówno Paweł Pogodziński i Bartosz Kulaszka złożyli oświadczenia ze zgodą na publikację pełnych danych, imienia i nazwiska oraz na publikację pełnego wizerunku" - dodała w komunikacie firma Chemeko-System.autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.