Wynik wyszukiwania - "przyroda" - Wiadomości

Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim osiągnęła porozumienie w sprawie zrównoważonego rybołówstwa

Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje ważne decyzje podjęte podczas 28. dorocznego posiedzenia Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (Indian Ocean Tuna Commission, IOTC), które mają sprawić, że rybołówstwo na tym akwenie będzie bardziej zrównoważone. Przyjęto 11 nowych środków ochrony i zarządzania.
25.05.2024

Wyrzucali w lesie śmieci, które przywieźli busem

Pod Mławą policyjny patrol grupy Speed zatrzymał trzech mieszkańców tego miasta w wieku 31, 32 i 36 lat, którzy z mercedesa busa wyładowywali na łąkę w pobliżu lasu odpady, w tym tworzywa sztuczne. Wszyscy staną przed sądem. Grozi im wysoka grzywna i obowiązek posprzątania zaśmieconego terenu.
17.05.2024

Poligon Biedrusko – zielone przestrzenie nie do spacerów

Choć znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania wojskowy poligon Biedrusko kusi przyrodą, terenami do spacerów, biegania i jeżdżenia rowerem, lepiej trzymać się od niego z daleka. Saperzy ostrzegają, że w tym miejscu istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
01.05.2024

W województwie opolskim rozpoczęły się opryski lasów

W województwie opolskim rozpoczęły się opryski lasów w celu ograniczenia liczebności chrabąszczy i larw osnui gwiaździstej - powiedział w niedzielę PAP Remigiusz Brzeziński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
28.04.2024

Wody Polskie sadzą drzewa na bulwarach nad Wisłokiem

Wody Polskie sadzą drzewa nad rzeszowskim Wisłokiem. Bulwary ozdobią graby pospolite, klony czerwone, olchy, brzozy i m.in. dęby błotne.
27.04.2024

Prezydenci Brazylii i Francji zapowiedzieli miliard euro dla Amazonii

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i odwiedzający ten kraj prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosili we wtorek plan inwestycji równowartości miliarda euro w ochronę Puszczy Amazońskiej – podała agencja AP, cytując wspólny komunikat obu rządów.
27.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody

Łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak zadeklarował współpracę i dialog z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - wynika z listu Grzeszczaka, do szefowej MKiŚ Pauliny Hennig-Kloski. Zapewnił w nim, że ostatnie wypowiedzi nie miały na celu krytyki propozycji resortu ws. polowań.
23.02.2024

Wrocławscy ekolodzy chcą uznania rzeki Odry za osobę prawną

Grupa ekologów przekonuje, że rzeka Odra powinna zostać uznana za osobę prawną. Ich działania rozpoczęły się po katastrofie ekologicznej, do której doszło latem 2022 r. Aktywiści przekonują, że dzięki nowemu prawu będzie można wymóc zmiany w tym, w jaki sposób wykorzystywana jest rzeka.
20.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Deloitte: do 2050 r. straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów, co odpowiada rocznym PKB Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wskazała w raporcie firma doradcza Deloitte.
10.01.2024

Better Energy i Andel z miliardową inwestycją w instalacje OZE

Better Energy, spółka zajmująca się kompleksowym rozwojem, budową i dostarczaniem energii odnawialnej w Europie Północnej, oraz Andel, wiodąca grupa energetyczna i światłowodowa w Danii, połączyły siły w ramach historycznej inwestycji na rzecz zielonej transformacji. Współpraca pozwoli na dostarczanie energii odnawialnej z nowych inwestycji OZE zlokalizowanych na terenie Danii. W jej ramach zakłada się łącznie budowę 15 instalacji OZE, z których pierwsze cztery mają zostać przyłączone do sieci energetycznej tego kraju w bieżącym
09.01.2024

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie przyrody Rotuz na Śląsku Cieszyńskim oraz jego sukcesję przez drzewa – poinformowała instytucja. Część drzew wycięto, a resztę zaobrączkowano – wyjaśniono.
08.01.2024

Minister klimatu: w 10 lokalizacjach wycinki lasów będą wstrzymane lub ograniczone

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w poniedziałek wyda decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.
08.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Kraków apeluje aby nie palić liści

Z apelem o niepalenie liści, opadłych z drzew, zwrócił się do mieszkańców krakowski magistrat. Odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie i odbywa się według ustalonego harmonogramu.
13.11.2023

Przy lotnisku Katowice w projekcie LIFE powstaną łąki kwietne i ogrody deszczowe

Wykonawcę zielonych przystanków, łąk kwietnych, ogrodów deszczowych czy pnączy na fasadach terminali – wyłonił zarządca Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice. Chodzi o unijny projekt wypracowywania rozwiązań opartych na przyrodzie dla obiektów wielkopowierzchniowych i propagowania takiego podejścia.
31.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Przez wysokie temperatury świstaki na zimowy sen wybierają się później niż zazwyczaj

Z powodu wyjątkowo ciepłego września i początku października żyjące w Tatrach świstaki później niż zazwyczaj rozpoczynają zimową hibernację – powiedział PAP przyrodnik z TPN Tomasz Zając. Temperatury na szczytach pokazują dwucyfrowe wartości, rok temu o tej porze było już zagrożenie lawinowe.
14.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie

Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie bioróżnorodności. Wśród prowadzonych przez firmę projektów związanych z ochroną środowiska, szczególne miejsce zajmuje ochrona owadów zapylających. W tym roku należąca do firmy Cementownia Chełm wzbogaciła się o nową infrastrukturę dla pszczół.
13.08.2023

Światowy dzień długu ekologicznego - od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt

Od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt: od 1 stycznia do 2 sierpnia zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w ciągu roku. Ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70. ubiegłego wieku.
03.08.2023

Jak sztuczna inteligencja wspiera ochronę lasów i środowiska?

Z osiągnięć badaczy sztucznej inteligencji korzysta coraz więcej branż. Nowe możliwości zyskali również leśnicy, którzy mogą sprawniej dbać o ochronę lasów. Wszystko dzięki rozwiązaniom z zakresu leśnictwa precyzyjnego, które było głównym tematem spotkania zorganizowanego przez IDEAS NCBR w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.
31.07.2023

Szef MEiN chce rozszerzyć program edukacyjny dotyczący ochrony pszczół

Bez pszczół ludzkość przetrwałaby na Ziemi pięć lat, mówił w Lubeni szef MEiN Przemysław Czarnek, który wziął w piątek udział w lekcji pokazowej o znaczeniu pszczół dla przyrody i rolnictwa. Jak dodał, liczy, że realizowany na Podkarpaciu program w przyszłym roku obejmie całą Polskę.
12.05.2023

Radom. Tej wiosny w lasach wysadzonych zostanie ok. 12 mln drzew i krzewów

W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu trwają intensywne prace związane z odnawianiem lasu. Tej wiosny wysadzonych zostanie ok. 12 mln drzew i krzewów – poinformowała rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.
23.04.2023

W Jarocinie zakończono rewitalizację trzech parków za 16 mln zł. Dotacja z NFOŚ wyniosła 12,5 mln zł

Dzięki dotacji w wysokości 12,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska udało się zrewitalizować - ku uciesze wszystkich mieszkańców – aż trzy parki – powiedział PAP burmistrz wielkopolskiego Jarocina Adam Pawlicki.
12.02.2023

Warszawa. Wjeżdżanie pojazdami na tereny zielone niszczy przyrodę, ale płoszenie bywa groźniejsze

Wjeżdżanie pojazdami na tereny zielone niszczy przyrodę. Jeżeli chodzi o wpływ na przyrodę, ma szereg skutków: od płoszenia po fizyczne zniszczenie. Płoszenie jest czasami bardziej groźne od tego fizycznego zniszczenia - powiedziała PAP zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasów Miejskich Andżelika Gackowska pytana o wpływ jazdy pojazdami po terenach zielonych.
28.08.2022

Ostatnie tchnienie pierwotnych lasów w Polsce

W okresie masowych migracji ludności podczas wędrówek ludów (IV-VI w.) na terenie Polski doszło do zarastania terenów rolniczych i regeneracji lasów. Następnie - wraz z intensywnym osadnictwem Słowian i Bałtów, a potem i rozwojem państwa - lasy pierwotne zaczęły stopniowo zanikać.
09.06.2022

W Bielsku-Białej pojawią się chodniki sprzyjające roślinności

Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosuje w inwestycjach drogowych przepuszczającą wodę kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki. To rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni – podał magistrat.
29.01.2022

Ludzkie śmieci - globalny problem zwierząt małych i dużych

Bezkręgowce, ptaki, ryby, płazy, gady i ssaki - także te całkiem duże, jak szopy, psy i koty - giną z powodu śmieci i odpadków pozostawionych przez ludzi na świecie. Najczęstszą pułapką są słoiki oraz puszki po napojach i żywności - wynika z podsumowania przedstawionego przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
20.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.