Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

zg

23.11.2023 14:07 Źródło: CNN International
Strona główna Klimat, Edukacja Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Partnerzy portalu

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. CNN International

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie. W dniu finału akcji, czyli Call to Earth Day 2023, który odbędzie się 28 listopada, stacja po raz trzeci zaprasza wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież, do wspólnego celebrowania dnia naszej planety oraz zaangażowania się w proekologiczne aktywności. 

W wodach u wybrzeży Bretanii w północno-zachodniej Francji występuje około 800 gatunków wodorostów, które uchodzą za największe skupisko wodorostów w Europie. Według Doumeizela nawet jedna niewielka zmiana może pomóc wykorzystać potencjał wodorostów, które sam określa jako zbawienną dla planety siłą natury. „Pierwszym krokiem może być zmiana samej nazwy seaweed [z ang. dosłownie morski chwast]. To przecież nie jest coś niepożądanego, co rośnie w ogrodzie” – wyjaśnia.

Doumeizel pełni funkcję starszego konsultanta ds. oceanów w UN Global Compact. Zwraca on uwagę na wiele zastosowań wodorostów: „Mogą być pokarmem dla zwierząt, substytutem pestycydów, substytutem plastiku. Mogą być źródłem innowacji w medycynie. Mogą przywrócić bioróżnorodność w oceanie i złagodzić zmiany klimatyczne”.

Doumeizel pracuje na co dzień jako dyrektor ds. programu żywnościowego w Lloyd’s Register Foundation, globalnej organizacji charytatywnej z misją ochrony życia i mienia. Uważa, że jedzenie wodorostów jest kluczem do uświadomienia ludziom ich szerszego potencjału: „Wodorosty mają złą reputację – między innymi z powodu olbrzymich zakwitów gatunków inwazyjnych, jak np. Sargassum na Karaibach. Nie ma jednak złych wodorostów. Mają wiele różnych smaków i aromatów, ale wszystkie są jadalne”.

Doumeizel po raz pierwszy zyskał międzynarodowy rozgłos w 2020 r. po opublikowaniu „The Seaweed Manifesto”, 10-stronicowego dokumentu określającego, w jaki sposób wodorosty mogą przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ na 2030 rok. Wydanie pierwszej książki „The Seaweed Revolution” w 2023 r. pozwoliło Doumeizelowi dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców. 

Nie zawsze pasjonował się on algami. Swoją karierę rozpoczął w Afryce, gdzie – jak mówi – był świadkiem cierpienia prawdziwego głodu. To zmieniło kierunek jego drogi zawodowej. Tłumaczy CNN: „Postanowiłem spędzić resztę życia, wspierając bardziej zrównoważony i bardziej wydajny przemysł spożywczy, aby wyżywić miliony ludzi, którzy dziś głodują. Po 20 latach zdałem sobie sprawę, że nie ma na to rozwiązania na lądzie. Zbudowane przez nas systemy żywnościowe stały się głównym czynnikiem powodującym zmiany klimatyczne, niedobór wody, zubożenie gleby, utratę bioróżnorodności i niesprawiedliwość społeczną”.

ZielonaGospodarka
Fot. CNN International


Jednym z największych zmartwień Doumeizela jest to, że wodorosty znikają na całym świecie w alarmującym tempie: „Pod powierzchnią wody jest pożar. Podobnie jak w Amazonii. Powinniśmy chronić, przesadzać i uprawiać wodorosty. W przeciwnym razie wkrótce znikną. I my też znikniemy”. Podsumowuje: „Wodorosty mogą być największym niewykorzystanym zasobem, jaki mamy na naszej planecie”.

Call to Earth to globalna inicjatywa realizowana przez CNN od 2019 roku we współpracy z Rolexem oraz w ramach programu Perpetual Planet, rzucająca światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców przełomowych pomysłów zmieniających na lepsze otaczający ich świat. 

Call to Earth jest największą inicjatywą CNN, która przedstawia istotne historie naszych czasów zbierane na całym świecie. CNN współpracuje z firmą Albert aby zagwarantować, że programy są dostarczane przy jak najmniejszych obciążeniach dla planety.

Odcinek programu można obejrzeć w całości pod tym linkiem.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.