Motyle są nie tylko barwną ozdobą terenów zielonych, ale też istotnymi zapylaczami dzikiej roślinności. We współczesnym świecie czeka na nie jednak wiele zagrożeń. By chronić te cenne owady firma Cemex Polska zaprosiła zespół BMLAB: „Poznaj Motyle” do przeprowadzenia warsztatów przyrodniczych, podczas których wspólnie zebrano informacje o stanie odwiedzonych siedlisk i zamieszkujących je gatunkach motyli.
Na podstawie zebranych informacji specjaliści utworzyli raport z wyszczególnieniem napotkanych gatunków motyli, zawierający wskazówki dotyczące działań ochronnych wobec tych najbardziej zagrożonych.
Tego lata pracownicy firmy Cemex wraz ze swoimi rodzinami spotkali się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, by uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych. Wyposażeni w siatki entomologiczne wyruszyli w teren zgłębiać wiedzę o motylach i czekających na nie zagrożeniach. Najbardziej interesującym elementem zajęć było jednak odławianie owadów i przekazywanie ich do oznaczenia doświadczonym lepidopterologom, czyli specjalistom od motyli.
Podczas warsztatów zaobserwowano wiele pospolitych gatunków takich jak modraszek ikar, zorzynek rzeżuchowiec, czy latolistek cytrynek. Udało się jednak spotkać też rzadkie okazy - czerwończyka fioletka i czerwończyka nieparka – objęte w Polsce ścisłą ochroną i wpisane na Czerwoną Listę Zwierząt Ginących i Zagrożonych.
Warsztaty zorganizował i nadzorował zespół BMLAB: „Poznaj Motyle”, specjalizujący się od lat w badaniu tych owadów. Na podstawie danych zgromadzonych podczas wydarzenia bioblitz (intensywnego krótkotrwałego badania biologicznego) opracował raport uwzględniający identyfikację zagrożeń na badanym terenie oraz plan działań wspierających. Dokument został nieodpłatnie przekazany zarządcom parków krajobrazowych, by wspomóc ich pracę w utrzymaniu bioróżnorodności w regionie.
- Naszym celem jest wyniesienie warsztatów typu bioblitz na wyższy poziom. Wspólne działania stają się impulsem do planowania konkretnych zabiegów ochronnych zarówno dla siedlisk, jak i dla poszczególnych gatunków motyli na badanym terenie – mówi Natalia Pietraszewska, Specjalistka ds. komunikacji naukowej i społecznej z BMLAB: „Poznaj Motyle”. - Wierzymy, że kiedy biznes, administracja i społeczność lokalna działają wspólnie, możliwy jest realny wpływ na ochronę przyrody – dodaje.
A jest o co walczyć. W Polsce występuje około 160 gatunków motyli dziennych, z czego ponad 40% jest zagrożone. Przyczyną jest najczęściej utrata siedlisk wynikająca z nieprawidłowego gospodarowania rolnego i leśnego, stosowanie pestycydów czy zanieczyszczenie środowiska. Dużym problemem są także rośliny inwazyjne wypierające gatunki żywicielskie.
- Wsparcie bioróżnorodności jest kluczowe dla zapewnienia odporności ekosystemów, szczególnie w kontekście ich narażenia na zmiany klimatu. W Cemex traktujemy ten temat bardzo poważnie i od lat podejmujemy inicjatywy na rzecz zagrożonych gatunków i siedlisk - mówi Monika Wosik, Dyrektorka Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska w Cemex Polska. – Budujemy także odpowiedzialne postawy wśród naszych pracowników, bo wierzymy, że świadome i zaangażowane społeczeństwo to podstawa skutecznego odwrócenia trendu utraty różnorodności biologicznej – dodaje.
Pracownicy firmy wrócili do domów z nasionami roślin żywicielskich dla gąsienic motyli, kartami do samodzielnego oznaczania gatunków i instrukcją jak wprowadzać swoje dalsze obserwacje do baz danych. Wszystko po to, by wysiłki na rzecz bioróżnorodności mogli kontynuować również w swoim najbliższym otoczeniu.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
AI pomoże sterować oczyszczalniami ścieków? Może być wiele korzyści
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 08:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 08:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 08:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 08:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 08:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 08:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 08:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 08:05 |