Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody

Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - ZielonaGospodarka.pl
23.02.2024 11:49
Strona główna Klimat, Edukacja Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody

Partnerzy portalu

Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - ZielonaGospodarka.pl

Łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak zadeklarował współpracę i dialog z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - wynika z listu Grzeszczaka, do szefowej MKiŚ Pauliny Hennig-Kloski. Zapewnił w nim, że ostatnie wypowiedzi nie miały na celu krytyki propozycji resortu ws. polowań.

"Zarząd Główny oraz Naczelna Rada Łowiecka Polskiego Związku Łowieckiego chcą nadal czynnie wspierać resort w ochronie polskiej przyrody zgodnie z założeniami i programem pani minister" - podkreślił Grzeszczak w wyjaśnianiach dla minister Hennig-Kloski, których treść przekazało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Łowczy krajowy dodał, że "dzięki polityce prowadzonej przez panią minister pierwszy raz od wielu lat nastąpiło otwarcie na dialog i możliwości argumentacji podczas licznych debat, zespołów roboczych i konsultacji społecznych, które będą odbywać się w resorcie".

"Moim celem jako łowczego krajowego jest dopomóc pani minister w budowaniu konstruktywnego dialogu i wspólnych dobrych rozwiązań na rzecz polskiej przyrody" - zapewnił.

Eugeniusz Grzeszczak dodał w liście, że celem ostatniego przekazu władz Polskiego Związku Łowieckiego - który był skierowany do myśliwych - nie była krytyka propozycji działań ministerstwa ws. polowań. "Motywacją była wyłącznie obrona dobrego imienia Polskiego Związku Łowieckiego które nieprawdziwymi publikacjami zostało niesłusznie naruszone. Naszym celem w żadnym wypadku nie był atak na kogokolwiek" - podkreślił.

"W naszej ocenie doszło do nieporozumień komunikacyjnych będących wynikiem długotrwałego dotychczasowego braku dialogu między interesariuszami. Zjednoczenie środowiska łowieckiego ułatwi nam dialog, a porozumienie będzie kluczem do dalszego procedowania i sukcesu w dziele ochrony przyrody" - podsumował Grzeszczak.

W tym tygodniu rzecznik MKiŚ Hubert Różyk poinformował PAP, że po otrzymaniu wyjaśnień i zapewnień o współpracy minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zdecydowała się na kontynuowanie współpracy z Eugeniuszem Grzeszczakiem.

W ubiegłym tygodniu szefowa MKiŚ zobowiązała łowczego krajowego do złożenia pisemnych wyjaśnień w związku z opublikowaniem na platformie Youtube filmu, na którym Grzeszczak z szefem Naczelnej Rady Łowieckiej krytykowali propozycje zmian proponowanych przez ministerstwo ws. polowań. "Po otrzymaniu wyjaśnień od łowczego zostaną podjęte dalsze decyzje dotyczące jego przyszłości" - zapowiedział wówczas rzecznik MKiŚ.

Na początku ubiegłego tygodnia na wspólnej konferencji prasowej wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały oraz łowczego krajowego zapowiedziano moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków (cyraneczka, głowienka, czernica i łyska) oraz ochronę ciężarnych loch dzików. Wiceszef MKiŚ zapowiedział także powołanie zespołu, który zajmie się m.in. kwestią badań lekarskich dla myśliwych. Zgodnie z zapowiedziami zespół ma zająć się też kwestią polowań zbiorowych. Wcześniej w rozmowie z PAP Dorożała wskazał na konieczność ich ograniczenia. Na to z kolei nie zgadzają się myśliwi.

autor: Michał Boroń

mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.