RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz - ZielonaGospodarka.pl
08.01.2024 16:23
Strona główna Klimat, Edukacja RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

Partnerzy portalu

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz - ZielonaGospodarka.pl

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie przyrody Rotuz na Śląsku Cieszyńskim oraz jego sukcesję przez drzewa – poinformowała instytucja. Część drzew wycięto, a resztę zaobrączkowano – wyjaśniono.

„Część torfowiska porośnięta jest sosną, brzozą oraz trzciną. Są to gatunki, które negatywnie oddziałują na znajdujące się w rezerwacie cenne torfowisko, wygrywając dostęp do wody i poprzez to obniżając jej poziom. Z uwagi na to muszą być eliminowane. Sukcesja drzew wywiera także negatywny wpływ na szatę roślinną torfowiska, doprowadzając do zniekształcenia tego cennego siedliska. Od kilku lat obserwujemy stopniowy spadek wody na torfowisku i powiązany z tym wzmożony proces jego zarastania, stąd decyzja o przeprowadzenia działań ochronnych” – powiedział zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody Przemysław Skrzypiec, cytowany w komunikacie RDOŚ w Katowicach.

Jak dodał, „aby maksymalnie ograniczyć ingerencję na ekosystem rezerwatu, wszystkie prace na torfowisku wykonane zostały w zimie, w sposób ręczny, a cała biomasa, która powstała, została zebrana i usunięta poza jego teren”.

Rzecznik regionalnej dyrekcji Natalia Zapała poinformowała, że do połowy grudnia wycięto drzewa o grubości poniżej 7 cm. Pozostałe zostały zaobrączkowane. Z prac wyłączono drzewa reliktowe i martwe oraz wyróżniające się krajobrazowo.

„Obrączki na drzewach powstały poprzez zdarcie kory i łyka na szerokości minimum 20 cm. Wykonanie obrączek zastępuję wycinkę - takie drzewo zacznie redukować przyrost, straci siły witalne i będzie stopniowo obumierać. Przekształci się w idealne środowisko dla próchnojadów, dziuplaków i innych destruentów, jak grzyby. Ostatecznie zmurszałe i rozpadające się drewno zniknie wchłonięte przez torfowisko” – wyjaśniła.

Zapała podkreśliła, że wykonane prace „to bardzo ważny wstęp do kompleksowych działań ochronnych, gdyż w przyszłości przyrodnicy planują ich uzupełnienie poprzez wybudowanie przetamowań na rowach melioracyjnych, które w sposób kontrolowany spowodują zatrzymanie wody odpływającej z torfowiska”.

Zadanie pod nazwą „Kompleks działań ochrony czynnej na torfowisku w rezerwacie przyrody Rotuz” zostało sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego koszt wyniósł niecałe 138 tys. zł.

Rezerwat Rotuz powstał pod koniec 1966 roku. Położony jest w dolinie Górnej Wisły, na południe od Jeziora Goczałkowickiego, w gminach Chybie i Czechowice-Dziedzice. Przedmiotem ochrony w nim jest torfowisko śródleśne wraz z fragmentami boru bagiennego i boru wilgotnego. „Jest to najlepiej zachowany obiekt tego typu w Polsce południowej, (...) z unikatową florą mszaków i roślin naczyniowych” – podkreśliła Zapała.

Powierzchnia rezerwatu wynosi ponad 40 ha, a samego torfowiska ponad 15 ha. „Rezerwat nie jest udostępniony do ruchu turystycznego, co oznacza, że na jego obszarze obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się. Z jednej strony poruszanie się po torfowisku niszczy delikatną jego strukturę, z drugiej natomiast stanowi niebezpieczeństwo utonięcia. Wejście na teren rezerwatu może skutkować nałożeniem mandatu karnego” – poinformowała Natalia Zapała. (PAP)

Autor: Marek Szafrański
szf/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.