Wynik wyszukiwania - "ukraina" - Wiadomości

MKiŚ: porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w piątek o podpisaniu porozumienia o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii. To efekt spotkań, które w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych.
29.03.2024

"Puls Biznesu": co dziesiąte auto sprzedane w Ukrainie to elektryk

Ukraiński rynek motoryzacyjny powoli się podnosi. W 2023 r. zarejestrowano tam o ponad 60 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej. Zaskakuje wysoki udział aut na prąd – pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
28.03.2024

PAA: nie ma zagrożenia w związku z awaryjnym wyłączeniem bloku elektrowni jądrowej w Ukrainie

Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz dla środowiska w związku z awaryjnym wyłączeniem bloku elektrowni jądrowej Chmielnicki w Ukrainie - poinformowała w czwartek PAP Państwowa Agencja Atomistyki. Podkreśliła, że wskazania aparatur pomiarowych są w normie.
15.03.2024

Enerhoatom: nie jesteśmy już zależni od rosyjskich technologii jądrowych

Ukraina nie jest już zależna od rosyjskich technologii jądrowych i paliwa jądrowego; wcześniej Rosja zawsze wykorzystywała ten czynnik, zwłaszcza dostawy paliwa, by szantażować Ukrainę i wywierać na nas presję - oświadczył Petro Kotin, prezes ukraińskiego państwowego koncernu Enerhoatom.
13.03.2024

Prof. Bórawski: Realizację Zielonego Ładu należy odłożyć do zakończenia wojny na Ukrainie

Realizację Zielonego Ładu należałoby odłożyć do czasu, aż unormuje się sytuacja na rynku związana z wojną na Ukrainie i napływem ukraińskich produktów rolnych - uważa ekspert z zakresu ekonomiki rolnictwa prof. Piotr Bórawski. W jego ocenie, w tej chwili byłoby to za duże obciążenie dla rolników w Polsce i innych krajach UE.
21.02.2024

Kolejny raz Stoen Operator wspiera ukraiński sektor energetyczny

Od dwóch lat nie ustają rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Stoen Operator realizuje kolejną formę pomocy i wspiera ukraińskich operatorów sieci elektroenergetycznych specjalistycznym sprzętem do odbudowy sieci.
15.02.2024

Reuters: Ukraina w rozmowach akcesyjnych z UE może chcieć złagodzenia Zielonego Ładu

Władze Ukrainy mogą w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską dążyć do złagodzenia Zielonego Ładu w zamian za rezygnację z subsydiów dla rolników – informuje agencja Reutera, powołując się na niewymienione z nazwiska źródło w ukraińskim rządzie.
13.02.2024

Coraz więcej zagrożeń związanych z elektrowniami atomowymi na Ukrainie

Coraz więcej zagrożeń związanych z elektrowniami atomowymi na Ukrainie wynika z bliskości walk oraz z przerw w dostawach prądu – oświadczył w środę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
30.11.2023

Rosja chce zbudować na okupowanych terytoriach składowiska dla swoich śmieci

Rosja chce zbudować na okupowanych ukraińskich terytoriach wysypiska dla śmieci z rosyjskich regionów - pisze w niedzielę portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Siły okupacyjne pogarszają sytuację ekologiczną na zajętych ziemiach - alarmuje serwis.
22.10.2023

UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju

Odbudowa Ukrainy daje szansę na przyspieszoną transformację energetyczną tego kraju; m.in. Ukraina może stać się modelem wykorzystywania biomasy w systemie energetycznym – ocenił w czwartek w Katowicach szef biura UNOPS na Polskę, Ukrainę i Mołdawię, Tim Lardner.
05.10.2023

Wojna z Rosją dewastuje ukraińskie czarnoziemy, jedne z najżyźniejszych gleb świata

Wojna z Rosją oznacza nie tylko zniszczenia miejscowości oraz śmierć żołnierzy i cywilów, ale także dewastację naszych czarnoziemów, czyli jednych z najżyźniejszych gleb świata; niewykluczone, że na części gruntów rolnych trzeba będzie utworzyć strefy wykluczenia - zaalarmował portal Ukrainska Prawda.
18.08.2023

Ukraina. Wiceminister infrastruktury: mamy plan B, by zapobiec ewentualnej energetycznej katastrofie

Infrastruktura krytyczna odpowiedzialna za ogrzewanie ukraińskich domostw jest obecnie przygotowana w 60 procentach – powiedziała PAP.PL wiceminister infrastruktury wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Azarkhina. „Mamy czas do zimy, by przygotować się w 100 proc.” – podkreśliła.
18.08.2023

Zełenski: musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną

Musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną jesienią i zimą - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia przebywa w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy.
30.07.2023

Ukraina. Minister: każdy dzień rosyjskiej inwazji to 102 mln euro strat w środowisku naturalnym kraju

Każdy dzień rosyjskiej inwazji przynosi straty w środowisku naturalnym Ukrainy w wysokości 102 mln euro - oświadczył w sobotę ukraiński minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłec.
08.07.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Zielona Strefa Przemysłowa w Buczy. Hynfra, Tsubame i UTEM dołączyły do projektu

Hynfra i japońska firma Tsubame BHB Corporation, wraz z ukraińskim partnerem UTEM, będą uczestniczyć w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej realizowanej przez miasto Bucza na Ukrainie. Celem jest zapewnienie niezależności energetycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wodoru i amoniaku. W piątek, w obecności mera Buczy, przedstawiciela ministerstwa gospodarki Japonii, placówek dyplomatycznych i biznesu, podpisano listy intencyjne w tej sprawie.
20.05.2023

Menlo Electric finansuje instalację fotowoltaiczną w szpitalu dziecięcym w ukraińskim Czernihowie

Ukraińska organizacja charytatywna Energy Act For Ukraine Foundation zorganizowała oficjalne otwarcie hybrydowej instalacji fotowoltaicznej w Obwodowym Szpitalu Dziecięcym w Czernihowie. Zainstalowała ją firma Menlo Electric.
16.05.2023

PSE rozstrzygnęły przetarg na zdolności przesyłowe na połączeniu elektroenergetycznym Polska-Ukraina

Rozstrzygnięto przetarg na zdolności przesyłowe w dniach 15-31 maja dla polskiej części połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów Chmielnicka – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
13.05.2023

PSE: przetarg na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego Polska-Ukraina od 15 maja

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformował we wtorek w komunikacie o ogłoszeniu przetargu na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów-Chmielnicka. Przetarg dotyczy okresu 15-31 maja 2023 r.
02.05.2023

Ukraina. Władze: otrzymaliśmy 1,5 tys. ton pomocy z Polski na potrzeby sektora energetycznego

Od maja 2022 roku z Polski na Ukrainę przybyło 80 ładunków pomocy humanitarnej na potrzeby infrastruktury energetycznej; to około 1,5 tys. ton sprzętu - poinformował ukraiński resort energetyki. Tylko w minionym tygodniu z Polski dotarło 12 transportów z 174 tonami pomocy.
23.04.2023

Rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i innej żywności z Ukrainy

Na sobotniej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński poinformował, że rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności z Ukrainy . "Jesteśmy gotowi załatwić sprawę zboża z Ukrainy porozumieniem międzypaństwowym."
15.04.2023

20 procent ukraińskich pól nie zostanie obsianych

Rolnicy nie będą w stanie obsiać (na Ukrainie - PAP) jednej piątej pól z powodu wojny - ocenia Dmytro Sołomczuk z parlamentarnej komisji rolnictwa Ukrainy.
22.03.2023

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Doradca mera Mariupola: kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.
13.03.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Rosja przegrała bitwę na froncie energetycznym

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dot. handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.
05.03.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Doradca prezydenta: Europa nadal niezabezpieczona energetycznie

Po roku wojny w Ukrainie Europa nadal nie jest zabezpieczona energetycznie; zamiast wracać do podstawowych surowców, które dałyby nam bezpieczeństwo dostaw, KE forsuje rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedział w Studiu PAP doradca prezydenta Paweł Sałek.
24.02.2023

Wojna na Ukrainie degraduje środowisko naturalne [RAPORT]

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody, Małgorzata Golińska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przedstawili wyniki raportu dot. wpływu działań wojennych na środowisko przyrodnicze w Ukrainie. Spotkanie odbyło się 17 lutego 2023 r. w Warszawie.
20.02.2023

Wojna na Ukrainie przyspiesza rozwój OZE

Wojna na Ukrainie sprawi, że świat zacznie w szybszym tempie przechodzić na odnawialne źródła energii. Takie wnioski niesie za sobą nowy raport bp.
06.02.2023

Pływające elektrownie zapewnią prąd Ukrainie?

Ukraińska spółka Energy Company of Ukraine (ECU) podpisała porozumienie z turecka firmą Karpowership dotyczące wdrożenia pływających elektrowni o mocy jednostkowej sięgającej do 500 MW. Technologia ma wspomóc Ukrainę w dobie kryzysu energetycznego i brutalnych działań Rosji wymierzonych m.in. w infrastrukturę krytyczną.
02.02.2023

Naukowcy z SGGW pomogą zadbać o zniszczone wojną lasy w Ukrainie

Wojna w Ukrainie jest katastrofą nie tylko dla ludzi, prowadzi także do ogromnych zniszczeń przyrody. Dlatego naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie chcą przywrócić potencjał rekreacyjny lasów dla poprawy dobrobytu w powojennej Ukrainie.
30.01.2023

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na spotkaniu z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego ws. wsparcia infrastruktury energetycznej Ukrainy

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w rozmowach z unijnym komisarzem ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem. Spotkaniu, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, przewodniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
27.01.2023

Wsparcie dla hodowców świń, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Od 18 do 31 stycznia br. hodowcy świń, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będą mogli składać wnioski o wsparcie finansowe - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wsparcie wynosi co najmniej 2 tys. 400 zł i nie więcej niż 15 tys. euro na rolnika - dodano.
14.01.2023

Wojna w Ukrainie doprowadziła do uwolnienia ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych

Wojna na Ukrainie doprowadziła do uwolnienia ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych, a rosyjskie bombardowania zniszczyły miliony hektarów terenów wiejskich i liczne rezerwaty przyrody - poinformowała we wtorek stacja SVT, powołując się na ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.
03.01.2023

Rząd wysłał na Ukrainę sprzęt energetyczny wart 13 mln dolarów

USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.
14.12.2022

1,5 mln osób z w rejonie Odessy bez prądu

W rezultacie ataków rosyjskich dronów na system energetyczny, ponad 1,5 mln mieszkańców Odessy na południu Ukrainy jest bez prądu - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. Dodał, że wyłączenia prądu występują także w wielu innych rejonach.
11.12.2022

Bank centralny: pogorszenie perspektyw gospodarczych kraju z powodu rosyjskich ataków na obiekty energetyczne

Z powodu nasilenia rosyjskich ataków na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej pogorszyły się perspektywy gospodarcze kraju; zarówno wielkość wzrostu ekonomicznego w roku 2022, jak też tempo odbudowy gospodarki w roku 2023 będą mniejsze od oczekiwanych - oznajmiły w czwartek władze Narodowego Banku Ukrainy (banku centralnego).
08.12.2022

MKiŚ: w ubiegłym tygodniu ruszyły dostawy sprzętu dla energetyki ukraińskiej

Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w ubiegłym tygodniu uruchomiono dostawy sprzętu dla Ukrainy, niezbędnego dla działania infrastruktury energetycznej - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
30.11.2022

Litwa: ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy to kontynuacja Hołodomoru

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, mówiąc we czwartek o rosyjskich atakach rakietowych i dronowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, porównał je do Hołodomoru, głodu sztucznie wywołanego przez reżim sowiecki na Ukrainie w latach 1932-1933.
25.11.2022

Prezes PGE: Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa

Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała, napadając na Ukrainę – mówił w Rzeszowie prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
17.11.2022

Emisja 100 mln ton gazów cieplarnianych skutkiem wojny Rosji z Ukrainą

Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę do atmosfery dostało się ponad 97 mln ton gazów cieplarnianych, znacznie przyspieszając globalne ocieplenie - oceniono w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska, który został przedstawiony na szczycie klimatycznym COP27 w Szarm-el-Szejk w Egipcie.
17.11.2022

Wojna na Ukrainie napędza wodorową rewolucję

Rewolucja wodorowa przyspiesza po wybuchu wojny w Ukrainie (MediaRoom) W Europie wodór przestaje być jedynie narzędziem dekarbonizacji, a staje się jedną z głównych dźwigni dywersyfikacji i derusyfikacji europejskiego przemysłu. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że Unia jeszcze mocnej stawia na rozwój technologii wodorowych. To jednak wymusza spore inwestycje. Opracowana w zeszłym roku Polska Strategia Wodorowa wymaga więc aktualizacji – mówili uczestnicy panelu „Jak budować gospodarkę wodorową?”. Wydarzenie to odbyło się w
15.11.2022

Zielony wodór tanieje...

Zielony wodór stał się teraz tańszą alternatywą, dla produkcji gazu ze źródeł - które powodują zanieczyszczenie środowiska.
07.11.2022

Zełenski: Rosja zniszczyła blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej

O zniszczeniu przez Rosję blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej powiadomił Wołodymyr Zełenski we wtorek, podejmując w Kijowie sekretarz UE ds. energii Kadri Simson.
01.11.2022

Ukraina przeprowadziła pierwszą próbę importu energii elektrycznej z krajów UE

W czwartek Ukraina przeprowadziła pierwszą, udaną próbę importu energii elektrycznej ze Słowacji. Współpraca w tym zakresie z krajami UE może pomóc Kijowowi przezwyciężyć skutki rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
28.10.2022

Wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój fotowoltaiki w Europie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Statkraft powodem ekspansji energii słonecznej i jej dynamicznego wzrostu w Europie, są głównie zwiększone ambicje w zakresie wykorzystania energii odnawialnej oraz konieczność zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.
27.10.2022

Ukraina. Minister: 90 proc. mocy energetyki wiatrowej wyłączonych z powodu wojny

W wyniku inwazji rosyjskiej 90 proc. mocy ukraińskiej energetyki wiatrowej i około 45-50 proc. mocy energetyki słonecznej jest wyłączonych z eksploatacji - poinformował w niedzielę minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
23.10.2022

Minister energetyki: Ukraina potrzebuje ochrony nieba nad obiektami energetycznymi

Ukraina potrzebuje ochrony nieba nad swymi obiektami energetycznymi - ocenił w poniedziałek minister energetyki Herman Hałuszczenko. Skomentował w ten sposób odłączenie od sieci energetycznej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na skutek ostrzałów rosyjskich.
17.10.2022

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
12.10.2022

Ukraina wstrzymuje eksport energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty energetyczne

Od 11 października Ukraina jest zmuszona do wstrzymania eksportu energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej – powiadomiło w poniedziałek ministerstwo energetyki.
10.10.2022

Szef MAEA: linia energetyczna do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej została naprawiona

Linia energetyczna, łącząca Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią, została naprawiona i połączenie przywrócono – powiadomił w niedzielę na Twitterze szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
09.10.2022

MAEA: pilnie potrzeba ochrony Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która straciła zewnętrzne zasilanie

Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny"; pilnie potrzebna jest ochrona siłowni – zaalarmowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
08.10.2022

Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania. - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła. Zapowiedziała też nowe unijne sankcje na rosyjski gaz, w tym na LNG.
04.10.2022

Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową, by uniemożliwić Ukrainie eksport energii do UE

Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
06.09.2022

Polska i Ukraina rozważają budowę rurociągu na olej spożywczy z Ukrainy do Gdańska

Z inicjatywy ukraińskiej podpisaliśmy wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę, którym miałby być przesyłany olej spożywczy do Gdańska – poinformował we wtorek PAP wicepremier Henryk Kowalczyk.
06.09.2022

Zełenski: Rosja przygotowuje się do uderzenia energetycznego przeciwko Europie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, że Rosja przygotowuje się do zdecydowanego uderzenia energetycznego tej zimy przeciwko całej Europie. Dlatego, jego zdaniem, kluczowymi reakcjami Europy powinny być jedność i kolejne sankcje wobec Moskwy.
05.09.2022

MAEA zatwierdziła skład misji do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zatwierdziła skład misji do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – poinformował w sobotę amerykański dziennik "New York Times".
28.08.2022

Ukraina. Mieszkańcy dostają tabletki z jodem na wypadek katastrofy w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Mieszkańcom miasta Zaporoże na południu Ukrainy rozdawane są tabletki z jodem na wypadek katastrofy i skażenia promieniotwórczego w pobliskiej, okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze – poinformowała w sobotę stacja Sky News.
27.08.2022

"Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

PAA: brak zagrożenia dla Polski w zw. z ostrzałem terenu w ok. Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Nie ma zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z piątkowym ostrzałem terenu w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformowała w sobotę Państwowa Agencja Atomistyki.
06.08.2022

Strategiczne znaczenie morskich farm wiatrowych dla bezpieczeństwa energetycznego

Choć inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym, wojna ekonomiczna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, Polską i państwami Europy Zachodniej trwa od co najmniej kilkunastu miesięcy. Oczywistym jest, że Rosja wykorzystuje sektor energetyczny do wywierania wpływu na Europę Zachodnią, traktując surowce energetyczne jako swoisty instrument o charakterze ekonomicznym, a nawet politycznym.
02.08.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Ukraina planuje nadal rozwijać atom

Ukraina planuje nadal rozwijać atom - mówi w czwartek "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Mam nadzieję, że najbliższa zima będzie ostatnią, kiedy Rosja będzie nas wszystkich w Europie szantażować kwestią dostaw gazu - dodaje.
28.07.2022

Moskwa o wpływie wojny w Ukrainie na sektor energetyczny

„W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i globalnego kryzysu energetycznego, cała społeczność międzynarodowa musi wykazać się wyjątkową solidarnością” – podkreśliła minister Anna Moskwa podczas międzynarodowej debaty z udziałem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko, zastępcy sekretarza ds. energii USA Davida Turka, prezesa GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia oraz wiceprezesa PERN S.A. Mateusza Radeckiego. Spotkanie odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.
20.07.2022

Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej

„Powitanie Ukrainy w rodzinie MAE, jako kraju stowarzyszonego, to silny sygnał solidarności i wsparcia. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie. Mamy również nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ram, które pomogą Ukrainie na jej drodze do odbudowy” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania dokumentu stowarzyszeniowego Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energetyczną.
19.07.2022

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z MAE to politycznie ważny krok

We wtorek w Warszawie odbędzie się uroczyste podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Międzynarodową Agencją Energetyczną. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenił, że to politycznie ważny krok.
19.07.2022

Niemcy rozważają przesunięcie późniejszego odejścia od atomu

Rząd Niemiec rozważa możliwość późniejszego, niż pierwotnie zakładano odejścia od energetyki atomowej; zmiana podejścia władz wynika z obaw związanych z zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji, szczególnie w miesiącach zimowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
19.07.2022

Rząd Ukrainy prosi Parlament Europejski o poparcie taksonomii

Ewentualne odrzucenie tzw. taksonomii podczas głosowania w Parlamencie Europejskim spowoduje brak finansowania inwestycji gazowych i w energetyce jądrowej w UE - przekonywał w środę podczas debaty w PE europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Rząd Ukrainy (...) prosi nas, posłów, o poparcie taksonomii. To nas zobowiązuje" - powiedział eurodeputowany PO Jerzy Buzek.
07.07.2022

Polsko-japońskie rozmowy o innowacjach energetycznych

Współpraca w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych, w tym projektu badawczego reaktora HTGR, oraz pomoc Ukrainie w warunkach wojny to główne tematy rozmowy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Japonii w Polsce Akio Miyajima. Spotkanie odbyło się 4 lipca 2022 r. w Warszawie.
06.07.2022

Powstaje nowy kalendarz zwany "Polskim Pirellim" - od lidera polskiego rynku recyklingu samochodów Olmet

Lider polskiego rynku recyklingu samochodów oraz produkcji stalowego wsadu firma Olmet kończy pracę nad charytatywnym kalendarzem. "Polski Pirelli" trafi do Zelenskiego i Kliczki, a cały dochód ze sprzedaży i licytacji przeznaczony zostanie na ukraiński sierociniec.
04.07.2022

Czy wojna w Ukrainie zmieniła nasz stosunek do transformacji energetycznej? [BADANIE]

Aż 2/3 Polaków popiera rezygnację z importu węgla, ropy i gazu z Rosji, nawet gdyby miało to oznaczać wzrost cen paliw i wyższe rachunki. W tegorocznej edycji badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” pojawił się kontekst wojny w Ukrainie i jej związków z czekającą nas transformacją energetyczną.
22.06.2022

Ukraina przyjęta do stowarzyszenia rodziny krajów Międzynarodowej Agencji Energetycznej – sukces polskiej inicjatywy

Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
17.06.2022

OSW: decyzja Rosji o wstrzymaniu eksportu neonu uderzy w globalny rynek gazów szlachetnych i półprzewodników!

Decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazów szlachetnych, w tym neonu, uderzy w globalny rynek. Przed wojną Rosja odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu neonu, który jest wykorzystywany m.in. przy produkcji półprzewodników. Na razie producenci korzystają z zapasów - podał OSW.
16.06.2022

Naftohaz i Symbio Infrastructure zawierają umowę w zakresie dostaw kanadyjskiego niskoemisyjnego LNG i zielonego wodoru do Ukrainy

Państwowa spółka akcyjna Naftohazu Ukrainy zawarła umowę z kanadyjskim deweloperem energetycznym Symbio Infrastructure („Symbio”) na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zielonego wodoru w stanie ciekłym (LH2) z prowincji Quebec w Kanadzie.
14.06.2022

[WIDEO] Perspektywy Rozwoju Sektora Energii w Polsce 2040: cena i dostępność energii są kluczowe

Eksperci sektora energetycznego – uczestnicy konferencji „Perspektywy Rozwoju Sektora Energii w Polsce 2040”, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze 3 czerwca w Warszawie, mówią o obecnych i przyszłych problemach polskiej energetyki, dotkniętej sankcjami na rosyjskie paliwa kopalne.
10.06.2022

Rosyjska agresja pogłębia kryzys klimatyczny nie tylko w Ukrainie. Zmusi jednak Zachód do szybszej rezygnacji z paliw kopalnych

Dodatkowa emisja CO2, wygenerowana w wyniku wojny w Ukrainie, w ciągu roku sięgnie ok. 695 mln ton. To więcej, niż wyniesie planowana redukcja emisji w państwach UE w latach 2022–2025 – obliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Szybkie zakończenie rosyjsko-ukraińskiej wojny jest więc kluczowe również dla powodzenia zielonej transformacji w Europie.
09.06.2022

Ceny biokomponentów przekraczają nawet dwukrotnie ceny paliw produkowanych z ropy

Ceny biokomponentów przekraczają nawet dwukrotnie ceny paliw, do których są dodawane i powodują wzrost cen na stacjach benzynowych. To efekt wojny na Ukrainie. Koncerny paliwowe stawiają więc na biokomponenty wytwarzane z surowców innych niż spożywcze - poinformowali PAP przedstawiciele branży paliwowej.
07.06.2022

MKiŚ: będziemy ograniczać rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej

Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokładnych założeń do nowej polityki energetycznej. Będziemy chcieli ograniczyć rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej na rzecz OZE, bloków węglowych i atomu - powiedział w czwartek wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.06.2022

Będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.
25.05.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

Niemiecki minister środowiska: mimo wojny na Ukrainie nie możemy stracić z oczu kryzysu klimatycznego

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke ostrzegła przed wpływem wojny na Ukrainie na działania na rzecz ochrony klimatu. "Mimo wojny na Ukrainie nie możemy stracić z oczu kryzysu klimatycznego i kryzysu związanego z wymieraniem gatunków" - powiedziała w środę dziennikowi "Augsburger Allgemeine".
11.05.2022

Tauron przekazał sprzęt do odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy

Transformatory, przewody energetyczne, bębny, słupy wspierające sieć oraz tysiące dodatkowych elementów do budowy linii energetycznych przekazała dotąd ukraińskiej energetyce Grupa Tauron. "To oznaka naszej solidarności z Ukrainą" – podkreśla prezes Taurona Paweł Szczeszek.
06.05.2022

Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore

Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas potwierdził negatywny wpływ wojny z Rosją na Ukrainie na branżę. Firma obniża prognozę zysków pomimo rosnącego popytu, odnotowując większą niż przewidywano stratę w pierwszym kwartale.
03.05.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Głos eksperta: OZE vs. OSD - czyli jak przyłączyć więcej źródeł odnawialnych?

Zarówno Premier Morawiecki, Minister Moskwa jak i PSE, w swojej komunikacji, zaczęli już otwarcie wskazywać na konieczność przyspieszenia rozwoju OZE w Polsce. Jednym z powodów takiej narracji jest agresja Rosji na Ukrainę i co za tym idzie konieczność zmniejszenia naszej zależności od surowców energetycznych pochodzących od agresora m.in. w związku z sankcjami, które nakładają na niego Zachód w tym Polska.
21.04.2022

Już 13 kwietnia Seminarium 21: "Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego"

13 kwietnia 2022 r. w godz. 9.30–11.30, w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy do komunikacji Webex Events odbędzie się seminarium „Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego. Nowy paradygmat polityki energetycznej w obliczu zagrożeń militarnych?”.
11.04.2022

Sadoś: najpierw bezpieczeństwo energetyczne w UE, potem dyskusje o skutecznej polityce klimatycznej

Musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w UE, zanim rozpoczniemy rozmowy o skutecznej polityce klimatycznej – poinformował w Strasburgu podczas konferencji w sprawie przyszłości Europy Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, nawiązując do skutków agresji Rosji na Ukrainę.
10.04.2022

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
28.03.2022

Zagrożenie ekologiczne radioaktywnymi pyłami rośnie! 31 pożarów w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu

W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płonie 10 tys. hektarów lasów; zarejestrowano tam 31 pożarów - ostrzegła w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Wcześniej o pożarach w tym rejonie informowała MAEA.
27.03.2022

Ukraina. Minister energii: jesteśmy gotowi udostępnić swoje podziemne magazyny gazu dla strategicznych rezerw UE

Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.
26.03.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
23.03.2022

Projekt konkluzji szczytu UE: Unia ma pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.
22.03.2022

Branża PV: wojna na Ukrainie grozi opóźnieniami projektów w Polsce

Wojna na Ukrainie grozi w Polsce opóźnieniami w budowie farm fotowoltaicznych, m.in. z powodu braków kadrowych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według organizacji, OZE to element bezpieczeństwa energetycznego i ich rozwój powinien przyspieszyć.
22.03.2022

W obliczu konfliktu na Ukrainie transformacja energetyczna Europy wymaga zmian

Rosyjski atak na Ukrainę podważył fundamenty dotychczasowego myślenia o kierunkach transformacji energetycznej w Europie. Unia Europejska stanęła przed pilną potrzebą przewartościowania dotychczasowych założeń dotyczących tempa zmian, używanych technologii oraz - przede wszystkim - roli gazu jako paliwa przejściowego w procesie. Dostosowanie planów transformacji proklimatycznej do nowej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej będzie wiodącym tematem licznych paneli Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022
21.03.2022

Woda na wagę złota. Państwowa Inspekcja Ekologiczna: Rosjanie ukradli ukraińską wodę o wartości ok. 20 mln euro

Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro - napisała w czwartek na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.
18.03.2022

Polska musi budować niezależność energetyczną opartą na OZE

Im szybciej zbudujemy niezależność energetyczną naszego kraju, tym lepiej – powiedział w czwartek w Zakopanem wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, odnosząc się do rosyjskiego szantażu energetycznego.
18.03.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

EDP Renewables mobilizuje zespoły i zasoby w obliczu kryzysu humanitarnego w Ukrainie

EDP zorganizowała bieżący pakiet środków i inicjatyw w odpowiedzi na kryzys humanitarny, w tym zespoły wolontariuszy z różnych krajów. EDP prowadzi również bezpośrednią współpracę z szeregiem organizacji pomocowych, do których należą m.in. Czerwony Krzyż i Lekarze Świata.
15.03.2022

Prezes PGNiG: rozmawiamy o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę

Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski.
15.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
14.03.2022

Operator Ukrenerho: Czarnobylska Elektrownia Atomowa znów odcięta od zasilania

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną Czarnobylską Elektrownię Atomową została ponownie uszkodzona przez wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej Ukrenerho.
14.03.2022

Gaspol odwraca się od Rosji

Ponad połowa importowanego przez Polskę LPG pochodzi z Rosji. Mimo to prezes Gaspolu przekonuje, że rynek poradzi sobie bez niego. Jego firma już to robi - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
14.03.2022

Woźniak: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na informacje od Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.
13.03.2022

Rosjanie niszczą instalacje OZE na Ukrainie, branża będzie domagać się odszkodowań w sądach

Ukraińskie Stowarzyszenie Energetyki Odnawialnej alarmuje na temat instalacji OZE w obliczu wojny na Ukrainie. Tamtejsza branża osiągnęła w ostatnich latach znaczące wynik. Na początku 2022 roku moc zainstalowana w OZE wyniosła 9,5 GW, a inwestycje w przemysł – ponad 12 mld dolarów. Według szacunków połowa tych instalacji jest zagrożona zniszczeniem.
13.03.2022

Ukraina. Premier zapowiada akcję sadzenia plonów, by zabezpieczyć zapasy żywności

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w niedzielę, że rząd tego kraju będzie wspierał akcję sadzenia plonów, aby w dobie rosyjskiej inwazji zabezpieczyć zapasy żywności.
13.03.2022

Czy Europa jest bezpieczna? Częściowo przywrócono zasilanie w elektrowni Czarnobylu

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, które zostały całkowicie przerwane na początku tygodnia, poinformował dyrektor generalny agencji Rafael Grossi.
12.03.2022

PKO BP: notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy, windują ceny energii

Notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy. Powodem jest trwająca agresja Rosji na Ukrainę oraz zjawisko inflacji w światowej gospodarce - ocenił w czwartek PKO BP.
11.03.2022

Orban: UE nie nałoży sankcji na gaz i ropę z Rosji

Unia Europejska nie nałoży sankcji na gaz ziemny i ropę naftową z Rosji - przekazał premier Węgier Wiktor Orban w nagraniu zamieszczonym w piątek na Facebooku.
11.03.2022

Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni

Rosyjskie oddziały weszły do dwóch tłoczni na wschodzie Ukrainy, stwarza to zagrożenie dla przesyłu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy - poinformował w czwartek ukraiński operator przesyłowy gazu GTSOU.
10.03.2022

Morawiecki: Baltic Pipe i terminal LNG dają nam niezależność od rosyjskiego gazu

W tym roku zostanie ukończony gazociąg bałtycki i da on Polsce wraz z terminalem LNG niezależność od rosyjskiego gazu – powiedział w czwartek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Nie wszyscy są skłonni, aby jak najszybciej odciąć rosyjski gaz - ocenił.
10.03.2022

Morawiecki pisze do przywódców UE - proponuje "mapę drogową" ws. uniezależnienia UE od surowców z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przywódców UE, w którym przekonuje o konieczności przygotowania "mapy drogowej" uniezależnienia się Unii od paliw i surowców z Rosji. Proponuje też wprowadzenie zakazów i restrykcji ws. m.in. węgla, ropy i innych produktów ropopochodnych oraz gazu.
10.03.2022

Szef dyplomacji Kułeba: Rosja musi natychmiast wycofać wojska z elektrowni atomowych

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie - wezwał w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorem MAEA Rafaelem Grossim.
10.03.2022

Notowania ropy naftowej idą w górę po zaliczeniu w środę najsilniejszego spadku cen od XI 2021

Po wzrostach po wybuchu wojny na Ukrainie, ceny ropy naftowej spadły, ale w czwartek rano znów zaczęły rosnąć. Ropa Brent na rynku londyńskim kosztowała 113,37 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 2,01 proc.
10.03.2022

CERN częściowo wstrzymuje współpracę z Rosją

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oświadczyła, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zawiesza status Rosji jako obserwatora i wstrzymuje część współpracy. Do CERN należy m.in. największy na świecie akcelerator cząstek: Wielki Zderzacz Hadronów.
09.03.2022

Analityk: decyzja USA o zakazie importu ropy z Rosji nie wpłynęła na wzrost notowań surowca

Decyzja USA o zakazie importu ropy naftowej z Rosji była spodziewana, nie wpłynęła dalszy wzrost notowań surowca- stwierdziła w środę analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.
09.03.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
09.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
09.03.2022

Ukraina: odbudowa systemu energetycznego pochłonie dziesiątki miliardów euro

Dziesiątki miliardów euro będą potrzebne na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po zakończeniu wojny – ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
09.03.2022

Shell wstrzymuje transakcje spotowe rosyjskiej ropy

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.
09.03.2022

Hiszpania mogłaby magazynować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie

Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających połączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał „La Razon” w poniedziałek.
09.03.2022

Circle K zawiesza działalność w Rosji

Właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. (Couche-Tard), jedna z największych na świecie firm działających w obszarze handlu detalicznego, podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Circle K w Rosji.
09.03.2022

PSL: OZE może zastąpić rosyjski gaz i węgiel

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel. Rząd nie może blokować rozwoju energetyki prosumenckiej, ponieważ daje ona tańszą energię lokalnie i buduje odporność kraju na zakłócenia w dostawach energii z innych krajów - dodał.
09.03.2022

Obajtek: koncern będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji na Rosję

PKN Orlen będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję - poinformował we wtorek PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zapewnił, koncern jest przygotowany na każdy scenariusz, również całkowite wstrzymanie dostaw ze Wschodu.
08.03.2022

Czy dojdzie do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1? Niemcy zabierają głos

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.
08.03.2022

URE: w IV kw. 2021 r. na TGE kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach OTC

W IV kwartale 2021 r. na Towarowej Giełdzie Energii kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach pozagiełdowych (OTC) - wynika z poniedziałkowej informacji Urzędu Regulacji Energetyki. Gaz na giełdzie był nieznacznie tańszy niż w transakcjach OTC.
08.03.2022

Rafineria Viva Energy przestanie kupować rosyjską ropę

Australijska rafineria Viva Energy poinformowała we wtorek w oświadczeniu, że przestanie kupować rosyjską ropę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
08.03.2022

W Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem

W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
08.03.2022

Szwedzki dziennik ujawnił, że kampania PR utorowała drogę gazociągowi Nord Stream

Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze w poniedziałek "Dagens Nyheter".
07.03.2022

Ceny gazu biją kolejne rekordy

W poniedziałek gaz w Europie drożeje; w Holandii ceny kontraktów wzrosły o 17 proc., do 225 euro za MWh.
07.03.2022

Odwrót gazowy Europy od Rosji może doprowadzić do hossy na rynku LNG w USA

W miarę jak Europa Zachodnia stara się uniezależnić od rosyjskiego gazu ziemnego, zwrot w kierunku dostaw z USA może zwiastować hossę na rynku krajowym – wskazuje S&PGlobal Platts.
07.03.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w Elektrowni Jądrowej Zaporoże

"Jak informuje ukraiński dozór jądrowy – nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego zaporoskiej elektrowni jądrowej" – podkreśliła 4 marca 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W konferencji prasowej uczestniczył także prezes Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz.
04.03.2022

IEA: Więcej OZE w UE może w rok zredukować zależność o gazu z Rosji o jedną trzecią

UE może zredukować zależność od dostaw gazu z Rosji o jedną trzecią w ciągu roku - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). W czwartek IEA przedstawiła 10-punktowy plan, zakładający m.in. brak nowych kontraktów z Rosją, więcej OZE, atomu i efektywności.
04.03.2022

Ceny ropy windują do góry i zaliczą najsilniejszy tygodniowy wzrost od niemal 2 lat

Ropa na rynkach paliw drożeje, a notowania tego surowca zaliczą w tym tygodniu najmocniejszą zwyżkę od niemal 2 lat. Inwazja Rosji na Ukrainę mocno wstrząsnęła globalnymi rynkami i spowodowała wzrost obaw o możliwe załamanie podaży, a ceny surowca wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 r. - informują maklerzy.
04.03.2022

Volkswagen Financial Services z pierwszą umową leasingu z dopłatą w ramach programu „Mój elektryk”

VWFS zrealizował pierwszy wniosek o dofinansowanie samochodu elektrycznego w leasingu w ramach programu „Mój elektryk”. Chodzi o model ŠKODA Enyaq w ofercie ŠKODA Leasing Niskich Rat. Umowa leasingu między VWFS a jednym z klientów biznesowych została podpisana w Krakowie w salonie InterAuto.
04.03.2022

Niemcy: To był dobry moment, żeby wstrzymać Nord Stream 2

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
03.03.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Siemens wstrzymuje nowe rosyjskie projekty i dostawy do Rosji

Koncern Siemens ogłosił w środę, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wstrzymuje wszystkie swoje nowe projekty w Rosji, a także wszystkie swoje dostawy do Rosji. Firma zaznaczyła, że w pełni popiera nałożone na Rosję sankcje.
03.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG nie potwierdza wniosku o bankructwo

Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o bankructwo.
03.03.2022

Rosja uważa, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji NS2 jest nie do przyjęcia

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.
03.03.2022

MKiŚ: potrzebna większa elastyczność rynku naftowego

Po ataku Rosji na Ukrainę potrzebna jest większa elastyczność rynku naftowego; Polska zdecydowanie popiera amerykańską propozycję podjęcia wspólnej decyzji o uwolnieniu zapasów ropy i paliw - przekonywała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania MAE - poinformował w środę resort.
02.03.2022

AMIC Polskaie jest powiązana z koncernem Lukoil

Zarząd AMIC Polska Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie oświadcza, że należąca do spółki sieć 116 polskich stacji paliw AMIC Energy nie jest powiązana kapitałowo z koncernem Lukoil ani z innymi podmiotami gospodarczymi Federacji Rosyjskiej.
02.03.2022

Wojna w Ukrainie: RWE przekazuje 1 mln euro na pomoc dla uchodźców

Obrazy z Ukrainy są wstrząsające. Ludzkie cierpienie, jakie niesie ze sobą inwazja na ten kraj, jest niewyobrażalne. W obliczu grozy wojny setki tysięcy osób uciekają już ze swojej ojczyzny. Przekazując 1 milion euro, RWE chce wesprzeć przede wszystkim organizacje humanitarne, które zajmują się uchodźcami w Polsce. Polska jako kraj bezpośrednio sąsiadujący z Ukrainą stała się dla wielu miejscem schronienia i jest tam teraz potrzebna szybka pomoc w przyjmowaniu uchodźców i zapewnieniu im opieki.
02.03.2022

Regulatorzy energetyki z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski apelują o zawieszenie Rosji w pracach ERRA

Regulatorzy z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Regulatorów Energetyki apelują o zawieszenie Rosji w pracach tej organizacji - poinformował w środę Urząd Regulacji Energetyki.
02.03.2022

Rekordowe notowania gazu na europejskim rynku

Notowania kontraktów na gaz na holenderskim hubie TTF osiągnęły w środę przed południem rekordowy poziom 190 euro za MWh. Po kilku minutach spadły, ale i tak środowe wzrosty są rzędu 30 proc.
02.03.2022

Czy OZE zastąpi w UE rosyjski gaz?

Unia Europejska może sobie poradzić bez gazu z Rosji następnej zimy, ale musi ponieść wysokie koszty - ocenia think-tank Breugel. Według niego, decydujące znaczenie będzie miało znaczące obniżenie popytu na gaz.
02.03.2022

Morawiecki: potrzebujemy zgody ze strony KE, aby nałożyć embargo importu rosyjskiego węgla

Potrzebujemy zgody ze strony Komisji Europejskiej, aby nałożyć embargo, zakaz importu rosyjskiego węgla. Jesteśmy na to gotowi - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
02.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość!

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości – informuje we wtorek portal „Tages Anzeiger” (TA).
02.03.2022

TotalEnergies nie będzie finansował nowych projektów w Rosji

Paliwowo-energetyczny koncern TotalEnergies poinformował we wtorek, że nie będzie finansował nowych projektów w Rosji. Dodatkowo zastosuje się - bez względu na konsekwencje - do obowiązujących sankcji, nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę
01.03.2022

Prezes PGE: decyzja rządu o NABE to sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

Przyjęcie przez rządu, dokumentu zakładającego utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
01.03.2022

Czy Nord Stream 2 AG złoży wniosek o upadłość?

Szwajcarska firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość – podał we wtorek Reuters. Agencja informuje, że ten ruch związany jest z amerykańskimi sankcjami na ten gazociąg.
01.03.2022

Ukraina prosi UE o pilną synchronizację z europejskim systemem energetycznym

Ukraiński minister energetyki zwrócił się w poniedziałek do Unii Europejskiej z prośbą o synchronizację krajowego systemu z CEN, tj. systemem energetycznym kontynentalnej Europy, najszybciej, jak to możliwe - przekazała agencja Reutera.
01.03.2022

Gaz na europejskim rynku w granicach 100 euro za MWh

Notowania kontraktów na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF utrzymują się we wtorek na poziomie 100 euro za MWh. Kontrakty z dostawą w kwietniu podrożały od poniedziałkowego zamknięcia o niecałe 3 proc. i są na poziomie 101,5 euro za MWh
01.03.2022

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Polska wraz z Kanadą wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA

We wniosku złożonym 26 lutego na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
27.02.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu z ministrem energii Litwy

Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna w regionie, współpraca w sektorze gazu ziemnego i energetyki odnawialnej to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Dainiusem Kreivysem, ministrem energetyki Republiki Litewskiej. Spotkanie odbyło się 24 lutego 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
27.02.2022

GS: najpoważniejsze skutki napięcia między Rosją a Ukrainą to czasowe przerwy w produkcji w UE

Skutki handlowe rosnącego napięcia między Rosją a Ukrainą będą dla UE prawdopodobnie ograniczone, najpoważniejszym efektem mogą być przerwy w europejskiej produkcji na skutek ograniczenia podaży gazu - ocenia w poniedziałek bank inwestycyjny Goldman Sachs.
01.02.2022

"Kommiersant": Gazprom nie zarezerwował przepustowości gazociągu Jamał-Europa na 2022 rok

Gazprom nie zarezerwował dodatkowych przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę i Polskę na trzy pierwsze kwartały 2022 r. - podał we wtorek dziennik "Kommiersant". Zdaniem gazety rosyjski koncern liczy na szybką certyfikację operatora Nord Stream 2.
04.11.2021

Gazprom poinformował o rozpoczęciu dostaw gazu na Węgry przez Turecki Potok

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w piątek o rozpoczęciu dostaw gazu na Węgry i Chorwację nową trasą przesyłową, poprzez gazociąg Turecki Potok i systemy przesyłu gazu w Bułgarii, Serbii i na Węgrzech.
02.10.2021

Obajtek: patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości

Patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pytany o plany inwestycyjne na Ukrainie.
07.09.2021

Ukraina powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją tranzytem gazu

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją – ocenia w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Kijów chce, by USA rozpatrywały ten projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.
01.09.2021

PKN Orlen szuka możliwości rozwoju na Ukrainie

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN spotkał się z przedstawicielami rządu i biznesu na Ukrainie. Wizyta, obok zacieśnienia relacji, miała na celu rozpoznanie potencjalnych możliwości rozwoju działalności PKN ORLEN zgodnie ze strategią Koncernu do 2030 r.
13.08.2021

Droga kolejowa w strefie czarnobylskiej gotowa do przewozu zużytego paliwa jądrowego

Zakończono remont torów do strefy wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Droga kolejowa będzie wykorzystywana do przewozu zużytego paliwa jądrowego z elektrowni atomowych na Ukrainie, które dotychczas w większości trafiało do Rosji.
30.07.2021

Prezydent: Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie

Gazociąg Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie, ale zagraża interesom pozostałej części, nie tylko UE, ale także np. Ukrainy – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że dlatego Polska dywersyfikuje dostawy gazu, by nie być uzależnionym krajem tylko od jednego dostawcy, czyli Rosji.
04.07.2021

Ukraina zainstalowała pierwszy magazyn bateryjny. Będzie wspierał działanie systemu energetycznego

Ukraiński koncern energetyczny DTEK uruchomił pierwszy w tym kraju system magazynowania energii w oparciu o technologię litowo-jonową. Magazyn bateryjny ma za zadanie nie tylko gromadzić energię, ale świadczyć usługi na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju.
26.05.2021

Ukraina: Elektrownia w Czarnobylu przechodzi w specjalny tryb pracy w związku z pandemią

Elektrownia atomowa w Czarnobylu na północy Ukrainy przechodzi od czwartku w specjalny tryb pracy w związku z ograniczeniami przeciwepidemicznymi. Na miejscu na stałe zostanie tylko personel odpowiadający za bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne.
25.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.