Sadoś: najpierw bezpieczeństwo energetyczne w UE, potem dyskusje o skutecznej polityce klimatycznej

zk

10.04.2022 10:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Sadoś: najpierw bezpieczeństwo energetyczne w UE, potem dyskusje o skutecznej polityce klimatycznej

Partnerzy portalu

Sadoś: najpierw bezpieczeństwo energetyczne w UE, potem dyskusje o skutecznej polityce klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w UE, zanim rozpoczniemy rozmowy o skutecznej polityce klimatycznej – poinformował w Strasburgu podczas konferencji w sprawie przyszłości Europy Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, nawiązując do skutków agresji Rosji na Ukrainę.

Ambasador podkreślał, że wojna w pobliżu granicy Unii Europejskiej ma poważne konsekwencje gospodarcze dla wspólnoty.

„Powinny one znaleźć odzwierciedlenie w naszych budżetach, a także w ramach zarządzania gospodarczego. Naszym aktualnym priorytetem są wydatki na nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i opiekę nad uchodźcami. Dopóki nie osiągniemy konsensusu w sprawie reformy reguł fiskalnych, proponujemy jako rozwiązanie tymczasowe, aby zwiększenie wydatków na te priorytety nie skutkowało procedurą nadmiernego deficytu” – wskazał.

Dodał, że sytuacja bezpieczeństwa wymaga zakończenia uzależnienia od surowców i energii z Rosji. Przekonywał, że Europa powinna zwrócić się do innych dostawców zasobów na potrzeby transformacji klimatycznej i cyfrowej.

„Scenariusz alternatywny należy wdrożyć szybko, pamiętając, że miałby on różne konsekwencje dla wszystkich państw członkowskich w zależności od ich cech technologicznych i ekonomicznych. Jednolity rynek pozostaje filarem wzrostu gospodarczego, odporności i autonomii strategicznej UE” - zaznaczył.

Polski ambasador przemawiał też w panelu poświęconym zmianom klimatu.

„Walka ze zmianami klimatu wymaga współpracy na wszystkich poziomach: UE, państw członkowskich, regionów, miast, biznesu, organizacji pozarządowych i obywateli. W szczególności obywatele są kluczowym motorem transformacji. Agresja na Ukrainie zmienia dramatycznie okoliczności naszych dyskusji tutaj podczas Konferencji na temat przyszłości Europy. Musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, zanim rozpoczniemy rozmowy o skutecznej polityce klimatycznej” - mówił.

Dodał, że Polska od dawna opowiadała się za połączeniem zrównoważonych celów klimatycznych i gospodarczych z wymogami bezpieczeństwa energetycznego. „Odnawialne źródła energii są z pewnością częścią rozwiązania, jednak nasza polityka klimatyczna powinna być neutralna technologicznie, obejmująca wszystkie źródła energii o niskiej i zerowej emisji. Rekomendacje wynikające z Konferencji na temat przyszłości Europy nie powinny powodować dalszego uzależnienia od źródeł energii z Rosji. Nie powinniśmy kwestionować potrzeby ograniczenia importu źródeł energii z kraju odpowiedzialnego za wojnę i zbrodnie wojenne na dzieciach i kobietach.” - powiedział.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to seria debat i dyskusji prowadzonych przez obywateli. Stanowi ona forum debaty ze społeczeństwem obywatelskim, tj. obywatelami i organizacjami pozarządowymi, na temat wyzwań i priorytetów stojących przed Unią Europejską.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25312,00 $ tona -1,12% 22 wrz
 Cynk 2532,00 $ tona 2,34% 22 wrz
 Aluminium 2199,00 $ tona 1,52% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.