MKiŚ: porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii

MKiŚ: porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii - ZielonaGospodarka.pl
29.03.2024 15:36
Strona główna Energetyka, OZE MKiŚ: porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii

Partnerzy portalu

MKiŚ: porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii - ZielonaGospodarka.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w piątek o podpisaniu porozumienia o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii. To efekt spotkań, które w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych.

Jak poinformowało MKiŚ, tematami rozmów minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z ministrem ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłanem Striletsem oraz wiceministrem energetyki Mykołą Kolesnykiem. były wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, odbudowa zasobów naturalnych oraz elementów flory i fauny Ukrainy, a także kwestia rozpoczęcia negocjacji dwustronnej umowy dotyczącej ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. W trakcie czwartkowych spotkań przedstawicieli resortów obu krajów, podpisano porozumienie o współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie energii - zaznaczyło ministerstwo.

Jak poinformowała minister Paulina Hennig-Kloska, resort klimatu będzie nadal udzielać niezbędnego wsparcia Ukrainie i pomocy w kwestii naprawy uszkodzonej infrastruktury energetycznej i awaryjnych dostaw energii, w związku ze zniszczeniami spowodowanymi rosyjskimi atakami. W komunikacie MKiŚ podano, że strona polska wyraziła ponadto gotowość do dalszej współpracy w sektorze energetycznym, w tym na rzecz zwiększenia samowystarczalności energetycznej obu państw.

"Podpisywane Memorandum of Understanding odzwierciedla obszary wzajemnego zainteresowania współpracą w sektorze energetycznym i nakreśla kierunki dalszych prac" – wskazała Hennig-Kloska. "Jesteśmy gotowi dzielić się wiedzą na temat skutecznych sposobów przeprowadzania sprawiedliwej transformacji oraz dostosowania prawodawstwa krajowego w ukraińskim sektorze energetycznym do przepisów UE i praktyk międzynarodowych" – dodała szefowa resortu.

Wiceminister Mikołaj Dorożała poinformował natomiast, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest gotowa podzielić się z Ukrainą rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi szkód w środowisku oraz wesprzeć ją w zakresie ich szacowania, a w przyszłości - w domaganiu się rekompensat od Federacji Rosyjskiej.

W rozmowach podkreślono, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi katastrofę humanitarną i ekologiczną, która powoduje znaczne szkody w środowisku Ukrainy, a także zagraża zniszczeniem zasobów naturalnych oraz elementów flory i fauny tego kraju. Strona polska zapewniła ponadto o gotowości do wsparcia Ukrainy w zakresie odbudowy ekologicznej i likwidacji szkód środowiskowych - przekazano w komunikacie MKiŚ. 

gkc/ wkr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.