Wynik wyszukiwania - "zanieczyszczenie" - Wiadomości

Prezydent Warszawy: zredukowaliśmy liczbę kopciuchów w stolicy o 80 proc.

Udało się znacząco zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w stolicy; zredukowaliśmy liczbę kopciuchów o 80 proc. - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że w 2023 r. w Warszawie nie zanotowano znaczących przekroczeń emisji pyłów szkodliwych dla zdrowia.
22.02.2024

Bardzo zła jakość powietrza w wielu regionach Małopolski i w Krakowie

W środę w wielu regionach Małopolski jest bardzo zła jakość powietrza. Do północy w Krakowie i większości powiatów obowiązuje 2. lub 1. stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
06.12.2023

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

HEAL Polska: dopuszczalne normy jakości powietrza przekroczone nawet o 2000%. A sezon grzewczy nawet nie zaczął się na dobre

Listopad to miesiąc, kiedy powietrze w wielu polskich miastach staje się mocno zanieczyszczone, zmieniając kolor na szary. Pierwsze chłodniejsze dni sprawiły, że w niektórych miejscowościach poziomy pyłów zawieszonych już przekroczyły kilkaset procent normy. Niestety najwyższą cenę płacą za to dzieci, o czym opowiada nowa animacja o chłopcu „chorym na smog”.
07.11.2023

Najwyższe od ponad dekady emisje dwutlenku węgla z pożarów w południowych tropikach

Szacunkowe całkowite emisje dwutlenku węgla z pożarów w okresie sierpień-październik są najwyższe od 2012 r. i wynoszą ok. 110 megaton. Co ważne, aktywność pożarów na obszarach tropikalnych półkuli południowej nadal trwa - podaje Copernicus.
07.11.2023

Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych. Prowadzi dolnośląska Nowa Ruda

Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.
02.11.2023

W Malezji powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur

Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji jak cząsteczki soli czy suchego lodu. Władze mają nadzieję, że opady poprawią jakość powietrza - poinformowała agencja Reutera.
04.10.2023

WIOŚ bada sprawę zanieczyszczenia terenu chronionego w rejonie rzeki Rosicy w Nowym Boryszewie

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Płocku wszczęła czynności kontrolne w związku z zasypywaniem ziemią, prawdopodobnie pochodzącą z budowy, terenu w pobliżu brzegu rzeki Rosicy w obrębie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w miejscowości Nowe Boryszewo.
02.10.2023

Zanieczyszczenie powietrza w krótkim czasie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu – dowodzi analiza, której wyniki publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
30.09.2023

Niepokojące wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza

20-letnie obserwacje zanieczyszczenia powietrza dymem z pożarów naturalnych środowisk pokazały, że ponad 2 mld ludzi, przynajmniej przez jeden dzień każdego roku, było narażonych na działanie potencjalnie toksycznego dymu. W ciągu ostatniej dekady czas ten wzrósł o prawie 7 proc.
22.09.2023

Rzeka Nacyna w Rybniku zanieczyszczona

W poniedziałek do Nacyny przedostała się niezidentyfikowana jeszcze substancja, która zanieczyściła rzekę. "Służby ustalają przyczyny i niwelują skutki zdarzenia" - poinformował we wtorek Urząd Miasta w Rybniku.
20.09.2023

Raport: zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie

Obecne w powietrzu toksyczne cząstki stałe to najsilniej działający zewnętrzny czynnik niszczący zdrowie ludzi – wskazuje nowy raport. Ich wpływ dotyczy jednak przede wszystkim w kilku krajów - Bangladeszu, Indii, Pakistanu, Chin, Nigerii i Indonezji.
31.08.2023

Czechy: powodem padnięcia ryb w Odrze nie jest wypadek; możliwe są przyczyny naturalne

Według czeskich urzędów pojawienie się śniętych ryb w Odrze koło Chałupek po polskiej stronie rzeki nie ma związku z żadnym wypadkiem, a ryby mogły paść z przyczyn naturalnych. Państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za gospodarkę wodną w dorzeczu Odry „Povodi Odry” przekazało w środę, że jest w kontakcie z polskimi instytucjami.
31.08.2023

Paryż - ustalono przyczyny skażenia Sekwany

Zła jakość wody w Sekwanie, która zmusiła organizatorów do odwołania testu olimpijskiego triathlonistów w pływaniu, była spowodowała awarią zaworu kanalizacyjnego, przez który nieoczyszczone wody deszczowe dostawały się do rzeki - poinformowały władze stolicy Francji.
23.08.2023

Paryż - ponownie zła jakość wody w Sekwanie

Ujawniona w sobotę zła jakość wody w Sekwanie spowodowała, że organizatorzy testowych zawodów w triathlonie zrezygnowali z przeprowadzenia konkurencji pływania. Zawodnikom zaproponowano rywalizację tylko w jeździe na rowerze i biegu.
19.08.2023

Zielona Góra. Specjalna stacja pomoże usunąć zanieczyszczenia z wody po pożarze w sołectwie Przylep

W związku z pożarem hali z niebezpiecznymi substancjami w Przylepie przy pobliskim cieku wodnym - na zlecenie miasta - została wybudowana tymczasowa stacja usuwania popożarowych zanieczyszczeń z wód powierzchniowych.
08.08.2023

Holenderski badacz: prawdziwe zaśmiecenie oceanów plastikiem o wiele mniejsze

W oceanach znajduje się znacznie mniej plastikowych odpadów niż sądzono przez dwadzieścia lat, ustalili naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie (Universiteit Utrecht). Badacze twierdzą, iż w oceanach znajduje się nie „od 50 do 300 mln ton” plastikowych odpadów, ale ok. 3,2 mln ton.
08.08.2023

Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru próbek gleby i wody

W związku z pożarem hali odpadów niebezpiecznych w Przylepie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze nadal prowadzi pomiary wód powierzchniowych, podziemnych, ścieków, gleby oraz powietrza, poinformowała rzeczniczka prasowa WIOŚ w Zielonej Górze dr Joanna Michalik-Pietraszak.
02.08.2023

GIOŚ: wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska działają

Wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, badające jakość powietrza w Polsce, działają - podał w niedzielę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że stacje GIOŚ zostały ocenione jako najlepsze w Europie.
23.07.2023

Prezydent Zielonej Góry: wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, ale woda w mieście jest zdatna do picia

W związku z pożarem prywatnej hali z odpadami w sołectwie Przylep wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, poinformował w sobotę prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Jednocześnie zapewnił, że woda w Zielonej Górze jest zdatna do picia.
22.07.2023

Projekt traktatu ograniczającego zanieczyszczenie plastikiem na jesieni

Podczas rozmów ONZ, 170 krajów ustaliło, że do listopada powstanie projekt przyszłego traktatu biorącego na cel zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.
04.06.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut, informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Nawet jeden dzień smogu może być groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy?

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce, ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego.
16.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

Na rzece Czarna Hańcza zainstalowano miernik czystości wody

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo (Podlaskie), urządzenie do kontroli jakości wody. Miernik co 15 minut kontroluje podstawowe parametry wody.
07.05.2023

Władze miejskie w Poznaniu przypominają o segregacji odpadów

Co roku nad największą poznańską rzeką wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregacji śmieci przed ich wyrzuceniem. Źle posegregowane odpady mogą zwiększać koszty utrzymania porządku nad Wartą, a także utrudniają ich recykling.
06.05.2023

Kanadyjska firma wydobywająca ropę miesiącami nie informowała o cieknących zbiornikach poprodukcyjnych

Firma wydobywająca w Albercie ropę naftową przez dziewięć miesięcy nie informowała, że jej zbiorniki na odpady poprodukcyjne przeciekają. Po wykryciu sprawy federalni inspektorzy nakazali natychmiastowe uszczelnienie zbiorników.
15.03.2023

Naukowcy nawołują do usuwania kosmicznych śmieci

W liście do magazynu „Science” eksperci z różnych dziedzin nawołują do jak najszybszego wprowadzenia globalnego porozumienia chroniącego orbitę przed zaśmiecaniem. Już w tej dekadzie ma się na niej znaleźć kilkadziesiąt tys. satelitów.
11.03.2023

2 mln dolarów kary za zanieczyszczenie Mississippi przez statki

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował w styczniu, że Empire Bulkers Limited i Joanna Maritime Limited, dwie powiązane firmy z siedzibą w Grecji, zostały ukarane grzywną w wysokości po milionie dolarów. W uzasadnieniu kary stwierdzono: „popełnienie świadomych i umyślnych naruszeń ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu przez statki (APPS - Act to Prevent Pollution from Ships) oraz ustawy o bezpieczeństwie portów i dróg wodnych” przez statek M/V Joanna (do 2020 roku M/V Eleni).
08.03.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
16.01.2023

Wody Polskie: kolejna kontrola w oczyszczalni ścieków Cyraneczka

W związku ze zgłoszeniem zanieczyszczenia Kanału Wawerskiego, Wody Polskie przeprowadziły kolejną kontrolę gospodarowania wodami w oczyszczalni ścieków Cyraneczka w Warszawie - poinformowały.
03.01.2023

Trucie Odry z masą pozwoleń!

Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń – ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że rząd mówił o 500.
01.12.2022

Piec zamiast wysypiska?

Zamiast oddawać śmieci do recyklingu, zaczęliśmy nimi palić – to jedno z wytłumaczeń zjawiska, jakie od niedawna dostrzegają firmy zajmujące się zbiórką odpadów - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
29.11.2022

GIOŚ kontroluje na bieżąco jakość powietrza w Polsce

W Polsce jest 285 stacji pomiarowych, które na bieżąco kontrolują jakość powietrza. Wyniki ich pomiarów można sprawdzić na stronie internetowej lub w specjalnej aplikacji "Jakość powietrza w Polsce".
14.11.2022

Pył z opon może zanieczyszczać wodę

Pył powstający ze ścierających się opon zanieczyszcza wody powierzchniowe, takie jak jeziora i rzeki – piszą naukowcy kanadyjscy na łamach periodyku „Science of the Total Environment”.
05.11.2022

Wykryto sprawców zanieczyszczenia rzeki Augustówki

Pracownicy łódzkich Wodociągów ustalili, kto zanieczyścił rzeczkę Augustówkę. Mieszkańców Łodzi zaniepokoiło ostatnio jej nietypowe, bo ciemnoczerwone, zabarwienie wody. W poniedziałek pobrano jej próbki - od wyników badań zależy wymiar kary, jaki zostanie wymierzony sprawcy.
03.10.2022

Politechnika Łódzka uwolni miasta od rtęci

Politechnika Łódzka jest koordynatorem międzynarodowego, proekologicznego projektu "Life Mercury-Free", czyli "życie bez rtęci". Uczelnia pozyskała na jego realizację prawie 1,4 mln euro z Programu LIFE European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency.
08.09.2022

Zakaz połowu ryb w Jeziorze Średzkim

Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwalił w czwartek zakaz prowadzenia amatorskiego połowu w Jeziorze Średzkim. W środę ze zbiornika wyłowiono ponad 10 ton śniętych ryb. Służby sanitarne czekają na wyniki badań wody i martwych ryb.
25.08.2022

Setki tysięcy przypadków zrzucania nieoczyszczonych ścieków do morza

Zrzucanie przez brytyjskie firmy wodociągowe nieoczyszczonych ścieków do morza, co może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, w rzeczywistości jest nagminną praktyką - wynika z kolejnych analiz publikowanych danych.
24.08.2022

Finlandia bada możliwości ograniczenia podwodnego hałasu

Fiński ośrodek badawczy VTT pracuje nad nowymi metodami modelowania i ograniczania podwodnego hałasu i zjawisk kawitacji w śrubach napędowych. Jak przekonują naukowcy, oprócz emisji gazów cieplarnianych to właśnie hałas podwodny jest uznawany za główny problem w przemyśle morskim.
23.08.2022

Posłowie KO chcą prawdy o problemach bloku energetycznego w Jaworznie

Posłowie KO domagają się informacji o przyczynach problemów bloku energetycznego Taurona w Jaworznie. Po kontroli poselskiej w resorcie aktywów państwowych poinformowali, że wykonawca bloku - firma Rafako od maja miała alarmować o kłopotach z jakością i niedoborem węgla.
10.08.2022

Oceany zanieczyszczone pyłem z opon

Pył z opon samochodowych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Zanieczyszcza oceany, powietrze oraz glebę - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że w oponach zawarte są różne toksyczne substancje, które, jak wykazały badania naukowców, poważnie szkodzą organizmom wodnym.
01.08.2022

Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów i powoduje zagrożenie dla żyjących w nich organizmów - alarmuje brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że trafiające do mórz tworzywa sztuczne to nie tylko śmieci, głównie jednorazowe opakowania, ale i porzucony sprzęt rybacki oraz ogromna ilość mikroplastiku.
27.07.2022

Zatokę Pucką zanieczyściło 200 m3 ścieków

Sanepid w poniedziałek pobrał próbki wody z Zatoki Puckiej. Działanie inspektorów jest spowodowane niedzielnym zrzutem ok. 200 m3 ścieków z oczyszczalni w Swarzewie po rozszczelnieniu się jednej z rur. Sprawę wyjaśniają policjanci z Pucka.
19.07.2022

77 kilometrowy wyciek nieznanej substancji w Zatoce Botnickiej na Bałtyku [WIDEO]

O wycieku nieznanej substancji w Zatoce Botnickiej na Morzu Bałtyckiej poinformowała szwedzka straż przybrzeżna. Plama o powierzchni 77 kilometrów została zauważona w środę. Jej obszar odpowiada wielkości Malmo.
10.06.2022

Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może podnieść plony

Gdyby udało się zredukować globalne zanieczyszczenie powietrza tlenkami azotu, plony mogłyby wzrosnąć w niektórych regionach nawet o 28 proc. – informuje pismo „Science Advances”.
06.06.2022

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senackie komisje środowiska oraz infrastruktury poparły bez poprawek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
17.05.2022

Sejm za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
13.05.2022

Przełom w technice wychwytywania CO2

Szwedzki zespół wykonał potencjalnie przełomowy krok w kierunku konwertowania CO2 w tlenek węgla, który można wykorzystać do produkcji paliw i innych substancji. System oparty na kowalencyjnych sieciach organicznych potrzebuje tylko energii słonecznej.
19.02.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

Projekt: MKiŚ chce ujednolicić ocenianie zagrożenia w przypadku zanieczyszczenia ziemi

Ministrstwo Klimatu i Środowiska chce ujednolicić wykonywanie oceny zaczącego zagrożenia w przypadku zanieczyszczenia ziemi - wynika z opublikowanego w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia.
04.02.2022

Raport: port w Rotterdamie jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie

Jak wynika z raportu organizacji Transport & Environment (T&E) opublikowanego w środę, rotterdamski port jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie i odpowiada za roczną emisję dwutlenku węgla na poziomie 13,7 mln ton.
03.02.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
30.01.2022

Tajlandia. Uszkodzony rurociąg, marynarze czyszczą plażę

Ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC) sprząta w sobotę plażę Mae Ram Phueng w Tajlandii w prowincji Rayong, 180 km na wschód od Bangkoku z ropy z uszkodzonego we wtorek podmorskiego ropociągu w Zatoce Tajlandzkiej.
29.01.2022

Raport: zanieczyszczenie plastikiem jest prawie tak groźne jak globalne ocieplenie

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to światowy kryzys i zagrożenie równie poważne, co globalne ocieplenie - wynika z raportu organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja apeluje o wiążący traktat ONZ w sprawie ograniczenia produkcji plastiku i ilości odpadów plastikowych.
19.01.2022

Oporność na antybiotyki jest "przeoczonym" skutkiem zanieczyszczenia mikroplastikiem

Mikroplastiki mogą sprawiać, że stajemy się bardziej odporni na antybiotyki – twierdzą naukowcy z USA.
30.12.2021

Ruszyła kampania #BałtykDlaPokoleń nt. zagrożenia z zalegającej w Bałtyku broni chemicznej

Kampanię społeczną #BałtykDlaPokoleń, współorganizowaną przez firmę energetyczną Enea, zainaugurowano w piątek w Gdańsku. Celem akcji jest informowanie o zagrożeniu wynikającym z zalegania na dnie Bałtyku broni chemicznej z okresu II wojny światowej.
04.12.2021

Wody Polskie: jedna trzecia wylotów do rzek nie ma wymaganych zezwoleń

Jedna trzecia rur odprowadzających do rzek ścieki lub wody opadowe i roztopowe nie ma wymaganych zezwoleń - poinformowały w środę Wody Polskie. Na podstawie zebranych informacji rozpoczęto kontrole podmiotów, które posiadają urządzenia wodne i w przeszłości miały pozwolenia wodnoprawne.
14.10.2021

Naukowcy z PAN ostrzegają nt. zagrożenia miast w kryzysie klimatycznym

Źle zaprojektowane miasta przyczyniają się do zmian klimatu, a jednocześnie same są wrażliwe na skutki kryzysu klimatycznego – ostrzegają członkowie zespołu doradczego przy prezesie PAN. Według prognoz po 2040 r. śmiertelność w Warszawie wzrośnie nawet ponad 225 proc. w stosunku do sytuacji obecnej.
04.10.2021

Zanieczyszczenie powietrza, nawet mieszczące się w normie, szkodzi zdrowiu

Toksyczne substancje szkodzą i zwiększają ryzyko śmierci nawet wtedy, gdy ich stężenie jest niższe, niż ustalone limity. To wyniki obszernego, wieloletniego badania przeprowadzonego w kilku krajach Europy.
05.09.2021

Na Antarktydzie wzrosło zanieczyszczenie ozonem

Zbyt wysoki poziom ozonu w dolnych warstwach antarktycznej atmosfery może być przyczyną dodatkowego wzrostu temperatury na tym obszarze – informuje pismo “Environmental Science & Technology”.
17.06.2021

Władze Chin zezwolą w tym roku na niewielki wzrost zanieczyszczenia powietrza

Cele redukcji zanieczyszczenia powietrza w Chinach będą w tym roku nieco mniej surowe niż średnia odnotowana w ubiegłym roku, gdy przeciętne zanieczyszczenie powietrza znacznie spadło w związku z lokckdownami covidowymi – ogłosiły w czwartek władze.
25.02.2021

Na Mauritiusie rozpoczyna się demontaż rufy MV Wakashio

Sześć miesięcy po zatopieniu dziobu MV Wakashio, w Pointe d'Esny na Mauritiusie w końcu rozpoczął się demontaż rufy statku.
18.02.2021

Brytyjski sąd przyznał odszodowanie Zambijczykom

W ramach porozumienia prowadząca kopalnie miedzi w północnej Zambii firma Konkola Copper Mines i jej brytyjski właściciel - Vedanta Resources wypłacą odszkodowania ponad 2,5 tys. mieszkańcom terenów dotkniętych zanieczyszczeniem wód spowodowanym przez wydobycie - informuje portal africanews.
12.02.2021

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
22.01.2021

Ludzkie śmieci - globalny problem zwierząt małych i dużych

Bezkręgowce, ptaki, ryby, płazy, gady i ssaki - także te całkiem duże, jak szopy, psy i koty - giną z powodu śmieci i odpadków pozostawionych przez ludzi na świecie. Najczęstszą pułapką są słoiki oraz puszki po napojach i żywności - wynika z podsumowania przedstawionego przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
20.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.