Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru próbek gleby i wody

Strona główna Odpady, Recykling Utylizacja odpadów, spalarnie śmieci Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru próbek gleby i wody

Partnerzy portalu

 Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru próbek gleby i wody - ZielonaGospodarka.pl

W związku z pożarem hali odpadów niebezpiecznych w Przylepie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze nadal prowadzi pomiary wód powierzchniowych, podziemnych, ścieków, gleby oraz powietrza, poinformowała rzeczniczka prasowa WIOŚ w Zielonej Górze dr Joanna Michalik-Pietraszak.

Pobory próbek wody prowadzone są w trybie ciągłym od 23 lipca. Pobór próbek gleby rozpoczęto 25 lipca. 30 lipca decyzją LWIOŚ został poszerzony obszar monitoringu wód powierzchniowych (Gęśnik i Łącza w Czerwieńsku, Łącza w Płotach oraz w ciek Zimny Potok) oraz poboru próbek gleb (Płoty, Zielona Góra dzielnice: Przylep, Łężyca, Chynów, Zawada, Krępa, Jany i Stożne). Jak przekazała rzecznika WIOŚ, poszerzenie obszaru monitoringu ma na celu zbadanie ewentualnego zanieczyszczenia gleby i wody przez wody popożarowe czy też substancje chemiczne, które na skutek pożaru znalazły się w powietrzu, wodzie i glebie.

"Na chwilę obecną znane są wyniki emisji powietrza oraz niektóre wyniki prób wód powierzchniowych i podziemnych. Wyniki badań sukcesywnie przekazywane są przez WIOŚ do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego" – powiedziała Michalik-Pietraszak.

Dodała, że w kompetencjach WIOŚ nie leży nadzór wywożenia przez miejskie służby pozostałości po pożarze. Zajmuje się tym Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zielonej Górze. Wojewoda lubuski poinformował, że straż pożarna prowadzi działania zmierzające do uprzątnięcia wody pogaśniczej. W tym celu rozkładane są trociny, które po wykorzystaniu utylizowane są w certyfikowanej spalarni. Remediacja gruntu nastąpi po uprzątnięciu pogorzeliska i zakończeniu działań przez PSP.

Na cieku wodnym Gęśnik założone są trzy tamy absorbujące skażoną wodę. Zapory działają skutecznie i woda nie przedostaje się dalej – informują służby wojewody. Dodają, że od momentu wybuchu pożaru WIOŚ i PSP prowadzą badania jakości powietrza. Z kolei Sanepid bada publiczne i prywatne ujęcia wody. Uzyskane dotychczas wyniki prób wody nie stwierdzają skażenia

31 lipca Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. wydał komunikat, w którym do czasu wyjaśnienia sytuacji i otrzymania wyników badań nie zaleca spożywania produktów z ogrodów i korzystania ze studni z terenów przyległych do terenu objętego pożarem w Przylepie.

Wodociągi Zielona Góra przekazały, że woda w miejskiej sieci wodociągowej jest zdatna do picia i użytku. Pożar hali w Zielonej Górze/Przylepie, w której były składowane niebezpieczne substancje, wybuchł w sobotę 22 lipca. Wieczorem następnego dnia poinformowano, że działania gaśnicze zakończyły się. W całej akcji na miejscu pożaru wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty.

Śledztwo dotyczące pożaru hali w Przylepie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych poprzez sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia. (PAP)

autor: Marcin Rynkieiwcz

mmd/ mark/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26075,00 $ tona 3,01% 25 wrz
 Cynk 2503,00 $ tona -1,15% 25 wrz
 Aluminium 2182,00 $ tona -0,77% 25 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.