Nowe etykiety energetyczne np. na lodówkach

zc

01.03.2021 15:04 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Nowe etykiety energetyczne np. na lodówkach

Partnerzy portalu

Nowe etykiety energetyczne np. na lodówkach - ZielonaGospodarka.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@naomish?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Naomi Hébert</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/fridge?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Od 1 marca zaczynają obowiązywać nowe etykiety energetyczne, które informują m.in. o zużyciu energii przez lodówkę, czy telewizor - informuje MKiŚ oraz URE. Przykładowo znikają klasy A+++, A++, A+. Pojawią się też nowe piktogramy informujące o klasie energetycznej kupowanego sprzętu.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że efektywność energetyczna jest kluczem do rozwoju gospodarczego jak i poprawy jakości życia. Oszczędność energii przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co ma wpływ na klimat - zwrócił uwagę.

Kurtyka podkreślił, że od 1 marca zaczyna obowiązywać nowa etykieta energetyczna, która jest umieszczana na sprzedawanych w sklepach nowych np. lodówkach, czy telewizorach.

Etykieta w jasny sposób informuje o efektywności energetycznej produktu w momencie jego zakupu - ile prądu zużywa.

Minister przypomniał, że takie etykiety są dobrze rozpoznawalne przez mieszkańców Europy, co deklaruje 93 proc. obywateli UE. Dodał, że 79 proc. z nas deklaruje, że bierze je pod uwagę kupując sprzęt AGD.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) wyjaśnił, że od 1 marca, na nowych produktach AGD i RTV, takich jak pralki, pralko-suszarki, lodówki, chłodziarki, zmywarki, telewizory i wyświetlacze można zobaczyć nowe etykiety. Od września br. pojawią się one na źródłach światła, jak żarówki. Dla kolejnych grup produktów nowe oznakowanie będzie wprowadzane w dalszych terminach.

Nowe przepisy oprócz przywrócenia skali etykietowania energetycznego od "A" do "G" wprowadzą możliwość bezpośredniego dostępu do informacji o produktach, za pomocą kodu QR umieszczonego na etykiecie. Po zeskanowaniu kodu konsument zostanie przekierowany do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie będzie mógł porównać specyfikacje techniczne produktów, które są uzupełnieniem informacji umieszczanych przez producenta na etykiecie.

Z etykiet znikną też oznaczenia A+++, A++, A+.

URE poinformowało, że po 1 marca sprzedawcy detaliczni będą mieli 14 dni roboczych na zastąpienie starej etykiety energetycznej w odniesieniu do wszystkich produktów, które obowiązuje nowa skala, w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także w materiałach marketingowych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.