100 mln zł pożyczki z NFOŚiGW na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń

100 mln zł pożyczki z NFOŚiGW na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń - ZielonaGospodarka.pl
02.03.2023 13:00
Strona główna Energetyka, OZE 100 mln zł pożyczki z NFOŚiGW na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń

Partnerzy portalu

100 mln zł pożyczki z NFOŚiGW na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Spółka JSW Koks pozyskała 100 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Ta kluczowa dla spółki wielomilionowa inwestycja ma zakończyć się w 2024 r.

W środę w Katowicach podpisano umowę na dofinansowanie rozpoczętego w 2021 roku przedsięwzięcia, będącego w istocie budową nowej instalacji wytwarzania koksu. Wraz z kolejną pożyczką, łączna wartość wsparcia tego projektu przez NFOŚiGW sięgnęła 300 mln zł, a 70 mln zł pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

"To kluczowa inwestycja zarówno dla JSW Koks, jak i całej grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki wdrożeniu szeregu nowatorskich rozwiązań technicznych i technologicznych, modernizacja baterii będzie miała swój efekt biznesowy, ekonomiczny, ale przede wszystkim środowiskowy" - podkreśliła prezes JSW Koks Iwona Gajdzik-Szot. Wyraziła nadzieję, że uruchomienie baterii nastąpi w przyszłym roku - dokładna data nie jest jeszcze znana.

"Jesteśmy w procesie mediacji z wykonawcami. Towarzyszy temu zmiana harmonogramu, dlatego nie chciałabym składać konkretnych deklaracji co do terminu. Intencją jest uruchomienie baterii w przyszłym roku" - powiedziała PAP prezes. Przyznała, że w związku z sytuacją rynkową wzrosły także koszty przedsięwzięcia. "Rozmawiamy z wykonawcami, staramy się zminimalizować te wzrosty" - dodała Iwona Gajdzik-Szot.

Koksownia Przyjaźń wytwarza trzy czwarte koksu produkowanego przez spółkę JSW Koks. Zdolność wytwórcza nowej baterii przekroczy 610 tys. ton koksu rocznie. Zastosowanie nowych technologii podniesie jakość koksu i efektywność jego produkcji.

"Bateria będzie obsadzana wsadem ubijanym, co umożliwi produkcję koksu najwyższej jakości z krajowych węgli dostarczanych przez jastrzębskie kopalnie. Dla koksu produkowanego w tej baterii użyta zostanie metoda suchego gaszenia, co pozwoli na osiągnięcie maksymalnego efektu ekonomicznego przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich parametrów jakościowych koksu" - tłumaczą przedstawiciele JSW Koks.

"Zastosowanie systemu wsadu ubijanego w połączeniu z instalacją suchego chłodzenia koksu jest efektywnym i innowacyjnym rozwiązaniem na skalę europejską" - podkreśla spółka. Instalacja ma spełniać wszystkie rygorystyczne wymagania środowiskowe. Z budową nowej materii wiąże się modernizacja całej infrastruktury towarzyszącej, m.in. instalacji przygotowania węgla, odbioru koksu, odbioru gazu koksowniczego, instalacji energetycznych itp.

Przedsięwzięcie dzieli się na dziewięć zadań cząstkowych. Obecnie na placu budowy trwają prace związane m.in. z integracją nowych urządzeń z już istniejącymi, będącymi w ruchu. Powstał już 120-metrowy żelbetowy trzon komina, w budowie jest nowa wieża węgla, montowane są urządzenia elektryczne i automatyczne, rozpoczęto prace przy największej i najcięższej z maszyn piecowych - wsadnicy.

"Najbardziej widowiskowym elementem, wyróżniającym się na placu budowy, jest tzw. cieplak – tymczasowa konstrukcja stanowiąca osłonę termiczną dla prowadzonych prac nad budową masywu ceramicznego baterii" - powiedziała prezes JSW Koks. Do budowy masywu wykorzystane zostanie ponad 20 tys. ton materiałów ceramicznych zgromadzonych już w koksowni.

Prezes JSW Koks podkreśliła znaczenie inwestycji w Koksowni Przyjaźń dla całej polskiej, ale też europejskiej gospodarki. "Produkcja naszej spółki jest istotna z punktu widzenia dostaw koksu na rynek europejski. Bez koksu nie ma ekonomicznej produkcji stali, a bez stali nie ma nowoczesnej gospodarki" - podsumowała Iwona Gajdzik-Szot.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski podkreślił, że stali nie da się w gospodarce zastąpić niczym innym, stąd m.in. duże znaczenie wsparcia dla produkcji koksu, niezbędnego do wytwarzania stali. Fundusz udzielił spółce JSW Koks pożyczki w ramach programu "Energia Plus". Wiceprezes zaznaczył, że inwestycja w Koksowni Przyjaźń jest oparta o najnowocześniejsze, niskoemisyjne technologie oraz spełnia wyśrubowane normy środowiskowe.

mab/ pad/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.