Nomad Electric jest liderem w zakresie obsługi serwisowej i informatycznej farm fotowoltaicznych w Polsce. W minionym roku Spółka przejęła do obsługi serwisowej kilkadziesiąt instalacji PV o łącznej mocy ponad 150 MWp zlokalizowanych w różnych częściach kraju. W trakcie kilku najbliższych miesięcy Nomad Electric planuje rozpocząć świadczenie usług O&M dla kolejnych ponad 550 MWp.
Portfel projektów O&M Spółki obecnie wynosi ponad 1 GWp. Instalacje przejęte w 2022 roku są już podłączone do sieci, a energia, którą generują pozwala uniknąć emisji, około 124 tys. ton CO2 rocznie do atmosfery i jest w stanie zasilić ponad 80 000 gospodarstw domowych. W ramach podpisanych kontraktów Nomad Electric zapewnia kompleksowe zarządzanie farmami oraz gwarantuje utrzymanie produktywności aktywów.
Elektrownie fotowoltaiczne, stanowią ważne ogniwo w procesie transformacji energetycznej. Według raportu SolarPower Europe, żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko i niezawodnie jak energia słoneczna, jej łączna moc w 2022 roku w krajach Unii wyniosła już 208,9 GW. Fotowoltaika odgrywa równocześnie coraz ważniejszą rolę w globalnym miksie energetycznym.
– W ujęciu krajowym, zgodnie z danymi udostępnionymi przez PSE moc PV zainstalowana w 2020 r. była na poziomie 1,18 GWp, a obecnie jest to ponad 12 GWp. Operator szacuje, że do 2030 przybędzie ok.14,3 GWp w fotowoltaice, przy tak dynamicznym tempie rozwoju można się spodziewać, że stanie się to szybciej niż wskazują prognozy. Nowe instalacje będą stanowić coraz większy udział w krajowym systemie elektroenergetycznym czyli infrastruktury krytycznej. Zatem kluczowe będzie profesjonalne zarządzanie, utrzymanie ruchu i serwis farm PV w trakcie wieloletniego procesu ich eksploatacji oraz podniesienie bezpieczeństwa sieci. – mówi Paweł Muszyński, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu.
Przejęcie farmy PV przez Nomad Electric zawsze poprzedza kontrola dokumentacji technicznej instalacji oraz jej audyt według metodologii przygotowanej przez Spółkę.
W 2022 roku zarządzane przez Nomad Electric parki solarne osiągnęły wysokie poziomy produktywności i bezawaryjności oraz zostały spełnione wszystkie parametry dla zarządzanych aktywów założone w planach biznesowych.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Biogazownia w Michałowie dołącza do portfolio Galia Green Power
ArcelorMittal Poland przebudowuje układ kolejowy w krakowskiej hucie
Chiny mają nowy ambitny plan OZE. Chcą go zrealizować zaledwie w 5 lat
Sztuczna inteligencja to wampir energetyczny. Do 2035 roku będzie zużywać 4 razy więcej energii elektrycznej niż dziś
Południe Europy w ogniu. Gaszenie pożarów może potrwać do listopada
Terminal LNG w Świnoujściu z nowym stanowiskiem załadunkowym
Propozycja reformy ETS do rewizji, bo nie nadąża za elektryfikacją – uważa prezeska europejskiego stowarzyszenia wiatrowego
Milowy krok dla FPE S.A.. Spółka ma strategiczny kontrakt z gigantem energetycznym
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 24.07.2026
GAZ-SYSTEM operatorem przesyłu wodoru do 2036 roku. Rozwija Nordycko-Bałtycki korytarz tego surowca
Energa przeznaczy 338 mln zł na elektromobilność. Zbuduje w Polsce setki ładowarek do ciężarówek
Powodzie coraz większym zagrożeniem dla europejskiej gospodarki. Straty rosną mimo stabilnej liczby zdarzeń
UOKiK wszczyna postępowanie wobec Columbus Energy. Chodzi o informowanie klientów
Rząd ugiął się w sprawie domowych magazynów energii. Przedstawił kolejny bardziej liberalny projekt rozporządzenia
GAZ-SYSTEM publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2025 rok
Transition Technologies-Systems i Enea wdrażają jeden z największych w Polsce systemów do zarządzania OZE i magazynami energii
Transition Technologies-Systems i Enea wdrażają jeden z największych w Polsce systemów do zarządzania OZE i magazynami energii
GAZ-SYSTEM publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2025 rok
Proste zasady i oszczędności. „Tanie weekendowanie” zdobywa rynek
Sejm przyjął rozwiązania, które usprawnią budowę elektrowni jądrowych
Grupa Energa rozwija programy współpracy ze społecznościami lokalnymi
Elektryfikacja zdecyduje o konkurencyjności Europy. Polska musi przyspieszyć
| Ropa brent | 87.63 $ | baryłka | -10,86% | 28.07.2026 03:05 |
| Cyna | 53200 $ | tona | -1,11% | 28.07.2026 03:05 |
| Cynk | 3632 $ | tona | -0,56% | 28.07.2026 03:05 |
| Aluminium | 3174.75 $ | tona | -0,59% | 28.07.2026 03:05 |
| Pallad | 1292.5 $ | uncja | 3,69% | 28.07.2026 03:05 |
| Platyna | 1632.2 $ | uncja | 2,02% | 28.07.2026 03:05 |
| Srebro | 58.69 $ | uncja | 0,32% | 28.07.2026 03:05 |
| Złoto | 4077.9 $ | uncja | 0,54% | 28.07.2026 03:05 |