12 polskich firm podpisało memorandum o wspólpracy w programie jądrowym

zk

27.04.2022 06:34 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE 12 polskich firm podpisało memorandum o wspólpracy w programie jądrowym

Partnerzy portalu

12 polskich firm podpisało memorandum o wspólpracy w programie jądrowym  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Bechtel, zaufany lider w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, podpisał dziś memorandum porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych. Polska dąży do przejścia na czystsze źródła energii przy jednoczesnym zachowaniu niezależności. Protokoły ustaleń zostały podpisane podczas ceremonii w Rezydencji Ambasadora USA w Warszawie.

Firmy te świadczą wachlarz usług od robót ziemnych i budowy infrastruktury po, tunelowanie, instalacje elektryczne i ciężkie dźwigi.

"Budowa elektrowni wymaga polskiej wiedzy i tysięcy wykwalifikowanych polskich pracowników - powiedział Ahmet Tokpinar - dyrektor generalny linii biznesowej Energetyki Jądrowej Bechtel. - Jako partner EPC dla tych projektów, Bechtel zamierza dołączyć wiele polskich firm jako kluczowych członków do zespołu podwykonawczego. Nadszedł czas, aby zidentyfikować tych przyszłych partnerów w łańcuchu dostaw".

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński powiedział: "To kolejny ważny krok naprzód w projekcie, który jeszcze bardziej zbliży nasze kraje w ciągu 100-letniego partnerstwa. Ambasada USA w Polsce ma przyjemność wspierać Bechtel i Westinghouse w wyborze lokalnych polskich dostawców do tego strategicznego projektu".

Bechtel i Westinghouse Electric Company wspólnie przygotowują projekt inżynieryjny front-end dla rządu polskiego do wyboru technologii elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Elektrownia, która wykorzystuje reaktory Westinghouse AP1000, byłaby pierwszą cywilną elektrownią jądrową w Polsce.

Wśród pierwszych 12 firm podpisujących protokoły ustaleń znajdują się jedne z największych i wiodących firm w Polsce w dziedzinie budownictwa ciężkiego i inżynierii:

• BAKS – Produkcja urządzeń elektrycznych.

• Budimex – Generalny wykonawca w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej; budownictwa, energetyki, przemysłu i ochrony środowiska.

• Doraco – Generalny wykonawca, budowa, drążenie tuneli i montaż.

• Energoprojekt – Katowice SA – Inżynieria dla instalacji energetycznych, chemicznych, petrochemicznych i przemysłowych.

• Hitachi Energy Poland – Produkcja transformatorów, produktów wysokiego napięcia, oprogramowania dla przedsiębiorstw oraz systemów automatyki podstacji.

• ILF – Inżynieria projektów przemysłowych i infrastrukturalnych.

• KB Pomorze – Inżynieria, zaopatrzenie, budowa rafinerii, zakładów petrochemicznych, terminali przeładunkowych i magazynowych.

• Mostostal Warszawa – Generalny wykonawca we wszystkich sektorach.

• Polimex Mostostal – Generalny wykonawca i inżynieria w sektorze energetycznym, petrochemicznym i ochrony środowiska.

• Protea Group – Dźwigi, urządzenia podnoszące i przeładunkowe.

• Vistal Gdynia S.A. – Produkcja i montaż modułów stali.

• Zarmen – Instalacje elektryczne, produkcja urządzeń energetycznych.

W przyszłości będą podpisane kolejne umowy.

Bechtel i Westinghouse wnoszą praktyczną wiedzę do budowy jądrowej. Bechtel zbudował lub serwisował ponad 80 reaktorów w USA i 150 na całym świecie we wszystkich głównych elektrowniach. Bechtel kończy obecnie budowę elektrowni jądrowej w Stanach Zjednoczonych w Zakładzie Vogtle w stanie Georgia. Ta dwuczęściowa rozbudowa wykorzystuje również reaktory Westinghouse AP1000.

O Bechtel:

Bechtel jest zaufanym partnerem w zakresie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami dla przemysłu i rządu. Wyróżniając się jakością naszych pracowników i nieustannym dążeniem do osiągania najlepszych wyników, dostosowujemy nasze możliwości do celów naszych klientów, aby wywrzeć trwały pozytywny wpływ. Od 1898 roku pomogliśmy klientom zrealizować ponad 25 000 projektów w 160 krajach na wszystkich siedmiu kontynentach, na których stworzyliśmy nowe miejsca pracy, rozwinęliśmy światowe gospodarki, poprawiliśmy światową infrastrukturę, zwiększyliśmy dostęp do energii, zasobów i kluczowych usług oraz uczyniliśmy świat bezpieczniejszym i czystszym miejscem.

Bechtel obsługuje infrastrukturę; Energia jądrowa, bezpieczeństwo i środowisko; Ropa naftowa, gaz i chemikalia; oraz rynki górnicze i metalurgiczne. Nasze usługi obejmują okres od wstępnego planowania i inwestycji, poprzez budowę i eksploatację. www.Bechtel.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.