Naukowcy: rolety okienne pozwalają oszczędzać energię

Naukowcy: rolety okienne pozwalają oszczędzać energię - ZielonaGospodarka.pl
23.05.2023 13:22
Strona główna Energetyka, OZE Naukowcy: rolety okienne pozwalają oszczędzać energię

Partnerzy portalu

Naukowcy: rolety okienne pozwalają oszczędzać energię - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Korzystanie ze zautomatyzowanych rolet okiennych może wpłynąć na duże oszczędności energii w domach i biurach. Zużycie prądu można zredukować nawet do ok. 25 procent, a inwestycje na modernizacje zwracają się w przeciągu kilku lat - wskazują badacze z USA.

Naukowcy z Instytutu Technologicznego stanu Illinois (USA) wykazali, że używanie zautomatyzowanych rolet okiennych może zmniejszyć zużycie energii nawet o ok. 25 procent, a koszty instalacji rolet mogą zwróci się w ciągu trzech do pięciu lat. Trwające dziesięć miesięcy badania przeprowadzono w 108-piętrowym biurowcu Willis Tower w Chicago (trzecim, co do wysokości, budynku w Stanach Zjednoczonych). Budynek ten ma okna jednoszybowe i charakteryzuje się wysokim stosunkiem okien do ścian.

Dwoma głównymi kierunkami zmniejszania wykorzystania węgla w energetyce jest rozwój energii odnawialnej oraz ograniczanie zużycia prądu. Badania amerykańskich naukowców wpisują się w drugi nurt. Odkrycie jest dodatkowo cenne, gdyż pozwala na duże oszczędności w zimnych i ciepłych porach roku, zarówno w dużych biurowca, jak i małych domach oraz mieszkaniach prywatnych. Badania te są również cenne dla architektów.

"Jeżeli projektujesz nowy budynek, masz dużo swobody, jeśli chodzi o technologie, które oszczędzają zużycie energii, ale w przypadku istniejących budynków masz ograniczone możliwości" – powiedział kierownik zespołu badawczego Mohammada Heidarinejada, adiunkta inżynierii architektonicznej w Instytucie Technologicznym stanu Illinois.

Temperatura w pomieszczeniach zwykle odpowiada za 30–40 procent energii zużywanej przez budynki w klimacie podobnym do Chicago. Naukowcy skupił się na roli rolet okiennych, które często są pomijane w rozwiązaniach energooszczędnych. Wyniki badania pokazały, w jaki sposób izolujące rolety okienne, po podłączeniu do zautomatyzowanego systemu sterowania, mogą radykalnie zmniejszyć zużycie energii zarówno w sezonie zimowym, jak letnim, gdy powietrze jest chłodzone. Wyniki były imponujące, wskazując ok. 25-procentowy spadek zużycia energii zarówno w sezonie grzewczym, jak i chłodniczym.

Artykuł na temat tych badań zamieszczona na stronie internetowej Instytutu Technologicznego stanu Illinois (https://www.iit.edu/news/automated-window-shades-show-potential-significant-energy-savings-illinois-tech-study-finds)

Planowane są dalsze badania w celu sprawdzenia skuteczności zautomatyzowanych rolet okiennych w innych warunkach (np. w budynkach ogrzewanych gazem ziemnym, z oknami skierowanymi w różne strony).

Tomasz Szczerbicki

szt/ zan/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.