We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii

kw

13.09.2023 12:38 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii

Partnerzy portalu

We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Viessmann

We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 9 otwarto właśnie innowacyjne laboratorium wyposażone w urządzenia Viessmann. To pierwsza tego typu inwestycja, jaka powstała przy Centrum Badań i Rozwoju tej firmy, która umożliwi pracę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie oszczędzania energii. 

Nowopowstałe laboratorium to przełomowy krok, który pozwoli na rozwój innowacji grzewczych we Wrocławiu. Po wielu latach optymalizacji oraz usprawniania na poziomie poszczególnych, pojedynczych produktów, firma Viessmann dba o to, by temat efektywności energetycznej był traktowany z szerszej perspektywy. Oznacza to koncentrację na efektywności w kontekście całego ekosystemu, składającego się kilku urządzeń ściśle współpracujących ze sobą. Jasnym celem takiego podejścia jest pełna niezależność energetyczna gospodarstw domowych. To niezwykle ważne działania w kontekście oszczędności energii w domach i mieszkaniach, a docelowo – w perspektywie walki ze zmianami klimatycznymi.

– W branży grzewczej standardem staje się to, że coraz więcej rzeczy możemy zasymulować oraz przetestować w wirtualnym środowisku. Przy skomplikowanych systemach agregujących kilka urządzeń czy serwisów nadal bardzo efektywnym rozwiązaniem jest praca z prawdziwym sprzętem. Taką możliwość daje nam nasze nowe laboratorium. Możemy w nim testować oprogramowanie dokładnie w takich warunkach oraz konfiguracjach, jakie występują w domach i mieszkaniach użytkowników sprzętu – komentuje Michał Siesicki, Embedded Department Director z Viessmann R&D Center.

Dbałość o środowisko staje się priorytetem 


Firma Viessmann od lat produkuje energię samodzielnie z użyciem systemów fotowoltaicznych oraz gromadzi ją w magazynach energii i zbiornikach buforowych, by następnie wykorzystywać ją na potrzeby ogrzewania, klimatyzacji czy ładowania samochodu elektrycznego w sposób optymalny. Finalnie przekłada się to również na realne oszczędności. 

Celem przewodnim budowy oraz wyposażenia Laboratorium przy ul. Duńskiej 9 we Wrocławiu było właśnie takie podejście systemowe. W ciągu 8 miesięcy udało się przygotować niezbędną przestrzeń mieszczącą się na parterze budynku Delta we Wrocławskim Parku Technologicznym oraz zainstalować wszystkich integralne elementy sztandarowego systemu firmy Viessmann  – Home Energy Management System (HEMS). 

Testy urządzeń w rzeczywistych warunkach


W Laboratorium R&D Viessmann znajdziemy takie urządzenia jak: pompy ciepła, inwertery PV, systemy wentylacji, magazyny energii, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz inne niezbędne urządzenia kontrolno–pomiarowe. Dzięki modułowemu podejściu zespół inżynierów w ciągu kilku minut jest w stanie zestawić odpowiedni system testowy odzwierciedlający realny układ połączeń np. w domu jednorodzinnym oraz rozpocząć testy oprogramowania w warunkach odpowiadających rzeczywistym. 

Od samego początku dużą wagę przywiązywano do wysokiego stopnia automatyzacji testów. Dlatego też, aby uniezależnić się od warunków pogodowych takich jak pochmurny dzień w laboratorium znalazły się automatycznie kontrolowane źródła umożliwiające symulowanie różnych warunków pogodowych oraz przeprowadzania testów sprzętu np. pełnego nasłonecznieniu nawet w nocy. 

Dodatkowo, aby nie marnować energii, która wytwarzana jest w trakcie testów, infrastruktura laboratorium został zintegrowana z siecią grzewczo-wentylacyjną budynku Delta. Dzięki temu produkowane ciepło może zostać wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona -0,68% 21 wrz
 Cynk 2474,00 $ tona -1,47% 21 wrz
 Aluminium 2166,00 $ tona -1,59% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.