SOS dla Planety – młodzież pyta co z tym klimatem?

zg

17.10.2023 11:23
Strona główna Klimat, Edukacja SOS dla Planety – młodzież pyta co z tym klimatem?

Partnerzy portalu

SOS dla Planety – młodzież pyta co z tym klimatem? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Fundacja Digital University

Fundacja Digital University połączyła siły z Fundacją Globalworth, aby wspólnie wesprzeć szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w realizacji edukacji klimatycznej. Organizacje zaprosiły do udziału młodzież oraz nauczycieli_ki i ekspertów_ki zajmujących się zmianami klimatu i stworzyły serię edukacyjnych filmów SOS dla planety: Co z tym klimatem. Materiały edukacyjne są darmowe i dostępne online.

SOS dla planety: Co z tym klimatem? to krótkie filmy edukacyjne w których młodzi reporterzy: Zosia, Michał i Szymon pytają zaproszonych do studio ekspertów i ekspertki o kwestie dotyczące klimatu, globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska. Młodzi aktywiści i młode aktywistki sondują opinie rówieśników, weryfikują fakty i obalają mity na temat zmian klimatu. Poruszają istotne dla swojego pokolenia zagadnienia, takie jak psychologiczne i społeczne skutki zmian klimatu, stabilność zasobów wodnych i stan gleby. Wszystko po to, aby zachęcić rówieśników do proekologicznych postaw oraz aktywizmu.

Młodzież a zmiany klimatu

Choć ze skutkami zmian klimatu będą musiały radzić sobie przede wszystkim najmłodsze pokolenia, ich głos rzadko przebija się w debatach o ekologii i globalnym ociepleniu. – Misją Fundacji Digital University jest wyrównywanie szans i edukacja w zakresie nowych technologii oraz kompetencji przyszłości po to, aby przygotować ludzi do świata, który nadejdzie. Jednym z największych wyzwań przyszłości są zmiany klimatu. To właśnie młodzież zmierzy się ze skutkami naszych obecnych działań lub zaniedbań, dlatego dajemy im przestrzeń do działania i platformę do mówienia, a przy okazji uczymy ich jak dbać o planetę i zmieniać nawyki – mówiła Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.

Filmy w pozbawiony retuszu sposób pokazują stosunek najmłodszych przedstawicieli pokolenia Zet do obecnej sytuacji i ich obawy o przyszłość planety. Seria SOS dla Planety to przydatny materiał do nauki. Efekt taki osiągnięto dzięki udziałowi przedstawicieli świata akademickiego, biznesu, organizacji pozarządowych oraz nauczycieli i nauczycielek. –Fundacja Globalworth zaangażowała się w projekt SOS dla Planety, wierząc, że edukacja ekologiczna jest tym, co zmieni przyszłość. Młodzi ludzie są przyszłością naszej planety, i to od nich zależy, jakie dziedzictwo ekologiczne zostawimy kolejnym pokoleniom. Dlatego ważne jest inwestowanie w ich edukację i inspirowanie ich do działań na rzecz środowiska. Jest to kluczowe dla zrównoważonej przyszłości naszej planety – mówi Weronika Kurnatowska, CSR Project Coordinator w Fundacji Globalworth.

Lekcja o ekologii

Do filmów, które już same w sobie są doskonałym materiałem edukacyjnym dołączamy także: scenariusze lekcji, karty pracy, e-booki, praktyczne materiały na przeprowadzenie młodzieżowych debat szkolnych i klasowych oraz pomysły na lekcje w terenie.

Taki kompleksowy pakiet materiałów dydaktycznych został opracowany przez ekspertów i ekspertki jako pomoc dla nauczycieli i nauczycielek w ramach realizacji edukacji ekologicznej podczas zajęć wychowawczych, przedmiotów przyrodniczych oraz humanistycznych, a także zajęć interdyscyplinarnych oraz w ramach dni tematycznych czy lekcji poza klasą. SOS dla planety to propozycja skierowana do grona pedagogicznego oraz uczniów i uczennic szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych.

Więcej informacji o projekcie: fundacja.digitaluniversity.pl

Tagi:
klimat, edukacja

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.