Oszczędzaj energię nie tylko od święta

Strona główna Klimat, Edukacja Oszczędzaj energię nie tylko od święta

Partnerzy portalu

Oszczędzaj energię nie tylko od święta  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. E.ON

Zima i czas świąteczno-sylwestrowy to okres, kiedy zużywamy szczególnie dużo energii elektrycznej. Sprzyjają temu krótkie dni i to, że spędzamy więcej czasu w domach. E.ON Polska po raz kolejny dzieli się swoimi sposobami na zmniejszenie zużycia prądu i publikuje specjalną, zimową edycję kalkulatora online – Szkoda Prądu.

Proste narzędzie dla każdego

Kalkulator online – Szkoda Prądu działa już od ponad roku i pomaga oszczędzać energię w domach. Pozwala pobrać spersonalizowane porady do konkretnych urządzeń i zobaczyć procentowe podsumowanie zaoszczędzonej energii. To proste, dostępne dla każdego narzędzie, które w 2023 roku doczekało się aż trzech edycji tematycznych.

- Coraz więcej osób aktywnie szuka sposobów na zmniejszenie zużycia energii. Potwierdza to niezwykła popularność naszego kalkulatora online. W 2023 roku z narzędzia skorzystało ponad 110 tysięcy osób, a prawie 40 proc. z nich użyło go więcej niż raz. – mówi Małgorzata Nieciecka-Sosińska, managerka marketingu B2C w E.ON Polska. – Tak duże  zainteresowanie jest dla nas sygnałem, że tego typu narzędzia są potrzebne Polakom. Dlatego przygotowaliśmy świąteczną edycję, która może pomóc oszczędzać energię także w zimowych miesiącach.

Szkoda Prądu w zimowe miesiące

W zimowe, ciemniejsze dni zużywamy najwięcej energii w ciągu całego roku. Potwierdzają to kolejne rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną, które padają w najchłodniejsze miesiące. Generujemy je w szczególności intensywniej ogrzewając i oświetlając mieszkania. Przed świętami Bożego Narodzenia dodatkowo wieszamy elektroniczne dekoracje i zużywamy więcej prądu podczas świątecznych porządków czy gotowania tradycyjnych potraw.

Wszystkim, którzy chcieliby w tym czasie oszczędzać prąd, z pomocą po raz kolejny przychodzi E.ON Polska. Na stronie eon.pl/szkodapradu dostępna jest już świąteczna edycja kalkulatora online – Szkoda Prądu oraz nowe, praktyczne porady.

Proste sposoby na oszczędności

W poradniku, który towarzyszy nowej odsłonie kalkulatora, E.ON Polska zwraca uwagę na szczególny, grudniowy czas. W tym miesiącu w naszych domach królują świąteczne przygotowania i porządki. Podczas sprzątania możemy zmniejszyć zużycie energii nawet o 40 proc.  - wystarczy, że obniżymy temperaturę prania np. firanek czy obrusów. W kuchni również mamy szansę na mniej energochłonne prace. Dzięki odpowiednio dobranym do płyty indukcyjnej naczyniom zużyjemy nawet o 50 proc. mniej prądu . Warto pamiętać, że podgrzanie potraw w kuchence mikrofalowej zamiast w piekarniku przełoży się nawet na 80 proc.  mniej zużytej energii. Natomiast gdy będziemy wybierać lampki na choinkę czy świąteczne dekoracje do ogrodu sięgnijmy po oświetlenie ledowe. Zużywa ono nawet 90 proc. mniej energii niż żarowe .

Takie i inne wskazówki dotyczące zimowego oszczędzania prądu znajdują się na specjalnej checkliście na stronie eon.pl/szkodapradu. W tym samym miejscu można skorzystać z kalkulatora online – Szkoda Prądu, który pomoże nam zoptymalizować zużywaną energię nie tylko od święta.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.