UOKiK podejrzewa zmowę przetargową na dostawę gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa

zk

18.10.2022 12:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse UOKiK podejrzewa zmowę przetargową na dostawę gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa

Partnerzy portalu

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową na dostawę gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową na dostawę gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Wszczęto w tej sprawie postępowanie wyjaśniające - poinformował we wtorek urząd. Łączna kwota przeznaczona przez spółkę na sfinansowanie tych zamówień wynosi ok. 690 mln zł - dodano.

Z informacji podanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wynika, że "przedsiębiorcy uczestniczący w przetargach organizowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa mogli zawrzeć antykonkurencyjne porozumienie. Zmowa przetargowa mogła w tym przypadku obejmować postępowania o udzielanie zamówień publicznych na dostawę gazomierzy miechowych, przeprowadzonych po 1 stycznia 2017 r.". Według UOKiK łączna kwota przeznaczona przez Polską Spółkę Gazownictwa na sfinansowanie tych zamówień "wynosi ok. 690 milionów złotych".

"Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w toku którego dokonaliśmy przeszukań w siedzibach spółek. Zamówienia na dostawę gazomierzy są organizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa cyklicznie, a ich przedmiotem są dostawy przyrządów wykorzystywanych powszechnie m.in. w gospodarstwach domowych. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy" – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany we wtorkowym komunikacie.

Jak dodano, pracownicy UOKiK w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub dystrybucją gazomierzy miechowych, po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego sądu.

Zaznaczono, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. "Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy" - podkreślił UOKiK.

Tomasz Chróstny wyjaśnił, że zmowy przetargowe powodują nieefektywne wydawanie pieniędzy przez poszkodowane instytucje i straty w budżecie państwa, co może być odczuwalne dla wszystkich.

"Dlatego apeluję do osób, które wiedzą, że ich firma zawarła zmowę, o kontakt z UOKiK w ramach naszego programu pozyskiwania informacji od sygnalistów. Gwarantujemy anonimowość, zaś w przypadku skorzystania z programu łagodzenia kar możliwe jest uzyskanie zwolnienia z odpowiedzialności za udział w niedozwolonym porozumieniu" – podkreślił prezes UOKiK.

Tagi:
uokik, gaz

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.