Badanie: 63 proc. Polaków spotkało się z pojęciem "zrównoważone rolnictwo"

zk

21.10.2021 11:12 Źródło: PAP
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoRolnictwo, BioŻywność Badanie: 63 proc. Polaków spotkało się z pojęciem "zrównoważone rolnictwo"

Partnerzy portalu

Badanie: 63 proc. Polaków spotkało się z pojęciem "zrównoważone rolnictwo" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Z pojęciem rolnictwa zrównoważonego spotkało się już 63 proc. dorosłych Polaków, ale pogłębioną wiedzę na ten temat deklaruje tylko 6 proc. badanych. Najczęściej pojęcie to znają mieszkańcy wsi, mężczyźni oraz osoby powyżej 55 roku życia - wynika z badania "Barometr Bayer".

Z badania wynika, że Polsce odsetek osób ze znajomością pojęcia "rolnictwa zrównoważonego" jest niższy, niż w innych państwach regionu Europy Środkowej – na Słowacji i Węgrzech wynosi on 71 proc .

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.

Wsparciem dla rozwoju rolnictwa w zrównoważonym kierunku są trendy konsumenckie. Polaków interesuje to skąd pochodzą produkty trafiające na nasz stół. Rodzaj uprawy czy hodowli jest istotny dla większości z nas (67 proc.). Stosunkowo najczęściej sprawdzamy pochodzenie mięsa i nabiału, rzadziej owoców i warzyw. Pochodzeniem żywności najczęściej interesują się osoby powyżej 55 roku życia.

W badaniu „Barometr Bayer” analizowano znajomość zagadnień związanych z cyfryzacją rolnictwa jako jednego z czynników wspierających zrównoważony rozwój. O tym, że technologie cyfrowe mają duży wpływ na rozwój rolnictwa zrównoważonego, przekonana jest blisko połowa dorosłych Polaków. Jednocześnie 76 proc. respondentów ocenia, że innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa są niezbędne lub pomocne, by zachować i chronić zasoby naturalne.

Wiedzę na temat transformacji cyfrowej w rolnictwie posiada co trzeci Polak – najczęściej są to osoby młode: do 35 roku życia (39 proc.). Zarazem respondenci są sceptyczni co do dostępności tych rozwiązań – tylko 4 proc. jest przekonanych, że dostęp do technologii mają wszyscy rolnicy w równym stopniu. Zdaniem 68 proc. – tylko część rolników, w tym największe gospodarstwa, a 10 proc. badanych twierdzi, że rozwiązania te są praktycznie niedostępne.

"Rolnictwo bez zastosowania nowych technologii nie będzie w stanie utrzymać konkurencyjnej pozycji, tempo zmian jest dziś ogromne. Technologie cyfrowe rozwijają się dynamicznie, oferując gospodarzom zupełnie nowe możliwości dzięki danym, których nie są w stanie pozyskać w sposób tradycyjny. Efekty to skuteczniejsze monitorowanie upraw, lepsze planowanie, wydajniejsze zarządzanie i - generalnie - zwiększenie opłacalności pracy rolnika" – skomentował szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji Antoine Bernet.

Jak informuje biuro prasowe Bayer, firma dostarcza innowacyjne, cyfrowe rozwiązania dla rolnictwa, w tym oprogramowanie, które pomaga podejmować decyzje i prowadzić cyfrowo zrównoważone gospodarstwo. Wiele z tych rozwiązań będzie powstawało w warszawskim Digital Hubie Bayer - dodano.

Barometr Bayer to badanie przeprowadzone przez instytut Kantar w sierpniu sierpień 2021 na ogólnopolskiej próbie 1000 osób, reprezentatywnej dla osób w wieku 18+. Podobne badanie zostało przeprowadzone także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.