Unijni ministrowie rolnictwa dyskutują w poniedziałek w Brukseli nad pakietem uproszczeń dla rolników, zaproponowanym przez Komisję Europejską. Polski minister rolnictwa Czesław Siekierski stwierdził, że wspólna polityka rolna potrzebuje zmiany, a nie reformy, zmuszającej producentów żywności do wgłębiania się w kolejne przepisy.
“Nie mówimy o reformie, mówimy o zmianie. Chcielibyśmy, aby były to zmiany dokonywane w obecnych przepisach, w obecnym ustawodawstwie, a nie była to reforma, która by właściwie zmuszała rolników do kolejnej nauki, wchodzenia w głębię zmian” - powiedział polski minister.
Siekierski przewodniczy w poniedziałek posiedzeniu ministrów rolnictwa państw UE. W części obrad uczestniczy także ukraiński minister Witalij Kowal.
Głównym tematem rozmów jest propozycja uproszczeń przepisów dla rolników, przedstawiona przez Komisję Europejską 14 maja. Zakłada ona poluzowanie warunków środowiskowych, od których spełnienia zależy otrzymanie dopłat bezpośrednich. Chodzi m.in. o normy dotyczące ochrony terenów podmokłych i torfowisk oraz kwestię stosowania nawozów i środków ochrony roślin w pobliżu jezior i cieków wodnych.
Pakiet proponuje też wprowadzenie zasady, zgodnie z którą gospodarstwo rolne będzie mogło być kontrolowane jedynie raz w roku. Stanowi to odpowiedź na postulaty rolników, którzy narzekali na zbyt dużą liczbę kontroli, czasem wypadających w trakcie żniw.
“To jest ważne dla rolników, bo mówimy o uproszczeniu, które jest jeszcze możliwe w obecnej wspólnej polityce rolnej (2023-2027) ale także to jest takie dobre wejście do dyskusji o uproszczeniu w kolejnym wydaniu zmian w 2027 r.” - ocenił Siekierski.
Komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen, który także bierze udział w posiedzeniu ministrów, powiedział, że pakiet uproszczeń zmniejszy obciążenia finansowe rolników wynikające z procedur administracyjnych o 1,6 mld euro rocznie, a urzędy co roku oszczędzą 210 mln.
“To nie jest tamowanie żadnych ambicji, to nawet sprawia, że w niektórych kwestiach przepisy będą bardziej skutecznie promowały (ochronę) środowiska. Zmniejszenie obciążenia biurokracją odczują też małe ekologiczne gospodarstwa rolne” - ocenił Hansen.
Pakiet dla rolnictwa został przygotowany w ramach szerszego projektu upraszczania europejskich przepisów. Do tej pory KE zaprezentowała cztery pakiety uproszczeń zwanych Omnibusami (m.in. dla przedsiębiorstw i przemysłu).
Zmiany wejdą w życie po ich przyjęciu przez kraje członkowskie UE i Parlament Europejski, niektóre zaczną jednak obowiązywać po rozpoczęciu nowego roku finansowego w październiku br.
Z Brukseli Maria Wiśniewska
mws/ ap/ lm/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
MRiRW chce umożliwić nawożenie i opryski roślin przy pomocy dronów
Podkarpacie – 550 tys. PLN na poprawę warunków fitosanitarnych pszczół
Pestycydy na naszych stołach. Szkodliwy eksport do Unii bez ograniczeń
Gwałtowny spadek cen cukru na światowych rynkach. Nie chcemy na słodko?
Na forum rolniczym m.in. o umowie z krajami Mercosur
Umowa UE–Mercosur budzi sprzeciw rolników m.in. z Francji i Polski. To przeszkoda w ratyfikacji
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 05:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 05:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 05:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 05:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 05:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 05:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 05:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 05:05 |