Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Strona główna Energetyka, OZE Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Partnerzy portalu

Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Baltic Hub

Poprzez realizację konkursu Busole terminal ugruntował swoją pozycję wiodącego lokalnego obywatela Gdańska.

Zaangażowanie Baltic Hub w życie społeczne było zawsze naturalnym elementem strategii firmy. Misją terminalu jest wspieranie inicjatyw, które służą jego otoczeniu. Baltic Hub uważnie wsłuchuje się w potrzeby sąsiadów, czego rezultatem było ogłoszenie pierwszego w regionie, jak i kraju, konkursu grantowego Busole 2021, skierowanego do organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach: Stogach, Przeróbce i Krakowcu-Górkach Zachodnich. Ideą przyświecającą inicjatywie było nagrodzenie najbardziej inspirujących projektów angażujących lokalnych mieszkańców w obszarach edukacji, dziedzictwa regionalnego, ochrony środowiska i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu niektórych grup.

– To bardzo ważny element tego co tutaj robimy, to element naszej społecznej odpowiedzialności. Zarówno udziałowcy, jak i kierownictwo traktują to bardzo poważnie. Chcemy czuć się częścią wspólnoty. Zatrudniamy ponad 1200 osób. Ci ludzie mieszkają w lokalnych społecznościach, dlatego chcemy dać coś od siebie i wpierać lokalne struktury i organizacje charytatywne –  zapewnia Charles Baker,  dyrektor zarządzający Baltic Hub.

Do konkursu zostało zgłoszonych aż 18 projektów. Wybór nie był łatwy, jednak ostatecznie Kapitule udało się wyłonić 7 zwycięskich inicjatyw.

  • Projekt Sewroom, którego celem była aktywna integracja międzypokoleniowa dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez uruchomienie szwalni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Stogach. Stworzyło to warunki umożliwiające kreatywne zagospodarowanie potencjału i zasobów tkwiących w różnorodności pokoleń.

  • Podwórko 61, czyli stworzenie dodatkowej, przyjaznej przestrzeni do swobodnej zabawy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 61 na Przeróbce, co posłużyło promocji zdrowego stylu życia i pobudzaniu kreatywności uczniów i ich rodziców, a także najmłodszych mieszkańców dzielnicy. W ramach realizacji projektu rozbudowano istniejący dotychczas tradycyjny plac zabaw i uzupełniono go o drewniane elementy oraz kuchnię błotną.

  • Rodzinne gry terenowe na orientację zorganizowane przez Bractwo Przygody Almanak miały na celu aktywizację mieszkańców dzielnic Nowy Port, Stogi i Krakowiec - Górki Zachodnie w zakresie wypoczynku na terenach zielonych. W ramach projektu zorganizowano cykl 6 plenerowych imprez na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Wydarzenie skierowano do wszystkich , którzy chcieli w aktywny sposób spędzić wolny czas, łącząc rekreację z poznawaniem dziedzictwa przyrodniczego i integrację społeczną.

  • Sport dla wszystkich dzieci to inicjatywa przygotowana przez Gdański Klub Wioślarski Drakkar. Zasadniczym celem projektu była aktywizacja sportowa młodych mieszkańców Przeróbki, Stogów i Krakowca-Górek Zachodnich poprzez udział w bezpłatnych treningach. Realizacja zadania pokazała, że sport, zwłaszcza w młodym wieku, jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego.

  • Powrót do korzeni w trakcie pandemii to projekt, którego ideą była profilaktyka zdrowia oraz rehabilitacja społeczna seniorów. W tym celu na terenie DPS Ostoja zorganizowano cykl otwartych wykładów, pokazów, zajęć sportowych, spotkań i warsztatów z zakresu dietetyki, zdrowia psychicznego i rekreacji. Ponadto odbyła się Senioriada, czyli rodzinno-integracyjny festyn dla lokalnej społeczności.

  • Aktywni w naszej dzielnicy z DCT to pomysł zaproponowany i zrealizowany przez Stowarzyszenie Art Therapy. W lokalnej bibliotece na Przeróbce zorganizowano cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych z techniki makramy. Dzieci samodzielnie wykonywały również mydła glicerynowe i ekologiczne kalendarze adwentowe. Podczas zajęć przybliżona została także nowa forma ruchu, którą jest Animal Flow. Dla dorosłych przewidziano spotkania, podczas których mieli okazję poznać techniki walki ze stresem.

  • Społeczna samopomoc na wyspie Stogi polegała na stworzeniu i uzupełnieniu materialnej bazy biblioteki społecznej, która już od 15 lat stanowi centrum życia lokalnej społeczności, zwłaszcza dzieci. W ramach projektu zakupiono nowe wykładziny dywanowe i zasłony do sali koncertowej/czytelni, co znacząco poprawiło akustykę i wygląd pomieszczeń bibliotecznych. Uzupełniono też wyposażenie placówki – w sali koncertowej pojawiły się nowe krzesła i regały, a użytkownicy mają teraz do dyspozycji także rzutnik oraz ekran.

Grant dzielnicowy Busole 2021 został nagrodzony, i to podwójnie. Baltic Hub zdobył nagrodę Lidera Odpowiedzialności Społecznej wśród średnich i dużych przedsiębiorstw województwa pomorskiego. Inicjatywę doceniło również Polskie Stowarzyszenie ESG, wyróżniając Busole w konkursie Innowator ESG w kategorii S-Innowacja w obszarze społecznym.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.