Banki dołączą do programu "Czyste Powietrze"

02.02.2021 14:29 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Banki dołączą do programu "Czyste Powietrze"

Partnerzy portalu

Banki dołączą do programu "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@marekpiwnicki?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Marek Piwnicki</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/smog?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Od wtorku rusza nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu "Czyste Powietrze", a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków - poinformował NFOŚiGW. Ma to być kolejne ułatwienie w sięganiu po wsparcie na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Zainteresowane banki – zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych – na złożenie aplikacji mają czas do 23 lutego. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował, że zainteresowanie przystąpieniem do programu „Czyste Powietrze” zapowiedziały już banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.

Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji. Będzie można w jednym „okienku”, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.

Przewidziano objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń - zapewnił NFŚiGW w komunikacie.

Według Pietraszkiewicza włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację. "Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na domowe – antysmogowe inwestycje” – podkreśla prezes ZBP.

Nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie im limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu "Czyste Powietrze", który będzie realizowany do 2029 r. Łączny budżet programu to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje, wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Efektywność programu "Czyste Powietrze" wymaga zwiększenia, co sygnalizował m.in. Polski Alarm Smogowy w grudniowym raporcie. Jak podał PAS, jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły, to korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego programu. Np. we Wrocławiu, korzystając z dotacji gminnych, wymieniono 1427 kotłów, natomiast w ramach programu "Czyste Powietrze" zaledwie 15. Zdaniem autorów raportu tak niska popularność tego programu świadczy o bardzo niskiej wiedzy o nim, choć niejednokrotnie oferowane jest wyższe wsparcie od programów gminnych.

Pierwszego stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej celem jest m.in. usprawnienie działania rządowego programu program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.