BGK sygnatariuszem polskiego porozumienia wodorowego

zk

16.10.2021 13:25 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE BGK sygnatariuszem polskiego porozumienia wodorowego

Partnerzy portalu

BGK sygnatariuszem polskiego porozumienia wodorowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka, sygnowała Polskie porozumienie wodorowe. Przystąpienie BGK do Porozumienia wpisuje się w nową strategię Banku, która stawia nacisk na realizację projektów wspierających zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Potwierdza także zaangażowanie Banku w realizację postulatów inicjatywy 3W, ogłoszonej niedawno przez BGK.

Polskie porozumienie wodorowe jest efektem współpracy administracji publicznej, przedstawicieli przedsiębiorców oraz nauki. Określa potrzeby, bariery rozwoju oraz oczekiwania społeczne związane ze wdrażaniem gospodarki wodorowej w Polsce. Autorzy Porozumienia przygotowali także propozycje działań niezbędnych dla stworzenia przyjaznego dla realizacji projektów otoczenia rynkowego i instytucjonalno-prawnego.

- Wodór to przyszłość energetyki. Możliwości są tu ogromne i mamy duży potencjał do wykorzystania. Polska jest piątym producentem wodoru na świecie z produkcją na poziomie jednego miliona ton rocznie. Polski wodór w przeważającej większości nie jest „zielony”, ale dysponujemy odpowiednim know-how i mamy już pewne osiągnięcia na tym polu. Teraz jest najwyższa pora to wykorzystać i zwiększyć przewagi konkurencyjne naszej gospodarki, by za kilka lat być jednym z liderów także w produkcji zielonego wodoru. Jako prezes polskiego banku rozwoju wiem, że to możliwe. Dzisiejsze porozumienie wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju – ocenia Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Porozumienie jest kluczowym instrumentem wykonawczym Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.Stanowi odpowiedź na globalne wyzwania związane z przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatu i proponuje szereg rozwiązań wpisujących się w transformację polskiej energetyki.

Realizacja zapisów Porozumienia umożliwi także zaangażowanie środków krajowych przekazanych przez sektor publiczny oraz udział w nowych projektach partnerów z sektora prywatnego przy wsparciu środków europejskich i międzynarodowych.

Inicjatywa 3W

Podpisanie Porozumienia wodorowego jest zgodne z założeniami zapoczątkowanej przez BGK inicjatywy „3W: Woda-Wodór-Węgiel”. W jej ramach Bank Gospodarstwa Krajowego będzie oddziaływał na wzmocnienie współpracy pomiędzy naukowcami, administracją i przedsiębiorcami, którzy realizują projekty w obszarze odpowiedzialnego zarządzania zasobami wodnymi, technologii wodorowych oraz innowacyjnych materiałów węglowych.

Celem inicjatywy 3W jest również budowanie kapitału społecznego oraz wzmacnianie świadomości i postaw konsumenckich sprzyjających rozwojowi sektora 3W. W ten sposób BGK włącza się w proces tworzenia innowacyjnego sektora gospodarki, opartego o niespotykany nigdzie na świecie model łączący Wodę-Wodór-Węgiel w spójny ekosystem społeczno-gospodarczy.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.