Biopaliwa stałe będą musiały mieć świadectwa jakości - wynika z projektu noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła kontrolować biopaliwa stałe importowane w celu spalania w instalacji o mocy poniżej 1 MW.
W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Zmiany przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Ministerstwo poinformowało, że zostaną wprowadzone wymagania jakościowe dla nowej kategorii paliw, definiowanych jako "biopaliwa stałe"; zostaną one objęte aktualnie funkcjonującym systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zmieniona ma być definicja paliwa stałego, wprowadzona zostanie definicja biopaliw stałych.
Jak podał resort, biopaliwa stałe będą musiały mieć świadectwa jakości. W przygotowywanej noweli ministerstwo ustanowiło też zasady poboru próbek i metody badania biopaliw stałych.
Zgodnie z projektem zakazane ma być wprowadzanie do obrotu i obejmowanie procedurą celną dopuszczenia do obrotu biopaliw stałych niespełniających wymagań oraz wybranych rodzajów biopaliw stałych. Chodzi o biopaliwa, dla których nie wystawiono świadectwa jakości oraz: baloty słomy, inna biomasa z rolnictwa taka jak trawy, kwiaty, łodygi, liście, włókna, łuski, plewy, pestki, ziarna, nasiona, kolby, wytłoki, pasze, pulpy oraz ich mieszanki i mieszaniny.
Przygotowywana regulacja nowelizuje ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Ma to umożliwić objęcie kontrolą biopaliw stałych importowanych w celu spalania w instalacji o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, w tym w gospodarstwach domowych.
Resort klimatu zaznaczył, że projekt to kontynuacja prac związanych z wypełnieniem kamienia milowego dotyczącego norm jakości dla paliw stałych z biomasy, ujętego w ramach reformy B1.1. Czyste powietrze i efektywność energetyczna Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Wyjaśnił, że projektowane przepisy mają przyczynić się do osiągnięcia norm jakości powietrza zaostrzonych w ramach przyjętej 14 października 2024 r. dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (AAQD). Wskazano, że poziom średnioroczny zostanie obniżony dla pyłu PM10 z 40 µg/m sześc. do 20 µg/m sześc. a dla pyłu PM2,5 z 25 do 20 µg/m sześc. w I fazie, oraz do 10 µg/m sześc. w II fazie.
Zwrócono też uwagę, że nowela jest odpowiedzią na wyrok TSUE ws. zanieczyszczenia powietrza - w związku ze skargą C-336/16 Komisji Europejskiej przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej w zakresie jakości powietrza, m.in. za przekroczenie dopuszczalnych wartości stężenia pyłu PM10.
W Ocenie Skutków Regulacji projektu zaznaczono, że przygotowane przepisy wynikają też z analizy problemów zgłaszanych przez administrację rządową, samorządową oraz organizacje pozarządowe (NGO’s).
Nowelizacja ma wejść w życie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.
ab/ mmu/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 02:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 02:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 02:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 02:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 02:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 02:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 02:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 02:05 |