BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

zk

15.10.2022 15:34
Strona główna Energetyka, OZE BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

Partnerzy portalu

BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore - ZielonaGospodarka.pl
Fot. bp.com

BP w ostatnich dniach poinformowało, że otwiera się na nowe możliwości w obszarze swojej działalności związanej z morską energią wiatrową. Tym razem poszukuje osoby na stanowisko dyrektora ds. pływających morskich elektrowni wiatrowych - która będzie rozwijać i kierować globalnym zespołem zajmującym się morską energią wiatrową z bazy BP w Wielkiej Brytanii.

Firma uczestniczyła w publicznych dyskusjach na temat kalifornijskiego - pływającego morskiego wiatru, i bada również floating offshore jako sposób na dekarbonizację swoich platform naftowych i gazowych.

"Jest to ekscytująca rola, aby być na pierwszej linii naszej strategii i metodologii floating wind, jak prowadzić rozwój i wdrażanie w naszych globalnych projektach wiatrowych" - czytamy w poście zamieszczonym przez firmę 30 września.

Potentat z branży naftowej i gazowej, który oficjalnie rozpoczął swoje działania w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, dołączając do dwóch amerykańskich projektów na początku 2021 roku, zamieścił około 100 ofert pracy związanych z offshore w USA i Wielkiej Brytanii, już kilka miesięcy po wejściu na rynek.

BP zaangażowało się również w tym roku w japoński rynek offshore wind dzięki umowie z japońskim konglomeratem Marubeni, z którym firma utworzyła strategiczne partnerstwo w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i potencjalnie innych projektów dekarbonizacyjnych, w tym dotyczących zielonego wodoru.

Jak podaje Bloomberg, pierwsze projekty pływających elektrowni wiatrowych dla BP mogą być zlokalizowane na Morzu Celtyckim, gdzie brytyjski Crown Estate planuje w przyszłym roku wydzierżawić tereny pod 4 GW mocy floating wind. Bloomberg podaje również, że firma planuje do przyszłego roku potroić liczbę miejsc pracy w swojej jednostce biznesowej zajmującej się morską energią wiatrową.

Dotychczas wszystkie projekty BP związane z morską energią wiatrową były realizowane w systemie bottom-fixed, w tym projekty realizowane w Wielkiej Brytanii, Szkocji i USA, a także projekt zgłoszony w holenderskim przetargu Hollandse Kust West.

Wśród konkretnych działań związanych z morską energią wiatrową, w które firma zaangażowała się do tej pory, jest przystąpienie do Floating Wind Joint Industry Project (JIP), zarządzanego przez Carbon Trust, oraz udział w dyskusjach dotyczących projektu oceny środowiskowej dla Humboldt Wind Energy Area (WEA) u wybrzeży Kalifornii, w którym znajdzie się technologia pływającej energii wiatrowej.

W kwietniu tego roku BP wysłało również list do dwóch podkomisji kalifornijskiego Senatu w sprawie proponowanego budżetu 45 mln USD na porty i studia wykonalności, "prosząc, aby ustawodawca zwiększył tę kwotę" do 100 mln USD, aby wesprzeć opracowanie planu multiportów do końca 2022 roku, który z kolei wspierałby rozwój morskiej energetyki wiatrowej w obszarach Morro Bay i Humboldt oraz "technologie pływających elektrowni wiatrowych o większej wydajności".

BP nie znajduje się na liście wstępnie zakwalifikowanych uczestników pierwszej w Kalifornii (pływającej) rundzie leasibngowej. Jednak ostateczna lista zakwalifikowanych oferentów zostanie opublikowana w Final Sale Notice (FSN) przed rozpoczęciem aukcji.

Patrząc na wcześniejsze wzmianki BP o działaniach w kierunku floating wind, firma oznajmiła jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, że "określiła swoje ambicje w aukcjach pływającego wiatru u wybrzeży Szkocji i Norwegii".

Mówiąc o planach dotyczących platform naftowych i gazowych przyszłości jeszcze w 2019 roku, John Kennedy, dyrektor ds. globalnego rozwoju koncepcji w BP, powiedział, że firma patrzyła również na sektor norweski i tamtejsze plany zasilania niektórych istniejących platform energią elektryczną z pływających turbin wiatrowych.

Oferta BP w nadchodzącym norweskim leasingu morskiej energetyki wiatrowej, w konsorcjum ze Statkraftem i Aker Offshore Wind (obecnie Mainstream Renewable Power), ma potencjalnie obejmować infrastrukturę do zasilania morskich obiektów naftowych i gazowych czystą energią elektryczną.

Jednakże obszar Sørlige Nordsjø II (Southern North Sea II), jest uważany za bardziej odpowiedni dla morskiej energetyki dennej, podczas gdy drugi obszar, który ma zostać przyznany, Utsira Nord, jest przeznaczony do realizacji projektów pływających farm wiatrowych.

Mimo to wygląda na to, że firma aktywnie przygląda się rozwojowi pływającego wiatru w celu elektryfikacji sektora O&G, ponieważ prezes regionalny BP na obszar Azerbejdżanu, Gruzji i Turcji, Gary Jones, w czerwcu tego roku podczas wydarzenia Baku Energy Week na temat dekarbonizacji morskich platform wiertniczych i gazowych oraz gospodarki w ogóle wspomniał o floating wind jako jednym ze sposobów zasilania platform.

- W pewnych obszarach jesteśmy już w działaniu. Przykładowo badamy sposoby elektryfikacji naszych obiektów. Moglibyśmy to zrobić, zasilając nasze platformy poprzez sieć energetyczną lub pływające morskie turbiny wiatrowe - podsumował Jones.



Źródło: bp.com, bloomberg.com, rechargenews.com, offshorewind.biz

Tagi:
offshore, floating, bp

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.