CIECH Soda Polska uruchamia przetarg na modernizację kotła umożliwiającą stosowanie biomasy jako paliwa

Strona główna Energetyka, OZE CIECH Soda Polska uruchamia przetarg na modernizację kotła umożliwiającą stosowanie biomasy jako paliwa

Partnerzy portalu

CIECH Soda Polska uruchamia przetarg na modernizację kotła umożliwiającą stosowanie biomasy jako paliwa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. CIECH

CIECH Soda Polska, największy w Polsce i jeden z największych w Europie producent sody, rusza z kolejnym etapem transformacji energetycznej. Spółka chce zmodernizować kocioł węglowy w fabryce w Inowrocławiu, tak aby umożliwić pozyskiwanie energii ze spalania biomasy, a tym samym ograniczenie zużycia węgla, zgodnie z ambitnymi celami strategii ESG Grupy CIECH. Spółka uruchomiła postepowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy modernizacji kotła parowego w Inowrocławiu, która pozwoli na opalanie go w 100 proc. paliwem biomasowym. To jeden z wielu projektów wchodzących w skład transformacji najbardziej energochłonnego, a jednocześnie największego, biznesu Grupy – produkcji sody.  

CIECH Soda Polska w ramach modernizacji — konwersji kotła z węgla na biomasę — zamierza przebudować istniejący pyłowy kocioł węglowy na kocioł fluidalny opalany biomasą, a także wybudować kompletny układ gospodarki biomasą pozwalający na przyjęcie, rozładunek i zmagazynowanie paliwa. Zgodnie z bazowym harmonogramem spółka zakłada uruchomienie kotła po konwersji na koniec 2026 roku.

Modernizacja stanowi kolejny krok w kierunku zwiększenia zużycia biomasy w CIECH Soda Polska. Obecnie realizowany jest już projekt przystosowania do współspalania biomasy w pozostałych kotłach węglowych w elektrociepłowniach na terenie zakładów produkcji sody w Inowrocławiu i Janikowie. Rozpoczęcie wykorzystania biomasy jako paliwa w CIECH Soda Polska. ma nastąpić w 2024 roku.

Wprowadzenie biomasy do miksu energetycznego to nie jedyny projekt mający na celu obniżenie zużycia węgla przez Grupę CIECH – kolejnym jest planowana instalacja termicznego przekształcania odpadów w Inowrocławiu, jej uruchomienie jest planowane na 2027 rok. Grupa CIECH ponownie analizuje możliwość wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa do produkcji energii cieplnej. Równocześnie prowadzone są także prace analityczne dotyczące wykorzystania w przyszłości technologii SMR (małe reaktory atomowe).

– Zastąpienie węgla alternatywnymi paliwami to nie jedyny element kompleksowego planu transformacji energetycznej jaki przeprowadzamy w ramach strategii na lata 2022-2024. Kolejne z nich to liczne inicjatywy z obszaru odzysku i ponownego użycia ciepła w procesie produkcji sody, autorskie rozwiązania R&D czy wreszcie intensywne analizy dotyczące możliwości wykorzystania OZE i uczynienia z zakładów produkcyjnych sody autoproducentów energii elektrycznej – mówi Piotr Kapuściński, wiceprezes zarządu CIECH Soda Polska.

W ostatnich miesiącach w ramach zwiększania efektywności energetycznej w Janikowie uruchomiono m.in. nową turbinę do produkcji prądu oraz zmodernizowano kompresor do produkcji pary. Z kolei w Inowrocławiu z powodzeniem są wdrażane na skalę przemysłową innowacje mające na celu zmniejszenie emisyjności procesów produkcji sody czy ograniczenie liczby odpadów, opracowane przez wewnętrzny zespół R&D we współpracy z zewnętrznymi ośrodkami. Wszystkie te działania powiązane są z realizacją strategii ESG, zakładającą m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Grupę CIECH do 2040 roku.

Więcej o strategii ESG Grupy CIECH znajduje się na stronie www.esgciech.com.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.