Ciepło z termosu dla mieszkańców Poznania od Veolii

ak

31.10.2021 12:12 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Ciepło z termosu dla mieszkańców Poznania od Veolii

Partnerzy portalu

Ciepło z termosu dla mieszkańców Poznania  od Veolii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W tegorocznym sezonie grzewczym miejską sieć ciepłowniczą w Poznaniu wesprze  nowa inwestycja  - akumulator ciepła. Akumulator, niczym wielki termos zmagazynuje nadwyżki ciepła, które będą dystrybuowane przy wzroście zapotrzebowania mieszkańców na energię cieplną. Dzięki temu zmniejszy się zużycie węgla i oleju w procesie produkcji, a także zredukowana zostanie emisja CO2 do atmosfery.

Veolia Energia Poznań dostarcza ciepło do ponad 60 proc. mieszkańców miasta.  Ostatnio na terenie Elektrociepłowni Karolin spółka wybudowała akumulator ciepła. To zbiornik w kształcie walca, który ma 63 metry wysokości i 24 metry średnicy. Może pomieścić 24 tys. m3 wody, czyli tyle, ile mieści się w ośmiu basenach olimpijskich. W efekcie poznański system dystrybucji ciepła zyska większą elastyczność, a także obniży się jego awaryjność dzięki zmagazynowaniu blisko 4 000 GJ energii. Temperatura wody w akumulatorze ciepła wynosi  98˚C.

Akumulator poprawi bezpieczeństwo dostaw i efektywność miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki nowoczesnemu magazynowi ciepła zmniejszone zostanie zużycie węgla w procesie produkcji o 11,5 tys. ton rocznie (czyli ponad 190 wagonów mniej węgla), a oleju opałowego lekkiego o 310 ton rocznie (taka ilość wystarczyłaby do ogrzania ponad 200 energooszczędnych domów o powierzchni 150 m2).  Nowa inwestycja pozwoli także zredukować emisję CO2  do atmosfery o 24 tys. ton rocznie - to jakby posadzić 4 mln dorodnych drzew.

„Najważniejszym zobowiązaniem Grupy Veolia w Polsce jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Veolia wdraża plan transformacji ekologicznej,  który zakłada zmianę miksu paliwowego i całkowitego odejścia od węgla, a także poprawę efektywności. Efektywność energetyczna jest naszym priorytetem. Dlatego inwestycja w Poznaniu,  akumulator ciepła, wpisuje się w naszą strategię. Cieszymy się, że to rozwiązanie będzie służyć mieszkańcom Poznania w poprawie bezpieczeństwa dostaw ciepła” – powiedział Frédéric Faroche, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce.

Nowa inwestycja to nie tylko jeden z kluczowych elementów dekarbonizacji w Poznaniu, ale też ważny wkład w  transformację energetyczną w szerszym wymiarze.

„Magazynowanie ciepła umożliwi nam zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i produkcję energii elektrycznej w tych okresach, kiedy jest najbardziej potrzebna mieszkańcom. To nasz podstawowy obowiązek. Akumulator jest elementem strategii Veolii Energii Poznań, zakładającej całkowitą eliminację węgla do 2030 roku, realizowanej także w ramach naszego programu „Wielkopolska Energia”. Uruchomienie go jest dla nas symbolicznym rozpoczęciem nowej ery wolnej od węgla.” – mówi Dalida Gepfert, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolii Energii Poznań S.A. 

Grupa Veolia przywiązuje ogromną wagę do ochrony środowiska. Dbając o zasoby naturalne naszej planety, optymalizuje swoją działalność i nieustannie poprawia efektywność energetyczną.

“Jesteśmy partnerem 123 samorządów w Polsce, a w 78 miastach zarządzamy sieciami ciepłowniczymi. Jesteśmy częścią ekosystemu polskich miast, dla których rozwijamy nowoczesne rozwiązania i usługi w obszarze ciepłownictwa. Oprócz budowy nowych instalacji takich jak akumulator ciepła, realizujemy także projekty wspierające ideę inteligentnych miast i wykorzystujące technologie teleinformatyczne z zakresu Internetu Rzeczy, dzięki którym będziemy zapewniać m.in. stały, zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych oraz ich inteligentne opomiarowanie”. – mówi Krzysztof Zamasz, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy Grupy Veolia w Polsce.

Jak działa akumulator?

W trakcie jego ładowania gorąca woda jest podawana do górnej części zbiornika, przy jednoczesnym odbiorze zimnej wody z dolnej jego części. W ten sposób warstwa pośrednia między gorącą i zimną wodą przesuwa się do dolnej części zbiornika, co zwiększa ilość ciepła zmagazynowanego w akumulatorze (poziom wody w zbiorniku praktycznie się nie zmienia). Natomiast, rozładowanie akumulatora odbywa się przez odbiór gorącej wody z górnej części i podawanie schłodzonej wody do dolnej części zbiornika. Wówczas warstwa pośrednia przesuwa się w ku górze. Optymalizacja pracy zbiornika jest zapewniona dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu i układowi sterowania. Akumulator w Poznaniu jest drugim w Polsce pod względem pojemności po zbiorniku w EC Siekierki (30 tys. m3), wyprzedzając EC w Bielsku-Białej (20 tys. m3), Elektrownię Ostrołęka (13 tys. m3) i EC Toruń (12 tys. m3).

„Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, umożliwiając zwiększenie produkcji w kogeneracji. Taki system akumulacji ciepła umożliwia także uniknięcie konieczności użycia urządzeń szczytowych, czyli takich o dużej mocy, które wspomagają wytwarzanie ciepła, kiedy gwałtownie wzrasta na nie zapotrzebowanie mieszkańców ” – wyjaśnia Jan Pic, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań S.A.

Budowa akumulatora ciepła uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej jako jedno z zadań projektu “Wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”, prowadzone w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Całkowite nakłady wyniosły 41,7 mln zł, a wspomniane dofinansowanie przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - blisko 21 mln zł.

Zielony Poznań

Veolia Energia Poznań ściśle współpracuje z Urzędem Miasta, w ramach programu Zielony Poznań, i podejmuje liczne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków, rozwijania wspólnej cyfrowej platformy wymiany danych czy redukcji niskiej emisji w mieście. W wyniku tych działań m.in. w latach 2019-2020 podłączono kilkadziesiąt budynków do sieci ciepłowniczej i dzięki temu zmniejszono o 4 tony emisję pyłów do atmosfery. Wypracowanie długoterminowej strategii energetycznej dla Poznania pozwoli na obniżenie CO2 o ok. 1500 ton rocznie, będzie to miało także przełożenie na poprawę jakości powietrza w mieście.

“Dzięki współpracy z podmiotami prywatnymi, takimi jak Veolia, poprawiamy komfort życia mieszkańców aglomeracji poznańskiej i ograniczamy emisję zanieczyszczeń. Wspólnie realizujemy wiele projektów. Dzięki temu coraz więcej budynków mieszkalnych podłączamy do miejskiej sieci ciepłowniczej, eliminując tym samym nieekologiczne źródła ciepła. Do tego dochodzą akcje edukacyjne w szkołach i działania pozwalające cały czas optymalizować koszty energii - zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej. Jako Miasto podejmujemy też inne działania - inwestujemy w zieleń oraz przyjazne dla środowiska środki transportu, jak autobusy elektryczne” - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Program „Wielkopolska Energia”

Veolia Energia Poznań od wielu lat prowadzi inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej i zapewniające możliwość odzysku ciepła oraz jego produkcję z paliw alternatywnych w stosunku do węgla. W ramach programu edukacyjnego „Wielkopolska Energia” spółka chce pokazać swoje doświadczenia i wspólnie z samorządami oraz innymi wiodącymi instytucjami i firmami regionu wymieniać się wiedzą, promować najlepsze rozwiązania z obszaru ciepłownictwa i energetyki.

Więcej informacji o programie „Wielkopolska Energia” znajduje się na stronie: wielkopolskaenergia.pl


Dane techniczne akumulatora ciepła

wysokość

63 m

pojemność

24 tys. m3

średnica

24 m

zmagazynowana energia

ok. 4 tys. GJ

temp. wody

98oC

roczna redukcja zużycia węgla

11,5 tys. ton

roczna redukcja zużycia oleju lekkiego

320 ton

roczna redukcja emisji CO2

24 tys. ton

nakłady

41,7 mln zł

dofinansowanie ze środków UE

21 mln zł

Veolia Energia Poznań jest wytwórcą i dystrybutorem ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządza siecią ciepłowniczą. Zaopatruje w ciepło około 60% mieszkańców miasta, a także zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej oraz centra handlowe i usługowe.  Kontynuuje 115-letnią tradycję energetyki w Poznaniu oraz 50-letnią historię miejskiej sieci ciepłowniczej, oferując swoim klientom innowacyjne i dopasowane do potrzeb usługi energetyczne. Realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju Grupy Veolia, tworzy i wdraża innowacyjne rozwiązania efektywne energetycznie, optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych.

energiadlapoznania.pl


Grupa Veolia w Polsce od ponad 20 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów. Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią,  gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej zapewnia najwyższą jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.

Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4 600 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 109 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia Term, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.