POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

zg

26.10.2023 11:55 Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Strona główna Energetyka, OZE Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Partnerzy portalu

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore. Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.

Światowy rynek offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Zeszłoroczny raport PSEW oszacował potencjał MEW na poziomie 33 GW. Raport wskazał także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym, które są optymalne dla dalszego rozwoju sektora offshore wind w Polsce. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki.

To, jak wykorzystamy potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, a przede wszystkim od rządzących, którzy swoimi decyzjami nadadzą tempo jego rozwoju. Od polityki nowego rządu zależeć będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej, która powinna być jednym z głównych motorów napędowych transformacji energetycznej w Polsce. Ponadto ekspansja tego sektora jest ogromną szansą na rozwój polskiej gospodarki poprzez stworzenie silnego, krajowego łańcucha dostaw stanowiącego podstawę dla dalszych inwestycji w całym basenie Morza Bałtyckiego.

 - Nieunikniona dziś zielona transformacja energetyczna wymaga szybkich i konkretnych działań, które pozwolą Polakom patrzeć w przyszłość z poczuciem bezpieczeństwa o dostęp do taniej i niezawodnej energii. W momencie kształtowania się nowego rządu głęboko wierzymy w sens merytorycznej debaty na temat wizji polityki energetycznej Polski. Offshore może stać się jej filarem, ale potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Jednak by zrealizować ambitne plany związane z MEW należy zweryfikować obecnie nakreślony potencjał oraz wyznaczone obszary pod inwestycje – w przeciwnym razie może okazać się, że zmarnujemy szansę na wykorzystanie właściwego wolumenu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. O to będziemy pytać na Konferencji Offshore liderów kluczowych partii politycznych, którzy będą tworzyć regulacje w najbliższych latach – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polska energetyka – która wciąż opiera się przede wszystkim na spalaniu węgla – znajduje się dziś w obliczu wielkich wyzwań. To z jednej strony polityka klimatyczna Unii Europejskiej, z drugiej kwestia bezpieczeństwa energetycznego i wysokości naszych rachunków za energię. Przed jakimi wyzwaniami stanie nowy rząd w kontekście transformacji energetycznej? Na czym powinien się skupić w pierwszej kolejności? Najbardziej aktualne tematy i wyzwania zostaną poruszone podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej – Konferencji Offshore Wind Poland 2023.

Więcej na: https://konferencja-offshore.pl/ 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.