Dom z energią wodorową? Tak może wyglądać bezemisyjna przyszłość

jb

09.05.2023 13:53
Strona główna Energetyka, OZE Dom z energią wodorową? Tak może wyglądać bezemisyjna przyszłość

Partnerzy portalu

Dom z energią wodorową? Tak może wyglądać bezemisyjna przyszłość - ZielonaGospodarka.pl
Fot. mPower

Czy można całkowicie uniezależnić się od dostawców energii? Zapewne niejeden właściciel nieruchomości dziś zadaje sobie takie pytania, galopująca inflacja i wysokie ceny energii inspirują do szukania alternatyw. – To jest technologicznie możliwe, ale na pewno jest to nowy rynek i czeka nas jeszcze sporo pracy, zanim tego typu systemy zagoszczą w ofertach specjalistów – mówi ekspert od technologii wodorowych, Marcin Hołub.

Czy do ogrzewania domu można wykorzystać wodór? Czy tenże wodór zapewni niezbędną energię elektryczną i czy wystarczająco ogrzeje wodę użytkową dla potrzeb nieruchomości? W przypadku wodorowych rozwiązań technologicznych nie mówimy już tylko o badaniach i rozwoju. 

– W zasadzie w takich przypadkach należy sobie zadać pytanie: ile i jakiej energii będziemy potrzebowali, reszta to już przygotowanie strategii wytwarzania lub dostaw wodoru jako nośnika energii, skalowania i wdrożenia – zdradza Marcin Hołub. – Kluczowe korzyści dla osób korzystających z takich rozwiązań to wysoka wydajność energetyczna. Wykorzystując zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, sprawność już dziś przekracza 85% – tłumaczy.

O co w tym wszystkim chodzi? To łatwiejsze, niż się może wydawać. W przypadku gdy użytkownik chce sam wytwarzać wodór wystarczy odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna lub inna, wytwarzająca zieloną energię. Nadmiar tej energii nie musi być przekazywany do sieci przesyłowej, ale magazynowany w wodorze. Aby mogło to mieć miejsce trzeba zainstalować elektrolizer i instalację demineralizacji wody, bardzo podobną do filtrów, których używamy do poprawy jakości wody pitnej. Ów wodór to znakomity nośnik energii, z powodzeniem stosowany już w elektromobilności. 

– Do tej pory magazyny wodorowe kojarzone były przede wszystkim z obiektami przemysłowymi. Hale przemysłowe, mające dużą powierzchnię dachów, coraz częściej zaopatrzone są  w fotowoltaikę – tłumaczy Marcin Hołub. – Pozwala to na dostarczenie niezbędnej energii zarówno dla potrzeb działalności prowadzonej wewnątrz hali, często jednak jest tej energii więcej, niż zużywa obiekt. Operatorzy systemu dystrybucyjnego coraz częściej odmawiają podłączania takich instalacji do sieci tłumacząc się problemami z odbiorem i zapewnieniem prawidłowych parametrów jakości energii. Co zrobić zatem z nadmiarem energii? Można ją magazynować chemicznie w bateriach, ale można też  ten nadmiar wykorzystywać do produkcji czystego wodoru. Ten wodór można z kolei wykorzystać na potrzeby własne, np. do napędzania wózków widłowych czy innych maszyn. Można też energię w wodorze magazynować i czerpać ją w nocy lub okresach zimowych. Już dziś są na rynku kotły umożliwiające współspalanie wodoru – mówi. 

Obecnie nie ma większych przeszkód w tym, by tego typu rozwiązania stosować w budynkach wielorodzinnych, czy jednorodzinnych. To już tylko kwestia opracowania odpowiednich rozwiązań, by instalacja była wydajna: zapewniła niezbędną energię oraz pozwoliła na wytworzenie i zgromadzenie wodoru w systemach niskociśnieniowych.

– Współczesne magazyny wodoru są bezpieczne, można je instalować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – wyjaśnia Marcin Hołub, ekspert technologii wodorowych i prezes spółki mPower.

Wspominana spółka prowadzi właśnie pierwsze projekty w tym zakresie. Przy współpracy z architektami, developerami i start-upami pracującymi nad wydajnymi ogniwami paliwowymi, mPower projektuje instalacje wodorowe, które mają być odpowiedzią na drogą energię i zawirowania na rynkach paliw płynnych i gazowych.

– W zasadzie dobrze zaprojektowana instalacja wodorowa, poparta skrupulatnymi obliczeniami i analizami, pozwoli na energetyczną samowystarczalność do każdego rodzaju budynku – zapewnia Marcin Hołub. – Dodatkowe wsparcie w zakresie IT pozwala na racjonalne wykorzystywanie energii za pomocą rozmaitych kontrolerów. Instalacja najczęściej jest całkowicie zautomatyzowana – dodaje.

Na razie w Polsce właściciele nieruchomości decydują się głównie na pompy ciepła i fotowoltaikę, do tej pory mówiło się, że oba te rozwiązania to duet idealny. Ale wiele wskazuje na to, że kolejnym krokiem w rozwoju tych rynków będzie konieczność magazynowania energii. To właśnie wodór może stać się numerem jeden jeśli chodzi o zasobność energetyczną, także w przypadku nieruchomości jednorodzonych. Jak mówią eksperci, to kwestia czasu,  upowszechniania wiedzy o możliwościach instalacji wodorowych oraz rozwoju rynku systemów wodorowych – w tym spadku dzisiejszych cen za poszczególne elementy systemu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.