EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

Strona główna Energetyka, OZE EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

Partnerzy portalu

EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. EDP Renewables

EDP Renewables, wiodący światowy gracz w rozwoju projektów wiatrowych i słonecznych, oddał do użytku drugi park hybrydowy w Portugalii. W tej samej lokalizacji łączy on energię wiatrową i słoneczną, praktycznie podwajając zdolność do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Obok farmy wiatrowej São João, działającej od 2008 r. o mocy 22,8 MW, zainstalowano fotowoltaiczną elektrownię słoneczną Monte de Vez o mocy 21 MW i szacowanej rocznej produkcji 31,4 GWh. Łącząc obie technologie, kompleks ten może obecnie produkować razem 79 GWh energii odnawialnej, co wystarcza do zaopatrzenia 23 tysięcy rodzin w regionie rocznie.

Dzięki instalacji 36 tysięcy paneli obok 13 turbin wiatrowych a tym samym poprzez komplementarność produkcji energii wiatrowej i słonecznej, możliwe jest bardziej wydajne wykorzystanie istniejącej sieci elektrycznej i bardziej spójne dostarczanie energii. Ten odnawialny kompleks energetyczny pozwoli również uniknąć emisji 40 tysięcy ton CO2 rocznie, co przyczyni się do dekarbonizacji regionu.

Parki te, zlokalizowane w gminach Penela w dystrykcie Coimbra i Ansião w dystrykcie Leiria, są częścią inwestycji EDP w centralnej części kraju, gdzie firma produkuje już ponad 280 MW energii wiatrowej.

- Jesteśmy dumni, że, nadal jako pionierzy w Portugalii, uruchamiany drugi w kraju park hybrydowy, wykorzystujący wiatr i słońce regionu w celu zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Projekt ten jest częścią strategii EDP mającej na celu dalsze przyspieszanie krajowej transformacji energetycznej, czy to poprzez inwestowanie w nowe projekty odnawialne, czy też optymalizację tych, które już służyły regionom, w których się znajdują. Będziemy nadal rozwijać projekty hybrydowe w Portugalii i spodziewamy się wdrożyć kolejne 700 MW w podobnych przedsięwzięciach w nadchodzących latach - podkreśla Hugo Costa, szef EDP Renewables w Portugalii.

Hybrydyzacja istniejących aktywów, poprzez połączenie technologii takich jak wiatr, energia słoneczna i wodna, jest jedną z głównych dróg rozwoju odnawialnych źródeł energii. Przynosi ona szereg korzyści dla sektora: zwiększoną wydajność projektu, wykorzystanie i współdzielenie istniejącej infrastruktury elektrycznej, promowanie stabilności kosztów oraz zmniejszenie wpływu na środowisko i krajobraz.

W styczniu 2023 r. EDP uruchomiła już pierwszą hybrydę wiatrowo-solarną na Półwyspie Iberyjskim, dodając elektrownię fotowoltaiczną Mina de Orgueirel do farmy wiatrowej Mosteiro w gminie Guarda. Projekt ten wyprodukował 37,4 GWh w pierwszym roku działalności, czyli energię elektryczną wystarczającą do zaopatrzenia 11 tysięcy gospodarstw domowych. W ciągu tego pierwszego roku uniknięto również emisji 19 tysięcy ton CO2 do atmosfery. Oprócz hybryd działających w Portugalii, firma była również pionierem w instalacji pierwszych projektów hybrydowych w Hiszpanii i Polsce (Konary).

EDP ma obecnie projekty hybrydowe o łącznej mocy ponad 1600 MW będące w trakcie przygotowania lub rozwoju w Portugalii i Hiszpanii. Są one w różnych fazach realizacji, a ich uruchomienie nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat. Firma zamierza nadal inwestować w podobne projekty we wszystkich lokalizacjach, w których działa.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.