Elemental Strategic Metals zatrudni 150 osób do pracy związanej z recyklingiem

gm

29.12.2022 12:12 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Elemental Strategic Metals zatrudni 150 osób do pracy związanej z recyklingiem

Partnerzy portalu

Elemental Strategic Metals zatrudni 150 osób do pracy związanej z recyklingiem - ZielonaGospodarka.pl
Elemental Strategic Metals
W Zawierciu rozpoczęła się budowa zakładu firmy Elemental Strategic Metals, który zajmie się odzyskiwaniem metali z zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych, aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów aut.

Jak poinformował prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, w grudniu generalny wykonawca inwestycji firmy Elemental Strategic Metals rozpoczął prace budowlane na placu przy ul. Podmiejskiej, gdzie powstanie zakład. Budowa powinna zakończyć się w trzecim kwartale przyszłego roku.

- Równolegle prowadzona będzie rekrutacja załogi przyszłego zakładu. Pracę ma znaleźć około 150 osób. Poszukiwani będą pracownicy, którzy mają różne kwalifikacje – od operatorów maszyn i urządzeń, przez technologów, aż po pracowników administracyjnych - przekazał w komunikacie.

Konarski przypomniał, że zawierciański projekt Elemental Strategic Metals jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i konkursu "Szybka Ścieżka – IPCEI".

O wartym ok. 380 mln zł projekcie pod nazwą "Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu" po raz pierwszy poinformowano w październiku ubiegłego roku. Inwestycja jest realizowana w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. Przedsięwzięcie wspiera też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Jak informował wówczas Urząd Miasta w Zawierciu, nowy zakład, którego uruchomienie jest planowane na 2023 rok, ma prowadzić działalność w zakresie wtórnej produkcji metali - w tym takich jak lit i kobalt oraz metali szlachetnych, jak platyna, pallad czy rod.

Inwestor zapowiada wdrożenie licznych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, jak instalacje i zbiorniki do retencji wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. W ramach projektu powstanie również centrum badawczo-rozwojowe.

Grupa kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech głównych linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych) oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Według informacji inwestora, Grupa Elemental Holding to obecnie największy na świecie podmiot zajmujący się odzyskiem PGM oraz jeden z europejskich liderów na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych. Wraz z europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, firma bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego, za ponad 3,2 mld euro.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26097,00 $ tona 0,19% 29 mar
 Cynk 3034,00 $ tona 3,34% 29 mar
 Aluminium 2365,00 $ tona 2,20% 29 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.